Agnie

Ελεωνόρα Ζουγανέλη

19 posts in this topic

Onirama και Ελεονώρα Ζουγανέλη στο Cinema

Από την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου αρχίζουν οι πιο live χορευτικές βραδιές στην Αθήνα στο CINEMA LIVE DANCE STAGE με τους ONIRAMA και την Ελεονώρα Ζουγανέλη.

Ο ανακαινισμένος και ειδικά διαμορφωμένος σε Live Dance Stage χώρος της Πειραιώς 130 ανοίγει τις πόρτες του στις 30 Νοεμβρίου για μοναδικές μουσικές βραδιές με τους ONIRAMA και την Ελεονώρα Ζουγανέλη.

Οι ONIRAMA, το group που πολύ γρήγορα αγαπήθηκε από όλους για την ζωντάνια και την φρεσκάδα στις live εμφανίσεις τους, μαζί με την ιδιαίτερα ερμηνευτική Ελεονώρα Ζουγανέλη, θα κάνουν το Cinema Live Dance Stage το δικό σας στέκι.

Από 30 Νοεμβρίου και κάθε Παρασκευή και Σάββατο οι ONIRAMA σας υποδέχονται στο δικό σας πάρτυ, όπως μοναδικά εκείνοι ξέρουν να κάνουν, με αγαπημένα ξένα και ελληνικά τραγούδια, διασκευασμένα με το δικό τους μοναδικό τρόπο, αλλά και με τις δικές τους επιτυχίες, όπως τα: «Ο Χορός» (Κλείσε τα μάτια) και «Μια μέρα θα ΄ρθεις» από τον προσωπικό τους δίσκο «ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ».

ONIRAMA - ΕΛΕΟΝΩΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ

Από 30 Νοεμβρίου στο Cinema Live Dance Stage

Πειραιώς 130 - τηλ: 210-3411410

http://entertainment.flash.gr/music/releas.../11/28/23065id/

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=4...4&artid=1400491

ΕΛΕΟΝΩΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ

«Θαυμάζω όσους τολμούν να αυτονομούνται»

Της Χάρης Ποντίδα

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2008

Ακολουθώντας τα βήματα της οικογένειας Ζουγανέλη, η Ελεονώρα Ζουγανέλη διεκδικεί κι αυτή μια θέση, όχι στο γέλιο, αλλά στο τραγούδι. Και φαίνεται ότι χτύπησε... φλέβα

Όταν τα καμαρίνια γίνονται δεύτερο σπίτι σου από τα τρία σου χρόνια μέχρι (σχεδόν) τα πρώτα ραντεβού, είναι δύσκολο να βγάλεις τη μυρωδιά τους από πάνω σου. Έτσι περίπου συνέβη και με τη «μικρή» του Γιάννη Ζουγανέλη και της Ισιδώρας Σιδέρη.

«Μετά τους ακολουθούσα και στις συναυλίες τους» λέει. «Όπου πήγαιναν, πήγαινα. Μου άρεσε το κλίμα. Μου άρεσε που γελούσαν, που ήταν γεμάτοι ζωή».

Στα 24 της σήμερα, η Ελεονώρα Ζουγανέλη κατάφερε να έχει ήδη μια θέση ανάμεσα στις πιο ελπιδοφόρες φωνές της γενιάς της. Φωνή, ταμπεραμέντο, κίνηση, και μια έμφυτη ικανότητα να «κατεβαίνει» στην πλατεία, είναι τα ατού που την έκαναν να ξεχωρίσει. Η τελευταία συνεργασία της με τους Οnirama (στο Cinema) ήταν μια ευκαιρία για την ίδια να ξεκαθαρίσει τον ορίζοντα εντός της. «Ήταν πιο κοντά σ΄ αυτό που είμαι, νομίζω. Επειδή ήταν πιο ποπ, πιο χορευτικό».

Είχε προηγηθεί μια σεζόν με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη στο VoΧ και η συμμετοχή της στο «Δικό μας ροκ» (με Πλιάτσικα, Μαχαιρίτσα, Μπουλά κ.λπ.) στον «Ζυγό». Το βάπτισμα του πυρός-στη νύχτα- ήταν πριν από 4 χρόνια στο Αθηνών Αrena, ανάμεσα στα νέα πρόσωπα που πλαισίωναν το πρόγραμμα Νταλάρα- Ρέμου.

«Μια σκληρή εμπειρία που με γείωσε κατευθείαν», λέει. «Καλό μου έκανε. Είδα ποια είναι η πραγματικότητα...».

Πολλοί από τους συναδέλφους σου αποφεύγουν τα μεγάλα κέντρα. Προτιμούν μικρούς χώρους. Το λέω αυτό, γιατί και φέτος θα είσαι με το σχήμα Μητροπάνου, Λιδάκη και Στόκα στο «Κέντρο Αθηνών».

Είμαι στην αρχή και αισθάνομαι ότι δεν έχω πολλές επιλογές. Τους θαυμάζω τους συναδέλφους μου που τολμούν να αυτονομηθούν αμέσως. Όπως η Νατάσα Μποφίλιου ή ο Κωστής Μα

ΙΝFΟ

Ελεονώρα Ζουγανέλη «Έλα» (Μιnos ΕΜΙ). Μουσική: Αντ.

Μιντζέλος, Λάκης Παπαδόπουλος, Φίλιππος Πλιάτσικας, Κίτρινα Ποδήλατα, Σταύρος Λογαρίδης, Γιάννης Χριστοδουλόπουλος.

Στίχοι: Sunny Μπαλτζή, Λίνα Δημοπούλου, Κώστας Τζάνος, Αχιλλέας Διαμαντής, Νίκος Μωραΐτης, Μαριανίνα Κριεζή.

ραβέγιας, ας πούμε. Ή ο Πάνος Μουζουράκης. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα όμως. Εγώ θέλω να ζω απ΄ αυτή τη δουλειά... Δεν ξέρω αν θα με κάλυπτε να παίζω δύο Παρασκευές τον μήνα. Έπειτα μην ξεχνάτε, εγώ είμαι τραγουδίστρια, δεν είμαι τραγουδοποιός. Και μάλιστα, μια τραγουδίστρια που τώρα βγάζει τον πρώτο δίσκο της. Εύχομαι ο δίσκος να μου δώσει την ευκαιρία να κάνω και κάτι δικό μου. Θέλεις να πεις ότι αν είχες την ευκαιρία, θα άρχιζες διαφορετικά;

To σημαντικότερο είναι να βρει ο καθένας μας τι ακριβώς είναι και πού θέλει να κινηθεί. ’μα βρεις τι είσαι, όπου και να πας, έχεις κάτι να δείξεις. Δεν μιμείσαι. Μπορώ να πω, λοιπόν, ότι αυτό που ζω τώρα είναι μια περίοδος μαθητείας. Από την άλλη, σκέφτομαι ότι είναι και λίγο θέμα τύχης. Τα πράγματα έρχονται και ανάλογα πορεύεσαι...

Ο δίσκος τι ρόλο παίζει;

Ο πρώτος δίσκος; Πολύ σημαντικό ρόλο. Γι΄ αυτό και άργησε. Ήθελα να είμαι σίγουρη πως ό,τι πω δεν θα το μετανιώσω αργότερα.

Το ότι έχεις κάνει θέατρο, πιστεύεις ότι σε βοηθάει;

Και το θέατρο και ο χορός. Τα τελευταία 4 χρόνια κάνω φλαμένκο και μ΄ αρέσει πολύ. Όσο δουλεύεις τα εκφραστικά σου μέσα, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα.

Η εμπειρία σου από το στούντιο;

Πριν μπω στο στούντιο έκανα πρόβες μόνη μου. Μέχρι να βρω τον εαυτό μου σε κάθε τραγούδι, το είπα, το ξαναείπα. ’λλο να ερμηνεύεις, ας πούμε, ένα κομμάτι που έχει την ταυτότητα μιας συγκεκριμένης φωνής, άλλο να την ψάχνεις εσύ αυτήν την ταυτότητα.

«Τα αγαπώ πολύ τα λαϊκά»

Η Ελεονώρα που κάθεται απέναντι μου είναι ένα κορίτσι 24 ετών, με γλυκά, χαμογελαστά μάτια και ευγενική συμπεριφορά. Ουδεμία σχέση με την ντίβα στο εξώφυλλο του δίσκου ή με εκείνο το θερμό πλάσμα που όταν βρίσκεται στη σκηνή νιώθεις ότι ψηλώνει και μεγαλώνει τουλάχιστον μια δεκαετία. Και πώς την ανακάλυψε τότε ο Γιώργος Νταλάρας;

«’ρχισα από τη "Δεύτερη Ακρόαση" (CD με νέες φωνές και νέους δημιουργούς) του Παρασκευά Καρασούλου», λέει. «Μετά μου πρότεινε και μια σημαντική συνεργασία με την Εστουδιαντίνα στον δίσκο "Δάκρυ στο Γυαλί", όπου έκανε την παραγωγή». Το κομμάτι που ερμήνευσε η Ελεονώρα (και ο Γ. Νταλάρας έκανε δεύτερη φωνή), το «Όταν πέφτει το βράδυ», ήταν από τις επιτυχίες του δίσκου. Την ίδια επιτυχία είχε και η συμμετοχή της στον δίσκο του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα με το τραγούδι «Είπα στους φίλους μου για σένα».

Θα μπορούσες να πεις και λαϊκά τραγούδια, πάντως...

«Το ΄χουμε μέσα μας όλοι αυτό το κομμάτι. Κι εγώ το αγαπώ ιδιαίτερα. Αλλά σ΄ αυτή τη φάση της ζωής μου, είμαι πιο κοντά σ΄ αυτό που βγάζει ο δίσκος μου. Δεν ξέρω πώς να το ονομάσω, ποπ, έντεχνο ποπ. Απλώς είναι τραγούδια που θα άκουγα κι εγώ, αν ήμουν σπίτι μου».

Η Ελεονωρα Ζουγανελη,καλεσμενη του Κωστα Αλαγιαννη αυριο στις 4 το απογευμα,στο Δευτερο.

Απο το Facebook:

Παρουσίαση δίσκου

Ο δίσκος "Έλα" της Ελεωνόρας Ζουγανέλη, θα παρουσιαστεί το Σάββατο 22/11 στο Mall Athens στο κατάστημα Fnac στις 2 το μεσημέρι. Είστε όλοι καλεσμένοι.

Χορηγός επικοινωνίας: Δίεση 101,3

:huh:

Στην shopping επίθσεή μου στην Αθήνα, αγόρασα το «Έλα», και παρόλο που το ποπ είναι ένα είδος που συνήθως δεν το ανέχομαι, αυτός ο δίσκος μ' αρέσει ΠΑΡΑ πολύ.

Στην shopping επίθσεή μου στην Αθήνα, αγόρασα το «Έλα», και παρόλο που το ποπ είναι ένα είδος που συνήθως δεν το ανέχομαι, αυτός ο δίσκος μ' αρέσει ΠΑΡΑ πολύ.

Ξερεις Geske σε ολα τα μουσικα ειδη μπορεις να βρεις και το καλο υλικο..

Η Ελεονωρα Ζουγανελη ειναι μια απο αυτες τις περιπτωσεις..

Χωρις φυσικα να μην θεωρουμε οτι και στα αλλα ειδη τραγουδιων δεν υπαρχουν οι "δηθεν"..

Ελεωνόρα Ζουγανέλη – Αποκλειστική Βιντεοσκοπημένη Συνέντευξη (Μέρος 1ο)

«Τα λέμε…» ο τίτλος της συνέντευξης που παραχώρησε η Ελεωνόρα Ζουγανέλη στον Κώστα Μπαλαχούτη και το www.ogdoo.gr . Η ερμηνεύτρια στην καλύτερη στιγμή της διαδρομής της στο τραγούδι μιλάει με αφοπλιστική ειλικρίνεια για το χτες, το σήμερα αλλά και το «μετά» της. Εκφράζει τον προβληματισμό για τη θέση και το ρόλο των ερμηνευτών και δημιουργών αλλά και του ίδιου του τραγουδιού σε ένα γκρίζο κοινωνικοπολιτικό τοπίο και ταυτόχρονα αναφέρεται στους συνοδοιπόρους αλλά και τους «βετεράνους», που άμεσα ή έμμεσα, επηρέασαν τις επιλογές και την γενικότερη καλλιτεχνική της στάση. Ξεχωριστή μνεία γίνεται στον Γιώργο Νταλάρα.

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1378&Itemid=10

2 people like this

Mια από τις ελπιδοφόρες φωνές του ελληνικού τραγουδιού, σε κάτι στο οποίο δεν την έχουμε συνηθίσει μέχρι τώρα...Δίπλα της ο Γιώργος Νταλάρας

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη τραγουδά Μάνο Λοΐζο

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

05/12/2011

http://www.ogdoo.gr/...=1551&Itemid=29

η ΕΛΕΩΝΟΡΑ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗ θα εμφανιστεί στην Πάτρα, το Σάββατο 24 Μαρτίου 2012, στην Ακτή Δυμαίων

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, μέλος της πιο ταλαντούχας νέας γενιάς τραγουδιστών τα τελευταία τρία χρόνια, με κάθε εμφάνιση της επιβεβαιώνει την πληθωρική της προσωπικότητα και καταθέτει ακομπλεξάριστα και με αυτοπεποίθηση την απόλυτα δική της ταυτότητα, το "soundtrack της δικής της γενιάς", που χωρά επιλογές μιας παγκόσμιας μουσικής γλώσσας, διαφορετικές κουλτούρες, τολμηρές μίξεις, αλλά και αναδρομή στα νεανικά μελωδικά βιώματα της.

Με σκληρή δουλειά και ανοιχτούς ορίζοντες φτιάχνει τα δικά της μουσικά "μοντέλα" εγκαινιάζοντας ένα νέο είδος τραγουδίστριας που ακροβατεί στις μουσικές του κόσμου. Από τη μία να σολάρει με άνεση στη διασκευή του “Tell Her Today” του Tom Baxter και στο τραγούδι του Michael Jackson “Billie Jean”, την άλλη να σκίζει ερμηνευτικά με το "Μαύρο Χιόνι" του Goran Bregovic και τέλος να καταλήγει με λυγμό και απόλυτο σεβασμό στο “Μακριά μου να φύγεις” του Πάνου Γαβαλά. Και όλα αυτά να μπλέκονται με τις δικές της επιτυχίες.

Την ενορχήστρωση και την επιμέλεια του προγράμματος που θα παρουσιάσει στην Πάτρα η Ελεωνόρα Ζουγανέλη έχει αναλάβει ο Γιώργος Ζαχαρίου, ενώ επί σκηνής την πλαισιώνουν οι καταξιωμένοι σολίστες: Παύλος Καλτουρουμίδης – πιάνο, πλήκτρα, Ευριπίδης Ζεμενίδης – κιθάρα & τραγούδι, Δημήτρης Μουτάφης – Μπάσο, Γρηγόρης Συντρίδης – τύμπανα.

Με τον Ευριπίδη Ζεμενίδη, που συνοδεύει την Ελεωνόρα στις ζωντανές της εμφανίσεις συνεργάστηκε και στο νέο της album “Είπα στους φίλους μου”. Το “Είπα στους φίλους μου” δεν είναι παρά η ζωντανή ηχογράφηση της πολύ επιτυχημένης συναυλίας που έδωσε η Ελεωνόρα Ζουγανέλη στις αρχές Σεπτεμβρίου στο Θέατρο Βράχων «Μελίνα Μερκούρη» με καλεσμένους τους φίλους της Νατάσα Μποφίλιου, Κωστή Μαραβέγια, Πάνο Μουζουράκη, Imam Baildi. Το album που κυκλοφόρησε πρόσφατα έχει ενθουσιάσει το κοινό αλλά και τους κριτικούς και μεταξύ άλλων, περιλαμβάνει το καινούργιο τραγούδι της Ελεωνόρας “Τα Λέμε”, τη διασκευή της ιταλικής επιτυχίας “Βastardo” σε ελληνικούς στίχους της Σάννυς Μπαλτζή, όπως επίσης και τα "Εγώ Μιλάω για Δύναμη" ντουέτο με τη Νατάσσα Μποφίλιου, "Φεύγω για Μένα μια Φορά" ντουέτο με τον Πάνο Μουζουράκη, "Μη Μιλάς Άλλο Γι’ Αγάπη" ντουέτο με τον Κωστή Μαραβέγια, "Ακρογιαλιές Δειλινά" ντουέτο με τους Imam Baildi και το καινούργιο “Εσύ μου θύμισες πως είναι” σε μουσική και στίχους του Κώστα Λειβαδά.

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη επιλέγει ιδιαίτερους χώρους για τις ζωντανές της εμφανίσεις, δεν μας αποκαλύπτει την ιδέα και το στήσιμο αυτής της μουσικής σύναξης αλλά μας υπόσχεται ότι οι εκπλήξεις και οι ανατροπές θα είναι πολλές!

Σας περιμένουμε όλους στην Πάτρα, το Σάββατο 24 Μαρτίου 2012, στην Ακτή Δυμαίων

Δείτε εδώ τα video clip της Ελεωνόρας Ζουγανέλη:

http://www.dailymotion.com/relevance/search/ELEONORA+ZOUGANELI

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

Η προπώληση των εισιτηρίων θα ξεκινήσει άμεσα!

Η τιμή του εισιτηρίου είναι 13 ευρώ

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ

Πάτρα

DISCOVER

Πατρέως 30,

τηλ.: 2610 624 916

Αθήνα

TICKET HOUSE

Πανεπιστημίου 42 (εντός της στοάς)

τηλ.: 210 3608 366

Online Sales ή αγορές με πιστωτική κάρτα, 24 ώρες/ωρο:

www.ticketpro.gr | www.tickethouse.gr

VENUE INFO

ΑΚΤΗ ΔΥΜΑΙΩΝ

Ακτή Δυμαίων 53, Πάτρα

τηλ.:2610 312 979

''...Παιδί μου, είσαι φωτιά της είπε η Άννα Νταλάρα, που έτυχε να είναι εκείνο το βράδυ στο μαγαζί και ο Γιώργος που ανέβηκε και είπε 2-3 τραγούδια της έχει από χρόνια κλείσει το μάτι, ότι θα βαδίσει σε χνάρια μαγικά.''

http://www.aixmi.gr/index.php/elewnorazouganel/

Κι επειδή την αφορούν κι αυτά

Και το δεύτερο βίντεο από την Άνοδο

5 people like this

Εντυπώσεις απο την παράσταση της Παρασκευής 28 Μαρτίου στο Fix.

Η Ελεωνόρα Ζουγανέλη στη Θεσσαλονίκη (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ) 

Υπογράφει: Θοδωρής Χαϊκάλης

30/03/2014

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9678&Itemid=125

Η αλήθεια είναι πως από τα πρώτα βήματα της στη δισκογραφία, στα «Παραμυθοτράγουδα» του πατέρα της Γιάννη, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη, είχε δώσει δείγματα σπουδαίου ταλέντου. Τα δείγματα ισχυροποιήθηκαν όταν το 2004 στη «Δεύτερη ακρόαση της Μικρής Άρκτου» ο Παρασκευάς Καρασούλος  την επέλεξε για να πει 2 τραγούδια. Η συνέχεια ήρθε το 2006 με τη συμμετοχή στον δεύτερο δίσκο της Εστουδιαντίνας Νέας Ιωνίας «Δάκρυ στο Γυαλί» και τους «Ήρωες με καρμπόν» του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα. Δύο χρόνια μετά έρχεται το πρώτο προσωπικό άλμπουμ «Έλα» για να ακολουθήσουν το «Έξοδος 2» και το τελευταίο «Μετακόμιση τώρα» το οποίο με την ποιότητα και τη φρεσκάδα των τραγουδιών του ανεβάζει τον πήχη πολύ ψηλά.

Η αναγνώριση και η αγάπη του κόσμου έγιναν εμφανή και από την παράταση των παραστάσεων στο Fix Factory of Sound της Θεσσαλονίκης με την προσθήκη της Παρασκευής 28 Μαρτίου πέραν του Σαββάτου που ήταν αρχικά προγραμματισμένο. Μπαίνοντας στον χώρο καταλάβαμε ότι ήταν σοφή η επιλογή της παράτασης, καθώς είχε γεμίσει από νωρίς. Με τη βοήθεια του φθηνού εισιτηρίου (7 ευρώ στην προπώληση και 8 στο ταμείο) τα νέα παιδιά μπόρεσαν να απολαύσουν, έστω και όρθιοι ή σε σταντ, την αγαπημένη τους φωνή, ενώ οι μεγαλύτεροι είχαν την επιλογή του τραπεζιού (τιμή 20 ευρώ με ποτό).

Το πρόγραμμα ξεκίνησε στις 23.20 με αρκετή καθυστέρηση που αποτελεί την κακή συνήθεια αυτών των χώρων για την οποία στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορώ να κατηγορήσω την αργή προσέλευση του κοινού καθώς  ο χώρος ήταν γεμάτος από τις 22.30.

Η ροή του προγράμματος ήταν πολύ καλή, με τα τραγούδια να εναλλάσσονται σε ένταση και με ωραίες αποδόσεις από την καλοκουρδισμένη ορχήστρα η οποία έφτανε στα αυτιά μας με  πλούσιο και καθαρό ήχο. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι «πειραγμένες» απο τον Ευριπίδη Ζεμενίδη ενορχηστρώσεις οι οποίες έδιναν μια φρέσκια εικόνα σε πολλά τραγούδια. Ξεχώρισα την ωραία μίξη του “Dance me to the end of love” του Cohen με το «Ας ερχόσουν για λίγο», καθώς και τη δική τους έκδοση του «Καίγομαι καίγομαι» των Ξαρχάκου-Γκάτσου.

Η Ελεωνόρα με την ιδιαίτερα θελκτική σκηνική της παρουσία τραβάει την προσοχή πάνω της και καταφέρνει να μεταδίδει ανάγλυφα τα συναισθήματα και το κλίμα των τραγουδιών. Καθισμένη και εσωστρεφής στις «Μέλισσες», όρθια και εκρηκτική στο «Έλα» και στο «Τα λέμε», δε σου αφήνει περιθώρια να μείνεις αμέτοχος σε αυτό που τραγουδά. Μπορεί και μεταφέρεται από το ροκ και τη μπαλάντα στο λαϊκό, ενίοτε και το βαρύ λαϊκό με μεγάλη ευκολία, χωρίς να υστερεί σε καμία κατηγορία μουσικής. Ξεκινάει με κομμάτια όπως το «Εν Λευκώ» και τα «Μικρά Βεγγαλικά» και λίγο μετά κάνει μια παρένθεση για να διακωμωδήσει το γυναικείο πόνο στις σχέσεις τραγουδώντας «Ασε με, ασε με, ασε με να σ’αγαπάω», «Ποια θυσία» και «Δωσ’μου να πιω το δηλητήριο» μερακλώνοντας μεγάλο τμήμα του γυναικείου πληθυσμού που περίμενε μια σπίθα για να βγάλει την “πίστα” που κρύβει μέσα του.

Τα λαϊκά τραγούδια καταλαμβάνουν αναπάντεχα μεγάλο ποσοστό του προγράμματος στο δεύτερο μέρος και αυτό μας άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Η ίδια η Ελεωνόρα σε πρόσφατη συνέντευξή της δήλωσε πως αγαπά πολύ το λαϊκό τραγούδι και βρίσκει εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την πρόκληση να το ερμηνεύσει. Αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα τα κατάφερε και με το παραπάνω στην πρόκληση αυτή, ωστόσο θεωρώ πως η ορχήστρα δεν υποστήριξε ικανοποιητικά το συγκεκριμένο μέρος. Αν πρόκειται να γίνει μόνιμο το λαϊκό κομμάτι, ίσως θα ήταν σκόπιμο η δόμηση της ορχήστρας και του ήχου, να λαμβάνει υπ’ όψη την επιλογή αυτή. Προσωπική άποψη είναι πως το λαϊκό τραγούδι ταλαιπωρήθηκε αρκετά από την σκληρότητα του ηλεκτρικού ήχου και σήμερα πλέον, όταν ερμηνεύεται σε τέτοιο επίπεδο, του αξίζει να αποδίδεται με φυσικό τρόπο, unplugged. Γνωρίζω πως τεχνικά είναι δύσκολο και πολύ πιο απαιτητικό, αλλά το αποτέλεσμα πάντα δικαιώνει την ορχήστρα και τον τραγουδιστή.

Στο πρόγραμμα συμμετείχε και η Αφροδίτη Παπαχριστοδούλου, η οποία τραγούδησε όμορφα τα “Ain’t nobody”, “Seven nation Army” καθώς και διάφορα ντουέτα στο τέλος μαζί με την Ελεωνόρα, με το «Χειροκρότημα» να ξεχωρίζει.

Ακούσαμε τα τραγούδια (Στίχοι, Μουσική)

Να ‘σαι καλά (Γεράσιμος Ευαγγελάτος , Θέμης Καραμουρατίδης  )
Μικρά Βεγγαλικά (Κώστας Τζάνος , Φίλιππος Πλιάτσικας)
Φεύγω για μένα μια φορά (Νίκος Μωραΐτης , διασκευή: Lasciala andare)
Μετακόμιση τώρα (Κώστας Λειβαδάς )
Yes I do (Μόνικα Χριστοδούλου)
Εν λευκώ (Γεράσιμος Ευαγγελάτος , Θέμης Καραμουρατίδης  )
Είναι η αγάπη (Victoria Hislop & Μίνωας Μάτσας)
Μέλισσες (Ελένη Φωτάκη , Γιώργος Καζαντζής)
Για να σε συναντήσω (Τάσος Λειβαδίτης , Κώστας Λειβαδάς)
Καίγομαι καίγομαι (Νίκος Γκάτσος , Σταύρος Ξαρχάκος)
Simply the best (Holly Knight , Mike Chapman)
Ain't Nobody (Hawk Wolinski )
Seven nation army (Jack White )
Έλα (Sunny Μπαλτζή & Βασίλης Κασούρας)
Ο άνθρωπός μου (Μίμης Τραϊφόρος & Δημήτρης Βασιλειάδης , Μενέλαος Θεοφανίδης )
Για σένανε μπορώ (Σώτια Τσώτου , Αντώνης Στεφανίδης)
Πάτωμα (Λίνα Νικολακοπούλου , Σταμάτης Κραουνάκης)
Άσε με να σ’αγαπάω (Μάρω Μπιζάνη , Σπύρος Παπαβασιλείου)
Ποια θυσία (Μάνος Κουφιανάκης , Χάρης Καλούδης)
Σώσε με (Το δηλητήριο) (Νίκος Καρβέλας)
Γκάζι (Νίκος Καρβέλας)
Τα λέμε (Sunny Μπαλτζή , Gigi d' Alessio)
Rasta Susta (Ευριπίδης Ζεμενίδης , Ευριπίδης Ζεμενίδης)
Η επιμονή σου (Κώστας Λειβαδάς)
Πες μου ­ Je t’aime (Lara Fabian Ελλ. Στίχοι: Νίκος Μωραΐτης , Rick Allison)
Στερεότυπα (Λίνα Νικολακοπούλου , Χρυσόστομος Μουράτογλου)
Είπα στους φίλους μου  (Πέγκυ Πολίτου , Λαυρέντης Μαχαιρίτσας)
With or without you (U2 )
Dance me to the end of love (Leonard Cohen)
Ας ερχόσουν για λίγο (Μίμης Τραϊφόρος , Μιχάλης Σουγιούλ)
Βαλς για ένα φιλί (Sunny Μπαλτζή , Γιάννης Ζουγανέλης)
Μη μου χτυπάς τα μεσάνυχτα (Νίκος Γκάτσος , Δήμος Μούτσης)
Μονάχα εγώ (Γεράσιμος Ευαγγελάτος , Θέμης Καραμουρατίδης  )
Να με προσέχεις (Νίκος Πορτοκάλογλου)
Αύγουστος (Νίκος Παπάζογλου)
Όμηρος (Γεράσιμος Ευαγγελάτος , Θέμης Καραμουρατίδης  )
Όταν πίνει μια γυναίκα (Πυθαγόρας , Βασίλης Βασιλειάδης)
Ιστορία μου (Κώστας Ψυχογιός , Γιώργος Μανισαλής)
Τι σου `κανα και πίνεις (Λευτέρης Παπαδόπουλος , Μίμης Πλέσσας)
Τυφλές Ελπίδες (Πέτρος Δουρδουμπάκης)
Θα κλείσω τα μάτια (Άκης Πάνου)
Ήμουνα μάγκας μια φορά (Μάρκος Βαμβακάρης )
Η αγάπη θέλει δύο (Ντίνος Δημόπουλος , Νίκος Μαμαγκάκης)
Μέρα νύχτα (Δημήτρης Χριστοδούλου , Γιώργος Ζαμπέτας)
Ζήλεια μου (Μανώλης Ρασούλης , Χρήστος Νικολόπουλος)
Ακρογιαλιές δειλινά (Βασίλης Τσιτσάνης)
Η αγάπη αργεί (Όλγα Βλαχοπούλου , Τρύφων Κουτσουρέλης)
Χειροκρότημα (Λίνα Νικολακοπούλου , Δήμητρα Γαλάνη)
Κόψε και μοίρασε (Λίνα Δημοπούλου , Αντώνης Μιτζέλος)
Δε μας συγχωρώ (Νίκος Πορτοκάλογλου )
Το μισό του εμείς (Μίνως Θεοχάρης)
Μακριά μου να φύγεις (Κώστας Βίρβος , Πάνος Γαβαλάς & Αργύρης Κουλούρης)
Μη τον ρωτάς τον ουρανό (Γιάννης Ιωαννίδης , Μάνος Χατζιδάκις)

Έπαιξαν οι μουσικοί:

Ευριπίδης Ζεμενίδης: Κιθάρα - ενορχηστρώσεις
Νίκος Πασσαλίδης: Έγχορδα
Γιώργος Θεοδωρόπουλος: Πλήκτρα 
Παρασκευάς Κίτσος: Μπάσο 
Γιάννης Αγγελόπουλος: Τύμπανα

Τον ήχο επιμελήθηκαν οι Νίκος Παππάς και Αργύρης Λιανός

Η παραγωγή έγινε απο την MENTA ART EVENTS

Φωτογραφίες: Θοδωρής Χαϊκάλης

Edited by ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ
5 people like this

....μερακλώνοντας μεγάλο τμήμα του γυναικείου πληθυσμού που περίμενε μια σπίθα για να βγάλει την “πίστα” που κρύβει μέσα του.

:laugh:

1 person likes this

Η έκπληξη του δίσκου έρχεται από την Ελεωνόρα Ζουγανέλη, που «δοκιμάζεται» σε δυο δύσκολα τραγούδια από τη μουσική παράδοση της Σμύρνης. Την «Ελενίτσα» και τη «Γιούλα»...

Tα σμυρνέικα της Ελεωνόρας Ζουγανέλη

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Πέμπτη, 02 Απριλίου 2015

http://www.ogdoo.gr/diskografia/spania-ntokoumenta/ta-smyrneika-tis-eleonoras-zouganeli

Όπως αναφέρουν τα διάφορα βιογραφικά της, η Ελεωνόρα Ζουγανέλη (που σήμερα κλείνει τα 36) μπήκε στο τραγούδι το 2004, με τη συμμετοχή της στη Δεύτερη Ακρόαση των νέων ερμηνευτών της Μικρής Άρκτου του Παρασκευά Καρασούλου.
Αυτό είναι, εν μέρει, σωστό. Αν θέλουμε όμως να είμαστε απόλυτα ακριβείς η Ελεωνόρα Ζουγανέλη μπήκε στη δισκογραφία το 1987, σε ηλικία 4 ετών, όταν συμμετείχε σε ένα δίσκο του Γιάννη Ζουγανέλη με παιδικά τραγούδια...

Ελεωνόρα Ζουγανέλη - Τα πρώτα της τραγούδια σε ηλικία 4 ετών!

01/02/2019
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/diskografia/to-proto-tragoudi/eleonora-zouganeli-ta-prota-tis-tragoydia-se-ilikia-4-eton

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...