petros_petrakis

Όλα απο την αρχή - Παλλάς 2007

473 posts in this topic

Το''Ναυπλιο''....καλο τραγουδι,δεν λεω,αλλα μηπως να το αντικαταστησουμε με κανενα αλλο; ;)

Το ''Χανεται'' ας πουμε,που το εχουμε κανει και προβα; :razz:;)

Eγώ προτιμώ να μπουν και τα δυο.

Το "Ναύπλιο" είναι κομματάρα και κάποιοι το άκουσαν μόνο στο mad μέχρι στιγμής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να το πω; :confused:

Το''Ναυπλιο''....καλο τραγουδι,δεν λεω,αλλα μηπως να το αντικαταστησουμε με κανενα αλλο; :blush:

Το ''Χανεται'' ας πουμε,που το εχουμε κανει και προβα; ;):razz:

Λεω τωρα εγω... ;):rolleyes:

πσσστ.....ισα ρε......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xε χε χε! :razz: τσιμπησε! :blush::naughty::naughty:

Το ''Amor'' κι εγω θα το ηθελα... :rolleyes: αφου τη βρισκει τοσο πολυ με τα λατιν,ας βαλει και κανενα ακομη... :rolleyes:

(και το ''Το'πες'' δεν θα ηταν κακο ;) με το βιντεοκλιπ να παιζει απο πισω ομως... ;) )

:confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites
(και το ''Το'πες'' δεν θα ηταν κακο ;) με το βιντεοκλιπ να παιζει απο πισω ομως...

Ποιο από τα δυο videoclips όμως;

Γιατί όταν βγήκε το τραγούδι προβλήθηκαν δυο videoclips :razz:;):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ''Ναύπλιο''! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αφού μιλάμε γαι βιντεοκλιπ... κάθως επιμένω που στο live το κλιπ είναι τουλάχιστον περιτό, ένα θα μ' άρεσε πολύ να το βλέπω στο Παλλάς...

θυμάται κανείς το Βελζεβούλ; :rolleyes::confused::blush:;):razz:;):naughty::naughty::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέμπτη 20/12/2007

Α' μέρος

Ο ουρανός φεύγει βαρύς

Ένας κόμπος η χαρά μου

Αν υπάρχει λόγος

Κάπου νυχτώνει

Έτσι είν' οι ανθρώποι

Έχω έναν καφενέ

Τι πάθος

Τα βεγγαλικά σου μάτια

Του έρωτα

Θα περιμένω εδώ

Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι

Κι αν σε θέλω

Που 'ναι τα χρόνια

Νάτανε το 21

Δέκα παλληκάρια

Δίχως την καρδούλα σου

Είναι πια καιρός

Τώρα που θα φύγεις

Μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυο

Πρώτη του Δεκέμβρη

Στα χρόνια της υπομονής

Χάντρα στο κομπολόι σου

Το σακάκι μου κι αν στάζει

Το πουκάμισο το θαλάσσι

Στα ψηλά τα παραθύρια

Ήταν πέντε ήταν έξη

Όλα καλά

Ήλιε μου σε παρακαλώ

Κουβέντα μ' ένα λουλούδι

Η μάνα του Αλεξάνδρου :razz:

Να 'μουν ο Μεγαλέξανδρος ;):rolleyes:

Παραπονεμένα λόγια

Β' μέρος

Θέλω να τα πω

Μάνα δεν φυτέψαμε

Μες στου Βοσπόρου τα στενά

Η Σμύρνη

Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω

Γιορτή ζεϊμπέκηδων

Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς

Πατηνάδα

Ταξίδι στα Κύθηρα

Χαροκόπου 1942-1953

Στην αλάνα

Έρημα χωριά

Φύλλο στο νερό

Luna rossa

Μη μιλάς κινδυνεύει η Ελλάς

Mambo brazileiro

Historia de un amor

Can?ao do mar

Τρελλοί και άγγελοι :confused:

Ιπτάμενο χαλί

Διδυμότειχο blues

Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

Πάμε γι' αλλού

Ο δρόμος είναι δρόμος

Χάνεται :blush:

Καράβια στη στεριά

Το πεπρωμένο

Μ' ένα παράπονο

Η φαντασία

Καλή τύχη

Τώρα κλαις

Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή

Όμορφη και παράξενη πατρίδα

Στην παράσταση παρευρέθηκε ο Διονύσης Τσακνής. ;)

Επειδή είμαι λίγο κουρασμένη, θα γράψω αύριο τις λεπτομέρειες. :naughty:

Καληνύχτα... :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα! :D

Μερικά γενικά πράγματα για χθες...

Το κοινό δυστυχώς ήταν αρκετά κρύο, με αποτέλεσμα κι ο Νταλάρας να μην έχει πάνω στη σκηνή τον ενθουσιασμό που είχε άλλες μέρες... Τελικά... συναυλία χωρίς Πολυμήχανο... δε λέει! ;) Παρόλα αυτά, έκανε με τη φωνή του αρκετά ωραία γυρίσματα! :razz: Με αποκορύφωμα φυσικά το "Θέλω να τα πω" που δεν υστερούσε σε τίποτα σε σχέση με τα άλλα που άκουσα! :D

Λόγω "κρύου" κοινού, κάτι που δε μου άρεσε καθόλου ήταν ότι δεν μας έδινε πάσα να τραγουδήσουμε. Λογικό κιόλας... :pity: Ακόμα και το "Πεπρωμένο" μόνος του το είπε, με εξαίρεση το τελευταίο "στον ύπνο μου έβλεπα φωτιές". :pity:

Η αίθουσα είχε πολλές κενές θέσεις. Ελπίζω να ήταν λόγω Πέμπτης και λόγω Χριστουγεννιάτικων διακοπών. Αυτό βέβαια ήταν καλό για μένα προσωπικά, γιατί ενώ καθόμουν στα τάρταρα (=υπερυψωμένα θεωρεία πλατείας) και γύρω μου βρίσκονταν κάτι κοιμήσηδες που ούτε χειροκροτούσαν :blink: (πλην Hristaki :D ) στο διάλειμμα ρωτήσαμε μια ταξιθέτρια και με άφησαν να πάω να κάτσω στα 60άρια. Εδώ να ευχαριστήσω τον Γιώργο τον "τρομοκράτη", ο οποίος μου είπε ότι υπήρχε δίπλα του κενή θέση και μου πρότεινε να πάω εκεί. :D

Από πλευράς ήχου - τεχνικών θεμάτων, όλα ήταν διορθωμένα. Για παράδειγμα, την 1/12 στο "Διδυμότειχο blues", στο σημείο που μπαίνει όλη η ορχήστρα δεν ακούγονταν σχεδόν καθόλου οι τραγουδιστές. Χθες ήταν όλα εντάξει. :)

Προσωπικά ενθουσιάστηκα με το "Να 'μουν ο Μεγαλέξανδρος" και το "Τρελλοί και άγγελοι", που δεν τα είχα ξανακούσει! :D Επίσης, το "Χάνεται" το είπε καταπληκτικά! :music:

Όπως είπα και πριν, ήταν εκεί κι ο Διονύσης Τσακνής, και το τελευταίο τραγούδι ("Όμορφη και παράξενη πατρίδα") ήταν ουσιαστικά αφιερωμένο σ' εκείνον. :)

Και πάνω που λέγαμε ότι δεν είχε πει τραγούδια για την Κύπρο. :rolleyes:

Αυτά σε γενικές γραμμές... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το''Ναυπλιο''....καλο τραγουδι,δεν λεω,αλλα μηπως να το αντικαταστησουμε με κανενα αλλο; :D

Το ''Χανεται'' ας πουμε,που το εχουμε κανει και προβα; :D:)

:D:razz::)

Ευχαριστω Γιωργο! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες ήταν μια απίστευτη βραδιά.. Πολύ καλύτερα από την πρώτη φορά που είχα πάει.. ''Θέλω να τα πω'', ''Τρελοί και άγγελοι'' σε μια απίστευτη εκτέλεση, ''Να μουν ο μεγαλέξανδρος'' και στο τέλος '' Όμορφη και παράξενη πατρίδα''. Αυτό το τελευταίο ήταν κάτι που δεν είχα ξανακούσει ζωντανά, και το είπε ο Γιώργος με έναν ''διαφορετικό'' τρόπο, ίσως λίγο πιο συγκινημένος.

Το κοινό δεν ήταν άσχημο, χειροκροτούσε ειδικά στο δεύτερο μέρος, ενώ έπεσαν πολλές παραγγελιές, ακόμα και από μη μέλη του φόρουμ. Συγκεκριμένα κάποιος φώναξε στο πρώτο μέρος το ''Για πιάσε γύφτο''.

Γενικά, ο Νταλάρας θεωρώ πως ήταν σε πολύ καλή βραδιά, είχε όρεξη, και έβαλε πολλά καινούργια γυρίσματα και κορώνες σε αρκετά κομμάτια.

Τέλος, τα άλλα παιδιά ήταν εμφανώς καλύτερα από την πρώτη φορά που πήγα. Συγχαρητήρια και στους τέσσερις! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαι υπέρ της λογοκρισίας αλλά της αυτολογοκρισίας. Κι αυτό γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε ΠΟΤΕ πως παρακολουθούν την σελίδα κι άνθρωποι που αντιπαθούν τον Νταλάρα και -ίσως- να αναπαραχθούν μεμονωμένα στοιχεία των περιγραφών μας ή της ενδεχόμενης κριτικής για την ατμόσφαιρα κλπ. Σας θυμίζω την περίπτωση Θέμα.Προτείνω λίγο περισσότερη προσοχή. Με την ελπίδα να μην παρεξηγηθώ, φίλοι μου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία υπέροχη βραδιά ήταν και η αποψινή! Στο πρώτο μέρος μας χάρισε το "Πρώτη του Δεκέμβρη" και στο δεύτερο μέρος μετά το "Ναύπλιο" σταμάτησε την ορχήστρα, έπαιξε ένα ταξίμι στην κιθάρα του και είπε το "Κάποιος χτύπησε την πόρτα. Τις μεγάλες εκπλήξεις όμως μας τις κράτησε για το τέλος!

Στο δεύτερο μέρος αντί για το "Μ'ένα παράπονο" και την "Φαντασία" είπε το "Αυτά τα χέρια". Αφού τελείωσε και το δεύτερο μέρος, έκλεισε η αυλαία, άνοιξαν και τα φώτα και είχαμε αρχίσει να σηκωνόμαστε για να φύγουμε. Εκείνη την στιγμή ξανανοίγει η αυλαία και ο Νταλάρας κάθισε μαζί με τους μουσικούς, πήρε το μπουζούκι του και ξεκίνησε ένα ταξίμι για να μας στείλει στον Παράδεισο με τον "Σαλταδόρο" που ακολούθησε!

Αμέσως μετά και αφού δεν έχουμε ακόμα συνέλθει ξαναρχίζει ένα ταξίμι που κράτησε τουλάχιστον 2-3 λεπτά. Κένταγε! ....Τελείωσε το ταξίμι και ακούγεται η φωνάρα του να λέει: "Μες τη φυλακή, στ' Ανάπλι μ' έριξαν κατάδικο"!!! :music::music::D Το είπε ολόκληρο το τραγούδι! Και τις 3 στροφές! Στο τέλος έκανε και μία απίστευτη κορώνα που εκτινάχτηκα από το κάθησμα! Δεν περίμενα οτι θα άκουγα live τον "κατάδικο" ποτέ! Ήταν χριστουγεννιάτικο δώρο! Ήταν φοβερή ερμηνεία. Κατάθεση ψηχής!!

Στο τέλος μας είπε και το "Ξημερώνει και βραδιάζει" και έτσι έκλεισε η υπέροχη βραδιά!! :music:;):xmas::xmas::xmas:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Πεμπτη το βραδυ ,βρεθηκα μολις για πρωτη φορα ( ολοκληρη εννοω ,διοτι προηγηθηκε η μιση φορα της προηγουμενης Κυριακης),στο Παλλας.Λογω προσωπικων προβηματων δε μπορεσα να δω τον αρχηγο πιο πριν.

Ηταν πραγματικα μια αξεχαστη -τουλαχιστο για μενα- βραδια.Ημουν τοσο ενθουσιασμενος με τα τραγουδια που ελεγε,που ακομα και στο πρωτο μερος να τελειωνε το προγραμμα,θα εφευγα ευτιχισμενος.Πανω απ τα μισα ταγουδια που ακουστηκαν ,ηταν του μεγαλου Σταυρου Κουγιουμτζη.Αξιοπρεπεστατοι ολοι οι τραγουδιστες,αλλα μονο απ το Νταλαρα μπρω να ακουσω το ''συνννεφο και συννεφακι''η το ''διχως την καρδουλα σου''.

Στο δευτερο μερος ,εντυπωση μου εκανε με την ερμηνεια του στο ''7 νομα σ ενα δωμα''.Η καλυτερη ερμηνεια του ,απ οσες φορες το χω ακουσει.το εσκισε.Το πε καλυτερα κι απ τον Ορφεα.Τι αλλο να πω.

Ολοι οι τραγουδιστες εδωσαν πραγματικα τον καλυτερο εαυτο τους.Ο Ζαχαριας-ο δικος μας ανθρωπος-που ελεγε τα τραγουδια ,εχοντας μελετησει πολυ τις πρωτες εκτελεσεις.Η Ολυμπιου ,που στεκεται αξιοπρεπεστατα ,και με μεγαλο σεβασμο στο Γιωργο μας.Η Ασπασια Στρατηγου,μια νεα πολυ μεγαλη φωνη.Αρκει να βρει το δρομο της και τα τραγουδια που θα την αναδειξουν.Τελος ο Μανωλης Πασχαλιδης ,γερη λαικη φωνη,που προτιμησε το δυσκολο δρομο του Παλλας ,κι οχι καποιας Αθηναικης πιστας.

ΕΦΗΒΕ Γιωργο Νταλαρα σ ευχαριστουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πιο πανω, τα εγραψε ο αδερφος μου ο Δημητρης ( γραφει σαν''aldebaran'').Απλα τα εγραψε οσο ημουν εγω μεσα εδω σαν ''anemologio''.Για αυτο φαινομαι εγω σαν υπογραφοντας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ακόμη βραδιά ''συλλεκτικών'' τραγουδιών, Αποστόλη! :music:

Ήταν -όντως- χριστουγεννιάτικο δώρο! Ό,τι καλύτερο για την άδειά σου! :D ''Σαλταδόρος'' και ''Κατάδικος'' μαζί! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω-είπε το σαλταδόρο και τον κατάδικο; :music::music:

Μάλλον προθερμένεται για τις συναυλίες που θα γίνουντο φλεβάρη στο μέγαρο.Ε ρε τι έχει να γίνει και τότε. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
.Αξιοπρεπεστατοι ολοι οι τραγουδιστες,αλλα μονο απ το Νταλαρα μπρω να ακουσω το ''συνννεφο και συννεφακι''η το ''διχως την καρδουλα σου''.

ηθελα να ζητησω συγγνωμη που σου χαλαω την αισθητικη και τα ακους απο μενα... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Παρασκευή 21 ήμουν και γω στο Γιώργο ;) στα πλαίσια του ολιγοήμερου ταξιδιού μου στην Αθήνα. Ήταν η πρώτη φορά που τον είδα live (βλέπετε είμαι νέος - ηλικιακά τουλάχιστον θαυμαστής). Η παράσταση ήταν εκπληκτική και πραγματικά πιστεύω πως άξιζε όσο τίποτα να κατέβω στην Αθήνα για να τη δω και θα το ξανάκανα!!! Ό,τι καλύτερο έχω δει ποτέ μου και ο Νταλάρας... τι φωνή! Αξεπέραστη.

Ήταν ιδιαίτερα κεφάτος απ' ότι μπόρεσα να διακρίνω. Έλεγε τα τραγούδια του και τα ευχαριστιόταν πολύ, όπως και το κοινό βέβαια που συμμετείχε σιγοτραγουδώντας και χειροκροτώντας. Είπε και το "Αυτά τα χέρια" του ’κη Πάνου (δε το αναφέρατε νωρίτερα).

Γενικά η βραδιά ήταν μαγευτική. Ώρες ώρες αναρρωτιέμαι αν θα μπορούσε να υπάρχει ελληνικό τραγούδι χωρίς το Νταλάρα. Οφείλουμε πολλά σε αυτόν τον άνθρωπο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το Musiccorner:

"Τέλος, ο Γιώργος Νταλάρας, ο οποίος απείχε για τρία χρόνια από τις μουσικές σκηνές, επέστρεψε με μια ξεχωριστή μουσική πρόταση που γνώρισε και συνεχίζει μέχρι σήμερα να γνωρίζει πολύ μεγάλη επιτυχία (ενδεικτική είναι η παράταση των εμφανίσεων του μέχρι τις 13/1). Πρόκειται για την μουσική παράσταση "Όλα απ' την αρχή" σε σκηνοθεσία του Σταμάτη Φασουλή, που παρουσιάζεται στο Παλλάς και στην οποία ο σπουδαίος Έλληνας τραγουδιστής πραγματοποιεί αναδρομή στα αγαπημένα τραγούδια της πολυετούς καριέρας του".

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είπε και το "Αυτά τα χέρια" του ’κη Πάνου (δε το αναφέρατε νωρίτερα).

Toυ Δήμου Μούτση και του Λευτέρη Παπαδόπουλου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mόλις έδειξε στο ΠΟΛΥ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ του ΑΛΤΕΡ ρεπορτάζ από την επίσημη στο ΠΑΛΛΑΣ ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...