Sign in to follow this  
Followers 0
Bithidalaras

Συναυλία για τους πυροπαθείς στο Ηρώδειο

52 posts in this topic

:( Ευχαριστούμε Αποστόλη!

Απ'όλη τη λίστα εκεί που το έπαθα το...:blink: εγκεφαλικό είναι στους εξής συνδυασμούς:

ΘΗΒΑΙΟΣ (την 1η μέρα): Μέρα Μαγιού

ΡΕΜΟΣ (τη 2η μέρα): Στα Περβόλια

Κατά τ' άλλα είναι μια συναυλία με ένα συγκεκριμένο σκοπό, που τραγουδιστικά νομίζω ότι μπορούμε να φανταστούμε από τώρα, σε γενικές γραμμές, τα καλά σημεία. Όντως, συμμετέχουν παααααρα πολλοί καλλιτέχνες, και σ' αυτές τις περιπτώσεις έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ μένει κανείς στον σκοπό, παρά στο μουσικό αποτέλεσμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω, συμφωνούμε απόλυτα. Κι εγώ έπαθα κάτι εγκεφαλικά όταν τα διάβασα.. :bored::( :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαπιστώνω, επίσης, πως ο Ρέμος ξανασυνεργάζεται με την ορχήστρα Μ.Θεοδωράκης. Παρά τις δημόσιες αντεγκλήσεις με την Μαργαρίτα Θεοδωράκη, πέρυσι. Ας είναι καλά ο σκοπός ή οι ενδιάμεσοι Λαζόπουλοι;

Θα συμφωνήσω με τον Θάνο, όσον αφορά σε κάποιους από τους συμμετέχοντες και στο πατρονάρισμα από τον κ.Λαζόπουλο. Το φιλαράκι του ο Τζίμης θα πρέπει να του αφιερώσει το ''Δεν συμμετέχει ο Λ.Λαζόπουλος''. Είναι μέσα σε όλα και πίσω από όλα. Κι αν εμένα δεν με ενοχλεί, αφού για καλό σκοπό γίνονται αυτές οι συμμετοχές και πρωτοβουλίες του, δεν μπορεί να ισχύουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. ’λλα ισχύουν για εκείνον και τους φίλους του, άλλα για τους υπόλοιπους.

Πάντως, κάποια πράγματα δεν καθαγιάζονται ούτε από τον σκοπό των συναυλιών. Θα έπρεπε να γίνει μια πιο προσεκτική επιλογή των τραγουδιστών. :(

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια, αφού πρόκειται για τους πυροπαθείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα συμφωνήσω με τον Θάνο, όσον αφορά σε κάποιους από τους συμμετέχοντες και στο πατρονάρισμα από τον κ.Λαζόπουλο. Το φιλαράκι του ο Τζίμης θα πρέπει να του αφιερώσει το ''Δεν συμμετέχει ο Λ.Λαζόπουλος''. Είναι μέσα σε όλα και πίσω από όλα. Κι αν εμένα δεν με ενοχλεί, αφού για καλό σκοπό γίνονται αυτές οι συμμετοχές και πρωτοβουλίες του, δεν μπορεί να ισχύουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. ’λλα ισχύουν για εκείνον και τους φίλους του, άλλα για τους υπόλοιπους.

Πες τα Ελίνα! :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως, ο χτεσινός(23/9) "Ριζοσπάστης"(ένθετο "Επτά ημέρες") ανέφερε το όνομα του Νταλάρα ανάμεσα στους καλλιτέχνες που θα συμμετάσχουν στη συναυλία της 29/9.

Ίσως να μην έχουν ενημερωθεί για την όποια αλλαγή των τελευταίων ημερών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ίσως να μην έχουν ενημερωθεί για την όποια αλλαγή των τελευταίων ημερών.

Γιατί, ενημερώνονται και ποτέ; Το έχουμε συνηθίσει πια απ' τις εφημερίδες και τα περιοδικά.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατά τ' άλλα είναι μια συναυλία με ένα συγκεκριμένο σκοπό, που τραγουδιστικά νομίζω ότι μπορούμε να φανταστούμε από τώρα, σε γενικές γραμμές, τα καλά σημεία. Όντως, συμμετέχουν παααααρα πολλοί καλλιτέχνες, και σ' αυτές τις περιπτώσεις έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ μένει κανείς στον σκοπό, παρά στο μουσικό αποτέλεσμα.

Κατ'αρχάς πιστεύω πως ο σκοπός "δεν αγιάζει" πάντα τα μέσα...

Δε μου λέει τίποτα δηλαδή να πάω σε μια εκδήλωση με μέτρια , κατά τη γνώμη μου, ονόματα, εκτός μερικών εξαιρέσεων, όπως η Φαραντούρη ή η Γλυκερία ή ο Ανδρεάτος και κάποιοι ακόμα, έστω κι αν τραγουδάνε Θεοδωράκη, απλά και μόνο για το φιλανθρωπικό σκοπό.Δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκδηλώσει κάποιος τη φιλανθρωπία του, λογαριασμοί σε τράπεζες κλπ.

Και πιστεύω ακράδαντα πως οι 9 στους 10 για να μην πω οι 11 στους 10 πηγαίνουν για να δουν το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και όχι γιατί "καίγονται" να δώσουν τον οβολό τους...

Όσον αφορά τον κ.Λαζόπουλο, του οποίου ποτέ δεν υπήρξα θαυμαστής, θυμάμαι πως κάποτε είχε κάνει κάποιες δηλώσεις για το "Αν η Κύπρος διχοτομήθηκε για να τραγουδάει ο Νταλάρας..." (κάτι τέτοιο δεν είχε πει; ), Μήπως τώρα θα έπρεπε να βγει κάποιος (ο Μητσικώστας ίσως) και να αναρωτηθεί αν οι πυρκαγιές έγιναν για να οργανώνει συναυλίες ο Λαζόπουλος;

Προσωπικά λοιπόν , πολύ το χαίρομαι που δεν συμμετέχει ο Νταλάρας σε μια συναυλία με οργανωτή ποιον ; το Λαζόπουλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα πάντως μιά τέτοια συναυλία με αφήνει αδιάφορη...:)

Τόσοι πολλοί καλλιτέχνες... :lookaround: όσο καλές και να είναι οι επιλογές των τραγουδιών

και ιερός ο σκοπός... ;) δε νομίζω ότι θα ευχαριστηθώ

κάτι...:(:music:

Λυπάμαι που το λέω και ντρέπομαι για τα μούτρα μου αλλά δε

θα πάω... :vlakas::lookaround:

Προτιμώ να συμβάλλω με άλλους τρόπους...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατά τ' άλλα είναι μια συναυλία με ένα συγκεκριμένο σκοπό, που τραγουδιστικά νομίζω ότι μπορούμε να φανταστούμε από τώρα, σε γενικές γραμμές, τα καλά σημεία. Όντως, συμμετέχουν παααααρα πολλοί καλλιτέχνες, και σ' αυτές τις περιπτώσεις έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ μένει κανείς στον σκοπό, παρά στο μουσικό αποτέλεσμα.

Κατ'αρχάς πιστεύω πως ο σκοπός "δεν αγιάζει" πάντα τα μέσα...

Δε μου λέει τίποτα δηλαδή να πάω σε μια εκδήλωση με μέτρια , κατά τη γνώμη μου, ονόματα, εκτός μερικών εξαιρέσεων, όπως η Φαραντούρη ή η Γλυκερία ή ο Ανδρεάτος και κάποιοι ακόμα, έστω κι αν τραγουδάνε Θεοδωράκη, απλά και μόνο για το φιλανθρωπικό σκοπό.Δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκδηλώσει κάποιος τη φιλανθρωπία του, λογαριασμοί σε τράπεζες κλπ.

Και πιστεύω ακράδαντα πως οι 9 στους 10 για να μην πω οι 11 στους 10 πηγαίνουν για να δουν το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και όχι γιατί "καίγονται" να δώσουν τον οβολό τους...

Θανάση, αυτό εννοώ κι εγώ.:) Οτι πολύ λίγες από τις συναυλίες που συμμετέχουν πολλοί καλλιτέχνες είναι εν τέλει καλές. Όταν γίνονται τέτοιες συναυλίες οι διοργανωτές δεν στέκονται, δεν εξετάζουν, δεν είναι ζητούμενο γι' αυτούς τελικά το αποτέλεσμα, αλλά στέκονται μόνο στο σκοπό. Έτσι, ξέρουμε από την αρχή τους λίγους που θα κάνουν καλά τη δουλειά τους (όπως θα ξέραμε και για τον Νταλάρα, αν συμμετείχε). Ισως δεν το εξέφρασα σωστά... :music::(;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
H συναυλία του Σαββάτου 29/9/07 θα μεταδοθεί τηλεοπτικά απ' ευθείας από τον Alpha.

Ψάχνω μήπως βρω κάτι περισσότερο (μιλώ για την ώρα μετάδοσης) στο site του καναλιού, αλλά τίποτα. Ακόμη τουλάχιστον...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ψάχνω μήπως βρω κάτι περισσότερο (μιλώ για την ώρα μετάδοσης) στο site του καναλιού, αλλά τίποτα. Ακόμη τουλάχιστον...

http://www.alphatv.gr/index.asp?a_id=49&d=3

21:00 Συναυλία του Μίκη Θεοδωράκη για τους πυρόπληκτους της Ηλείας

00:00 ’γρια Ορχιδέα (Wild Orchid) Δραματική ταινία αμερικάνικης παραγωγής 1990.

Οπότε 3 ώρες μετάδοση από τις 21:00 ως τις 24:00

Και επειδή το topic δεν αφορά συναυλία του Νταλάρα, μεταφέρθηκε στην κατηγορία "Ελληνική Μουσική".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Λάκης Λαζόπουλος στον ΕΤ

Ο Αγγλος συγγραφέας Aldous Huxley έλεγε πως «τα γεγονότα δεν παύουν να υπάρχουν, επειδή αγνοούνται». Ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Λάκης Λαζόπουλος, αποφασισμένοι να μην ξεχαστεί η τραγωδία που έζησαν οι συμπατριώτες μας στην Ηλεία, οργανώνουν μεθαύριο, Σάββατο 29 και την Κυριακή 30/9 δύο βραδιές στο Ηρώδειο με τη συμμετοχή 100 καλλιτεχνών. Τα έσοδα θα διατεθούν για την αποκατάσταση των πυρόπληκτων περιοχών. Με αφορμή αυτή τους την πρωτοβουλία τους συναντήσαμε στο σπίτι του μεγάλου μουσουργού, για να μοιραστούμε τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους.

ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ: Η δοκιμασία που έζησαν οι συμπατριώτες μας στις πυρόπληκτες περιοχές μού αφήνει αισθήματα πόνου και οργής

ΛΑΚΗΣ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ: Είναι αυτό το αίσθημα του να βρεθείς ξαφνικά αβοήθητος, ενώ νιώθεις τόσο αυτάρκης και τόσο δυνατός, αφού έχεις επιβιώσει μέσα από τόσο αντίξοες συνθήκες. Οι φωνές σου δεν αρκούν, δεν ακούγονται. Είναι φοβερό να έχεις αφιερώσει όλο σου το χρόνο, τη ζωή σου, τα χέρια σου στη γη και ξαφνικά να νιώθεις ότι σου την παίρνουν μέσα από τα χέρια. Πώς ένα κράτος ανοργάνωτο, μια κοινωνία ανοργάνωτη και μια κοινότητα πολλές φορές ανοργάνωτη μπορούν να διαλύσουν τους κόπους μιας ολόκληρης ζωής. Πώς, τελικά, το περιβάλλον που έχεις αγαπήσει και σε έχει αγαπήσει δεν μπορείς να το υπερασπίσεις ούτε να σε υπερασπίσει. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω δοκιμασία. Σε δοκιμασία μπαίνεις για να πετύχεις, για να ζήσεις κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αποσκοπούσε αυτή η συγκεκριμένη. Πηγαίνοντας εκεί - αφού πρώτα διέσχισα αυτό το κατεστραμμένο, σχεδόν βομβαρδισμένο τοπίο - είδα τα πρόσωπά τους από κοντά. Είδα αυτή τη συγκίνηση, η οποία παραμονεύει στα μάτια τους. Είδα τις δακρυσμένες γυναίκες στην πλατεία της Νέας Φιγαλίας να είναι σαν μικρά παιδιά που το σκάνε από το σπίτι. Δυστυχώς, το αίσθημα που μου άφησε είναι πως αυτό που έγινε δεν τελείωσε. Είναι κάτι που - όπως έχουμε χαλάσει τους εαυτούς μας - είναι σχεδόν σίγουρο ότι όσο και να μας πικραίνει θα ξαναγίνει.

Μ.Θ. Αυτό που κάνει εντύπωση είναι η πρωτοβουλία των απλών πολιτών. Από την υλική άποψη, πολύ λίγο μπορεί να συνεισφέρει σε θέματα που θα έπρεπε να έχουν λυθεί από την ίδια την Πολιτεία. Μπορεί, όμως, να δώσει πολλά από την άποψη της ηθικής, όπως απορρέει από την αυθόρμητη εκδήλωση της ανθρώπινης και κοινωνικής αλληλεγγύης.

Λ.Λ. Δεν υπάρχουν «απλοί» πολίτες. Οι πολίτες πια συνειδητοποιούν μέρα με τη μέρα το ρόλο τους. Ξέρουν ότι και οι ίδιοι έχουν αφήσει τα πράγματα να φτάσουν εκεί. Ξέρουν πολύ καλά - ανεξάρτητα αν φωνάζουν μέσα στην οργή τους - ότι έχουν τις δικές τους ευθύνες. Γνώριζαν οι νομαρχίες και οι δήμοι ότι έπρεπε να έχουν μαζέψει τα ξερόκλαδα, αλλά και οι ίδιοι οι αγρότες δεν φρόντισαν να καθαρίσουν τα κτήματά τους. Ξέρουν ότι δεν έκαναν αυτά που έπρεπε. Απλά ακόμα δεν έχει οργανωθεί αυτή η κοινωνία ώστε να δώσει πρωτοβουλία στους νέους ανθρώπους, οι οποίοι είναι οι μόνοι που μπορούν να στηρίξουν αυτές τις μικρές κοινωνίες. Ο δήμαρχος και ο κοινοτάρχης δεν είναι θέσεις τιμητικής συνταξιοδότησης ή κι αν είναι έτσι, τουλάχιστον, θα πρέπει να δημιουργηθεί μία ασπίδα προστασίας από τους νέους ανθρώπους. Πέρα από συγκεκριμένα μέτρα και οικονομική ενίσχυση που θα τους κρατήσει στα χωριά αυτά θα πρέπει επιπλέον να επιφορτιστούν μ ένα ρόλο δημιουργίας μακράς ζώνης προστασίας. Η πρωτοβουλία των νέων πολιτών μπορεί να δώσει απόλυτες λύσεις εκεί όπου η Πολιτεία αδυνατεί.

Μ.Θ. Ολοι οι πολίτες ανεξαιρέτως έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις εφόσον έχουν και τα ίδια δικαιώματα. Οι πνευματικοί άνθρωποι φυσικά δεν εξαιρούνται. Απεναντίας, το χρέος τους αυξάνει ανάλογα με την ακτινοβολία και την εκτίμηση που οι ίδιοι επιδιώκουν να έχουν μέσα στην κοινωνία.

Λ.Λ. Για μένα οι πνευματικοί άνθρωποι της εποχής μας έχουν γίνει κι αυτοί υλικοί άνθρωποι και το πνεύμα τους περιορίζεται μόνο στο αποτέλεσμα μιας δουλειάς τους είτε είναι συγγραφική είτε στιχουργική είτε είναι γενικώς δημιουργική. Οι καλλιτέχνες, τα τελευταία χρόνια, έχουν αυτοπεριοριστεί στο ρόλο τους. Εκεί εστιάζεται το ταλέντο τους, χωρίς να αναπτύσσουν τη διάσταση του καλλιτέχνη που υπάρχει μέσα στην κοινωνία. Που φωτίζει ένα κομμάτι της με την τέχνη του, όπου σε συνδυασμό με την προσωπικότητά του, μπορούν να μεταφέρουν ένα πολύ ισχυρότερο μήνυμα. Δηλαδή, ωραίο είναι να πας μ ένα τραγούδι σ ένα χωριό, αλλά επίσης σημαντικό είναι να πας με μια πρωτοβουλία τέτοια που να μπορεί να κάνει τους ανθρώπους να κατανοήσουν τι τους συνέβη και να κινητοποιήσουν τις δυνάμεις τους. Νομίζω ότι οι πνευματικοί άνθρωποι σήμερα - όσοι δεν έχουν σιωπήσει και δεν έχουν βυθιστεί στην κατάθλιψη που προκάλεσαν τα τελευταία χρόνια οι κυβερνήσεις στην Ελλάδα - δεν μπορούν να ανοίξουν δρόμους προς την κοινωνία. Είναι ταμπουρωμένοι στα σπίτια τους, στα στούντιο τους και καταγράφουν τις πνευματικές τους ανησυχίες αυτοτροφοδοτούμενοι. Ολη αυτή η κατάσταση είναι ένας από τους λόγους που η κοινωνία έχει αποκοιμηθεί. Σε καμιά άλλη δεκαετία δεν είχαμε τόσο βαθύ ύπνο των πνευματικών ανθρώπων.

Μ.Θ. Από την άλλη δεν διαπίστωσα από τη νεολαία αυτού του τόπου το μαχητικό χαρακτήρα που θα έπρεπε να επιδείξει σε στιγμές κρίσης. Εκτός από τις -δύο νομίζω- μαυροφορεμένες συγκεντρώσεις αυτών των λίγων εκατοντάδων στο Σύνταγμα. Η ελληνική νεολαία αριθμεί εκατομμύρια νέους που, αν πραγματικά έμπαιναν στη μάχη με τις φλόγες, τότε όχι μόνο θα συνέβαλαν αποφασιστικά στο έργο των ολίγων, αλλά θα εξέπεμπαν και ένα μήνυμα ψυχικής ανάτασης και εθνικής αναγέννησης, που, δυστυχώς, δεν το είδαμε. Συμβολικά για μένα, οι στάχτες συμβολίζουν εκτός των άλλων το μεγάλο έλλειμμα κοινωνικής ευθύνης και αλληλεγγύης που χαρακτηρίζει τη σύγχρονη ελληνική κοινωνία και τη μεγάλη πλειοψηφία της ελληνικής νεολαίας.

Λ.Λ. Δεν ξέρω, αλλά η εικόνα που έχω είναι σαν να προσπαθούν οι γενιές μας να κάνουν στάχτη τα πάντα πριν τα παραδώσουν στους νέους ανθρώπους. Σαν να υπάρχει ένα μεγάλο, βαθύ μίσος της δικής μου και της προηγούμενης από εμάς γενιάς απέναντι στους νεότερους ανθρώπους. Επειδή αυτοί είναι πολύ πιο ελεύθεροι, πολύ πιο δημιουργικοί, πολύ πιο άνετοι από μας. Ακριβώς όπως ένας που τρέχει στο δρόμο και φροντίζει να βάλει ένα εμπόδιο για να μην τον προσπεράσει ο νέος άνθρωπος. Ομως, σήμερα οι νέοι άνθρωποι - η γενιά των 16άρηδων, των 20άρηδων, ακόμα και των 25άρηδων - έχει περάσει σε ταχύτητα τις δικές μας γενιές. Τις αφήνει πίσω. Τα σημερινά παιδιά έχουν προσόντα. Πολλά απ αυτά βρίσκονται ακόμα και σε ψηλές διοικητικές θέσεις. Είμαι σίγουρός ότι ένας τριαντάρης πρόεδρος σε μία κοινότητα - όπως αυτή που πήγα - θα μπορούσε να είναι αναμφίβολα πιο δημιουργικός, πιο αποτελεσματικός. Ισως, θα ήταν και μια λύση για να συνέλθουν τα χωριά. Δηλαδή, οι διοικήσεις στις κοινότητες των χωριών να έχουν ανθρώπους μέχρι 40 ετών, ας πούμε. Αυτό θα σήμαινε ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα έμεναν εκεί, θα είχαν ανάγκη να φτιάξουν το χωριό τους και όχι να το εγκαταλείπουν. Αφού εμείς, λοιπόν, είχαμε το ταλέντο να δημιουργούμε στάχτες, οι νέοι άνθρωποι έχουν το ταλέντο να δημιουργούν μέσα από τις στάχτες. Είναι, πάντως, γεγονός και θα συμφωνήσω μαζί σου, Μίκη, ότι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της νεολαίας έχει πέσει θύμα της τηλεόρασης και περιμένει την ημέρα που η μούρη του θα καταγραφεί μέσα από το γυαλί. Δυστυχώς, είναι ένα φαινόμενο της εποχής, παγκόσμιο, αλλά πιστεύω ότι, όπως πορεύεται η κατάσταση, οι νέοι άνθρωποι σιγά σιγά θα σταματήσουν να παραλαμβάνουν δωρεάν αυτό το συσσίτιο ηλιθιότητος που τους προσφέρει η ελληνική τηλεόραση και θα προχωρήσουν στην πραγματική ζωή που αρχίζει ακριβώς, μόλις σβήσεις το φως της τηλεπραγματικότητας.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΑΣΟΥΛΑΣ - Ελεύθερος Τύπος, 27.9.2007

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=10903

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Aποστόλης απέστειλε μια πληροφορία:

"Τα εισητήρια για το Σάββατο έχουν εξαντληθεί".

Το ίδιο ισχύει και για την Κυριακή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....εδω και μερες,απ'οσο εχω ακουσει....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το "με συμμετοχή του Νταλάρα μεταξύ άλλων"

δε γίνεται να εξαφανιστεί :D ;;;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η συναυλια της Κυριακης 30-9-07 θα μεταδοθει ζωντανα απο το Δευτερο προγραμμα.

Οσοι...πιστοι συντονιστειτε κατα τις 8.30 :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη συναυλία για τους πυρόπληκτους στο Ηρώδειο

Η Ορχήστρα «Μίκης Θεοδωράκης» θα δώσει το παρών στη μεγάλη συναυλία συμπαράστασης των πυρόπληκτων κατοίκων της Ηλείας, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο και την Κυριακή, 29 και 30 Σεπτεμβρίου, στο Ηρώδειο. Κορυφαίοι ερμηνευτές του ελληνικού τραγουδιού, αλλά και σημαντικοί ηθοποιοί και εικαστικοί καλλιτέχνες συμμετέχουν στην σπουδαία αυτή εκδήλωση με συνδιοργανωτή τον Λάκη Λαζόπουλο. Εισιτήρια προπωλούνται από τα ταμεία του Ελληνικού Φεστιβάλ.

Πενήντα τραγουδιστές και ηθοποιοί και σαράντα εικαστικοί καλλιτέχνες ενώνουν τη φωνή τους, υπό τους ήχους της μουσικής του Μίκη Θεοδωράκη, για να στείλουν ένα μήνυμα ελπίδας και συμπαράστασης στους πληγέντες από τις πρόσφατες καταστροφικές πυρκαγιές. Όλα τα έσοδα θα διατεθούν στους πυρόπληκτους της Ηλείας μέσω της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας και της Νομαρχίας Ηλείας, ενώ οι εικαστικοί καλλιτέχνες θα προσφέρουν ακόμα ένα έργο της επιλογής τους σε δημοπρασία της οποίας τα έσοδα θα διατεθούν για τη δενδροφύτευση του Κρόνιου λόφου στην Αρχαία Ολυμπία.

Οι παραστάσεις διαρκούν τρεις ώρες.

Συναυλία 29/9

Συμμετέχοντες καλλιτέχνες (με αλφαβητική σειρά)

ΓΑΪΤΑΝΟΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΔΑΡΡΑ ΦΩΤΕΙΝΗ, ΔΗΜΟΣΘΕΝΟΥΣ ΔΩΡΟΣ, ΖΩΗ ΜΑΡΙΑ, ΘΗΒΑΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΘΩΜΑΪΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ, ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ, ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ ΞΑΝΘΙΠΠΗ, ΚΟΤΑΜΑΝΙΔΟΥ ΕΥΑ, ΚΩΧ ΜΑΡΙΖΑ, ΛΑΓΙΟΥ ΥΑΚΙΝΘΗ, ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΛΑΚΗΣ, ΛΕΟΝΑΡΔΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ, ΛΙΝΤΑ ΜΑΙΡΗ, ΜΑΝΙΣΑΛΗ ΝΑΤΑΣΣΑ, ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ, ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ, ΟΡΦΑΝΟΥ ΛΙΝΑ, ΠΑΝΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΤΟΝΙΟΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ, ΡΙΑΛΔΗ ΜΑΡΙΕΤΑ, ΤΡΙΦΩΝΟ, ΤΣΑΚΝΗΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ, ΦΑΜΕΛΛΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ, ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ, ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

Συναυλία 30/9

Συμμετέχοντες καλλιτέχνες (με αλφαβητική σειρά)

ΑΔΑΜΑΝΤΙΔΗΣ ΘΕΜΗΣ, ΑΛΕΞΙΑ, ΑΝΔΡΕΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, ΒΟΣΣΟΥ ΣΟΦΙΑ, ΓΑΪΤΑΝΟΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΓΛΥΚΕΡΙΑ, ΔΟΥΚΙΣΣΑ, ΗΡΩ, ΘΗΒΑΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΑΓΙΑΛΟΓΛΟΥ ΑΛΙΚΗ, ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΚΛΩΝΑΡΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ, ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ ΛΑΚΗΣ, ΛΕΚΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, MASSINO JULIE, ΜΠΕΖΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΠΑΝΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΜΙΛΤΟΣ, ΡΕΜΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ, ΤΕΡΖΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ, ΦΟΝΣΟΥ ΑΝΝΑ, ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ ΜΑΡΙΟΣ, ΧΑΤΖΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

40 Έλληνες ζωγράφοι εμπνέονται από το έργο του Μίκη Θεοδωράκη.

Συμμετέχουν με έργα τους οι παρακάτω εικαστικοί (με αλφαβητική σειρά)

ΑΛΙΕΑΣ, ΑΛΕΞΙΟΥ ΝΙΚΟΣ, ΓΑΖΕΤΟΠΟΥΛΟΥ ΓΙΟΥΛΙΑ, ΓΑΖΕΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΕΓΓΟΝΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ, ΕΤΙΟΣ, ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΤΖΙΜΗΣ, ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΚΑΒΑΘΑ ΑΝΤΙΓΟΝΗ, ΚΑΡΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ, ΚΟΥΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΑΣΩ, ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ, ΚΩΣΤΗΣ, ΛΑΖΟΓΚΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, ΜΙΓΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΙΧΑΛΟΥ(ΔΗ)Σ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΟΠΗ ΖΟΥΝΗ, ΠΑΛΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΕΦΗ, ΠΑΤΣΟΓΛΟΥ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ, ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΣΟΣ, ΡΟΖΑΚΟΥ ΓΙΟΥΛΑ, ΣΑΜΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ, ΣΚΟΥΡΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΣΠΕΡΑΝΤΖΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ, ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ, ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΝΙΚΟΣ, ΤΑΛΑΓΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΤΖΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΣ, ΤΣΙΡΙΓΓΟΥΛΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ, ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ, TΣΟΛΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΦΑΣΙΑΝΟΣ ΑΛΕΚΟΣ, ΧΑΡΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ, ΧΑΤΖΗΠΑΥΛΗΣ ΙΩΣΗΦ, ΨΥΧΟΠΑΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ.

Εισιτήρια προπωλούνται από τα ταμεία του Ελληνικού Φεστιβάλ (Πανεπιστημίου 39, εντός στοάς, τηλ. 210- 3272000) προς 50 ευρώ (διακεκριμένη θέση), 35 ευρώ (κάτω διάζωμα) και 25 ευρώ (άνω διάζωμα).

http://entertainment.flash.gr/music/releas...7/9/24/22535id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΖΟΣ είναι φοβερός και η ατυχία είναι οτι δεν θατην δίξει στην τηλεώραση αυτη τη συναυλία.Τέλος πάντων καλά να περάσετε οσοί θα πάτε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα την μεταδωσει ομως το ραδιο....κατι ειναι κι αυτο ;)

Mολις ακουσα στον Μελωδια πως ακουγεται πως οι 2 συναυλιες θα μαγνητοσκοπηθουν και θα ηχογραφηθουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η συναυλια της Κυριακης 30-9-07 θα μεταδοθει ζωντανα απο το Δευτερο προγραμμα.

Οσοι...πιστοι συντονιστειτε κατα τις 8.30 ;)

Το Δευτερο εκπεμπει στους 103.7 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα η πιο συγκινητική στιγμή της βραδιάς ήταν όταν ο Μίκης έκανε σεγόντο στη Μαίρη Λίντα! Ιστορική στιγμή που μας έφερε στο νου την παλιότερη συνεργασία τους.... ;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0