Agnie

Σωκράτης Μάλαμας

62 posts in this topic

Μονοσέλιδη συνέντευξη του Σ. Μάλαμα φιλοξενείται στο ένθετο Κ της σημερινής Καθημερινής.

Τώρα που επανέφερες το τόπικ, να σας μεταφέρω ένα προσωπικό περιστατικό που μου προκάλεσε έκπληξη.

Οδηγούσα ένα βράδυ με μεγάλη παρέα στο αμάξι και πετυχαίνω Μάλαμα στο ραδιόφωνο (τα "πάγια", υπέροχο κομμάτι ομολογουμένως). Και ακούω από το σύνολο της παρέας το εξής: "άκου τι ωραία που το τραγουδάει ο Μάλαμας, έχει υπέροχη φωνή, τι ωραίο μέταλλο..." κλπ κλπ.... :blink: Κόντεψε να μου φύγει το τιμόνι!! Οκ, κι εμένα μου αρέσει, κάποτε μάλιστα είχα πολύ μεγάλη τρέλα, αλλά ΠΟΤΕ δεν είχα την ψευδαίσθηση ότι ο Μάλαμας έχει φωνάρα. Πάντα ήλπιζα να δίνει τραγούδια του σε τραγουδιστές με καλές φωνές.

Ώρες ώρες πέφτω από τα σύννεφα για τη μουσική αντίληψη των γύρω μου, καλή ώρα χτες (αυτό όμως δεν είναι της παρούσης).

Έχεις δίκιο Μάρω! Μου συμβαίνει κι εμένα συχνά!

Ο Μάλαμας μετά τη συνεργασία με την Αλεξίου και τις άπειρες επανεκτελέσεις της Πριγκιπέσσας έχει γίνει πολύ "της μόδας".

Τυχαίνει να μου αρέσει κι εμένα πάρα πολύ και να τον παρακολουθώ χρόνια.

Μου αρέσει απίστευτα πολύ ως συνθέτης και στιχουργός. Επιπλέον όμως γουστάρω πολύ το Μάλαμα στη σκηνή. Μάλλον επειδή έχει αυτό το "χύμα" που δεν έχει ο θείος.

Τον έχω δει live πάρα πολλές φορές από το 1996 και σε διαφορετικούς χώρους, Λάρισα, Τρίκαλα, Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Ξάνθη, σε διάφορα χωριά με τελευταία τη χτεσινή βραδιά στην Ελασσόνα.

Η αίσθηση που μου άφησε η χτεσινή συναυλία είναι η ίδια με αυτή του Principal στη θεσσαλονίκη πριν ένα μήνα αλλά και με τη συναυλία στη Λάρισα το Σεπτέμβρη. Ετερόκλητο κοινό, που μιλάει ασταμάτητα, δε γνωρίζει τα τραγούδια του Σωκράτη και πάει για να ακούσει την πριγκιπέσσα κι άλλα 10 "σουξέ" του (Τσιγάρο ατέλειωτο κτλ)

Αυτή την αύξηση του κοινού του την αντιλαμβάνεται κι ο ίδιος και πλέον είναι πολύ επαγγελματίας κατά τη διάρκεια της συναυλίας. Πάνε οι εποχές που ο Σωκράτης όντως έπαιζε μέχρι τις 4 η ώρα το πρωί!!! Εγώ το έχω ζήσει και νιώθω πολύ τυχερή. Τώρα αρκείται σε λίγα encore παραπάνω σε σχέση με άλλους τραγουδιστές κι έχει σταματήσει να μιλάει πολύ από τη σκηνή.

Όσες φορές συζητάω για τον ίδιο, όλοι υποστηρίζουν το ταλέντο και τη...φωνή του :blink: :blink:

Προφανώς η μουσική τους αντίληψη περιορίζεται στις επιταγές της μόδας. Κι αυτή τη στιγμή ο Σωκράτης δυστυχώς είναι μόδα.

Και για να μιλήσουμε λιγάκι για μουσική, η νέα του δουλειά σε στίχους του ’λκη Αλκαίου μου αρέσει πάρα πολύ. Μετά από το τελευταίο cd με την Αλεξίου "Δρόμοι" που χαρακτηριζόταν από ασυνήθιστα χαρούμενες μουσικές, νομίζω αυτή η δουλειά εκφράζει και πάλι την εσωστρέφεια του Μάλαμα. Πολύ μου άρεσε τόσο η επιλογή των στίχων του Αλκαίου - ο οποίος "κεντάει" άλλη μια φορά - όσο κι η επιλογή της Μελίνας Κανά να τραγουδήσει κι επιτέλους την ακούω σε κάτι καινούριο!!

Βέβαια το cd δεν ενδείκνυται για χριστούγεννα εκτός κι αν θέλετε να μελαγχολήσετε... :razz:

Συνέντευξη του Σωκράτη Μάλαμα στο aixmi.gr

Σωκρ. Μάλαμας: Η εντολή του λαού είναι ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ,αλλά τα κόμματα δεν ακούν

http://www.aixmi.gr/...erview-malamas/

("Ας μην ξεχνάμε ότι ήμασταν εξαρτώμενοι από τη σύσταση του Ελληνικού κράτους. Σήμερα δεν είμαστε;" Και δίκιο έχει. Όταν τα λένε άλλοι όμως είναι προδότες! Τώρα μόκο θα κάνουν όλοι. Δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω.)

3 people like this

Ολόκληρη η χθεσινή εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα με το Σωκράτη Μάλαμα.

O Σωκράτης Μάλαμας στο Δεύτερο Πρόγραμμα (ΑΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου                
29/05/2013

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=6771&Itemid=16

1 person likes this

ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΔΕΚΑ ΔΙΠΛΕΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ ΜΑΛΑΜΑ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΔΑΣΟΥΣ
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΤΙΣ 01/07/13!

SOCRATHS_MALAMAS_ANODOS_PROVA_DEYTERO_ME

Σωκράτης Μάλαμας – Γενική Πρόβα (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)
Ζώντας σε μια πόλη που μας έχει αποθαρρύνει, που μας έχει κλείσει στα «φρούριά» μας και στους διαδρόμους του εαυτού μας… η τέχνη και η μουσική, λες και θέλει να αντισταθεί σ’ αυτή την απομόνωση του νου και της ψυχή μας... Άλλωστε πάντοτε, η άξια κι αληθινή τέχνη, αυτό δεν προσπαθούσε; Ν’ ανοίξει τους ορίζοντες μας, τις συνειδήσεις μας, να συγκινήσει τα συναισθήματα μας, να γλυκάνει τις καρδούλες μας, να απαλύνει τους πόνους της ψυχής μας, να μας δώσει δύναμη και χαρά... Υπάρχουν λόγοι λοιπόν να μη «φύγουμε από αυτήν την πόλη, που όλα σχεδόν ξηλώθηκαν και μας στρίμωξαν για τα καλά»... Υπάρχει λόγος να πάρουμε το δρόμο της Πειραιώς, από αύριο Σάββατο 2 Νοεμβρίου και να σταματήσουμε στην «Άνοδο», την «επαναδιαπραγματευόμενη» μουσική σκηνή, που ετούτη τη χρονιά έχει βαλθεί να μας εκπλήσσει αναπάντεχα όμορφα, «οπλισμένη» με μερικά από τα κορυφαία ονόματα του «άξιου λόγου» μουσικού χώρου...

Το δειλινό του Σαββάτου, το δεύτερο βράδυ των... βροχών του Νοέμβρη, ο Σωκράτης Μάλαμας ξεκινά τις εμφανίσεις του στην «Άνοδο»! Έχοντας πλάι στου τη Λαμπρινή Καρακώστα και την κόρη του, Λυδία Μάλαμα, αλλά και μια σειρά από εξαίρετους μουσικούς, ανοίγει τις παραστάσεις της μουσικής σκηνής στην Πειραιώς, προσδοκώντας να προσεγγίσει εξαρχής την κορυφή της «Ανόδου»! Δίχως να φείδεται και να κομπιάζει στα λόγια και τις μουσικές του, ο σημαντικότατος Έλληνας τραγουδοποιός μας προκαλεί να αναμετρηθούμε ξανά με τα νοήματα των μουσικών και των στίχων του, να αφήσουμε στην άκρη τα εύκολα και τα ελαφρά περιτυλίγματα αποχαύνωσης και να περπατήσουμε στο κέντρο της ψυχής και του λογισμού μας, επαναπροσδιορίζοντας τις αξίες, τις αντοχές, τις αντιστάσεις, τα οράματα, τους φίλους και τους εχθρούς μας...

Χθες το απόγευμα βρεθήκαμε στις επίσημες πρόβες του Σωκράτη και σας μεταφέρουμε μια αίσθηση του τί θα επακολουθήσει, από το Σάββατο και μετά, μέσα από εικόνες και μελωδίες, που εξασφαλίσαμε αποκλειστικά για τους αναγνώστες του ogdoo.gr! Ακόμα κι αν όλα ξηλώθηκαν, ακόμα κι αν μας πνίγει αυτή η πόλη, ακόμα κι αν μας περιόρισαν όσα περνούν απ’ το δικό μας χέρι, δεν πρέπει να φύγουμε... Πρέπει να μείνουμε δυνατοί, να αντισταθούμε, να μη συμβιβαστούμε με κανένα τελεσίδικο, με κανέναν εκβιασμό, με κανένα ιδεολογικό μόρφωμα... Κι οι μελωδίες του Σωκράτη είναι εδώ να μας δίνουν δύναμη κι αντοχή!

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8291&Itemid=125

6 people like this

Σαν σήμερα γεννήθηκε στη Συκιά της Χαλκιδικής ο Σωκράτης Μάλαμας. Εντελώς συμπτωματικά, πριν από 2-3 μέρες έφτασε στα χέρια μου ένας δίσκος - ντοκουμέντο, στον οποίο συμμετέχει ο Μάλαμας, που εκδόθηκε πολύ πρόσφατα, αν και ηχογραφήθηκε πολλά χρόνια πριν…

Οι «άγνωστες» ηχογραφήσεις του Σωκράτη Μάλαμα στον «Ερωτόκριτο»

29/09/2016

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/diskografia/nees-kyklofories/oi-agnostes-ixografiseis-tou-sokrati-malama-ston-erotokrito

O Σωκράτης Μάλαμας "βολτάρει" με τον Γιάννη Τσολακίδη το 1997... Η συζήτηση πραγματοποιήθηκε κάτω από τσουχτερό κρύο, στο χώρο του πρώην στρατοπέδου Κόδρα στην Καλαμαριά, ενώ τα τραγούδια ηχογραφήθηκαν στο «Πέτρινο» του «Μύλου».

Η «Βόλτα» του Σωκράτη Μάλαμα… 19 χρόνια πριν

08/10/2016

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/epikairotita/mousika-nea/i-volta-tou-sokrati-malama-19-xronia-prin

1 person likes this

Ο Σωκράτης Μάλαμας συμμετέχει με μια «εκ βαθέων» ερμηνεία, σε ένα ξεχωριστό αφιέρωμα των Μουσικών Συνόλων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στον Άλκη Αλκαίο...

Ένα «Πρωινό τσιγάρο» για τον Σωκράτη Μάλαμα

22/05/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/diskografia/nees-kyklofories/ena-proino-tsigaro-gia-ton-sokrati-malama

Τα 60 κλείνει σήμερα ο Σωκράτης Μάλαμας...
Κι εμείς πάμε 14 χρόνια πίσω και σε μια εφ’ όλης της ύλης τηλεοπτική συνέντευξη του τραγουδοποιού με τον Γιάννη Τσολακίδη...

Ο Σωκράτης Μάλαμας στο «Κοντραπούντο» (2003)

29/09/2017

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/o-sokratis-malamas-sto-kontrapoynto-2003

Πάμε 24 χρόνια πίσω και σε μια από τις πρώτες τηλεοπτικές εμφανίσεις ενός ντουέτου που έγραψε τη δική του ιστορία στο ελληνικό τραγούδι...

Όταν άνοιξε η «αυλαία» για Σωκράτη και Μελίνα

11/02/2018
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/otan-anoikse-i-avlaia-gia-sokrati-kai-melina

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...