EKOSTEL

Όλα απο την αρχή - Παλλάς 2007

328 posts in this topic

Μέχρι αυτή την στιγμή που μιλάμε υπογραφές με το Παλλάς δεν έχουν πέσει . Συζητήσεις γίνονται με τον συγκεκριμένο χώρο, και όλα δείχνουν πως μάλλον και οι δύο πλευρές θα συμφωνήσουν. Για αυτό μην είμαστε τόσο βιαστικοί.

Σε δεκαπέντε άντε είκοσι μέρες θα ξέρουμε.

Αν εμφανιστεί τελικά εκεί ο Νταλάρας θα είναι στην μεγάλη αίθουσα και όχι στην μικρή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο 7 της Ελευθεροτυπίας (09.09.2007) αναφέρει σχετικά με το Παλλάς τα εξής:

"Το παρελθόν του θα θυμηθεί ο Γιώργος Νταλάρας που θα αφήσει τα κέντρα και επιλέγει εμφανίσεις από τα μέσα Νοεμβρίου στο «Παλλάς» σε σκηνοθεσία Σταμάτη Φασουλή."

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...2&a=&id=5436616

Τίποτα διαφορετικό δηλαδή από όσα έγραφε ο Ελ. Τύπος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη νέα Ραδιοτηλεόραση:

"Αρχές της Οκτώβρη αναμένεται να ξεκινήσουν οι μουσικές παραστάσεις του Γιώργου Νταλάρα στο ανακαινισμένο Παλλάς.Ο δημοφιλής τραγουδιστής θα βρίσκεται στον ιστορικό αυτό μουσικοθεατρικό χώρο μέχρι τα Χριστούγεννα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς ο Νταλάρας στο Παλλάς θα είναι με την Δέσποινα Ολυμπίου :D:razz::wacko::lookaround: ’δειασμα κανονικό. Κρίμα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καινούργιο Τηλέραμα αναφέρει τα εξής:

"Στο ανακαινισμένο Παλλάς, από τα μέσα Νοεμβρίου, ο Γιώργος Νταλάρας αναμένεται να παρουσιάσει ένα πρόγραμμα (σε σκηνοθεσία Σταμάτη Φασουλή) που θα παραπέμπει σε παλαιότερα live του τραγουδιστή".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς ο Νταλάρας στο Παλλάς θα είναι με την Δέσποινα Ολυμπίου :lookaround::mad::mad::mad: ’δειασμα κανονικό. Κρίμα

Βρε τι εχουμε παθει με την Ολυμπιου :D:razz: :blink:

Καλα,αυτη φιλεναδα του Χατζηγιαννη δεν ειναι; γιατι δεν την παιρνει αυτος μαζι του; :mad:

Εμεις τι φταιμεεε;; :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς   ο  Νταλάρας   στο  Παλλάς  θα  είναι   με  την   Δέσποινα  Ολυμπίου :lookaround:  :mad:  :mad:  :mad:    ’δειασμα  κανονικό.   Κρίμα

Είναι καλή στα λαϊκά, απ΄ όσο τουλάχιστον τη θυμάμαι :razz:

με τον Θαλασσινό την προ Χατζηγιάννη εποχή.:D ¨

Και με το θείο, θα αναδειχτεί περισσότερο... :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D

Προσωπικά, την Ολυμπίου την θεωρώ 100% αδιάφορη και στεγνή. Δε μου λέει τίποτα απολύτως, τη βαριέμαι, και με στεναχωρεί ιδιαίτερα η σκέψη πως θα δούμε ακόμα ένα συμβατικό (= βαρετό) πρόγραμμα. Κουράστηκα πια...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς   ο  Νταλάρας   στο  Παλλάς  θα  είναι   με  την   Δέσποινα  Ολυμπίου :mad:  :mad:  :mad:  :mad:    ’δειασμα  κανονικό.   Κρίμα

Είναι καλή στα λαϊκά, απ΄ όσο τουλάχιστον τη θυμάμαι :razz:

με τον Θαλασσινό την προ Χατζηγιάννη εποχή.:D ¨

Και με το θείο, θα αναδειχτεί περισσότερο... :lookaround:

Θα ελεγα κατι τωρα :mad::mad::mad: @#%# αλλα οι καλοι μου τροποι δεν μου το επιτρεπουν :blink: :mad:

Περιοριζομαι να συμφωνησω με τον Αγγελο! :wacko::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

GIANNHS informed us that Dalaras will sing along with Despina Olimpiou. A singer who all got bored to see and hear her....

Αν ισχύει αυτό, τότε λυπάμαι πολύ.... Μετά τις εμφανίσεις με τον Ρέμο και για μία ακόμα φορά ο Νταλάρας θα κάνει ένα πρόγραμμα το οποίο θα με κάνει να πάω να το παρακολουθήσω με "μισή" καρδιά.

.... Είχε την ευκαιρία φέτος να κάνει κάτι πάρα πολύ καλό... κρίμα που την χάλασε την ευκαιρία με την Ολυμπίου. Υπάρχουν δεκάδες ωραίοι καλλιτέχνες που θα μπορούσε να συνεργαστεί. Ακόμα και άγνωστοι.

Δεν το πιστεύω οτι τα τελευταία χρόνια μιλάμε για ανθρώπους όπως ο Ρέμος, ο Χατζηγιάννης, η Ολυμπίου, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ο Φοίβος (Κάθε βράδυ του Σαββάτου), ο Θεοφάνους, κλπ.... Πριν 3-4 χρόνια, δεν θα το πίστευα αν μου το λέγανε...

Που είναι όλα αυτά τα ωραία που μας λέει στις συνεντεύξεις του? Που είναι ο Μπάσης, τον οποίο τον έχει στα άμεσα σχέδιά του?.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως αναφέρει το "ΤΗΛΕΡΑΜΑ" - του οποίου το δημοσίευμα μετέφερε στο φόρουμ ο Θανάσης - "...το πρόγραμμα θα παραπέμπει σε παλαιότερα live του τραγουδιστή".

Προφανώς, θα εννοεί τις παλαιότερες εμφανίσεις του σε θεατρικούς χώρους. Η τελευταία δε απ' αυτές-στην Αθήνα- ήταν και πάλι στο "Παλλάς", το 1995.

Αυτό που μπορώ να καταθέσω, μια και παρακολουθώ ανελλιπώς τα προγράμματα του Νταλάρα, από τον "Ορφέα"(1982) και μετά, οι εμφανίσεις του στα θέατρα, τις δεκαετίες του '80 και του '90, αποτελούσαν, κάθε φορά, γεγονός, κι έχουν καταγραφεί ως μια από τις καλύτερες περιόδους ζωντανών εμφανίσεων στην καριέρα του.

Οπότε, λογικά, θα πρέπει να αναμένουμε κάτι ανάλογο...

Όσον αφορά την συμμετοχή της Ολυμπίου είναι, απλά, μια ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. Δεν ανήκω, και το ξέρετε, σ' αυτούς που τρελαίνονται γι' αυτήν, αλλά, εν τέλει, έχω διαμορφώσει την άποψη ότι μπορεί να ανταποκριθεί στις περιστάσεις. Κάτι παραπάνω θα ξέρει κι ο ίδιος ο Νταλάρας για να την επιλέξει. Στα δε μουσικά τον ΓΙΩΡΓΟ τον εμπιστεύομαι με "κλειστά τα μάτια"!

Εν κατακλείδι, θέλω να θέσω το εξής ερώτημα : πως είναι δυνατόν μια ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ να καταστήσει συμβατικό και βαρετό ένα πρόγραμμα του ΝΤΑΛΑΡΑ;

Η Ολυμπίου θα είναι ο πρωταγωνιστής; ή ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ, η φωνή του, η Ιστορία του και το ρεπερτόριό του;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία αντίστοιχη άποψη με αυτή του Τάσου θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ. Η συμμετοχή της Ολυμπίου στις έως τώρα συναυλίες με το Νταλάρα, χρονικά, δεν είναι νομίζω αντιπροσωπευτική του ρόλου της δίπλα στο Νταλάρα σε ένα πιο λαϊκό και πιο "νταλαρικό" πρόγραμμα που ίσως και να απευθύνεται σε πιο ειδικό κοινό. Ίσως σε άλλα τραγούδια, σε ένα άλλο πρόγραμμα ο ρόλος της και η παρουσία της να είναι διαφορετικά.

Πάντως, πολύ φοβάμαι πως η Δέσποινα Ολυμπίου δε θα είναι η μόνη συντροφιά του Νταλάρα. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην υπάρξουν άλλοι συμμετέχοντες σε ένα πρόγραμμα ζωντανών εμφανίσεων δύο μηνών. Είμαι σχεδόν βέβαιη πως θα υπάρξουν κι άλλοι, αν και ελπίζω να διαψευσθώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όπως αναφέρει το "ΤΗΛΕΡΑΜΑ" - του οποίου το δημοσίευμα μετέφερε στο φόρουμ ο Θανάσης - "...το πρόγραμμα θα παραπέμπει σε παλαιότερα live του τραγουδιστή".

Kι επειδή το λέει το ΤΗΛΕΡΑΜΑ , τι έγινε δηλαδή; ’ποψη του αρθρογράφου για ένα προγραμμα που ακόμα δεν έχει δει κανένας! Εικασίες, δηλ. Όσο για το ποιος θα είναι ο πρωταγωνιστής των συναυλιών, σίγουρα Τάσο θα είναι ο Νταλάρας. Πειράζει όμως που εγώ και ορισμένοι παραπάνω θέλαμε καινούρια πρόσωπα, ταλαντούχα, δίπλα του; Ένα πρόγραμμα ΔΕΝ το κάνει μόνο ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ αλλά και οι άλλοι τραγουδιστές και η ορχήστρα, τα σκηνικά, ο ήχος κτλ. Εκτός αν κλείνουμε μάτια και αυτιά , όταν βγαίνουν οι άλλοι (βλέπε Ολυμπίου) και τα ξανανοίγουμε μόλις βγει ο Νταλάρας! :D Αυτό ζητάμε ως θεατές; Αναμένουμε από αυτόν πολλά γιατί έτσι μας έμαθε! :razz: "Σάββατο κοντογιορτή, φτάνει κι η Κυριακή" , λέει ο λαός. Θα έρθει και η στιγμή που θα παρακολουθήσουμε τις παραστάσεις και τότε θα τοποθετηθούμε κάτω από άλλη βάση. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ μαζί σου, πως αφού δούμε κι ακούσουμε θα έχουμε την τελική μας κρίση για το πρόγραμμα.

Επίσης, σίγουρα, σ' ένα πρόγραμμα, παίζουν τον ρόλο τους όλοι οι συντελεστές, αλλά δεν νομίζω ένα πρόγραμμα του Νταλάρα(που σηματοδοτεί και μια επιστροφή στους θεατρικούς χώρους) θα το κάνουν βαρετό οι συμμετέχοντες.

Να θυμίσω, ότι στο- "θρυλικό" - πρόγραμμα του "ΟΡΦΕΑ"(1982), συμμετείχε η Στανίση, ενώ τα διαλείμματα τα "γέμιζαν" οι - τότε "άγνωστοι" - Ελένη Δήμου και Μιχάλης Δημητριάδης.

Τέλος πάντων, θα δείξει, αλλά, τι να πω, ας είμαστε αισιόδοξοι και καλοπροαίρετοι.

Και Κώστα, για να κάνω και λίγο χιούμορ, καλά, να κλείσουμε τα αυτιά στην Ολυμπίου, αλλά, όχι και τα μάτια ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και Κώστα, για να κάνω και λίγο χιούμορ, καλά, να κλείσουμε τα αυτιά στην Ολυμπίου, αλλά, όχι και τα μάτια ...

:razz: :lol: :lol: :lol: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς   ο  Νταλάρας   στο  Παλλάς  θα  είναι   με  την   Δέσποινα  Ολυμπίου :razz:  :wacko:  :lookaround:  :mad:    ’δειασμα  κανονικό.   Κρίμα

Σίγουρα ισχύει;;-GIANNH από που το πληροφορήθηκες εσύ;Σίγουρα για να το λες θα χεις τις πηγές σου αλλά δεν ξέρω θέλω κάτι να γίνει και να είναι με κάποιον άλλον αλλιώς... :D -σίγουρα θα περιοριστεί ο ρόλος της Ολυμπίου αλλά φοβάμαι μην έρθουν μαζί με αυτήν και οι άλλοι 2 γνωστοί(Ασλανίδου-Τζουγανάκης) γιατί τότε :mad: -δεν λέω καλές φώνες,ωραίο το πρόγραμμα που κάνανε μαζί πέρσι αλλά φτάνει πια :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να θυμίσω, ότι στο- "θρυλικό" - πρόγραμμα του "ΟΡΦΕΑ"(1982), συμμετείχε η Στανίση, ενώ τα διαλείμματα τα "γέμιζαν" οι - τότε "άγνωστοι" - Ελένη Δήμου και Μιχάλης Δημητριάδης.

Δυστυχως,η Ολυμπιου δεν ειναι αγνωστη :pity: (τι επιμονη κι αυτος ο ανθρωπος πια! :D )

Και για να το ελαφρυνω κι εγω λιγο...

Μονο για να την βλεπεις ειναι...κι αυτο παιζεται :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ελεγα κατι τωρα :mad:  :wacko:  :disgust: @#%#  αλλα οι καλοι μου τροποι δεν μου το επιτρεπουν :blink:  :mad:

Περιοριζομαι να συμφωνησω με τον Αγγελο! :music:  :pity:

Είσαι κακιά :music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kατ'αρχάς για να γράφει ο Κώστας Φασουλάς στο Τηλέραμα (παράλειψή μου που δεν σημείωσα το ονομά του στο προηγούμενο post)ότι το πρόγραμμα θα παραπέμπει σε παλαιότερα live από κάπου θα έχει τις πληροφορίες του.

Σχετικά με την Ολυμπίου, επειδή πάλι έπεσε ένας ψιλοπανικός, θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον Τάσο και να προσθέσω επίσης πως προσωπικά, αν είναι έτσι, δεν με χαλάει καθόλου.Και να σας πω και κάτι; Πόσα τραγούδια περιμένετε ότι θα πει σε όλο το πρόγραμμα...4; 5; ’ντε να κάνει και μερικές δεύτερες φωνές , τι έγινε πια και τρελαθήκατε; Στο κάτω κάτω αφού θα είναι σε θέατρο , όποιος θέλει βγαίνει σε κείνη τη φάση για τσιγάρο ή για τουαλέτα ή για ποτό ή για οτιδήποτε...

Σκεφτήκατε πως ένα μεγαλύτερο όνομα θα έκοβε περισσότερο χρόνο από το πρόγραμμα του Νταλάρα; Τόσο καιρό αυτό δε λέμε; Να κάνει ένα πρόγραμμα και να τραγουδήσει , αν όχι μόνος του γιατί αυτό δεν γίνεται, όσο περισσότερο είναι δυνατό...Ε, λοιπόν με ποιον θα τραγουδήσει περισσότερο , όταν θα είναι με την Ολυμπίου ή όταν θα έιναι με την Αλεξίου ή τη Βιτάλη ή ακόμα και με τον Μπάση για παράδειγμα.

Έχω την εντύπωση πως συχνά φωνάζουμε για να φωνάζουμε...Για να την φέρει την Ολυμπίου , η οποία παρεπιπτόντως δεν είναι άσχημη τραγουδίστρια, στον πρώτο της δίσκο ("Των ματιών σου η καλημέρα" )μια χαρά τραγουδάει, απλά μετά το γύρισε στο pop,ο Νταλάρας κάποιο λόγο θα έχει, κάτι θα έχει με το νου του, ίσως και να μην μπόρεσε να συμφωνήσει με άλλην (Νίκο , η Ασλανίδου θα είναι με τον Πυροβολάκη στο "Σταυρό του Νότου"), άλλωστε τα περισσότερα σχήματα έχουνε ήδη κλείσει.

Για μια ακόμη φορά ξαναβγαίνει στην επιφάνεια το γνωστό πρόβλημα της κοινότητας:

"Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη το βαφτίσαμε" (Γιάννη έτσι την έχω ακούσει την παροιμία, δεν έχει σχέση με σένα) που λέει κι ο λαός....Χωρίς να έχουμε καμια επίσημη ανακοίνωση, χωρίς καμιά συνέντευξη τύπου, χωρίς να έχουμε ακούσει και για άλλα ονόματα που ενδεχομένως να συμμετέχουν , άιντε σηκώσαμε τα λάβαρα (σαν κάτι Κότσιρες , τότε με την Αρένα) και φωνάζουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τη δική μου άποψη, ποτέ δεν είπα πως θέλω ένα dalaras-only πρόγραμμα. Δεν είναι η ποσότητα που μετράει, αλλά η ποιότητα. Και πιστεύω πως μέσα από ενδιαφέρουσες συνεργασίες, και ο ίδιος ωθείται προς την αναζήτηση και τον πειραματισμό - και αυτό για μένα είναι το ζητούμενο. Θα προτιμούσα να συνεργαζόταν με "μεγαλύτερο" όνομα, κι ας σήμαινε πέντε τραγουδια λιγότερα, αν ή συνεργασια αυτή έβγαζε καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και δεν ήταν απλά διεκπεραιωτική:music:.

Δεν ξέρουμε ακόμα πολλά για το πως θα διαμορφωθεί το πρόγραμμα, αλλά δικαιούμαστε να δηλώνουμε την ενόχλησή μας όταν κάτι δε μας αρέσει.

(Είμαι απ' αυτούς που στο βίντεο του Ορφέα πατάνε Fast Forward στη Δήμου και τον Δημητριάδη. Επειδή όμως σε ένα live γεγονός δε μπορείς να "τρέξεις" την κασέτα, θα προτιμούσα να μην έχουν κοιλιά οι συναυλίες).

Εμπιστεύομαι τον Νταλάρα στις μουσικές του επιλογές - απλά οι επιλογές συνεργατών αναπόφευκτα δε γίνονται αποκλειστικά με βάση μουσικά κριτήρια.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή όμως σε ένα live γεγονός δε μπορείς να "τρέξεις" την κασέτα, θα προτιμούσα να μην έχουν κοιλιά οι συναυλίες

Ρε συ για κατούρημα πότε θα πας; Θα σκάσεις... :D:music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ρε συ για κατούρημα πότε θα πας; Θα σκάσεις... :D:music::music:

Ρε ας κάνει αυτός ωραίο πρόγραμμα, και κρατιέμαι εγώ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...