Sign in to follow this  
Followers 0
fadi

Συνέντευξη στο ράδιο ClickFM

21 posts in this topic

καλησπέρα σας

στήν Παρασκευή-22:00 το βράδυ -συνέντευξη με το Γιώργο Ντάλαρα στο ραδιο ClickFM

http://www.clickfm.co.il/english/index.asp

στην μοναδική εκπομπή για την γενέθλια του!

αν θέλει κανείς να ακουσει καποιο τραγούδι μπορεί να μου το γράψει ή εδω

στο pm ή ως απάντηση εδώ ή με στο email:

Fadi@ClickFM.co.il

Να΄στε καλά και θα τα πούμε

Φάντη

:D

http://i220.photobucket.com/albums/dd252/s...di/7855d905.jpg

Hi Friends

this Friday 22:00 Israeli time at

http://www.clickfm.co.il/english/index.asp

at my show "Apopse stou Fadi-Clickeria" we will celebrate Giorgos Dalaras's coming birthday with two hours of his songs (mainly his Duets) and with an interview i took with him this last Sunday

so be with us Friday night and if there is a Dalaras's song you want to hear or to dedicate-you're more than welcome to write me a pm or as a reply to this topic or to my Radio's mail:

Fadi@ClickFM.co.il

http://i220.photobucket.com/albums/dd252/s...di/7855d905.jpg

:razz:

αν θέλει κανείς να ακουσει καποιο τραγούδι μπορεί να μου το γράψει ή εδω

στο pm ή ως απάντηση εδώ ή με στο email:

Fadi@ClickFM.co.il

Μπράβο Fadi... :D

Λοιπόν θα ήθελα να ακούσω , αν γίνεται, το "’κου πως κλαίει ο μπαγλαμάς" από την προχθεσινή συναυλία στο Tel Aviv, αλλά χωρίς τον εκφωνητή... :wacko::razz:

Μπράβο fadi! :D:music:

Θα ήθελα να ακούσω το "Είναι αργά", αλλά live εκείνη την ώρα! :music: Ζητάω πολλά...? :wacko::pity:

ήθελα να κάνω με τα Δυετα του αλλα αυτα τα τραγούδια θα'ναι μέσα

κάτι άλλο? :music:

παιδιά σας αφήνω τώρα-παω να δω την συναυλία στην Κισαρεα

θα τα πούμε αύριο

:D

[

αλλά χωρίς τον εκφωνητή... :naughty::razz:

:razz: Φίλε Θάνο

δυστυχώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε τιπότα μ'αυτο το κομμάτι

αλλά θα ναι αυτό το τραγούδι απο άλλο "μέρος" :razz:

megali mpougatsa -σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

:naughty:

Έκανα μια προσπάθεια να απομονώσω τα κομμάτια της συνέντευξης που ήταν διασκορπισμένα μέσα στη δίωρη εκπομπή και να τα καταγράψω, όσο γίνεται πιο πιστά. Όπου οι ερωτήσεις δίνονται με περιγραφή, είναι γιατί έτσι μας τις έδωσε και ο Fadi στη ραδιοφωνική μετάδοση. (Με πράσινο χρώμα οι ερωτήσεις του Fadi, με μπλέ χρώμα οι απαντήσεις του Νταλάρα). Πάμε...

- Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που μου δίνετε την ευκαιρία να ρθώ πάλι σε επαφή με τους φίλους μας εδώ και να σας ευχαριστήσω για την καλή σας διάθεση, στις 29 Σεπτεμβρίου που είναι τα γενέθλιά μου, να ασχοληθείτε μαζί μου.

(Ερώτηση για τους στίχους του «Η ελλάδα καίγεται»)

- Τώρα, θέλω να πω το εξής: Όπως ξέρετε, τα τραγούδια λένε τις μεγαλύτερες αλήθειες και τα μεγαλύτερα ψέματα, μαζί. Λοιπόν, είναι μια μαγική ιστορία το τραγούδι, που μπορείς μέσα απ αυτή να έρθεις σε επικοινωνία με τους ανθρώπους, να ταξιδέψεις, μ ένα μαγικό τρόπο, να τους πεις πράγματα μεταφορικά, αλληγορικά. Θα λεγα να μην πιάνουμε επακριβώς τις λέξεις και τα μηνύματα των τραγουδιων, γιατί λένε πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουνε ή πράγματα που δεν θέλουν ποτέ να γίνουν και τα αναφέρουν, γι αυτό δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε μια ολόκληρη ανάλυση γιατί αυτό το τραγούδι λέει αυτά που λέει. Καταρχήν, υπάρχει ένας λόγος: Τα τελευταία χρόνια, όπως ξέρετε, στην Ελλάδα και τώρα δε τελευταία το είδαμε με πολύ άσχημο τρόπο είχαμε μια παράξενη έξαρση των πυρκαγιών. Χάσαμε κάποιους ανθρώπους, κάηκαν πάρα πολλά δάση. Αυτό είναι πολύ δυσάρεστο. Λοιπόν, το τραγούδι που δεν είναι μόνο τραγούδι που διασκεδάζει τους ανθρώπους για να χορεύουνε ξέρετε πολύ καλά ότι έχει κι άλλους στόχους, μιλάει και για άλλα πράγματα, πολλές φορές μιλάει για βαθύτερα πράγματα που δε τα βλέπουμε και δε τα ξέρουμε. Τώρα γιατί καταλήγει ότι «την Ελλάδα θα τη σώσουν μόνο οι τρελοί»; Γιατί είναι μια έκφραση που, αν θέλετε, είναι και λίγο αναρχική, έχει και λίγο χιούμορ μέσα, έτσι πρέπει να το δείτε.

(Ερώτηση για το αν υπάρχει χιούμορ στο τραγούδι «Μη ξεχνάς το φαντάρο»)

- Ναι, αυτό είναι μια ιστορία που τη συναντάμε στο ελληνικό τραγούδι πάρα πολλές φορές. Δηλαδή, τραγούδι για το φαντάρο έγραψε ο Τσιτσάνης, έγραψε ο Μητσάκης, έγραψε ο Ζαμπέτας, έγραψε ο Λοίζος Κάθε λίγα χρόνια, επειδή πάνε τα παιδιά στο στρατό και ο κόσμος τα νοιάζεται, τα σκέφτεται και τα φροντίζει, μερικές φορές τους γράφει και τραγούδια. Ένα απ αυτά τα τραγούδια είναι κι αυτό, το «Μην ξεχνάς το φαντάρο».

Εσύ θα ξέρεις ότι εγώ όλα αυτά τα χρόνια δεν μένω σε ένα είδος, τραγουδάω διαφορετικά πράγματα, τελείως διαφορετικά μεταξύ τους, γιατί η μουσική έχει αυτή τη χαρά, έχει αυτό το «άγνωστο».

(Ερώτηση για το τι πιστεύει για εκείνους που ψάχνουν τον «παλιό, παραδοασικό Νταλάρα»)

- Να πω πρώτα-πρώτα το εξής: Ότι κάθε παλιό τραγούδι κάποτε ήταν καινούργιο. Λοιπόν, δεν έχει πια νόημα ποιο είναι παλιό και ποιο είναι καινούργιο, σημασία έχει τα τραγούδια να έχουν να πουν κάτι, να είναι καλά, και σίγουρα μπορεί να βρεθούνε καινούργια τραγούδια που να γίνουν κλασσικά αύριο. Εμείς, λοιπόν, ο στόχος μας είναι να τραγουδάμε τραγούδια που κάτι έχουν να πουνε, είτε αυτά είναι παλιά, είτε είναι πολύ παλιά, είτε είναι πολύ καινούργια.

(Ερώτηση για το αν σκοπεύει να δισκογραφήσει τραγούδια άλλων που έχει πει σε συναυλίες ή τηλεοπτικές εκπομπές)

- Είναι στα σχέδιά μου αυτό. Αυτό, δεν ξέρω ακριβώς, αλλά νομίζω τα επόμενα χρόνια θα το κάνω.

- Ο επόμενος σας δίσκος;

- Δε θα ναι ο επόμενος, θα είναι λίγο πιο πέρα.

- Όχι, ρωτάω άλλη ερώτηση

- Ο επόμενος δίσκος μπορεί να είναι ένας δίσκος που θα είναι live κι αυτός, ζωντανός, απ το Ηρώδειο

- Απ το «Όταν συμβεί στα πέριξ»;

- Ακριβώς.

- Καταπληκτικό ήμουνα εκεί και σε συναντήσαμε μετά

- Α, ήσουν εκεί, ναι, σωστό! Ίσως είναι αυτός ο δίσκος ο επόμενος.

- Πότε;

- Αυτό θα πρέπει να είναι μετά τα Χριστούγεννα, μετά την Πρωτοχρονιά, μετά τον καινούργιο χρόνο.

- Το πρώτο σας τραγούδι ήταν το «Προσμονή» - σωστα;

- Πού το ξέρεις αυτό; Αυτό το τραγούδι δε το ξέρει σχεδόν κανένας, πολύ λίγοι.

Εκείνα τα χρόνα βγαίναν μικροί δίσκοι, 45 στροφών, και πρέπει να είναι γύρω στα 60 αυτά τα τραγούδια.

- Πού είναι;

- Αυτά τα τραγούδια έχουνε βγεί στο δίσκο που λέγεται «Για τα τραγούδια κι εγώ φταίω».

- Όχι, το «Αυτός είσαι» και ο «Αναπτήρας» δεν ήταν εκεί.

- Όχι, δεν είναι μέσα. Είναι άλλα, πρέπει να είναι 3-4 τραγούδια, ή 5 τραγούδια που δεν έχουν μπει, ναι, μόνο.

- Και δεν θα

- Θα πρέπει να ψάξουμε να τα βρούμε γιατί δεν υπάρχουν πια αυτά. Ψάχνω εδώ και καιρό, πρέπει να υπάρχουνε 2-3 τραγούδια ακόμη που είναι δύσκολο, επειδή δεν κόπηκαν δίσκοι, είναι μόνο σε ταινίες υπάρχουν και ψάχνω εδώ και αρκετά χρόνια να τα βρω μέσα στο αρχείο της εταιρίας.

(Ερώτηση για το πότε θα ξαναπάει στην Αργεντινή)

- Α, αυτό είναι θέλω πολύ, θέλω πολύ. Μπορεί τα επόμενα χρόνια δεν ξέρω αν θα ναι ο επόμενος χρόνος ή ο μεθεπόμενος σκέφτομαι να κάνω μια περιοδεία, μπορεί να ναι κι η τελευταία αυτή που θα κάνω, γιατί κάποια στιγμή πρέπει να φεύγουμε και απ αυτή τη δουλειά

- Μη το πεις, μη το πεις τώρα

- και όμως, πρέπει σιγά-σιγά και θα ήθελα πριν κλείσω τον κύκλο να πάω και στη Λατινική Αμερική και θα προσπαθήσω να το κάνω.

- Να σαι πάντα καλά.

- Κι εσύ να σαι καλά. Ευχαριστώ.

Ευχαριστούμε πολύ τον Fadi που πήρε τη συνέντευξη ;);)

color=green](Ερώτηση για το αν σκοπεύει να δισκογραφήσει τραγούδια άλλων που έχει πει σε συναυλίες ή τηλεοπτικές εκπομπές)[/color]

- Είναι στα σχέδιά μου αυτό. Αυτό, δεν ξέρω ακριβώς, αλλά νομίζω τα επόμενα χρόνια θα το κάνω.

- Ο επόμενος δίσκος μπορεί να είναι ένας δίσκος που θα είναι live κι αυτός, ζωντανός, απ το Ηρώδειο

- Αυτό θα πρέπει να είναι μετά τα Χριστούγεννα, μετά την Πρωτοχρονιά, μετά τον καινούργιο χρόνο.

- Α, αυτό είναι θέλω πολύ, θέλω πολύ. Μπορεί τα επόμενα χρόνια δεν ξέρω αν θα ναι ο επόμενος χρόνος ή ο μεθεπόμενος σκέφτομαι να κάνω μια περιοδεία, μπορεί να ναι κι η τελευταία αυτή που θα κάνω, γιατί κάποια στιγμή πρέπει να φεύγουμε και απ αυτή τη δουλειά

- και όμως, πρέπει σιγά-σιγά και θα ήθελα, πριν κλείσω τον κύκλο, να πάω και στη Λατινική Αμερική και θα προσπαθήσω να το κάνω.

’ντε σε 3 μήνες θα έχουμε στα χέρια μας το d απ'τις παραστάσεις του Ηρωδείου.. :D;) -και κάποτε σε ένα δίσκο τα rare songs ;)

Αλλά γιατί στο τέλος να πει για το κλείσιμο του κύκλου-γιατί ρε Γιώργο;; :D:razz:

Υ.Γ:Fadi ,ευχαριστούμε για την συνέντευξη

megali_mpougatsa,Megale file!!

S'euxaristw para poli! arxisa na to grapsw alla esi to ekanes pio grigora apo mena

Na'sai kala

elpizw oti sas aresei i ekpombi mou

Fadi

;)

Μπράβο ρε Fadi!!! Συγχαρητήρια!! Σε ευχαριστούμε πολύ!! ;);)

Πάντως πολύ με στεναχώρησε πάλι αυτό το "τελευταία περιοδεία" και το "πρέπει να φεύγουμε σιγά σιγά"... :D:D

Δεν το πιστεύω οτι φτάσαμε να μιλάμε για ...την τελευταία περιοδεία.... :razz:

[

- και όμως, πρέπει σιγά-σιγά και θα ήθελα πριν κλείσω τον κύκλο να πάω και στη Λατινική Αμερική και θα προσπαθήσω να το κάνω.

Μας έκανε την καρδιά περιβόλι ... ;);)

-Φίλε Fadi συγχαρητήρια για την συνέντευξη.

Σιγά μην τον αφήναμε εμείς να φύγει.Στο κάτω,κάτω ο ίδιος ο Νταλάρας το είχε πεί παλιότερα."ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ(εξήγηση:ΕΡΑΣΤΗΣ-ΤΕΧΝΗΣ)"

Και μην μπω στην διαδικασία του ακυκλοφόρητου υλικού,αν δεν συμμετέχει ενεργά.Αλλά ούτε στην διαδικασία να ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα.

Εγώ του λέω καθαρά:

ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΜΕ ΦΙΛΕ,ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΥΣ.ΕΣΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ.

Αν και ύστερα απο όλα αυτά συμφωνώ με τον Τάσο."μας έκανε την καρδιά περιβόλι"

Μας έκανε την καρδιά περιβόλι ... B):blush:

:naughty::huh:;) Όντως.......

Από την άλλη όμως είναι και λογικό να το πει αυτο για μια περιοδεία στη Λατινική Αμερική. Αλλά ΜΟΝΟ για τη Λατινική Αμερική, έτσι? Να εξηγούμαστε! ;)

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ακούσω τη συνέντευξη (ευχαριστούμε Αγγελε που μου έδωσες αυτή την ευκαιρία). Ενας φίλος με πληροφόρησε ότι "έπαιξε" και το τραγούδι που ζήτησα... ;) Fadi, σε ευχαριστώ πολύ! :wow: Και συγχαρητήρια για τη συνέντευξη!

Μας έκανε την καρδιά περιβόλι ... ;):naughty:

Πέρα από συναισθηματισμούς , πρέπει να θέλουμε να "φύγει" ο μεγάλος καλλιτέχνης αυτός, με αξιοπρέπεια και τη στιγμή που πρέπει! Όταν ακόμα θα μπορεί να τραγουδά υπέροχα κι όχι να λέμε όπως σε άλλους :wow: "ο /η καημένος/η δεν μπορεί πια....!"Μακάρι να βρει τη δύναμη να το κάνει τη σωστή στιγμή -το τονίζω-για εκείνον, γιατί εμείς και στα 100 του και στα 200 του ευτυχισμένοι θα είμαστε! Όταν λοιπόν νιώσει την ανάγκη να ΄"φύγει"-όποτε κι αν είναι αυτό- θα πρέπει να τον χειροκροτήσουμε με ένα μεγάλο χειροκρότημα -ατέλειωτο-όπως του αξίζει! B);)

Fadi σε ευχαριστούμε πάρα πολύ και για τις ερωτήσεις και για τις απαντήσεις και για τον "Μπαγλαμά" και για όλα...Νά'σαι καλά ρε φίλε... ;)

’γγελε , θα κρατήσω τα προσχήματα και θα σε ευχαριστήσω και σένα, αν και μετά την συμπεριφορά σου τον τελευταίο καιρό δεν θά'πρεπε...αλλά επειδή είμαι μεγαλόκαρδος ανθρωπος, άντε να το πάρει το ποτάμι... :wow:

Όσο για τα περί τελευταίας περιοδείας νομίζω πως έλεγε για την τελευταία περιοδεία του στη Λατινική Αμερική... B)

Έχει ακόμα πολύ δρόμο να κάνει... ;)

Πέρα από συναισθηματισμούς , πρέπει να θέλουμε να "φύγει" ο μεγάλος καλλιτέχνης αυτός, με αξιοπρέπεια και τη στιγμή που πρέπει! Όταν ακόμα θα μπορεί να τραγουδά υπέροχα κι όχι να λέμε όπως σε άλλους  :razz:  "ο /η καημένος/η  δεν μπορεί πια....!"Μακάρι να βρει τη δύναμη να το κάνει τη σωστή στιγμή -το τονίζω-για εκείνον, γιατί εμείς και στα 100 του και στα 200 του ευτυχισμένοι θα είμαστε! Όταν λοιπόν νιώσει την ανάγκη να ΄"φύγει"-όποτε κι αν είναι αυτό- θα πρέπει να τον χειροκροτήσουμε με ένα μεγάλο χειροκρότημα -ατέλειωτο-όπως του αξίζει!  :razz:  :razz:

Με χαλάει τρομερά η μεγαλοθυμία μας... :mad:

Εμένα μόνο εγωισμός μου βγαίνει... :mad:

Δε θέλω να σταματήσει να τραγουδάει, να τον ακούω

να τον βλέπω... :razz:

Νομίζω πως έχει ακόμη πάρα πολλά να δώσει...

Νομίζω πως έχει ακόμη πάρα πολλά να δώσει...

To θέμα είναι τι νομίζει εκείνος! :razz:

Thank you all for you words

maybe somone have recorded this special show ?

please send me a p.m or write her

Thanks

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0