Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Συνέντευξη ή Τραγούδι;;;

17 members have voted

1. 1. Συνέντευξη ή Τραγούδι;;;

• Ανέκδοτη Συνέντευξη
      1
    • Ανέκδοτο Τραγούδι
      9

Please sign in or register to vote in this poll.

9 posts in this topic

Λοιπόν, κυριολεκτικά μερικές ώρες πριν φύγω για το στρατό, θέλω να ανοίξω ένα νέο topic. Αφορμή για την ιδέα μου την έδωσε η νέα συνέντευξη που έδωσε ο Γ.Νταλάρας σήμερα στο σταθμό Δίεση. Είναι ένα θέμα που το έχω συζητήσει και προσωπικά με 1-2 φίλους.

Ας υποθέσουμε οτι ο Νταλάρας σταματάει να τραγουδάει (συναυλίες και δίσκους) (μακριά από μας). Και ερχόταν κάποιος και σας έλεγε οτι μπορεί να σας δώσει ή μία καταπληκτική ανέκδοτη συνέντευξή του σε κάποιο ραδιόφωνο ή tv ή ένα καταπληκτικό ανέκδοτο τραγούδι του! Τι θα προτιμούσατε;; :(

Αν γίνεται αιτιολογήστε την απάντησή σας!

Αποστόλη, το καλύτερο θα ήταν να μην υπήρχαν διλλήματα. Αλλά -αφού το έθεσες ως δίλλημα- απαντώ ευθαρσώς πως θα προτιμούσα το καταπληκτικό ανέκδοτο τραγούδι. Κι αυτό γιατί αγαπάμε κι έχουμε ανάγκη να ακούμε την φωνή του.

Πάντως -αν κατάλαβα καλά- σας έκανε εντύπωση η απάντησή του σε σχετικό ερώτημα στον Δίεση περί χρόνου αποχώρησης. Όλο και πιο συχνά του θέτουν αυτό το ερώτημα. Ίσως γιατί εκείνος ''άνοιξε'' αυτό το θέμα πρώτος.Λυπάμαι που δεν άκουσα την συνέντευξη. Το σίγουρο είναι πως όταν αποφασιστεί εκείνη η στιγμή ,τότε θα συνειδητοποιήσουν κάποιοι την σπουδαιότητα της παρουσίας αυτού του ανθρώπου στα μουσικά πράγματα. :(

Θα προτιμούσα το καταπληκτικό ανέκδοτο τραγούδι. Κι αυτό γιατί αγαπάμε κι έχουμε ανάγκη να ακούμε την φωνή του.

Αυτό ακριβώς! :(

Να έρθει για συνέντευξη στο ραδιόφωνο (live, εννοείται) και κάθε φορά που θα πηγαίνει ο παραγωγός να ρίχνει τα διαφημιστικά, να πιάνει ο Νταλάρας την κιθάρα του και να πει στην θέση τους ένα τραγούδι.

It looks to me like you are trying to cheat Geeske ;)

Like Ekostel and Tasos, I too would vote for the song.

No matter how interesting his interviews and how pleasant his spoken voice, it is his singing voice and his very personal interpretations of the songs that we are in need of hearing.

Nothing will replace this when he stops singing.

But since I will probably be in my dotage when that happens, I am not really worried! ;)

Φυσικα και θα προτιμουσα ενα ανεκδοτο τραγουδι με αυτη τη Φωνη που μας αγκαλιαζει και μας ταξιδευει καθε φορα...μαζι ομως με αυτο που αναφερθηκε πιο πανω.

Οτι εχουμε αναγκη να ακουμε τη φωνη του Γιωργου....υπαρχουν στιγμες στην ανθρωπινη ζωη,οι οποιες δεν ερμηνευονται...

Ισως γιατι αυτες ειναι μοναδικες,οπως μοναδικος ειναι και ο Γιωργος.

Προσωπικά θα προτιμούσα μια ανέκδοτη συνέντευξη υπό την προϋπόθεση ότι θα σταματούσε να τραγουδάει γιατί φυσικά θα ήταν ανεκτίμιτης αξίας να ακούς τον ίδιο το καλλιτέχνη να μιλάει για τον εαυτό του, ειδικά όταν σου λείπει. Γενικότερα δε μπορώ να φανταστώ την Ελληνική μουσική χωρίς το Γιώργο και απεύχομαι όσο μπορώ την ώρα εκείνη που θα σταματήσει να τραγουδάει. Αυτός ο καλλιτέχνης σημαίνει πάρα πολλά για μένα. Ίσως θα προτιμούσα τη συνέντευξη γιατί δεν τον ξέρω σαν άνθρωπο και γιατί όταν κάποιος είναι το είδωλο σου θέλεις να τον ζεις πραγματικά όσο το δυνατόν καλύτερα.

Τι ερώτηση και αυτή τόσο δύσκολη απάντηση...

It looks to me like you are trying to cheat Geeske :razz:

it's not my idea, it's his:

«.....κι εγώ θα σου μιλώ με τα τραγούδια μου...»

Να σας μεταφέρω την ικανοποίηση του Αποστόλη για την ανταπόκρισή σας σε αυτή την ψηφοφορία! :)

Για τη συνέχεια του topic διευκρινίζει πως δεν έχουμε την πολυτέλεια για τη μέση λύση. :wow: 'Η συνέντευξη, άγνωστη, ανέκδοτη συνέντευξη. 'Η τραγούδι, άγνωστο, ανέκδοτο τραγούδι. Ένα από τα δύο.

Επίσης, ελπίζει, κατά τα λεγόμενά του πάντα, να καταφέρει να βγει ζωντανός από αυτά που περνάει και να καταφέρει να γράψει ξανά σε αυτό το topic και σε αυτό εδώ το φόρουμ. :razz:;)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0