petros_petrakis

Όλα απο την αρχή - Παλλάς 2007

473 posts in this topic

Χθές πέρα απο τα γνωστά είπε

"Δεν με πονάς"

"Στο ΄πα και στο ξαναλέω"

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτό:

Δε με πονάς

Στίχοι: Πάνος Γαβαλάς, Πίτουρας

Μουσική: Πάνος Γαβαλάς, Πίτουρας

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyr...ils&song_id=848

B)

(Το είχε πει και στην Ιερά Οδό τη 2η χρονιά, και πρέπει να το έχει πει και μια-δυο φορές ακόμα σκόρπια σε λαικά προγράμματα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Δεν με πονάς" είναι τραγούδι του Πάνου Γαβαλά. Ο Γ.Νταλάρας το έχει ξαναπει σε live του. Υπάρχει και στη μαγνητοσκοπημένη συναυλία της Ιεράς Οδού II που είχε δείξει ο Ant1.

Επίσης να αναφέρω οτι χτες ο Γ.Νταλάρας τραγούδησε και το "Γράμμα" έπειτα από παράκληση κάποιου από το κοινό. Στο "γράμμα" μάλιστα έκανε και μία υπέροχη κορώνα με ιδιαιτέρα γυρίσματα. Μαγευτική στιγμή! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
.

Επίσης να αναφέρω οτι χτες ο Γ.Νταλάρας τραγούδησε και το "Γράμμα" έπειτα από παράκληση κάποιου από το κοινό. :music:

Να συμπληρώσω πως αυτός ο κάποιος ήταν ο GIANNHS ;):wacko::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το "Δεν με πονάς" είναι τραγούδι του Πάνου Γαβαλά.

Πρόκειται για μια σύνθεση των Πάνου Γαβαλά-Στέλιου Κορσαβίδη,σε στίχους Αναστάσιου Κουλούρη.

Την ίδια εποχή δισκογραφήθηκε παράλληλα και στην Οdeon-Parlophone (η εκτέλεση του Γαβαλά ήταν στην Columbia) από τον Πέτρο Αναγνωστάκη.

Mε τον Γαβαλά ακούγεται και σε κάποια ελληνική ταινία, νομίζω με το Νίκο Σταυρίδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΣ

«Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω»!

Το τραγούδι του Απόστολου Καλδάρα περιγράφει σ' ένα μόνο στίχο τη βασική δυσκολία του Γιώργου Νταλάρα να τα πάρει «Όλα από την αρχή». Με ένα χεράκι όμως από τον Σταμάτη Φασουλή στη σκηνοθεσία και μια αξιόλογη παρέα μουσικών και τραγουδιστών, έστησαν ένα μοντέρνο, όσο και νοσταλγικό ταξίδι με τη χρονομηχανή που κάνει θραύση στο Παλλάς!

Eχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τα εισιτήρια να εξανεμίζονται κάθε φορά που ο Γιώργος Νταλάρας έχει μια νέα ιδιαίτερη πρόταση για το κοινό - και ειδικά όταν τη στεγάζει σε ένα χώρο όμορφο και κλασάτο όπως το Παλλάς (και ποιος δεν θυμάται τα παλιότερα smash hits στο Μέγαρο:). Όπως και να 'χει, η κοσμοσυρροή και η προφανής προσμονή του κόσμου, που είχε στρώσει από νωρίς ένα ανθρώπινο χαλί στα σκαλιά και τον πεζόδρομο της Βουκουρεστίου, μας έπιασε αδιάβαστους. Ποιο μαγικό ξόρκι μαγείρεψε, άραγε, πάλι ο τραγουδιστής για να βγάλει δεκαπέντε παραστάσεις sold οut στο τσακ μπαμ - παίρνοντας παράταση έως και τις αρχές Ιανουαρίου;

Η απάντηση έρχεται μ' ένα δυνατό λαϊκό ξεκίνημα, που τον βρίσκει να τραγουδάει «Ο ουρανός φεύγει βαρύς» του Στ. Κουγιουμτζή πάνω σε μια κινούμενη ράμπα, με φόντο τις προβολές του γιγαντιαίου videowall. Η διαδρομή παραμένει στο μεγαλύτερο μέρος της λαϊκή, με επιλογές από τον Λοΐζο και τον Παπαδόπουλο («Έχω έναν καφενέ», «Αχ, χελιδόνι μου»), τον Μικρούτσικο, τον Μαρκόπουλο (εξαιρετικά τα «Παραπονεμένα Λόγια»), τον 'Ακη Πάνου, τον Απόστολο Καλδάρα κ.ά. - με πιο σύντομα περάσματα από ισπανόφωνα κομμάτια, μια διασκευή του Bregovic ή τη ροκιά του «Διδυμότειχο blues».

Με 65 προσωπικούς δίσκους, συμμετοχές σε καμιά πενηνταριά ακόμη άλλων καλλιτεχνών και συνεργασίες από τη Μαρινέλλα στον Sting, τι να πρωτοπιάσει και τι να πρωταφήσει, φυσικά, ο Έλληνας ερμηνευτής. Σίγουρα, αυτός ήταν κι ο πιο γλυκός «μπελάς» όταν αποφάσισε να συρρικνώσει μια τόσο πλούσια και πολύπλευρη μουσική διαδρομή σ' ένα δίωρο και κάτι σόου. Μαζί με τους συνεργάτες του όμως τα κατάφεραν μια χαρά. όχι ότι δεν μας έλειψαν μερικά ξένα κομμάτια τα οποία σημάδεψαν το πολύπλευρο προφίλ του, δείχνοντας πολύ όμορφα δείγματα της άλλης του πλευράς.

Οι εικόνες στο backgound μεταβάλλονται συνεχώς στην πορεία, από μαυρόασπρα φωτογραφικά στιγμιότυπα σε βιντεοκλίπ και πολύχρωμους φωτεινούς συνδυασμούς, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στο όλο εφέ. Κι ο κόσμος δεν θέλει και πολύ, σπεύδει να συνοδεύσει ρυθμικά με παλαμάκια - αν και δείχνει πολύ πιο διστακτικός ν' αφήσει τη φωνή του ν' αντηχήσει στην εντυπωσιακή αίθουσα, ξεθαρρεύοντας μόνο μιαν ανάσα πριν από το τέλος!

Παρόλη τη νοσταλγική διάθεση που αναμφισβήτητα διαπερνά τον καθέναν από μας (θυμήθηκα που τραγουδούσα παιδάκι το... «Κουπάμισο το Θαλασσί»), ο Σταμάτης Φασουλής και μια ικανή ομάδα από συνεργάτες (video art: Α. Γραμματόπουλος και Σπ. Ρασιδάκης, χορογραφία: Φ. Νικολάου, φωτισμοί: Λ. Παυλόπουλος κ.ά.) κατάφεραν να παντρέψουν με μαεστρία τις παραδοσιακές εικόνες με τη σύγχρονη εποχή.

Τα νεότερα παιδιά που συνοδεύουν στις φωνές δεν μένουν απλώς στη σκιά του τραγουδιστή. Αν και όχι ιδιαίτερα γνωστή, η Ασπασία Στρατηγού διαθέτει μια πολλή ζεστή λαϊκή φωνή, ενώ η Δέσποινα Ολυμπίου είναι πραγματικά συγκινητική στην ισπανόφωνη ερμηνεία της - όχι ότι τ' αγόρια της παρέας πάνε πίσω. Μια μεγάλη μπάντα που μετακινείται με δεξιοτεχνία πάνω σε μια κινούμενη πλατφόρμα με σκαλιά συνοδεύει επάξια στα όργανα τον Γιώργο Νταλάρα, ο οποίος εναλλάσσει μπροστά τις κιθάρες με τον μπαγλαμά. Το αισθητικό αποτέλεσμα που άφηνε τον τραγουδιστή φαινομενικά μόνο του στη σκηνή -ή παρέα μόνο με τις υπόλοιπες φωνές- ήταν όμορφα στιλιζαρισμένο και καλαίσθητο, αν και με το που εμφανιζόταν η μπάντα μπροστά, η ατμόσφαιρα ζέσταινε μεμιάς!

Αυτή όμως είναι, απ' την άλλη, η μοναδικότητα μιας παρουσίασης στο Παλλάς, που δίνει το σπέσιαλ φόντο -και την τεχνολογία- για νέες δημιουργικές περιπέτειες. Κι εδώ μας τα προσφέρουν στο πιάτο. Καλύτερα όμως ν' ανακαλύψετε για τι ακριβώς μιλάμε σε μία από τις εναπομείνασες παραστάσεις. Σπεύσατε μόνο, γιατί κάτι μας λέει ότι τα εισιτήρια δεν θα υπάρχουν για πολύ. Μην πείτε ότι δεν σας προειδοποιήσαμε!

Δανάη Μολόχα

http://www.athinorama.gr/music/articles/de...=dalaras&i=1629

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δισέλιδη συνέντευξη της Δέσποινας Ολυμπίου φιλοξενεί το νέο τεύχος της "Ραδιοτηλεόρασης".Στη μία από τις δυο στήλες της συνέντευξης η Δέσποινα αναφέρεται αποκλειστικά στις εμφανίσεις του Παλλάς, λέγοντας, όπως είναι φυσικό, τα καλύτερα , τόσο για το Γιώργο Νταλάρα, όσο και για την παράσταση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το Athens24.gr

http://www.athens24.gr/going-out/pistes/re...l.html?id=33957

ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΣ

Για περιορισμένες εμφανίσεις

Μπορεί να άργησε λίγο, σε σχέση με την προγραμματισμένη αρχικά πρεμιέρα η οποία ήταν για τις 16 Νοεμβρίου, αλλά οι περιορισμένες εμφανίσεις του Γιώργου Νταλάρα στο Παλλάς ξεκίνησαν με κάθε επισημότητα και λάμψη πριν από λίγες ημέρες. Πλήθος κόσμου, τόσο από τις επιφανείς προσωπικότητες όσο και από τους απλούς συμπολίτες μας, συνέρρευσε στο συναυλιακό κέντρο της Βουκουρεστίου προκειμένου να παρακολουθήσει και να χειροκροτήσει τον αρτιότερο Ελληνα τραγουδιστή των τελευταίων 30 χρόνων.

Με την καλλιτεχνική επιμέλεια του Σταμάτη Φασουλή και τα εφέ που προσφέρει το φόντο του Παλλάς, ο Νταλάρας δημιουργεί μία μαγική ατμόσφαιρα η οποία ουσιαστικά αποτελεί μία διαδρομή μέσα από τους πάνω από 65 δίσκους τους οποίους έχει κυκλοφορήσει στην μοναδική καριέρα του. Το πρώτο πρόγραμμα ξεκινάει με το "ουρανός πέφτει βαρύς" και έχει πολλές νοσταλγικές στιγμές όπως "το πουκάμισο το θαλασσί", "Νά 'τανε το 21", "τα βεγγαλικά σου μάτια", "παραπονεμένα λόγια", "αν υπάρχει λόγος", "έχω ένα καφενέ" κλπ.

Στο δεύτερο μέρος ο καημός και τα μοναδικά γυρίσματα του Νταλάρα συνεχίζουν να κυριαρχούν με το "μάνα δεν φυτέψαμε" μεταξύ άλλων, αλλά οι ρυθμοί γίνονται εντονότεροι με τραγούδια ροκ και λάτιν. "Luna Rossa", "κινδυνεύει η Ελλάς", "es la historia de un amor", "διδυμότειχο μπλουζ", "οι ελεύθεροι και ωραίοι", "μ' ένα παράπονο", "τώρα κλαις". Ο τίτλος της παράστασης είναι χαρακτηριστικός: "Όλα από την αρχή".

Μαζί με τον Νταλάρα συμμετέχουν οι Δέσποινα Ολυμπίου, Ασπασία Στρατηγού, Ζαχαρίας Καρούνης, Μανώλης Πασχαλίδης και μία ολόκληρη στρατιά μουσικών σε ένα καταπληκτικό πολύωρο υπερθέαμα. Η παράσταση ήταν καταπληκτική και μας επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά την κλάση του Νταλάρα. Προλάβετε!

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: citylink, Βουκουρεστίου 5, Αθήνα

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 210-3231000

http://www.ellthea.gr

Στην αρχή του κειμένου, λίγο ...περίεργα μας τα λένε... :blink:

"οι περιορισμένες εμφανίσεις του Γιώργου Νταλάρα στο Παλλάς ξεκίνησαν με κάθε επισημότητα και λάμψη πριν από λίγες ημέρες."

Μάλλον εννοεί την "επίσημη πρεμιέρα" για τα ΜΜΕ. Δηλαδή πριν απ' αυτή την "πρεμιέρα" οι παραστάσεις ήταν ανεπίσημες και ..."σκοτεινές";; :blink:

"Πλήθος κόσμου, τόσο από τις επιφανείς προσωπικότητες όσο και από τους απλούς συμπολίτες μας, συνέρρευσε στο συναυλιακό κέντρο της Βουκουρεστίου προκειμένου να παρακολουθήσει και να χειροκροτήσει τον αρτιότερο Ελληνα τραγουδιστή των τελευταίων 30 χρόνων. "

Το ακούσαμε το χειροκρότημα των επιφανών προσωπικοτήτων... :)

Και κάτι άλλο με το οποίο ...κουφάθηκα είναι το γεγονός ότι στο site, κατατάσει αυτό το πρόγραμμα στο "Πίστες" :blink: :vlakas:

Τέλος πάντων... Υγεία!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zαχαρία, συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά τι έγινε , τέλειωσε κιόλας η παράσταση ή αναβλήθηκε; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

H παρασταση εγινε κανονικα παιδια...

Γιατι ν'αναβληθει; :):vlakas:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Λοιπόν, έχω δυο εισιτήρια των 50 για την παράσταση της Κυριακής -όχι δίπλα δίπλα. Νομίζω μπορείς να αλλάξεις τις ημερομηνίες. Εγώ δεν προλαβαίνω να πάω. Γι αυτό και είπα να το γράψω εδώ αν κάποιος θέλει ένα ή και τα δύο να μου στείλει ένα ΡΜ για να μην πάνε χαμένα.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Δεν έχω καλή πρόσβαση στο νετ, θα ξαναμπώ κατά τις 8 το βράδυ απόψε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zαχαρία, συγγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτος, αλλά τι έγινε , τέλειωσε κιόλας η παράσταση ή αναβλήθηκε; :)

δεν αναβληθηκε τιποτα..ολα κανονικα. απο την αλλη βδομαδα θα ειναι δυο εβδομαδες πεμπτη-κυριακη μεχρι τις 13 ιανουαριου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’παιχτος ήταν χτες(29/12), σε μεγάλα κέφια και με πολλά γκάζια! :vlakas:

Η χτεσινή βραδιά ήταν, κυριολεκτικά, ρεσιτάλ φωνής κι ερμηνείας! :vlakas:

Νομίζω ότι δεν αξίζει να "αγχωνόμαστε" και να αναζητάμε -ντε και καλά- τις εκπλήξεις, που καλές είναι κι αυτές, αλλά, τελικά, ο Νταλάρας είναι από μόνος του η ΕΚΠΛΗΞΗ!

Χτες, για παράδειγμα, πέρα από τα μεγάλα κέφια του, αφού μας πήγε σε όλη τη συναυλία, από κορώνα σε κορώνα :vlakas: , επανεκτέλεσε -όπως πολύ εύστοχα το χαρακτήρισε η Αγνή - πολλά κομμάτια, δίνοντάς τους μια ολόφρεσκη νέα διάσταση! :rolleyes:

Τα παρακάτω τραγούδια τα εκτίναξε χτες με τις ερμηνείες του και τα γυρίσματά του :

-Του έρωτα(εκπληκτική κορώνα :naughty: , το κοινό χειροκροτούσε κι αυτός συνέχιζε ...! :naughty: ).

-Θέλω να τα πω

-Εγώ θα σου μιλώ

-Κάποιος χτύπησε την πόρτα

-Εφτά νομά(με πολύ, μα πάρα πολύ νεύρο!)

-Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου(απίθανη κορώνα στο "Κλ-αί-νε ...", συλλεκτική...).

-Παραπονεμένα λόγια, από ρε μινόρε παρακαλώ! :rolleyes:

-Ντύλαν Τόμας

-Μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυο ...

Κι οι παραστάσεις, κι οι συγκινήσεις μαζί, συνεχίζονται ... :):music:

Υ.Γ.

Η "παρέμβαση" του Ζαχαρία στο "Καλή τύχη", την οποία πολύ γούσταρε ο Νταλάρας, μ' έκανε χτες να καταλάβω γιατί ΑΓΑΠΑ τόσο πολύ εκείνο το τραγούδι και γιατί, πολύ σωστά, επιμένει να το τραγουδάει -σε κάθε συναυλία- με πείσμα και μαγκιά! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τάσο.Χτες ο Νταλάρας ήταν απλά ονειρικός.Η ερμηνεία στα Παραπονεμένα λόγια ήταν συγκλονιστική.Εξίσου "θυμωμένη" ήταν και η ερμηνεία στο Εφτά νομά.Και για εμένα που δεν είχα ακούσει ποτέ ive ως τώρα τα Μ΄έκοψαν με χώρισαν στα δυο,Ντύλαν Τόμας,Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου και το ρεφρέν από τον Μεγαλέξαντρο η βραδιά αυτή είχε μια ακομη μεγαλύτερη σημασία.Να είναι καλά και να ομορφαίνει τα βράδια και τις ζωές μας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: :vlakas: Κάπως έτσι ήμουν σε όλη την χθεσινή παράσταση.....

όχι γιατί είπε κάποιο ξεχασμένο τραγούδι αλλά για τις "επανεκτελέσεις" που ακούσαμε..... Έκανε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ πράγματα με την φωνή του:)

Από τις καλύτερες μέρες για να μην πω η καλύτερη :vlakas::vlakas:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ.

Η "παρέμβαση" του Ζαχαρία στο "Καλή τύχη", την οποία πολύ γούσταρε ο Νταλάρας, μ' έκανε χτες να καταλάβω γιατί ΑΓΑΠΑ τόσο πολύ εκείνο το τραγούδι και γιατί, πολύ σωστά, επιμένει να το τραγουδάει -σε κάθε συναυλία- με πείσμα και μαγκιά! :vlakas:

γιατι σε εκανε να το καταλαβεις αυτο απο μια απλη παρεμβαση που εγινε για να προλαβει να ερθει αφου ηταν στην ορχηστρα ? :vlakas: παντως οντως με κοιταξε ανακουφισμενος :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ζαχαρία εσύ πολύ καλά έκανες. Η παρέμβασή σου ήταν καίρια και χρήσιμη. Απλά, αποτέλεσε - για μένα - την αφορμή ώστε να "δω" κάποια πράγματα, όσον αφορά τον Νταλάρα και τη σχέση του μ' αυτό το τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
για να προλαβει να ερθει αφου ηταν στην ορχηστρα ?  :naughty: παντως οντως με κοιταξε ανακουφισμενος  :)

:lol: :vlakas::rolleyes: Φαντάζομαι το σκηνικό...

Κι έχει αρκετή απόσταση από την ορχήστρα μέχρι τα μικρόφωνα... :vlakas:

Κοιτούσα ένα pdf που υπάρχει στο site του Παλλάς με τα τεχνικά στοιχεία του θεάτρου...

STAGE DIMENSIONS

Proscenium width: 15.50

Proscenium height: 1.20

Stage width: 12.30

Stage depth: 16.00 :vlakas:

Grid height: 21.00

Orchestra pit width: 8.00

Orchestra pit depth: 3.00

Orchestra pit height: 0.80

:naughty:http://www.ellthea.gr/content/docs/pallas_...s_equipment.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή παίζει το "Καημό μες στην καρδούλα μου" :music::rolleyes::razz::razz:;):rolleyes:

Ελίνα σε ευχαριστούμε για την από κινητού ακρόαση... :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ηταν αυτο που παθαμε παλι αποοψεε... :):razz:;)

Ακομη να συνελθω :rolleyes::rolleyes::razz:

Χρυσαα...περιμενουμε ανταποκριση! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή 30/12/2007

Α' Μέρος

Ο ουρανός φεύγει βαρύς

Ένας κόμπος η χαρά μου

Αν υπάρχει λόγος

Κάπου νυχτώνει

Έτσι είν' οι ανθρώποι

Έχω έναν καφενέ

Τι πάθος

Τα βεγγαλικά σου μάτια

Του έρωτα

Θα περιμένω εδώ

Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι

Κι αν σε θέλω

Που 'ναι τα χρόνια

Νάτανε το 21

Δέκα παλληκάρια

Δίχως την καρδούλα σου

Είναι πια καιρός

Τώρα που θα φύγεις

Αχ χελιδόνι μου

Πρώτη του Δεκέμβρη

Στα χρόνια της υπομονής

Χάντρα στο κομπολόι σου

Το σακάκι μου κι αν στάζει

Το πουκάμισο το θαλάσσι

Στα ψηλά τα παράθυρια

Ήταν πέντε ήταν έξη

Όλα καλά

Ήλιε μου σε παρακαλώ

Κουβέντα μ' ένα λουλούδι

Εδώ το φως

Ανεμολόγιο

Παραπονεμένα λόγια

Β' Μέρος

Θέλω να τα πω

Μάνα δεν φυτέψαμε

Μες στου Βοσπόρου τα στενά

Η Σμύρνη

Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω

Γιορτή ζεϊμπέκηδων

Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς

Εμβατήριο Σμύρνης (Πατηνάδα)

Ταξίδι στα Κύθηρα

Χαροκόπου 1942-1953

Στην αλάνα

Έρημα χωριά

Φύλλο στο νερό

Luna rossa

Μη μιλάς κινδυνεύει η Ελλάς

Can??o do mar

Μάμπο Μπραζιλέιρο

Historia de un amor

Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων

Ιπτάμενο χαλί

Διδυμότειχο Blues

Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

Πάμε γι' αλλού

Ο δρόμος είναι δρόμος

Ναύπλιο

Καράβια στη στεριά

Το πεπρωμένο

Αυτά τα χέρια

’λλα μου λεν' τα μάτια σου

Ξημερώνει και βραδιάζει

Καλή τύχη

Τώρα κλαις

ΚΑΗΜΟ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ!!!

Σήμερα μου φάνηκε σα να είχε πολλή ζέστη ο χώρος... :blink:

Τι "αγάπης μαχαίρια" ήταν αυτή!

Πήγαμε κι ένα "ταξίδι στα Κύθηρα" με τρομερα γυρίσματα!

Τι να πω για τους "επτά νομά"! Το απογείωσε!

Και ξαφνικά απ' τα Κύθηρα μπήκαμε σε "μια φωτογραφία" που μας άφησε στο Ναύπλιο! Δεν τό' χα ξανακούσει Live!

"Αυτα τα χέρια"; Εκεί που δεν περιμένεις να το ακούσεις, πετάγεται και σε ξαφνιάζει!

Τι !!!!! κορώνα ήταν αυτή στο "Ξημερώνει και βραδιάζει";!!

Και φυσικά η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς: ΚΑΗΜΟ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ! Θεϊκή ερμηνεία! Είναι να πέφτεις!

Έχω φύγειιιιιιι!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α! Έχει και συνέχεια! :)

Υπήρχε πολύ κέφι, κι από πλευράς τραγουδιστών, και ορχήστρας, και κόσμου! :music:

Μερικά Highlights... B)

Στο Luna rossa, τη στιγμή που τραγουδούσε ο Μανώλης "απόψε είδα πρώτος το φεγγάρι", ο Γιώργος του έκανε νόημα "Όχι... Εγώ το είδα πρώτος" :razz: (εγώ τουλάχιστον, κάπως έτσι κατάλαβα το νόημα των χειρονομιών του :rolleyes: )

’λλο: στο ταξίμι στο "Χαροκόπου" που βγαίνουν στη σκηνή μερικοί ηθοποιοί και δίνουν χέρι με χέρι ο ένας στον άλλο ένα τριαντάφυλλο... Η τελευταία στη σειρά δίνει στον Γιώργο το μικρόφωνο, και σήμερα του έδωσε και το τριαντάφυλλο. Εκείνος, έπρεπε κάπως να αποδεσμεύσει το χέρι του για να παίξει μπουζούκι. Πήγε να το δώσει στον Μάτσικα που ήταν δίπλα του (νομίζω) αλλά εκείνος δεν το πήρε. Οπότε ο Γιώργος το πέταξε στα τυφλά πίσω του και το έπιασε ένας εκ των ντράμερ (νομίζω ο Πέτρος Κούρτης). Και μετά άρχισαν να το πετάνε οι μουσικοί ο ένας στον άλλο! Κάποια στιγμή κατέληξε πάνω στο πιάνο, και τελικά ο Παπαχριστούδης το πέταξε κάπου στη μέση των 2 σειρών των μουσικών, όπου και παρέμεινε. :razz: Ό,τι να 'ναι, έτσι; :rolleyes: :lol:

Στα "Καράβια στη στεριά" άφησε στον κόσμο όλα τα ρεφρέν, και στο τέλος είπε "αυτό είναι φινάλε"

Στο "Αυτα τα χέρια" που ακούστηκε πολύ δυναμικά το κοινό, λέει "Ξημέρωσε!" :razz:

Και πόσα άλλα που μάλλον δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή... :razz:

Ξαναφεύγωωωωω!!!!!! ;):rolleyes: :rolleyes: ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

''ΚΑΗΜΟ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ...''

Ο Τάσος, νομίζω, σε προηγούμενο κείμενό του είχε πει πως αυτός ο άνθρωπος(ο Νταλάρας) έρχεται από άλλον πλανήτη! Μετά από ένα ακόμη τριήμερο στην Αθήνα και στο Παλλάς εγώ θα πω κάτι άλλο: αυτός ο άνθρωπος (ο Νταλάρας)είναι από μόνος του ολόκληρος πλανήτης. Και μας κινεί τους ακροατές του στην τροχιά του! Τι ερμηνεία στα Παραπονεμένα λόγια του Σαββάτου ήταν αυτή. Και μόνο γι αυτό το τραγούδι άξιζε κανείς να παρακολουθήσει την συγκεκριμένη παράσταση. Της αγάπης μαχαιριά. Κάθε φορά διαφορετική, θεσπέσια ''μαχαιριά''. Κι όλα τα τραγούδια τα ερμήνευε μοναδικά και μας άφηνε την υπέροχη αίσθηση σαν να τα ακούγαμε πρώτη φορά!

Επιτρέψτε μου όμως να σταθώ στο εκπληκτικό φινάλε του τριημέρου: ''Καημός μες στην καρδούλα μου''. Αυτό το τραγούδι με την ανεπανάληπτη ερμηνεία το αφιερώνω στην κ.Λαιμού και τους ομοίους της. Τραγούδησε με την ψυχή του, με το κορμί του(βγάζοντας φοβερή ενέργεια και δύναμη), με την μεγάλη φωνή του! Και τι υπέροχο ταξίμι πριν το τραγούδι. Γλυκό κελάηδισμα.

Να προσπαθήσω να δώσω λίγο το κλίμα.

Το κοινό με συνεχή χειροκροτήματα τον ζητούσε πίσω στην σκηνή. Αφού βγήκε και είπε το Καλή τύχη και το Τώρα κλαις, ο κόσμος δεν τον άφηνε να φύγει. Τον παρακαλούσε για ένα ακόμη τραγούδι. Κι εκείνος ρώτησε: ''Να πω ό,τι θέλω ή κάποιο που θα μου πείτε εσείς;'' Κάποιος φώναξε το ''Τώρα τα πουλιά'' , θεώρησε πως εννοούσε ''Τα πουλιά'' κι απάντησε ''Ε, αφού το είπαμε αυτό!''. ’λλος ''Φαντασία'' φώναξε. Κι ο Γ.Νταλάρας (κι αφού του φωνάξαμε να πει ό,τι θέλει εκείνος) λέει: ''Να το σκεφτώ όμως τρία λεπτά''. Το σκέπτεται κι αρχίζει το ταξίμι. Σιγά σιγά καταλαβαίνουμε την επιλογή του. ''Καημός μες στην καρδούλα μου''. Ερμηνεία συγκλονιστική σε ένα υπέροχο ''απλωτό'' τραγούδι. Τέλειος, συγκινητικός, μοναδικός! Όρθιοι τον χειροκροτούσαμε! Και για μια ακόμη φορά οι μουσικοί του (τα αδέλφια του όπως τους αποκάλεσε) να τον κοιτάζουν αποσβολωμένοι κι εκστασιασμένοι. Αυτό κι αν είναι σπουδαία υπόθεση.

Χαλάλι για μια ακόμη φορά η κούραση του ταξιδιού! Τρις χαλάλι! Από τα ωραιότερα πρωτοχρονιάτικα δώρα που έλαβα ποτέ! Και του οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ, από καρδιάς!

Καλή χρονιά, Γ.Νταλάρα!

Να συγχαρώ και πάλι και τους τέσσερις πολύ καλούς τραγουδιστές -και καλά παιδιά όπως δείχνουν. Κέφι, ζωντάνια, ωραίο δέσιμο, ωραίες ερμηνείες! Δεν υπάρχει κανένα ίχνος αμηχανίας πλέον και προσθέτουν στην παράσταση. Το μείον εξακολουθεί να είναι κάποιες από τις σκηνοθετικές παρεμβάσεις (ειδικά αυτή με τα μπαλόνια και το όπλο). Αυτή είναι, βέβαια, η προσωπική μου γνώμη. Αλλά είναι τόσο ισχυρά τα άλλα πλεονεκτήματα της παράστασης και -κυρίως- η ισχυρή προσωπικότητα και παρουσία του Νταλάρα, τα υπέροχα τραγούδια, οι πολύ καλοί τραγουδιστές και η εξαίρετη ορχήστρα. Αυτά μετράνε και αυτά είναι η ουσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...