Sign in to follow this  
Followers 0
neck

Βασίλης Σκουλάς

11 posts in this topic

"Τα μάτια δεν καλοθωρούν

στο μάκρεμα του τόπου,

μα πιο καλά και πιο μακριά

θωρεί η καρδιά τ΄ ανθρώπου..."

Συνέντευξη του καταξιωμένου Κρητικού τραγουδιστή-μουσικού,στο σημερινό φύλλο των "ΝΕΩΝ" στο Βασίλη Λουμπρίνη.

«Όλα έρχονται στην ώρα τους» απαντά ο Βασίλης Σκουλάς για το αν η συνάντησή του με τον Μάριο Τόκα ήρθε την κατάλληλη στιγμή με αφορμή το νέο τους CD «’σπρο μαντήλι ανέμιζε». Επαγγελματίας λυράρης από τα 12 χρόνια του, ο Βασίλης Σκουλάς έχει ριζώσει για τα καλά στα Ανώγεια και στο μουσικό του στέκι «Ντελίνα», γιατί όπως λέει «οι μεγάλες αγάπες δεν εγκαταλείπονται».

Τέσσερις δεκαετίες στον χώρο της κρητικής μουσικής και του έντεχνου τραγουδιού. Κέρδη και ζημίες;

Το μεγάλο κέρδος από την παρουσία μου στη μουσική είναι η εκτίμηση και η αγάπη του κόσμου.

Η συνάντησή σας με τον Μάριο Τόκα ήρθε την κατάλληλη στιγμή ή μήπως άργησε;

Όλα έρχονται στην ώρα τους.

«’σπρο μαντήλι ανέμιζε». Σε ποιον θα το αφιερώνατε και γιατί;

Σε αυτούς που ακούνε την καλή ελληνική μουσική.

«Η πιο μεγάλη μοναξιά» είναι...

Αυτή που δεν επιλέγεις εσύ.

«Πέρνα με απέναντι στο φως». Πού σας ταξιδεύει;

Στην αισιόδοξη πλευρά της ζωής.

Έχετε ριζώσει για τα καλά στα Ανώγεια. Δεν σας ξελόγιασε ποτέ η Αθήνα;

Με γοητεύει η μουσική κουλτούρα του τόπου μου και η ιστορία του.Επισκέπτομαι την Αθήνα για λόγους επαγγελματικούς.

Τα «’γρια πουλιά» γιατί σας συγκινούν;

Μου θυμίζουν τους υπερήφανους και ελεύθερους ανθρώπους.

Επαγγελματίας λυράρης από τα 12 χρόνια σας. Τι σημαίνει για σας η λύρα;

Είναι η προέκταση της ψυχής μου.

Σε ποιον οφείλετε τα πρώτα σας επαγγελματικά βήματα;

Στη μουσική του τόπου μου και στην προσωπική καλλιτεχνική ανησυχία.

Ανωγειανές κοντυλιές με τον Θανάση Σταυρακάκη και τον Νίκο Ξυλούρη.Τι έχετε κρατήσει από εκείνη τη συνεργασία;

Την ωραιότητα των αναμνήσεων.

Και από τα «Τραγούδια του σίδερου και του νερού» του Γιάννη Μαρκόπουλου;

Υπήρξαν ιδιαίτερα σημαντικό βήμα για την παρουσία μου στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι.

Όταν θυμάστε τον Μιχάλη Σκουλά, τι σας έρχεται στον νου;

Η πληθωρικότητα της προσωπικότητάς του και η μουσική του δύναμη είναι στοιχεία που όρισαν τον μουσικό μου κόσμο.

Και από τον λαϊκό ζωγράφο Αλκιβιάδη Σκουλά ή Γρυλιό, τι κουβαλάτε στην καρδιά σας;

Τη σοφία του και τον καλλιτεχνικό του οίστρο.

Την «Ντελίνα» (στα Ανώγεια Ρεθύμνου) θα την εγκαταλείπατε ποτέ;

Οι μεγάλες αγάπες δεν εγκαταλείπονται.

Κρητικά γλέντια και πανηγύρια τότε και σήμερα;

Κάθε εποχή έχει το μεγαλείο της.

Ποιος σας έπεισε να τραγουδήσετε έντεχνο;

Η ψυχή μου.

Ένα τραγούδι που έχετε ζηλέψει και θα θέλατε να είχατε τραγουδήσει εσείς πρώτος;

Η πρωτιά είναι έννοια παρεξηγημένη. Ό,τι αγαπάμε γίνεται μέσα μας πρώτο.

Ένα στίχος που σας έχει σημαδέψει;

«Τα μάτια δεν καλοθωρούν στο μάκρεμα του τόπου, μα πιο καλά και πιο μακριά θωρεί η καρδιά τ΄ ανθρώπου».

Και μια μαντινάδα που τραγουδάτε κάθε βράδυ;

«Πόσο αργούνε οι στιγμές όταν κανείς προσμένει και κάθε μια γλυκιά στιγμή πόσο γοργά διαβαίνει...».

Εάν κοιτάζατε προς τα πίσω, για ποια λάθη έχετε μετανιώσει;

Προτιμώ να σκέφτομαι θετικά χρησιμοποιώντας το παρελθόν ως εμπειρία ζωής.

Εδώ είναι και το σχετικό link... :D

http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=2007081...817&nid=5605768

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο cd, πραγματικά! Αξίζει να το αγοράσετε:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σπουδαίος Κρητικός ερμηνευτής Βασίλης Σκουλάς ανεβαίνει από τα Ανώγεια στην Αθήνα, στη μουσική σκηνή "Δίπλα στο Ποτάμι" με φρέσκο υλικό από τον καινούργιο δίσκο του με τίτλο "Ασπρο Μαντήλι Ανέμιζε" σε μουσική Μάριου Τόκα και στίχους Κώστα Φασουλά, για να συναντήσει τον αγαπημένο του φίλο Γεράσιμο Ανδρεάτο, για 8 παραστάσεις (Παρασκευή & Σάββατο), δημιουργώντας ένα εξαιρετικό πρόγραμμα που περιδιαβαίνει ιδιαίτερες πτυχές από το Ελληνικό τραγούδι, με αγαπημένους ήχους από την Κρήτη να συνυπάρχουν αρμονικά και διασκεδαστικά με πολλά αγαπημένα λαϊκά και έντεχνα τραγούδια.

Στις παραστάσεις αυτές θα συμμετάσχουν φιλικά:

2-3/11 ο Παντελής Θαλασσινός

9 -10/11 ο Μίλτος Πασχαλίδης

16-17/11 η Καίτη Κουλλιά & η Μαρία Καναβάκη

23-24/11 ο Γίαννης Χαρούλης

Ώρα έναρξης: 22:30

Τιμή εισιτηρίου: 11 ευρώ

Πληροφορίες - Κρατήσεις τηλ: 210 2610444 & 210 2610438

http://www.in.gr/ath/mscenes/article5046.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρη, σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον άρθρο σ και για τις καταπληκτικές φωτογραφίες.

Αν αυτό το τραγούδι (Τα λόγια και τα χρόνια Μ.ΛΙΔΑΚΗΣ) έχει ηχογραφήσει, να το ανεβάσεις

στο όγδοο PLEASE PLEASE!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλόνα,να'σαι καλά!!Δυστυχώς δεν το'χω ηχογραφήσει,όπως και γενικότερα,τίποτα από τη βραδιά,που παρεβρέθηκα...αλλά πίστεψε με...και να το'χα,το έγραψα άλλωστε και στο ρεπορτάζ...το είπε χάλια μαύρα...οπότε δεν έχασες κάτι,που δεν υπάρχει ηχογραφημένο...!Ευτυχώς! ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

τώρα που λες χάλια μαύρα ... :unsure: ίσως καλύτερα να μην το ακούσω

Share this post


Link to post
Share on other sites

BASILHS_SKOYLAS_SYN.jpg


Βασίλης Σκουλάς – «Στο μετερίζι της ανθρωπιάς και στης τιμής το χρέος»

Τα πρώτα χρόνια της ζωής μου στην Κρήτη, οι παιδικές μου μνήμες έχουν χαραχτεί βαθειά, με όλα εκείνα τα στοιχεία, που καθόριζαν την καθημερινότητα της κρητικής υπαίθρου, σε μια δεκαετία, που θαρρώ πως περίσσευε ο ενθουσιασμός, η αισιοδοξία και το συναίσθημα στους κρητικούς... Όμορφα χρόνια, έντονα, γεμάτα με χαμόγελο κι εξωστρέφεια... Η ζωή στον Άγιο Νικόλαο και στα χωριά του βορείου Μεραμπέλλου, απ’ όπου κατάγεται η μητέρα μου, κυλούσε με τους ρυθμούς μιας ακμάζουσας παραθαλάσσιας περιφέρειας, συντεταγμένη στην αγροτική και την τουριστική παραγωγή... Το Λασίθι, είχε πάντοτε το όνομα της ήρεμης δύναμης και της διαφορετικότητάς του από τους άλλους νομούς της Κρήτης, εξαιτίας της γαλήνης, του αξεπέραστου σε ποιότητα τουρισμού, που προσέφερε η Ελούντα και της ελιτίστικης πολιτικής κουλτούρας που εξέπεμπε ολόκληρος ο νομός, από τους έντονους δεσμούς, που είχε αναπτύξει με τον Ανδρέα Παπανδρέου... Το όνομα του Ανδρέα είχε γίνει σχεδόν βίωμα μου, μιας και η αγάπη, που του εξέτρεφε η συντριπτική πλειονότητα του Λασιθιώτικου, μα και γενικότερα του κρητικού λαού, ήταν σφοδρή κι αδοκίμαστη... Έτσι μοιραία αγάπησα την πολιτική «γραμμή και στάση» αυτού του τόπου, κρατώντας ένα ιδεολογικό συναίσθημα, το οποίο φύλαξα γερά μέσα μου, σαν αξία αναλλοίωτη στο χρόνο, παρ’ όλες τις παρακμές και τα ξοφλήματα της ιστορίας, των προσώπων και των κοινωνικών συνθηκών...

Δίπλα στην πολιτική, αγάπησα έντονα και τη μουσική... Ακόμα «παίζουν» μέσα μου οι μελωδίες του «Προσκυνώ τη χάρη σου λαέ μου», του «Ομπρός βοηθάτε να σηκώσουμε τον ήλιο», του «Καλημέρα ήλιε», του «Πότε θα κάνει ξαστεριά» και νιώθω ρίγος... Το ρίγος έγινε συγκίνηση πια, για τα χαμένα λόγια και τα χρόνια, για τα ανεκπλήρωτα οράματα και για το χρόνο που σε απώλειες και αλλαγές είναι αμείλικτος... Πλάι σε ετούτα τα νοήματα και τις εικόνες, ακόμα αντηχεί μέσα μου, η χροιά της φωνής ενός ανθρώπου, που από μικρός σαν τον άκουγα στα κρητικά γλέντια, τη θεωρούσα θρυλική για την παράδοση και την ιστορία της κρητικής μουσικής... «Μαδάρες μου χανιώτικες κορφή του Ψηλορείτη και Λασιθιώτικα βουνά, γεια σου παντέρμη Κρήτη»... Η φωνή του Βασίλη Σκουλά, η στεντόρεια και αγέρωχη φωνή ολάκερης της Κρήτης, που κλείνει μέσα της το πέλαγος, τα όρη, τις ελιές, τις χαράδρες, τους αετούς, τη γη και τα οζά, τους θύμους, τους πρίνους, την αγάπη και τον έρωτα, τη λεβεντιά, τη ντομπροσύνη, την εντιμότητα... Το άδολο συναίσθημα που ένιωσα, αγάπησα κι ακόμη αγαπώ, ακούγοντας το Βασίλη Σκουλά να τραγουδά τις κρητικές Μαδάρες τότε, τον «Ήλιο Θεό», τις Φωθιές στις Γωνιές και στα Ανώγεια και τη μελωδική Δροσοσταλίδα... Κι είναι μεγάλη η τιμή και η χαρά ετούτο το ζωντανό θρύλο της αγαπημένης μου Κρήτης να τον έχω μετά από τόσα χρόνια δίπλα μου, να μας μιλά για τους αναγνώστες του ogdoo.gr και να νιώθω ασίγαστο το συναίσθημα, πως παραμένει στην οπισθοφυλακή, στις επάλξεις των πραμάτων, να διαφυλάττει την ανθρωπιά, την τιμή και την αξιοπρέπεια της κρητικής μουσικής...

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8193&Itemid=144

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα καινούργια τραγούδια του Βασίλη Σκουλά για την «Ελλάδα που ποτέ δεν πεθαίνει…»

 

Η νέα «Ρότα» του Βασίλη Σκουλά

04/06/2016

 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/nees-kyklofories/i-nea-rota-tou-vasili-skoula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια σημαντική δισκογραφική κατάθεση, με καινούργια ποντιακά τραγούδια με τη συμμετοχή εκλεκτών ερμηνευτών...

Βασίλης Σκουλάς, Ευδοκία & Τάσος Παυλίδης τραγουδούν για τον Πόντο

14/01/2018
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/diskografia/nees-kyklofories/vasilis-skoulas-evdokia-tasos-pavlidis-tragoudoyn-gia-ton-ponto

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0