Sign in to follow this  
Followers 0
Anna

"Σαν τραγούδι μαγεμένο", στο ΜΜΘ (10 - 11/05/2008)

67 posts in this topic

...Στις 10 & 11 Μαΐου, τέλος, ο Γιώργος Νταλάρας με άλλους δημοφιλείς τραγουδιστές, λαϊκή ορχήστρα και προβολές μας μεταφέρει στις «Τσίλιες και μια νύχτες», σ΄ ένα μαγευτικό ταξίδι στο ρεμπέτικο τραγούδι...

http://entertainment.flash.gr/music/releas...7/9/11/22441id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ πολύ ωραία νέα!! Θα ξαναζήσουμε υπέροχες στιγμές!!! :razz::D:D:D:D:D:D:D:D:music::music::music::music::music:

Σε ευχαριστούμε πολύ Anna!!! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και η Ελευθεροτυπία έχει σήμερα σχετικό άρθρο για το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα, αναφέρει:

"[...]Τον Μάρτιο θα εμφανιστεί ο βιολονίστας Ρόμπι Λακάτος και τον Μάιο ο Γιώργος Νταλάρας θα παρουσιάσει ένα ταξίδι στο ρεμπέτικο."

http://www.enet.gr/online/online_text/c=11...113,id=48411728

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σάββατο 10,Κυριακή 11Μαΐου 2008, 9.00 μ.μ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ: "ΜΕ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ"

Μια αναφορά στο ρεμπέτικο τραγούδι

Στο πλαίσιο των συναυλιών του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης ο Γιώργος Νταλάρας δίνει δύο συναυλίες αναφορά στο ρεμπέτικο με μια σειρά από τα ωραιότερα τραγούδια Ελλήνων συνθετών του ρεμπέτικου. Είναι το δικό μας φλαμένκο, το δικό μας μπλουζ, είναι τραγούδια που ερμήνευσε πρόσφατα ο Γιώργος Νταλάρας στις μεγάλες κλασικές αίθουσες συναυλιών της Ευρώπης.

Το ρεμπέτικο, σύζευξη με τη βυζαντινή και δημοτική μελωδία, αλλά και με τη λαϊκή στιχουργική αποτελεί ένα δυνατό στοιχείο προώθησης ενός σύγχρονου πολιτιστικού προσώπου. Με μια σειρά εξαιρετικών μουσικών και τραγουδιστών διαλέγει να ερμηνεύσει τραγούδια του Βαμβακάρη, του Τσιτσάνη, του Χατζηχρήστου, του Μπαγιαντέρα, του Παπαιωάννου, του Γιοβάν Τσαούς, του Καλδάρα, και άλλων σπουδαίων συνθετών, που καλύπτουν όλο το φάσμα της λαϊκής μας μουσικής, τραγούδια "ευαίσθητου ερωτισμού", τραγούδια για το βάρος της ξενιτιάς, τραγούδια για την "τάση φυγής που διαπερνούσε τον ελληνισμό τότε που και το ταξίδι μες στη χώρα ήταν αδύνατο", όπως σχολίαζε ο Μάνος Χατζιδάκις, τραγούδια κοινωνικού σχολιασμού.

Γιώργος Νταλάρας: φωνή

Δημοφιλείς τραγουδιστές, λαϊκή ορχήστρα και προβολές

Τιμές εισιτηρίων:

75, 60, 45, 30, 12 (μαθητικά-φοιτητικά)

Έναρξη προπώλησης: για το κοινό 10 Απριλίου

για τους συνδρομητές 27 Μαρτίου

http://www.tch.gr/Greek/Events/All%20Event...s/2008A/E16.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την εφημερίδα "Η Ημέρα":

«Τα Κουαρτέτα του Μπετόβεν»

Ημ/νία έκδοσης: 04 Ιανουαρίου 2008

Όπερα, αλλά και ρεμπέτικα τραγούδια, συμφωνική μουσική, αλλά και τσιγγάνικα βιολιά συνθέτουν το πολυδιάστατο πρόγραμμα του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης, για το πρώτο εξάμηνο του 2008. Η καλλιτεχνική περίοδος τους Μεγάρου αρχίζει με χορό, στις 11 και 12 Ιανουαρίου.

Το χορευτικό σχήμα «National Dance Company of Ireland» παρουσιάζει στη δίωρη παράσταση με μουσικοχορευτική μορφή το έπος των Ιρλανδών Κελτών και της ιστορίας τους.

Στις 21 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Δευτέρες στο Φουαγιέ», ο Σίμος Παπάνας (βιολί) και η Κατερίνα Γίμα (άρπα) θα ερμηνεύσουν έργα για βιολί και άρπα, ενώ στις 30 Ιανουαρίου το Νέο Ελληνικό Κουαρτέτο, με τη συναυλία του, εγκαινιάζει το νέο θεματικό κύκλο του ΜΜΘ, με τίτλο «Τα Κουαρτέτα του Μπετόβεν».

Στις 11 Φεβρουαρίου ακολουθεί το Κουαρτέτο Σαξοφώνων Αθήνας, με έργα των Ζέρβα, Κόκορα, Μινακάκη, Αδάμη και Θέμελη.

Στο πλαίσιο του κύκλου «Διάσημες Ορχήστρες - Μεγάλοι Μαέστροι» εντάσσεται η εμφάνιση της Καμεράτας του Σάλτσμπουργκ, στις 19 Φεβρουαρίου, υπό τη διεύθυνση του Λεωνίδα Καβάκου (συνδιοργάνωση της συναυλίας με το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών).

«Η Συμφωνία των Παιχνιδιών» είναι ο τίτλος της συναυλίας που παρουσιάζει το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στις 24 Φεβρουαρίου (εντάσσεται στη σειρά Κύκλος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Κυριακάτικα Μουσικά Πρωινά). Η εκδήλωση περιλαμβάνει το ομώνυμο περίφημο έργο του Γιόχαν Λέοπολντ Μότσαρτ (πατέρα του Αμαντέους Μότσαρτ).

Ρεσιτάλ για βιολοντσέλο και πιάνο δίνουν στις 25 Φεβρουαρίου στο Μέγαρο Μουσικής ο Δημήτρης Πάτρας (βιολοντσέλο) και η Μαριλένα Λιακοπούλου (πιάνο).

Στις 3 Μαρτίου, υπό τον τίτλο «Sophisticated Ladies», οι Ηλιάννα Αντωνίου (σοπράνο), Ευτυχία Δημητρακοπούλου (σοπράνο), Ελένη Κωνσταντάρα (σοπράνο), Χριστίνα Μιχαλάκη (σοπράνο), Έλλη Αρβανίτη (άλτο), Βιόλα Γιαννοπούλου (άλτο), Αννα Μουζάκη (άλτο), Barunka Preisinger (άλτο) θα ερμηνεύσουν έργα Γκέρσουιν, Ρότζερς, Μπερλίν, Ντέσμοντ και Πρίσλεϊ.

Ο «Ιούλιος Καίσαρας» του Γκέοργκ Φρίντριχ Χέντελ είναι η 13η (από την ίδρυση του ΜΜΘ) παραγωγή όπερας του Μεγάρου, που θα παρουσιαστεί στις 14, 15 και 16 Μαρτίου, για πρώτη φορά, στη Θεσσαλονίκη. Η όπερα παρουσιάζεται σε σκηνοθεσία της Μαριάννας Κάλμπαρη και όλοι οι συντελεστές της είναι Έλληνες.

Ο περίφημος Ούγγρος Τσιγγάνος, δεξιοτέχνης του βιολιού, γνωστός και ως «βιολιστής του διαβόλου», Roby Lakatos, με το Ensemble του, εμφανίζεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα, στις 22 Μαρτίου, στη σκηνή του ΜΜΘ.

Το πρόγραμμα κλείνει με την εμφάνιση στις 10 και 11 Μαΐου του Γιώργου Νταλάρα, με μουσικές αναφορές στο ελληνικό μπλούζ και το ρεμπέτικο τραγούδι.

Copyright © Εφημερίδα "Η Ημέρα" - All rights reserved.

http://www.imeranews.gr/detail.php?id=39751

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο άτυχος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος, πείτε μου!!! Πρωί πρωί το έμαθα ότι στις 10 και 11 Μαίου είναι οι εξετάσεις των Ιταλικών, την πρώτη μέρα τα προφορικά και τη δεύτερη τα γραπτά. Μάλιστα την κυριακή τα γραπτά τελειώνουν στις 8.30 το βράδυ!!!!! Μα αυτό το Ελληνικό κράτος μια ζωή ανοργάνωτο!!!!!!!!!!!!!!

"Θέλω να είναι Κυριακή κι αυτή που θα πεθάάάάάάάνω!!!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη λες τέτοια πράγματα Χριστινάκι.

Η παράσταση έχουν πει ότι θα κυκλοφορήσει σε cd,και εμείς εδώ θέλουμε τη δροσιά σου και το άρωμα σου.

Τι πάθαμε όλοι ρε παιδιάαααα.

’λλος ήθελε να πηδήξει απο τον εξώστη του Παλλάς,εγώ να φουντάρω απ'την Ακρόπολη με το " Χατζηκυριάκειο".Καλά πάμε.

Βλέπω να ανοίγω topic ψυχανάλησης εδώ μέσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να το κάνω το cd? Θέλω να είμαι εκεί!!!! Το είχα προγραμματίσει γι'αυτό μου κακοφαίνεται! Να τον ακούσω να τραγουδάει : "Εσύ πασά μου φάε και πιες και γλέντα σαν κυρία και καθαρίζω εγώ για σε όλη την κοινωνία" το οποίο πολύ μου αρέσει αλλά δεν ξέρω ποιανού είναι και περιμένω να με διαφωτίσει ο Θανάσης :):blush::blush:

Τι να την κάνεις την ψυχανάλυση καρδιά μου όταν έχεις φίλους......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να τον ακούσω να τραγουδάει : "Εσύ πασά μου φάε και πιες και γλέντα σαν κυρία και καθαρίζω εγώ για σε όλη την κοινωνία"

http://stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&...s&song_id=24274

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να τον ακούσω να τραγουδάει : "Εσύ πασά μου φάε και πιες και γλέντα σαν κυρία και καθαρίζω εγώ για σε όλη την κοινωνία" το οποίο πολύ μου αρέσει αλλά δεν ξέρω ποιανού είναι και περιμένω να με διαφωτίσει ο Θανάσης :):blush::blush:

Eίναι του Απόστολου Καλδάρα και η πρώτη εκτέλεση έγινε από τον Πρόδρομο Τσαουσάκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο μου αρέσει αυτή η άμεση δράση! Δεν τολμάω να αποκτήσω απορία!! Α πα πα!Σας εχει φοβηθεί το μάτι μου!! Σε λίγο θα απαντάτε πριν ρωτήσω!

Καλά Θανάση, άσχετο με το topic αλλά το "καρδιά παραπονιάρα" έχει δώσει ρέστα από χτες!! Σε λίγες μέρες θα σου πω κι αν βοηθάει ο Νταλάρας στη γονιμοποίηση!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά Θανάση, άσχετο με το topic αλλά το "καρδιά παραπονιάρα" έχει δώσει ρέστα από χτες!! Σε λίγες μέρες θα σου πω κι αν βοηθάει ο Νταλάρας στη γονιμοποίηση!!!

:):blush::blush::confused::confused::confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το είχα όλο το πρωί στο εργαστήριο που έκανα γονιμοποιήσεις βρε! Τι φαντάστηκες?????? Α πα πα πονηρό μυαλό!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εάν με το καλό γεννηθούν παιδάκια δε θα υπάρχουν άτομα που να έχουν ακούσει Νταλάρα σε πιο μικρή ηλικία!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αντιμετωπίζω "ενοχικά" μερικά πράγματα , όπως λέει κι ο μεγάλος ατακο-λόγος megali_mpougatsa :blush:  :blush:  :confused:

Αλήθεια, πού είναι αυτός, και τον ήθελα;; :confused:

("chat το κάναμε"... όπως θα έλεγε και μια ψυχή...) :confused:

Πάντως εάν με το καλό γεννηθούν παιδάκια δε θα υπάρχουν άτομα που να έχουν ακούσει Νταλάρα σε πιο μικρή ηλικία!

Κορυφαίο! :lol: :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αντιμετωπίζω "ενοχικά" μερικά πράγματα , όπως λέει κι ο μεγάλος ατακο-λόγος megali_mpougatsa :)  :blush:  :blush:

Αλήθεια, πού είναι αυτός, και τον ήθελα;; :confused:

E, που θα είναι...

Ή στη Θεσσαλονίκη ή στη Δράμα ή σε κανένα τρένο από Θεσσαλονίκη για Δράμα ή το αντίθετο

ή μπροστά σε κανένα υπολογιστή και θα τον έχει πάρει κανένας ύπνος γιατί όλη τη νύχτα θα κατέβαζε rare... :confused:

Πάντως μόνο στη σχολή του δεν θα είναι ο απαράδεκτος... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή υπήρχε ακόμα μια μικρή αμφιβολία για το αν στη Θεσσαλονίκη θα παρουσιαστεί το πρόγραμμα του Ηρωδείου ή του Μεγάρου, οι τελευταίες οριστικές πληροφορίες λένε πως στη Θεσσαλονίκη θα παρουσιαστεί το τελευταίο πρόγραμμα που παρουσιάστηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. :rolleyes::pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έναρξη προπώλησης: για το κοινό 10 Απριλίου

για τους συνδρομητές 27 Μαρτίου

Alona i have no news except this.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες έχει ξεκινήσει η προπώληση εισητηρίων.

Συγκεκριμένα πατέρας φίλου μου πήρε δύο 70άρια.

:):mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σύμφωνα με πληροφορίες έχει ξεκινήσει η προπώληση εισητηρίων.

Συγκεκριμένα πατέρας φίλου μου πήρε δύο 70άρια.

:):mad:

:blink: :blush: :blink: ;)

Tα ίδια Mc Παντελάκη μου. τα ίδια Mc Παντελή μου...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σύμφωνα με πληροφορίες έχει ξεκινήσει η προπώληση εισητηρίων.

Συγκεκριμένα πατέρας φίλου μου πήρε δύο 70άρια.

:):mad:

Μήπως είναι συνδρομητής; Η προπώληση για τους συνδρομητές ξεκινά στις 27 Μαρτίου...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0