Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Λ.Παπαδόπουλος - Εν Αρχή Ην ο Καζαντζίδης

40 posts in this topic

Ωραία νέα!! :D

Ελίνα, αν γίνεται να βάζεις και το κείμενο, όχι μόνο το link, γιατί τα links συχνά σταματάνε να λειτουργούν.

«Πήγα στην ’νω Πεύκη με βροχή, για να σταθώ αντιμέτωπος όχι μ΄ ένα είδωλο αλλά μ΄ ένα θρύλο- γίνεται;-, και βρέθηκα μπρος σ΄ έναν Στέλιο Καζαντζίδη βαθύτατα πικραμένο, βαρύτατα ενοχλημένο, κυριολεκτικά ανταριασμένο, έτοιμο να εκραγεί!

Και προτού να του κάνω την πρώτη ερώτηση, τον άκουσα να μου λέει...». Από τις πρώτες αράδες και πριν ακόμη απ΄ τις κουβέντες του Στέλιου, έρχεται ένα άρωμα εποχής. Ένα άρωμα οικειότητας, μια γνώριμη αγαπημένη γραφή. Σε λίγες ημέρες στις προθήκες των βιβλιοπωλείων ο Λευτέρης Παπαδόπουλος θα έχει ένα καινούργιο βιβλίο: «Εν Αρχή Ην ο Καζαντζίδης- Από τον ’κη Πάνου ώς τη Μαρινέλλα», «Αφήγημα», σημειώνει. Κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Καστανιώτη. Στις σελίδες του κείμενα για δέκα μεγάλα πρόσωπα του ελληνικού τραγουδιούγια τον Μπιθικώτση, τον ’κη Πάνου, τη Μαρινέλλα, τη Φαραντούρη, τον Κουγιουμτζή, τον Σπανό, τον Μούτση, τον Μικρούτσικο, τον Νταλάρα και τον Χατζηνάσιο. Και για ένα ενδέκατο πρόσωπο, τον Καζαντζίδη. Κείμενα φυλαγμένα στα συρτάρια για είκοσι πέντε χρόνια. Ήρθε η ώρα να γίνουν βιβλίο. Με τις εικόνες και τις αλήθειες τους να ζωντανεύουν στις σελίδες, με ιστορίες που δεν εξαντλούνται και λένε «πολλά ζόρικα πράγματα». Δεν είναι μόνο οι συνεντεύξεις και οι εξομολογήσεις εκείνης της εποχής, είναι τα πορτρέτα των δημιουργών κι εκτελεστών έτσι όπως το υλικό αυτό ενισχύεται με σχόλια, με παρατηρήσεις με ντοκουμέντα από τη ζωή του Λευτέρη Παπαδόπουλου, που είναι ο ίδιος ένας άνθρωπος γεμάτος ελληνικό τραγούδι.

Πηγή: Τα Νέα - 26/09/2007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη, έχεις δίκιο. Την στιγμή που έκανα ''επικόλληση'' του κειμένου, έπαθε κόλλημα ο υπολογιστής. :D Συγγνώμη!

Ένα σχόλιο για τον τίτλο του βιβλίου: ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από εσένα, Θάνο, δεν περίμενα άλλη αντιμετώπιση. :music: Ήμουν σίγουρη πως θα ενθουσιαζόσουν από τον τίτλο τον συγκεκριμένο. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ πάντως είμαι με την Ελίνα στο θέμα του τίτλου!  :lol:  :naughty:

Εσένα θα σου πω την επόμενη φορά που θα ανέβουμε μαζί από την Αθήνα στη Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο... :naughty:

Ετοιμάσου να μάθεις όλα τα "ελαφρά" τραγούδια του Καζαντζίδη της δεκαετίας του '50... :naughty: :lol:

ΘΑ ΠΗΞΕΙΣ :razz::razz::razz:

Και για να γίνω λίγο πιο σαφής θα αναφέρω ενδεικτικά μερικούς τίτλους:

1)Τρεις μαυροφόρες

2)Πεθαίνω

3)’σε με γιατρέ μου να πεθάνω

4)Θέλω να πεθάνω

5)Πεθαίνει η γυναίκα μου

6)Είδα μια μάνα να θρηνεί στον τάφο του παιδιού της

7)Kι απόψε μελλοθάνατος

8)Κατάδικος για πάντα

9)Η μάνα μου θα κλάψει

10)Κελί μου κατασκότεινο

Θες κι άλλα; :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία νέα! :razz:

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ εύστοχος ο τίτλος, γιατί πολύ απλά...αυτή είναι η πραγματικότητα! :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου αρέσει ο τίτλος.... Είναι λίγο ''κάπως''... :naughty::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον τίτλο και πιστεύω οτι ο τίτλος του θα είναι από εδώ και πέρα σημείο αναφοράς! :razz::naughty::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω εκπεφρασμένη άποψη σχετικά με τον Στ.Καζαντζίδη και ακόμα πιο έντονα εκπεφρασμένη στις παρέες εκτός forum. Δικαίωμα του Λ.Παπαδόπουλου να δίνει όποιον τίτλο θέλει και γουστάρει. Δεν θεωρώ όμως πως ''εν αρχή ην ο Καζαντζίδης''. Εν αρχή ήταν ο Παγιουμτζής, ο Στελάκης, ο Κάβουρας, ο Τσαουσάκης στον οποίο πάτησε ο Καζαντζίδης και αργότερα ήταν ο Μπιθικώτσης, ο Καζαντζίδης, ο Νταλάρας, η Αλεξίου και όλοι όσοι αναφέρονται στο βιβλίο του Λ.Παπαδόπουλου. Αλλά ας μην συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση γιατί θα γίνουμε αντιμαχόμενες παρατάξεις. Κι εγώ στοχεύω στην ενότητα του κόμματος ε! συγγνώμη! του forum. :naughty:

’γγελε τα ''ελαφρά'' του Καζαντζίδη νομίζω πως θα σε γοητεύσουν. :lol:

Ω! ρε γλέντια! Θα καλοπεράσεις ως συνοδηγός του Θάνου με τα συγκεκριμένα. Θάνο, θα πρότεινα να αρχίσεις με Καζαντζίδη σε τραγούδια του Θεοδωράκη. Όχι απευθείας στα σκληρά... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα, μου φαίνεται πως έχεις επηρεαστεί από τα του ΠΑΣΟΚ.. :lol: :lol: ...

Εμένα από τα 'ελαφρά' μου αρέσει αυτό του Μητσάκη με τον Καζαντζίδη που λέει ''Μάνα μου το κρεβάτι μου να μην το ξαναστρώσεις' κτλ.... :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα σχόλιο για τον τίτλο του βιβλίου: ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ!

Ελίνα, απλά, ο τίτλος του βιβλίου είναι πολιτικά ορθός, στα πλαίσια των "νεοελληνικών μύθων" που κυριαρχούν και στον χώρο του τραγουδιού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δισέλιδο αφιέρωμα στο νέο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου "Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης", έχουν τα σημερινά(29/9) "ΝΕΑ"("ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΟ", σελ. 10-11).

Το βιβλίο, θα κυκλοφορήσει, από τις εκδόσεις "ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ", στις 6 Οκτώβρη 2007.

Γράφει, μεταξύ άλλων, η εφημερίδα :

"Τον καλύτερο και τον χειρότερο εαυτό τους καταθέτουν μπροστά μας έντεκα μεγάλοι του τραγουδιού, χάρη στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που τους "ξεκλειδώνει" στο καινούριο του βιβλίο, δίνοντας στον αναγνώστη μια ζωηρή και γλαφυρή εικόνα του κόσμου της ελληνικής μουσικής.

Έντεκα πορτρέτα, που τα δέκα δημοσιεύτηκαν στα "ΝΕΑ" - τα εννιά το 1982 και το δέκατο το 2002 - περιλαμβάνονται στο καινούριο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου "Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης", που θα κυκλοφορήσει στις 6 Οκτωβρίου από τον Καστανιώτη.

Έντεκα κομμάτια για τους :

-Στέλιο Καζαντζίδη

-Γρηγόρη Μπιθικώτση

-Μαρινέλλα

-’κη Πάνου

-Σταύρο Κουγιουμτζή

-Γιώργο Νταλάρα

-Θάνο Μικρούτσικο

-Γιάννη Σπανό

-Μαρία Φαραντούρη

-Δήμο Μούτση

-Γιώργο Χατζηνάσιο

Τα κείμενα αυτά παρουσιάστηκαν σε μια αρχική μορφή ως συνεντεύξεις . Στα 25 χρόνια που πέρασαν, από το 1982 ίσαμε σήμερα, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος ενίσχυσε τις συνεντεύξεις, με περιστατικά από τη ζωή του με αυτούς τους καλλιτέχνες, με τον δημόσιο λόγο τους, τις αντιπαραθέσεις τους, τις χιουμοριστικές στιγμές τους, αλλά και πολλά και σημαντικά που έχουν πει για την καλλιτεχνική τους δραστηριότητα προσωπικότητες με παγκόσμιο κύρος ...".

Κι ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από τη συνέντευξη του Γρηγόρη Μπιθικώτση :

"Σήμερα, αντικαταστάτες δικοί μου και του Στέλιου(Καζαντζίδη) είναι δύο τραγουδιστές : ο Νταλάρας και ο Πάριος. 'Η ο Πάριος και ο Νταλάρας. Ναι, αυτοί οι δύο, φεύγοντας εγώ.".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα, πάντως, το πολιτικά ορθό θα ήταν ,έστω, ''Εν αρχή ήσαν οι Μπιθικώτσης και Καζαντζίδης''.

Και το εξώφυλλο παραπέμπει σε αφιέρωμα στον Στ.Καζαντζίδη. Κι έρχεται να επιβεβαιώσει τις ενστάσεις μου για τον τίτλο. Είναι-τουλάχιστον- παράδοξο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για μένα, πάντως, το πολιτικά ορθό θα ήταν ,έστω, ''Εν αρχή ήσαν οι Μπιθικώτσης και Καζαντζίδης''.

Και το εξώφυλλο παραπέμπει σε αφιέρωμα στον Στ.Καζαντζίδη. Κι έρχεται να επιβεβαιώσει τις ενστάσεις μου για τον τίτλο. Είναι-τουλάχιστον- παράδοξο.

Ελίνα συμφωνούμε! Ίσως εγώ δεν το διατύπωσα πιο καθαρά.

Δεν επικροτώ τον τίτλο του βιβλίου του Παπαδόπουλου, τον εξηγώ.

Το "πολιτικά ορθό" δεν σημαίνει και "ιστορικά - αντικειμενικά ορθό" ...

Δυστυχώς οι νεοελληνικοί μύθοι είναι πολύ ισχυροί και καταδυναστεύουν τους πάντες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δισέλιδο αφιέρωμα στο νέο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου "Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης", έχουν τα σημερινά(29/9) "ΝΕΑ"("ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΟ", σελ. 10-11).

Το βιβλίο, θα κυκλοφορήσει, από τις εκδόσεις "ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ", στις 6 Οκτώβρη 2007.

Γράφει, μεταξύ άλλων, η εφημερίδα :

"Τον καλύτερο και τον χειρότερο εαυτό τους καταθέτουν μπροστά μας έντεκα μεγάλοι του τραγουδιού, χάρη στον Λευτέρη Παπαδόπουλο, που τους "ξεκλειδώνει" στο καινούριο του βιβλίο, δίνοντας στον αναγνώστη μια ζωηρή και γλαφυρή εικόνα του κόσμου της ελληνικής μουσικής.

Έντεκα πορτρέτα, που τα δέκα δημοσιεύτηκαν στα "ΝΕΑ" - τα εννιά το 1982 και το δέκατο το 2002 - περιλαμβάνονται στο καινούριο βιβλίο του Λευτέρη Παπαδόπουλου "Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης", που θα κυκλοφορήσει στις 6 Οκτωβρίου από τον Καστανιώτη.

Έντεκα κομμάτια για τους :

-Στέλιο Καζαντζίδη

-Γρηγόρη Μπιθικώτση

-Μαρινέλλα

-’κη Πάνου

-Σταύρο Κουγιουμτζή

-Γιώργο Νταλάρα

-Θάνο Μικρούτσικο

-Γιάννη Σπανό

-Μαρία Φαραντούρη

-Δήμο Μούτση

-Γιώργο Χατζηνάσιο

Τα κείμενα αυτά παρουσιάστηκαν σε μια αρχική μορφή ως συνεντεύξεις . Στα 25 χρόνια που πέρασαν, από το 1982 ίσαμε σήμερα, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος ενίσχυσε τις συνεντεύξεις, με περιστατικά από τη ζωή του με αυτούς τους καλλιτέχνες, με τον δημόσιο λόγο τους, τις αντιπαραθέσεις τους, τις χιουμοριστικές στιγμές τους, αλλά και πολλά και σημαντικά που έχουν πει για την καλλιτεχνική τους δραστηριότητα προσωπικότητες με παγκόσμιο κύρος ...".

Κι ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από τη συνέντευξη του Γρηγόρη Μπιθικώτση :

"Σήμερα, αντικαταστάτες δικοί μου και του Στέλιου(Καζαντζίδη) είναι δύο τραγουδιστές : ο Νταλάρας και ο Πάριος. 'Η ο Πάριος και ο Νταλάρας. Ναι, αυτοί οι δύο, φεύγοντας εγώ.".

http://assets.in.gr/AssetService/Image.ash...x?t=2&pg=87078&

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με σημερινή διαφημιστική ΄καταχώριση στις κυριακάτικες εφημερίδες των εκδόσεων Καστανιώτη , αναφέρεται πως το βιβλίο κυκλοφορεί την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγνή ευχαριστούμε.

Δεν αποκλείεται πάντως ο τίτλος του βιβλίου να άλλαξε στην πορεία, από "Εθελοντές ρεμπέτες" σε αυτό που γνωρίζουμε ή πρόκειται για λάθος.

Δείτε εδώ, ένα άλλο link εκτός του επίσημου καταλόγου: Τα νέα βιβλία των Εκδόσεων Καστανιώτη για το φθινόπωρο και το χειμώνα 2007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέες Κυκλοφορίες

του Νίκου Βασιλάκου

Τίτλος: Εν αρχή ην ο Καζαντζίδης - Από τον ’κη Πάνου ώς τη Μαρινέλλα

Συγγραφέας: Λευτέρης Παπαδόπουλος

Εκδόσεις: Καστανιώτης

ISBN: 978-960-03-4566-7

1η έκδοση: 2007

Τιμή: 16,00 ευρώ

Λίγα λόγια για το βιβλίο

Ο ’κης Πάνου εξομολογείται: Πάμε ένα βράδυ του '58, με τον Μουρκάκο και τον Κολοκοτρώνη, ν' ακούσουμε τον Καζαντζίδη στον «Αστέρα», στη Κοκκινιά.

Φίσκα το μαγαζί. Μας βάζουνε να καθίσουμε σε κάτι καφάσια. Τραγουδάει ο Στέλιος: «Μα κανένας δεν φταίει για το χάλι μου/σπάσιμο θέλει το κεφάλι μου». Και τότε πετάγεται κάποιος πάνω, σπάει ένα ποτήρι και το καρφώνει στο μέτωπό του!

Παγώνουμε όλοι. Τον παίρνουνε αυτόνε γεμάτο αίματα, κι ενώ τον σέρνουνε στην έξοδο και ο Στέλιος συνεχίζει το τραγούδι, γυρίζει και του φωνάζει: «Γεια σου Στελάρα! Καταλαβαίνεις; Λέω λοιπόν: Αν φύγει ο Στέλιος από την Κοκκινιά κι αρχίσει να τραγουδάει περπατώντας για ν' ανέβει στην Αθήνα, με τον κόσμο που θα μαζέψει στο δρόμο δεν κάνει επανάσταση; Αλλά δεν σταματάω εδώ.

Χρόνια και χρόνια τον παρακολουθώ. Και βλέπω ότι τα περισσότερα από τα τραγούδια του είναι χάλια. Κι όμως μ' αυτά τα κακά τραγούδια με κάνει να τον ακούω. Πώς τα καταφέρνει να με κάνει ν' ακούω μόνο αυτόνε; Είναι μεγάλη φωνή; Υπάρχουν κι άλλες φωνές, που θα μπορούσαν ίσως να φτάσουν σ' αυτό το σημείο. Τραγουδάει για την εργατιά και την ξενιτιά; Μα κι άλλοι το κάνουν, τι συμβαίνει λοιπόν;

Συμβαίνει ότι υπάρχει ένα μεγαλείο. Η ικανότητα ενός ανθρώπου που ξεπηδάει από την εμπειρία του, να παίρνει από το τραγούδι την ψυχή του και να μου τη δίνει. Ακόμα και σε τραγούδια ασήμαντα. Και χωρίς ποτέ αυτό να γίνεται τεχνικά. Αν αυτά τα τραγούδια που 'χει πει ο Καζαντζίδης, τα κακά, τα λέγαν άλλοι, δεν θα τους ήξερε ούτε η μάνα τους».

Λίγα λόγια για το συγγραφέα

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα τον Νοέμβριο του 1935.

Οι γονείς του ήταν πρόσφυγες. Ο πατέρας του από το Μιχαλίτσι της Προύσσας- ορφάνεψε μικρός και τον πήγαν σε ορφανοτροφείο της Πριγκίπου, από όπου τον έδιωξαν στην Ελλάδα με την ανταλλαγή το 1924 και η μητέρα του από ένα χωριό (Πακάνσκι) κοντά στο Νοβοροσίσκ της Ρωσίας.

Ο πατέρας του τέλειωσε το δημοτικό και έμαθε την τέχνη του τσαγκάρη. Η μητέρα του ήταν αναλφάβητη, αλλά γύρω στα εξήντα της έμαθε μόνη της να διαβάζει και να γράφει γιατί «ντρεπότανε να είναι αγράμματη».

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος μεγάλωσε σε μιαν αυλή. Στην οδό Φωκαίας 18, κάτω από την πλατεία Κυριακού (σημερινή πλατεία Βικτωρίας).

Η αυλή είχε οχτώ δωμάτια, μια βρύση και ένα κοινόχρηστο αποχωρητήριο. Κάθε δωμάτιο και μια οικογένεια. Με τρία και τέσσερα άτομα η κάθε μία. Αρχηγοί των οικογενειών άνθρωποι μεροκαματιάρηδες. Μαραγκοί, χτίστες, τσαγκάρηδες, υδραυλικοί, αρτεργάτες, σερβιτόροι, γιαουρτάδες.

Τελείωσε το Β΄ Γυμνάσιο, μπήκε στο Πανεπιστήμιο στην Νομική Αθηνών, αλλά διέκοψε τις σπουδές του στο τρίτο έτος γιατί αποφάσισε τελικά να ασχοληθεί με την δημοσιογραφία. Από το 1959 εργάζεται στα ΝΕΑ: ρεπόρτερ, υπεύθυνος ύλης, υπεύθυνος ελεύθερου ρεπορτάζ, βοηθός αρχισυντάκτη, αρχισυντάκτης. Τα τελευταία είκοσι πέντε χρόνια είναι ο χρονογράφος της εφημερίδας.

Το 1963 καταπιάστηκε με το τραγούδι. Έχει μέχρι σήμερα γράψει τους στίχους 1200 τραγουδιών και έχει συνεργαστεί με τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο, συνθέτες και τραγουδιστές.

Έχει επίσης γράψει τρία θεατρικά έργα, δεκαπέντε βιβλία και έχει εργαστεί πολύ στην τηλεόραση και το ραδιόφωνο με δικές του εκπομπές.

Έχει δύο παιδιά, τον Νότη και την Υακίνθη και δύο εγγόνια την Μαρία Νεφέλη και τον Λευτεράκη. Γυναίκα του είναι η σκηνοθέτης Ράια Μουζανίδου.

Έχει γράψει πολλά βιβλία εκ των οποίων «Επαρχίες της Αθήνας», «Η Τουρκία χωρίς φερετζέ», καθώς και το θεατρικό «Ο δρόμος» (1969), στίχους εκατοντάδων τραγουδιών σε πρωτότυπη ποίηση, αλλά και από μετάφραση (Λόρκα, Νερούδα).

Οι στίχοι του μελοποιήθηκαν από μερικούς από τους μεγαλύτερους Έλληνες συνθέτες. Είναι μέλος της Ενώσεως Συντακτών Ημερ. Εφημ. Αθηνών (ΕΣΗΕΑ), της Εταιρείας Μουσικοσυνθετών Ελλάδος και της Εταιρείας Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων.

Ανέλαβε δημοσιογραφικές αποστολές στην Αμερική, Ρωσία, Ευρώπη, Ασία και Αφρική. Έχει τιμηθεί με βραβείο δημοσιογραφικού διαγωνισμού ΕΣΑΤ (1965). Παράλληλα έχει ασχοληθεί με την τηλεόραση ως παρουσιαστής εκπομπών, προσώπων με έντονη συμμετοχή σε καλλιτεχνικές κριτικές επιτροπές.

Έχει πολλές φορές εκφράσει δημόσια την άποψη αλλά και την αντίθεσή του σε διάφορους πολιτικούς χειρισμούς.

http://www.in.gr/books/papadopoulos-kazantzidis.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο του Λ.Παπαδόπουλου.

Μετά από μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο, σας συνιστώ να το ελέγξετε πριν το αγοράσετε. Υπάρχουν σφάλματα σοβαρά. Αρχίζουν από την σελίδα195 και την συνέντευξη Μικρούτσικου. Τα λάθη συνεχίζονται έως και την συνέντευξη του Μούτση. Δεν υπάρχει ομαλή συνέχεια στις σελίδες και στην ροή του κειμένου. Π.χ. από την σελίδα 192 συνεχίζει στην 195 και μετά στην 193. Θα πρέπει να υπάρξουν κρούσεις στους υπεύθυνους των εκδόσεων Καστανιώτη.

Επιπλέον, αναφέρεται ο Λευτέρης στον Γιώργο ως Πρέσβη της Unesco αντί της Unhcr. Και της Ευτ.Παπαγιαννοπούλου της αλλάζουν το φύλο και την ονομάζουν Παπαγιαννόπουλο. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0