EKOSTEL

Όλα απο την αρχή - Παλλάς 2007

328 posts in this topic

Επισημαίνω, παρακάτω, κάποια σημεία από το σημερινό(3/10/2007) δημοσίευμα των "ΝΕΩΝ", που ανέβασε ο Μάκης, γιατί, νομίζω, ότι φωτογραφίζουν την εμφάνιση του Νταλάρα στο "Παλλάς" :

-"Είπαμε να δούμε ξανά, από την αρχή, τη μουσική διαδρομή του Γιώργου στο τραγούδι, με τραγούδια που σφραγίσανε μια εποχή αλλά σφραγίσανε και τον ίδιο. Σε μια μουσική παράσταση, με ενότητες που θυμίζουν εποχές, με κομμάτια που άνοιξαν νέα εποχή"(Σταμάτης Φασουλής).

-"Η παράσταση είναι η ιστορία ενός ανθρώπου μέσα στο μουσικό τοπίο"(Σταμάτης Φασουλής).

-"Γυρίζω στον χώρο, που είναι στην ουσία χώρος μου"(Γιώργος Νταλάρας).

-"Γυρίζω στη δουλειά που ξέρω να κάνω καλύτερα. Είμαι καλλιτέχνης των συναυλιών."(Γιώργος Νταλάρας).

-"Ίσως λοιπόν οι παραστάσεις στο "Παλλάς" είναι και μια εμφάνιση καθορισμού στίγματος"(Γιώργος Νταλάρας).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι περιμένω το τελικό team των παραστάσεων και κατόπιν θα εκφράσω τη γνώμη μου!Πάντως ο τίτλος είναι συναισθηματικός και σοφά επιλεγμένος,από πολλές απόψεις...! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μακάρι να φτάσουν οι παραστάσεις στα τέλη Δεκέμβρη, γιατί αλλιώς δεν θα προλάβω να δω καμία, καθώς θα είμαι Κομοτηνή μέχρι 10 Δεκέμβρη περίπου... :):music:

Ε κι εσύ...Από τώρα το προδικάζεις...;;;Ένα Σαββατούριακο Αθήνα δε το δικαιούσαι;;Ε ρε να'μουν πάλι φοιτητής δώδεκα χρόνια πριν...’λλες εποχές...Τότε στη θέση σου θα σκεφτόμουνα ποιες μέρες θα πήγαινα στην...Κομοτηνή Τζωρτζ...Αν πηγαίνα καθόλου!! :lol: :):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επισημαίνω, παρακάτω, κάποια σημεία από το σημερινό(3/10/2007) δημοσίευμα των "ΝΕΩΝ", που ανέβασε ο Μάκης, γιατί, νομίζω, ότι φωτογραφίζουν την εμφάνιση του Νταλάρα στο "Παλλάς" :

-"Είπαμε να δούμε ξανά, από την αρχή, τη μουσική διαδρομή του Γιώργου στο τραγούδι, με τραγούδια που σφραγίσανε μια εποχή αλλά σφραγίσανε και τον ίδιο. Σε μια μουσική παράσταση, με ενότητες που θυμίζουν εποχές, με κομμάτια που άνοιξαν νέα εποχή"(Σταμάτης Φασουλής).

-"Η παράσταση είναι η ιστορία ενός ανθρώπου μέσα στο μουσικό τοπίο"(Σταμάτης Φασουλής).

-"Γυρίζω στον χώρο, που είναι στην ουσία χώρος μου"(Γιώργος Νταλάρας).

-"Γυρίζω στη δουλειά που ξέρω να κάνω καλύτερα. Είμαι καλλιτέχνης των συναυλιών."(Γιώργος Νταλάρας).

-"Ίσως λοιπόν οι παραστάσεις στο "Παλλάς" είναι και μια εμφάνιση καθορισμού στίγματος"(Γιώργος Νταλάρας).

Και όχι μόνο την φωτογραφίζουν Τάσο αλλά είναι και ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους ο καθένας από εμάς αγάπησε και "δέθηκε" με τον Νταλάρα.

Νομίζω οτι αυτό που κέρδισε από όλη αυτή τη διαδικασία των ζωντανών σύναυλιών σε χώρους όμορφους και ξεχωριστούς δεν το αντισταθμίζουν ούτε οι διπλάσιες ή οι τριπλάσιοι ατουντιακές δουλειές (χωρίς να θέλω να μειώσω το δισκογραφικό του έργο :) )

Μακάρι και αυτές οι παραστάσεις να αφήσουν την ιστορία που άφησαν οι προηγούμενες(κάτι που είναι σχεδόν βέβαιο):)

Εν αναμονή της προπώλησης των εισητηρίων λοιπόν !!!!! :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα  έχει  νέους  τραγουδιστές  και ηθοποιούς

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα  έχει  νέους  τραγουδιστές  και ηθοποιούς

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

:):music::)

Θοδωρή, μην ξεχνάς ότι στην παράσταση "Όταν συμβεί στα πέριξ" συμμετείχαν και ηθοποιοί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα  έχει  νέους  τραγουδιστές  και ηθοποιούς

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

:):music::)

Θοδωρή, μην ξεχνάς ότι στην παράσταση "Όταν συμβεί στα πέριξ" συμμετείχαν και ηθοποιοί.

Και την πρόκοψαν την παράσταση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι καλε; μια χαρα ηταν! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιατι καλε; μια χαρα ηταν! :music:

Όντως!!!

Η Μαρία (που καθόταν δίπλα μου στις 5/7), μπορεί να το επιβεβαιώσει!!!!!

;):razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη σημερινή(5/10/2007)"ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ"("η άλλη όψη", σελ. 31) :

"ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ - Καιρό ψιθυριζόταν. "Κάτι θα κάνει ο Νταλάρας στο Παλλάς". Και πράγματι. Με τη μόνη διαφορά ότι την παράσταση "Όλα από την Αρχή" δεν θα την κάνει μόνο ο Γιώργος Νταλάρας, αλλά και ο Σταμάτης Φασουλής που θα τη σκηνοθετήσει και πολλοί νέοι τραγουδιστές και ηθοποιοί που συμμετέχουν και μαζί 17μελής ορχήστρα.

Πρόκειται για ένα μεγάλο μουσικοθεατρικό θέαμα που θα ξεκινήσει στα μέσα Νοεμβρίου σηματοδοτώντας την επιστροφή έπειτα από αρκετά χρόνια του Νταλάρα στο Παλλάς.

Το "Όλα από την Αρχή" θα διαρκέσει μόνο για 15 παραστάσεις.

Η προπώληση των εισιτηρίων ξεκινάει τη Δευτέρα στα ταμεία του Παλλάς(Βουκουρεστίου 5, τηλ. 210- 3213100) και στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.ellthea.gr)".(N. XATZ.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η άποψη της ’ννας Βλαβιανού("ΤΟ ΒΗΜΑ"/"ΤΟ ΑΛΛΟ ΒΗΜΑ", σελ. 7 - 7/10/2007) για τις παραστάσεις του Γιώργου Νταλάρα στο "Παλλάς" :

"Η παρουσία του Γιώργου Νταλάρα στο Παλλάς είναι μια γοητευτική προοπτική ενός συναυλιακού προγράμματος με ισχυρό υλικό και στιγμιότυπα ονείρου". :):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις τηλεφώνησα στο Παλλάς και μου είπαν πως οι παραστάσεις θα είναι όντως πέντε κάθε εβδομάδα, δηλαδή από Τετάρτη μέχρι Κυριακή. :D

Στο online site αγοράς εισιτηρίων, λέει πως οι τιμές είναι: 27, 32, 42, 47, 52, 63, 73 Ευρώ.

Επίσης, δίνει επιλογή μόνο για τις εξής ημερομηνίες:

Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή 16-17-18 Νοεμβρίου

Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή-Σάββατο 21-22-23-24 Νοεμβρίου

Για την ώρα, δεν επιτρέπει την κράτηση. Το πρόβλημα είναι επίσης πως δεν έχουμε σχεδιάγραμμα που να δείχνει ποιές τιμές αντιστοιχούν στις αντίστοιχες περιοχές στο θεάτρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με μελη του φόρουμ που έχουν παει στο Παλλάς με ενημέρωσαν΄ότι η προπώληση θα αρχισει κατα τις 12 γιατι έχουν πρόβλημα με τους υπολογιστες... :blink:

Πλάνο με τις ζωνες και τις τιμές δεν υπάρχει..... :blink:

οι 10 πρώτες σειρές είναι των 70.. και από εκεί και πέρα καθε 10 σειρές αλλάζει κ η τιμή....

έτσι οι τελευταίες 10 σειρές ειναι των 25

Για τα θεωρία δεν ξέρουμε κάτι ακόμα

Υγ.... πολύ ανοργάνωτους τους βλέπω :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πλάνο με τις ζωνες και τις τιμές δεν υπάρχει..... :blink:

οι 10 πρώτες σειρές είναι των 70.. και από εκεί και πέρα καθε 10 σειρές αλλάζει κ η τιμή....

έτσι οι τελευταίες 10 σειρές ειναι των 25

:blink: :blink: :blink: :blink: :D:D:D:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πάνω-κάτω έτσι όπως τα αναφέρει η Αγνή.

Πολύ ανοργάνωτα! Μέχρι τις 11.30, που τελικά ανοίξανε, δεν ξέραμε σε ποιες θέσεις αντοιστοιχούν οι τιμές των εισιτηρίων. Και τότε, μη νομίζετε ότι καταλάβαμε και πολλά. Κάναμε 15 λεπτά για να βγάλουμε 10 εισιτήρια, μέχρι να μας εξηγήσουν τις θέσεις. :blink:

Για παράδειγμα, σειρές 1-10 = 70. Σειρές 11-20 = 60. Σειρες 11-20, αλλά πλαινές έχουν 50. Από 21 και μετά 50, με τις πλαινές τους στα 45. Κάποιες προς τα πίσω έχουν 30...

Τα 25άρια εισιτήρια βρίσκονται μόνο σε θεωρεία, και μάλιστα μπροστινά. Που σημαίνει, βλέπεις μόνο από το πλάι. Και 1 μόνο σειρά στην πλατεία, αν θυμάμαι καλά.

Από τη μια, σκέφτομαι, είναι καλό να υπάρχουν πολλές διαφοροποιήσεις στις τιμές, ώστε να καλύπτονται όλοι. Από την άλλη όμως, οι τιμές είναι μάλλον τσιμπημένες... και όταν τα ταμεία είναι ανοργάνωτα, δε βοηθιέται ο πελάτης.

Και επιπλέον, αν και δεν έχω πια τη φοιτητική ιδιότητα, θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υπάρχει φοιτητικό εισιτήριο. Με τι κίνητρο θα έρθει ένας φοιτητής που μετράει και το 1 ευρώ, σε μια παράσταση που το ελάχιστο αντίτιμο είναι 25 ευρώ και μάλιστα για πολύ λιγες θέσεις???

Τα εισιτήρια για τις παραστάσεις από 25 Νοεμβρίου και μετά θα ξεκινησουν να πωλούνται στο τέλος της εβδομάδας που διανύουμε.

Αυτά...

ΥΓ: Αφίσσα δεν υπήρχε, και στο εισιτήριο αναγράφεται μόνο το όνομα της παράστασης, όχι των συντελεστών, δηλ του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πλέον εισιτήρια διατίθενται και μέσω internet - www.ellthea.gr

Δυστυχώς, δεν διατίθενται ακόμα. Όποιος δοκιμάσει να προχωρήσει σε αγορά, βλέπει μήνυμα "σφάλματος" - πως δεν υπάρχει κανένα εισιτήριο για τις παραστάσεις αυτές. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά οι τιμές είναι απαράδεκτες όπως έγραψε και η Μάρω.Εν τέλει είναι ζήτημα και σε ποιές κοινωνικές ομάδες απευθύνεται κανείς.Μπορεί να είναι όντως οι τιμές ποικίλες ώστε να καλύπτονται αρκετοί θεωρητικά αλλά όταν ξεκινάς από 30 (ουσιαστικά γιατί τα 25αρια είναι εξαιρετικά περιορισμέν) ευρώ τότε το να γίνει η διαφορποιήση μεταξύ του 40 και του 70 δεν λέει τίποτα.Και το πιο στενάχωρο είναι ότι εξαιτίας αυτών των τιμών πιστεύω ότι το θέατρό δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίζει ούτε στο 60%.Θα βλέπουμε μισοάδειο θέατρο.Προσωπική μου άποψη είναι να κάνουμε ένα βομβαρδισμό e-mail στο επίσημο site μπας και το δει και αλλάξει η κατάσταση.Όχι πως υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να γίνει κάτι αλλά για να προσπαθήσουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalimera kai apo mena! Molis ekleisa tilefonika sto 210.810.81.81 dio eisitiria gia tis 16 Noemvriou . Mou eipan oti gia tis 15 den iparxoun. :D:D :lol: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι εξέφρασαν τις ενστάσεις ή και την δυσαρέσκειά τους για τις τιμές των εισιτηρίων. Είναι αλήθεια πως θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερα εισιτήρια προσιτά στους πολλούς. Από την άλλη μεριά θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν πως δεν πρόκειται απλά για μια συναυλία του Γ.Νταλάρα. Πρόκειται για ένα μουσικοθεατρικό θέαμα με συντελεστές αρκετούς, δεκαεπταμελή ορχήστρα, σκηνικά κλπ. Σύμφωνα με τις έως τώρα ανακοινώσεις, θα πρέπει να περιμένουμε ένα πιο σύνθετο θέαμα κάτω από την σκηνοθετική γραμμή του Φασουλή. Και σε έναν χώρο πραγματικό στολίδι.

Αν ισχύσει η παραπάνω λογική, εγώ -προσωπικά- θα χαρακτήριζα έως και λογική την διαβάθμιση των εισιτηρίων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν είναι όμως και λογικό οι μισες σχεδόν (και για να είμαστε σωστοί κάτι λιγότετο από τις μισες) σειρες τις πλατείας να έχουν 70 και γενικά ολόκληρη η πλατεία να έχει εισιτήρια των 40 - 70

ακόμα και στο Μέγαρο η κατανομή των τιμών και των καθισμάτων είναι πολύ καλύτερη

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Αν ισχύσει η παραπάνω λογική, εγώ -προσωπικά- θα χαρακτήριζα έως και λογική την διαβάθμιση των εισιτηρίων.

Eλίνα, αυτή τη φορά , θα διαφωνήσουμε ΚΑΘΕΤΑ!

Ένας καλλιτέχνης λαϊκός όπως ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ θα έπρεπε να προσέξει τις τιμές και των αριθμό των διαθέσιμων εισιτηρίων των φτηνών (25 :blink: ) θέσεων ώστε να βοηθήσει τους λαϊκούς και φτωχότερους ανθρώπους να τον χαρούν! "Εγώ είμαι γιος της Κοκκινιάς..." έλεγε παλιότερα... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ διαφωνώ μαζί σου Ελίνα... Για παράδειγμα, στο "Θα πιω απόψε το φεγγάρι" στο ΜΜΑ, που επίσης συμμετείχαν πολλοί καλλιτέχνες, βρήκα το πρόγραμμα που έχω φυλάξει, και απ' ό,τι γράφει υπήρχαν εισητήρια των 70, 50, 35, 19, και 11 το φοιτητικό! Ναι μεν οι ακριβές θέσεις κοστίζουν το ίδιο, αλλά οι φτηνές ήταν πολύ πιο φτηνές απ' του Παλλάς και υπήρχε και φοιτητικό εισητήριο! Εκτός αυτού, στό Μέγαρο, και οι φτηνές θέσεις ήταν πολύ καλές! Εδώ με 25 θα βρεθείς ...στα Τάρταρα! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι λάθος να συγκρίνουμε το Μέγαρο με αυτους τους χώρους, ακόμη κι αν είναι ανακαινισμένα και πανέμορφα θέατρα.

Στο Μέγαρο δεν πληρώνεις την εμφάνιση και το καινούργιο, πληρώνεις κυρίως τον τέλειο ήχο που μπορεί να σου προσφέρει, σε όποιο σημείο και να κατσεις. Μη μου πείτε τώρα ότι είναι το ίδιο πράγμα. Γι' αυτό και μόνο θα έπρεπε να είναι αλλιώς οι τιμές και κυρίως- επαναλαμβάνω κι ας γίνομαι ενδεχομένως κουραστική - θα έπρεπε να υπάρχει φοιτητικό εισιτήριο. Και αυτό δεν το λέω μόνο για τη συγκεκριμένη παράσταση, ισχύει για πολλές παραγωγές που δεν επιτρέπουν σε πολύ νέο κόσμο να επιλέξει κάποια από αυτές. Αν θέλουμε να προσφέρουμε πολιτισμό, ας τον κάνουμε ακόμη πιο προσιτό... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβως αυτό.... δεν είναι Μέγαρο..... είναι ένα ανακαινισμένο Θέατρο

οι τιμές του θα έπρεπε να είναι πιο προσιτές.... και κυρίως πιο καλά κατανεμημένες... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...