EKOSTEL

Όλα απο την αρχή - Παλλάς 2007

328 posts in this topic

Εξω η Ολυμπιου απ'το ΠΑΛΛΑΣ!! :lol:  :lol:  :lol:

Τελος! ;)  :lol:

Υγ. Ο,τι να'ναι!! :lol:  :lol:

Δε διάβασες μάλλον καλά τις θέσεις του Προέδρου..!!Αλλά βέβαια πως μπορεί να μην προτρέχει μια go-go,όνομα και πράμα!!!Για ενότητα μιλούν κι όχι για διαφοροποίηση κι αποσχισματικές θέσεις!!’ντε γιατί με τα προηγούμενα posts το παρα...κατουρήσαμε το ζήτημα με τους καθετήρες και τις πάπιες...Πάσχει το forum από συχνοουρία;;; B)Τέεελος!!! :lol: ;):wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις θεσεις του προεδρου και τις διαβασα και τις ακουσα...

Αυτο ομως δεν σημαινει πως συμφωνω κι ολας για την εφαρμογη τους στο συγκεκριμανο θεμα ;)

Οριστε μας! :lol:

Κι επιμενω στην αποψη μου ;):wow:

(ποια ενοτητα και τριχες-μπαχαλο εχει γινει το κομμα B) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aντε καλε! μην το ξαναπεις!! ;);)

Για να επανελθουμε στην...ταξη :wow: το απογευμα ακουσα στον Μελωδια για το ΠΑΛΛΑΣ(τιποτα περισσοτερο απ'οσα ηδη ξερουμε :naughty: )

Αντε να δουμε... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα από την αρχή, φαίνεται οτι θα είναι ο τίτλος των παραστάσεων του Νταλάρα στο Παλλάς!!! Ο τίτλος είναι υπέροχος.... Μακάρι να πει όλα τα τραγούδια του από την αρχή της καριέρας του!! Κάθε μέρα εκεί θα ήμουν ...αν μπορούσα!! :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μακάρι  Κάθε μέρα εκεί θα.. ήμουν αν μπορούσα!!  :D  :music:

Λίγο υπερβολικό σε βρίσκω Αποστόλη........... :)

κάθε .... άλλη μέρα......... καλά είναι :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίος τίτλος... Προμηνύει πολλά καλά πράγματα!! :):D

(Ένα θεατρικό έργο του Αμερικανού συγγραφέα Νηλ Σάϊμον έχει τον ίδιο ακριβώς τίτλο, σύμφωνα με την ελληνική μετάφραση. Το είχε ανεβάσει η Κάτια Δανδουλάκη πριν λίγα χρόνια. Αν θυμάμαι καλά, ήταν έργο με ανατροπές, πάθος, γέλιο και κλάμα μαζί. Λέτε να είναι τόσο έντονες οι στιγμές μας και στο "Παλλάς"...? :blush::music: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εμένα μου άρεσε πολύ ο τίτλος των παραστάσεων. Με εξιτάρει θετικά. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ΄μ'αρέσει ο τίτλος-πάρα πολύ

Μακάρι να πει-κλείνωντας φέτος και τα 40 χρόνια παρουσίας του στην ελληνική δισκογραφία-όλα αυτά τα ξεχασμένα τραγούδια :) που τον βοήθησαν στο να γίνει γνωστός στο κοινό και μετά να γίνει αυτό που είναι τώρα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΌΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

Εγώ βλέπω ότι θα υπάρξει ένα καταπληκτικό πρόγραμμα,που στήνεται σιγά,σιγά με κάθε λεπτομέρεια.Τον Νταλάρα όπως τον έχω ζήσει τόσα χρόνια δεν αφήνει τίποτα στην τύχη,και ότι γίνει θα γίνει με μαεστρία και ψυχή.Αυτό είναι σίγουρο.

Ύστερα έχουμε έναν χώρο που πιστεύω του ταιριάζει απόλυτα.

Σίγουρα θα πεί τραγούδια παλιά που μαςέχουν λείψει,και πιθανόν και άλλα που δεν έχουμε ξανακούσει.

Εγώ θα τον ήθελα περισσότερο στη σκηνή,αυτό θέλω μόνο.

Ο τίτλος τώρα...

Μου αρέσει,αλλά δεν είναι το θέμα εκεί.Μαντεύω(πρώτος ελπίζω),ένα cd ζωντανή ηχογράφηση απο τις παραστάσεις αυτές.Και πιστεύω ότι θα ζήσουμε κάτι παρόμοιο με τον Ορφέα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΣΕ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗ ΦΑΣΟΥΛΗ ΣΤΟ «ΠΑΛΛΑΣ»

Τα τραγούδια μιας ζωής

Του Παύλου Ηλ. Αγιαννίδη

«Είπαμε να δούμε ξανά, από την αρχή, τη μουσική διαδρομή του Γιώργου στο τραγούδι, με τραγούδια που σφραγίσανε μια εποχή αλλά σφραγίσανε και τον ίδιο. Σε μια μουσική παράσταση, με ενότητες που θυμίζουν εποχές, με κομμάτια που άνοιξαν νέα εποχή», λέει ο Σταμάτης Φασουλής για τη μουσική παράσταση «Όλα από την αρχή» που θα σκηνοθετήσει στο «Παλλάς» και με την οποία ο Γιώργος Νταλάρας θα επιστρέψει στην εγχώρια συναυλιακή σκηνή από 1 6 Νοεμβρίου.

Και εξηγεί: «Ας θυμηθούμε ότι η έναρξη του Γιώργου έγινε με το Δεν έχω μάτια να σε δω, με ένα τραγούδι περίεργο, που ήταν αρχή για έναν τραγουδιστή και για έναν συνθέτη, τον Σταύρο Κουγιουμτζή. Ήταν κάτι που δεν υπήρχε και έφερνε κάτι νέο. Έπειτα, ήταν ο τρόπος που ο Γιώργος πλησίασε το πολιτικό τραγούδι, όπως τη Ρωμιοσύνη του Μίκη ή τους ΜικρούτσικοΤριπολίτη. Ή, πάλι, το πώς έφερε τα λάτιν».

«Γυρίζω στον χώρο, που είναι στην ουσία χώρος μου, μετά από επιλογή. Γιατί τελευταία θέλησα να ρίξω και μια ματιά σε άλλα στέκια», εξηγεί από την πλευρά του ο Γιώργος Νταλάρας, που πιστεύει πως «άλλο είναι να σε καθοδηγεί το σύστημα της νυχτερινής διασκέδασης κι άλλο να το καθοδηγείς εσύ».

Κάνει δε την κίνησή του σε μια εποχή που το τοπίο έχει αλλάξει. «Εκείνο που καθορίζει το τραγούδι σήμερα δεν είναι οι τραγουδιστές αλλά τα ΜΜΕ», πιστεύει. «Η ιδεολογία του τραγουδιού έκανε πίσω. Ένας τραγουδιστής για να υπάρξει, πρέπει να περάσει και μέσα από τις πρωινές εκπομπές ποικίλης ύλης».

Πώς αντιδρά σ΄ αυτό το νέο τοπίο; «Γυρίζω στη δουλειά που ξέρω να κάνω καλύτερα. Είμαι καλλιτέχνης των συναυλιών. Με ενδιαφέρει να κάνω πράγματα που κάτι να μου λένε. Δεν ξέρω σε πόσους λένε και σε ποιους. Είμαστε σε μια ποικιλόμορφη εποχή, με μια ποικιλόμορφη κοινωνία, που άλλοι αντιμετωπίζουν τα πράγματα με τα δεδομένα της καρδιάς του και άλλοι με τις επιταγές της μόδας. Θεωρώ πως ανήκω στους πρώτους».

Η παράσταση είναι η ιστορία ενός ανθρώπου μέσα στο μουσικό τοπίο, λέει ο Σταμάτης Φασουλής (που στο στήσιμο θα συνεργαστεί με τον Κοσμά Βίδο).

«Αυτό ήθελα να περάσει θεατρικά. Μη φανταστείς κείμενα, αλλά μια αλληλουχία τραγουδιών, ώστε να έρχονται σε διάλογο μεταξύ τους, με εικόνες και μνήμες».

Αν θέλαμε με δυο λέξεις να χαρακτηρίσουμε τον Γιώργο Νταλάρα... Είναι ένας τραγουδιστής που τραγούδησε όλα τα είδη δίχως να τον χαρακτηρίσει κανένα, αλλά εκείνος και η φωνή του τα χαρακτήρισαν όλα. Αυτό θέλω να φαίνεται και στην παράσταση.

Υπάρχει η αίρεση πως το τραγούδι δεν χρειάζεται σκηνοθεσία.

Υπάρχει και η αίρεση των Μορμόνων (γελάει). Το τραγούδι έχει σκηνοθεσία, μόνον που σκηνοθετείται από τον ίδιο τον τραγουδιστή. Η σκηνοθεσία σε ένα θέαμα που αφορά μια ολόκληρη καριέρα, μεγεθύνει κάτι που υπάρχει, δεν φτιάχνει κάτι από την αρχή. Ουραγός και μεταφραστής είναι...

Και ο Γιώργος Νταλάρας: «Υπάρχουν κάποιοι που περιμένουν να δουν είτε το θέατρο να χρησιμοποιεί το τραγούδι είτε το τραγούδι το θέατρο. Πιστεύω πως πρέπει μια μουσική παράσταση να είναι σαν το καλό κρασάκι που το πίνεις και δεν σε πίνει».

«Ψηφίζουμε πρόσωπα, όχι ιδεολογίες»

«Λέμε ότι δεν ψηφίζουμε πια ιδεολογία αλλά πρόσωπα. Και αυτοί που επιλέγουμε είναι άνθρωποι που ακτινοβολούν την προσωπικότητά τους περισσότερο από την ιδεολογία τους», παρατηρεί ο Γιώργος Νταλάρας. «Εφόσον υπάρχει κρίση στην οραματική, ιδεαλιστική τραγουδοποιία, προκύπτει θέμα ανάγκης να εστιάσουμε πλέον στα πρόσωπα. Αυτό είναι καλό. Πολύς κόσμος ακούει κάποιον που τραγουδάει δεκαετίες, λίγος τον γνωρίζει. Ίσως λοιπόν οι παραστάσεις στο Παλλάς είναι και μια εμφάνιση καθορισμού στίγματος. Αυτό για μένα παρότι ακούγεται νεανικό είναι το καλύτερο που μπορώ να υποσχεθώ. Να δούμε ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος που τραγουδάει όλα αυτά τα χρόνια και για τον οποίο ακούστηκαν τόσα θετικά και αρνητικά. Είναι ένα όμορφο, δημιουργικό ρίσκο».

ΙΝFΟ

Από 16 Νοεμβρίου στο «Παλλάς» (Βουκουρεστίου 3, τηλ. 210-3213.100), για 15 παραστάσεις. Εισιτήρια: 25-70 ευρώ. Προπώληση: από Δευτέρα 8 Οκτωβρίου.

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=200710...ΖΟΝΤΕΣ&spid=221

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΙΝFΟ

Από 16 Νοεμβρίου στο «Παλλάς» (Βουκουρεστίου 3, τηλ. 210-3213.100), για 15 παραστάσεις. Εισιτήρια: 25-70 ευρώ. Προπώληση: από Δευτέρα 8 Οκτωβρίου.

Μόνο 15 Παραστάσεις????? :blink: :blink:

και η προπώληση αρχίζει σε 5 Μέρες?????? :blink: :blink:

είναι σίγουρο αυτό?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα νέα, ως προς το αναμενόμενο πρόγραμμα για μένα είναι πολύ ευχάριστα. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και το concept ίσως μας προσφέρει στιγμές που θα θυμόμαστε (έτσι κι αλλιώς βέβαια αυτό είναι σχεδόν πάντα μία πραγματικότητα). Τελικά δεν έχουμε να κάνουμε με ένα πρόγραμμα που θα κρατήσει μέχρι τις γιορτές, όπως γράφτηκε στην αρχή. Και θεωρητικά, πρέπει από την πρώτη μέρα ο καθένας να εξασφαλίσει εισιτήρια για όλα τα βράδια που σκοπεύει να παρακολουθήσει.

Την ημέρα έναρξης της προπώλησης είναι τα γενέθλια του άντρα μου. Να του κάνω δώρο κάμποσες βραδιές; :blink: :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:):D:music::blush::D

Είναι τόσο ευχάριστο που επιτέλους έχουμε κάτι συγκεκριμένο! Τη Δευτέρα ξεκινάει η προπώληση και από 16 Νοεμβρίου ξεκινάει το ταξίδι!

15 μέρες είναι λίγες... Αλλά κάτι μου λεει ότι δε θα είναι μόνο τόσες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D:music:

Αν θυμάμαι καλά, 15 παραστάσεις ήταν, αρχικά, κι οι παραστάσεις στον "ΟΡΦΕΑ" το 1982. Βέβαια, στη συνέχεια, δόθηκε και παράταση!

Όλα από την αρχή λοιπόν, επιστροφή στις εποχές του "ΟΡΦΕΑ"! :blush:

΄Οσον αφορά τον αριθμό των παραστάσεων, κάνω μια σκέψη και ρίχνω, ταυτόχρονα και μια ιδέα : αν οι παραστάσεις δοθούν Παρασκευοσάββατα, θα μπορούσαν, έτσι - οι 15 παραστάσεις - να μας πάνε μέχρι τα τέλη Δεκέμβρη...

Πάντως, την ερχόμενη Δευτέρα 8 Οκτώβρη 2007 θα τα μάθουμε όλα! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
΄Οσον αφορά τον αριθμό των παραστάσεων, κάνω μια σκέψη και ρίχνω, ταυτόχρονα και μια ιδέα : αν οι παραστάσεις δοθούν Παρασκευοσάββατα, θα μπορούσαν, έτσι - οι 15 παραστάσεις - να μας πάνε μέχρι τα τέλη Δεκέμβρη...

Καλύτερα... για να μπει και κανενας μισθός παραπάνω γιατί δε μας βλέπω καλά.... :D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να φτάσουν οι παραστάσεις στα τέλη Δεκέμβρη, γιατί αλλιώς δεν θα προλάβω να δω καμία, καθώς θα είμαι Κομοτηνή μέχρι 10 Δεκέμβρη περίπου... :):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή, δεν έχω τύχη να πάω στο Παλλάς φέτος;;; :):D:music:

Ελπίζω πως θα παραταθεί - αν δεν απατώμαι, η επόμενη παράσταση είναι αυτή του Λ. Λαζόπουλου τον Φεβρουάριο - διορθώστε με αν κάνω λάθος... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για το ΄΄Αττικόν΄΄ έτσι είχε ξεκινήσει όποιος θυμάται .... για ΄΄7 μοναδικά ρεσιτάλ΄΄ αλλά πήγε πολύ παραπάνω.

Πάντως αυτό που βλέπω για φέτος είναι ότι θα πέσει πολύ διαφήμιση για το πρόγραμμα, γιατί και ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος.

Βέβαια δεν ξέρουμε της μέρες της εβδομάδας που θα παίζουν , αλλά σίγουρα ποντάρουν και στο γεγονός ότι έρχονται και οι γιορτές και ο κόσμος όσο ναναι βγαίνει έξω. Η προπώληση αρχίζει τόσο νωρίς για να δουνε πόσο ΄΄φεύγουνε ΄΄ τα εισιτήρια, και από κει και πέρα θα κανονιστούν και οι παρατάσεις.

Έτσι συνήθως γίνετε και τους καλλιτέχνες του εξωτερικού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντα για λιγες εμφανισεις ξεκινουσε (15 συνηθως,οι οποιες παντα γινονταν...περιπου 2 μηνες :) Και μιλαμε για καθημερινη εμφανιση,οχι μονο 3 μερες την βδομαδα :):music:B) )

Πχ. στο Περοκε...(εχω την αφισσα απεναντι μου)

Ξεκινησε 25 Δεκεμβριου,για 40 παραστασεις και πηγε μεχρι τελος Φεβρουαριου! :music:

Αααχ! ωραιες εποχες!! :music::rolleyes:

Ανυπομονω! B):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι ωραίες εποχές Γωγώ.

Στο ΄΄Παλλάς΄΄ πάντως δεν ξέρουν τίποτα μέχρι στιγμής , για την προπώληση της Δευτέρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epeidi den exo xanapaei sto Pallas, gnorizei kapoios ti adikrisma exoun oi times ton eisitirion. An einai diladi na niotho kai to rithmiko xtipima tou podiou na ta doso ta 75. (Den plironei to afediko... :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς τον κι ας μας άργησε! :) Θα θυμηθούμε ξανά τις υπέροχες εποχές των θεάτρων. Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ στο ΠΑΛΛΑΣ! Ο μεγάλος κι αγαπημένος μας καλλιτέχνης σε έναν χώρο κόσμημα. Με τραγούδια ''Όλα από την αρχή''.

Με το καλό! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν οι πληροφορίες μου λένε πως ο Νταλάρας θα παίζει στο Παλλάς όλες της μέρες κανονικά, εκτός από Δευτερότριτα.

Θα έχει νέους τραγουδιστές και ηθοποιούς και θα τον συνοδεύει 17μελή ορχήστρα. Κάτι πήρε το αυτί μου μόνο για 15 παραστάσεις αλλά το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...