Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Τρία ρεμπέτικα για το Μέγαρο

90 posts in this topic

Με αφορμή τις παραστάσεις για το Ρεμπέτικο τραγούδι στο Μέγαρο μουσικής Αθηνών το Φλεβάρη προτείνω να ξεκινήσουμε κάτι αντίστοιχο μ'αυτό που κάναμε και για το Παλλάς.

Προτείνω λοιπόν να γράψει ο καθένας τρία ρεμπέτικα τραγούδια που ο Γιώργος Νταλάρας έχει τραγουδήσει σε δίσκους ή ζωντανά (συναυλίες-ραδιόφωνο τηλεόραση) και θα θέλαμε να ξαναακούσουμε στο Μέγαρο.Δε βάζω όλα τα υπόλοιπα που δεν έχει τραγουδήσει, γιατί το υλικό είναι άπειρο και θα χαθούμε

Ξεκινώ λοιπόν με τα :

1)Οι φάμπρικες (Β.Τσιτσάνης)

2)Χτίζουν και γκρεμίζουν κάστρα (Β.Τσιτσάνης)

3)Πικρός καημός (Λ.Νταράλας)

:music::razz::music: ...

Τυχαία σειρά:

"Της κοινωνίας η διαφορά"

"Ένας αλήτης πέθανε"

"Να 'ναι γλυκό το βόλι"

+ 1 ζαβολιά :razz: : άλλη μια "ψήφος" για το "Πικρός καημός". :music:

1.ΠΕΡΑ ΣΤΑ ΚΑΣΤΡΑ ΤΟΥ ΓΕΝΤΙ

2.ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ

3.ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ

1) Το καπηλειό (Γ. Μητσάκη)

2) Σ' ένα βράχο φαγωμένο

3) Ένας διαβάτης

:music::music::music:

Έχει πει κι αυτά; :razz: Γιώργο (Βithidalaras) έχεις "κρυφά" χαρτιά που δεν βγάζεις στη φόρα μου φαίνεται... :razz:

Συγγνώμη, δεν είδα ότι πρέπει να γράψουμε μόνο τραγούδια που έχει πει. Τώρα, απ' όσα έχει πει, θα ήθελα τα εξής:

1) Κουβέντα με τον χάρο

2) Ο Πίκινος

3) Καρδιά παραπονιάρα

Πάντως, θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα να είναι ανοιχτή η επιλογή των κομματιών, ώστε σε περίπτωση που αυτά τα ποστ γίνουν μαθευτά στον Νταλάρα, να δει ποια από τα τραγούδια που δεν έχει πει προτιμάμε. Ίσως να του δώσουμε και ιδέες, γιατί παρά το γεγονός ότι από αυτές ξεχειλίζει, μπορεί κάποιο κομμάτι να το έχει ξεχάσει. ’λλωστε, η συναυλία είναι αφιέρωμα στο ρεμπέτικο κι όχι αφιέρωμα στα ρεμπέτικα του Νταλάρα.

Κοίταξε, σίγουρα, δεν υπάρχουν κανόνες, ένα "παιχνίδι" είναι και ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει.Και ασφαλώς υπάρχουν δεκάδες , αν όχι εκατοντάδες τραγούδια που δεν έχει πει ποτέ και θα ήταν υπέροχο να τα ακούσουμε (το "Απελπίστηκα" του Μάρκου ας πούμε , τι σου λέει; ;)

Έγραψα όμως για τραγούδια που έχει πει (δυστυχώς κάποια απ'αυτά, μόνο μια φορά μέχρι σήμερα) για να είναι λίγο πιο συγκεκριμένη και μαζεμένη η επιλογή...

Παρ'όλα αυτά ο καθένας γράφει ότι θέλει... :music::wow:

Όπως θέλει η πλειονότητα. Εγώ το είπα αυτό, μήπως και βγει μέσα από τα post κανένα τραγούδι πολλές φορές, με την ελπίδα ότι θα το δει ο Γιώργος κτλ.. Αν θεωρείτε ότι θα γίνει χαμός, δεν έχω καμία αντίρρηση να γράψουμε μόνο τραγούδια που έχει πει. :wow:

Εγώ ακόμα δεν έχω σκεφτεί τι ρεμπέτικα θέλω από το γιώργο αλλά για να μη΄γίνει μπέρδεμα και ο καθένας γράφει τα δικά του τι θα λέγατε αν ανοίγαμε και αλλο ένα topic συγχρόνως όπου θα γράφαμε 3 τραγούδια που ΔΕΝ τα χει πει ο γιώργος και θα θέλαμε να ακούσουμε το φλεβάρη και να συνεχίσουμε να γράφουμε εδώ 3 τραγούδια που θα θέλαμε να πει άλλά τα χει ερμηνεύσει ήδη στο παρελθόν είτε σε συναυλίες είτε οπουδήποτε αλλού.Τι λέτε; :wow:

1)Κουβέντα με το Χάρο

2)Πέρα στα κάστρα του Γεντί

3)Αντιλαλούν οι φυλακές

Απο αυτά που έχει πει, επιλέγω τα ακόλουθα:

1. Καημό μες την καρδούλα μου (απο Ντό παρακαλώ, "αργά-αργά"... :wow: )

2. Μες την πολλή σκοτούρα μου

και ένα, που δεν έχει ποτέ (μάλλον...), αλλά θα θελα πολύ να ακούσω:

3. Το κουρασμένο βήμα σου

"με την ελπίδα και την προσμονή της ακρόασης τους"...

:music:;):xmas:

Δύσκολη η επιλογή.Το Ρεμπέτικο είναι μέσα στο αίμα του,απελευθερώνεται,ανασαίνει αλλιώς.Με άλλη ψυχή τραγουδάει "τα βεγγαλικά σου μάτια" και με άλλη ψυχή το"Τωρα που ήρθες είναι αργά".Λοιπόν ας πω 3 τραγούδια γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι μετά το Topic που ανοίξατε ότι δεν θα ξαναπροτείνω άλλα 3...

1.ΚΑΤΑΔΙΚΟΣ (Γιοβάν Τσαούς)

2.ΖΗΤΙΑΝΟΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ(Βασίλης Τσιτσάνης)~απο τα πιό άγνωστα του τραγούδια που το είχε τραγουδήσει ο Μέγας Στράτος Παγιουμτζής(Είμαι σίγουρος ότι ο Γιώργος το γνωρίζει καλά αυτό το τραγούδι)

3.ΚΑΪΞΗΣ (Απόστολος Χατζηχρήστος)

Παίδες παρεκτρέπομαι το ξέρω!

Σερφάροντας πιό κάτω είδα ότι μου θυμίσατε τον "πικρό καημό".Όμως εγώ τότε στη Θεσσαλονίκη(στην Όμορφη Νύχτα) είχα ακούσει ένα άλλο τραγούδι που το έχει τραγουδήσει και αυτό ο Λουκάς Νταράλας.Ε είναι καιρός να το τραγουδήσει επιτέλους και π γιός του.Που αλλού;στο Μέγαρο φυσικά.

Εγώ το θέλω σαν τρελός,θα μου πείτε το..."σαν" τι το'θελα.

Λοιπόν,το τραγούδι αυτό το έχει γράψει ο Γιώργος Λαύκας σε στίχους του Απόστολου Χρυσούλη.

"ΣΑΝ ΑΝΕΜΟΜΥΛΟΣ ΝΑ ΠΑΨΕΙΣ ΝΑ ΓΥΡΝΑΣ"

Αυτό είναι.

1.Ηρθ' ο χειμώνας (Η παλτουδιά) (Παναγιώτης Τούντας-Κώστας Κοφινιώτης)

2.Ένας λεβέντης έσβησε (Μιχάλης Γενίτσαρης-Νίκος Μάθεσης, Μανώλης Χιώτης)

3.Κάποια μάνα αναστενάζει (Βασίλης τσιτσάνης-Μπάμπης Μπακάλης)

Και από αυτά που δεν έχει πει ποτέ, το πολυαγαπημένο μου "Οι πριγκηπομαστούρηδες κι αλητοβασιλιάδες" του Βασίλη Τσιτσάνη, που κανονικά έπρεπε να συμπεριληφθεί στα "Τραγούδια για ...τσίλιες και μια νύχτες" στις καλοκαιρινές συναυλίες του Ηρωδείου, αλλά ποτέ δεν είναι αργά!...

Συμφωνω και με τα τραγουδια του Μακη ,αλλα και με του Θανου .

Θα διαλεξω τα εξης 3.

(Αν κι εκεινα τα βραδια ,οτι και να πει ,θα ναι νυχτες μαγικες.)

1. Καποια μανα αναστεναζει

2. Ενας αλητης πεθανε

3. Ομορφη Πειραιωτισσα

1) Καρδιά παραπονιάρα

2)Ο ζόρικος

3)Καημό μες στην καρδούλα μου

Τα δικά μου "Νταλαρικά ρεμπέτικα τραγούδια":

1,Ο Μανώλης

2.Παραπονιάρικό μου

3.Ένας αλήτης πέθανε

:wow:

το πιο πού θα ήθελα ν' ακούσουμε κάποιο αριστούργημα από το 1919 ή το 1927 που δεν το έχει ακούσει κανείς ποτέ από τότε, αλλά αφού εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να πω τίτλο, ψηφίζω τα εξής:

Πέρα στα κάστρα το Υετνί

Πασαλημανιότισσα

Ο ζόρικος

και θα ήθελα να πάρει μαζί τον Ζαχαρία για να μας πει, ας πούμε, το Αν είναι η αγάπη εγκλημα....... ή ό,τι θέλει...

1) Ένας αλήτης πέθανε το ζήτησα και στο Παλλάς αλλά.......:wow:

2) Κάποια μάνα αναστενάζει (μπράβο Μακη που μου το θύμησες!!)

3) και Το Βαρβάκειο ("Κλαψε φτωχέ μου μπαγλαμά το μάγκα με μπεγλέρι, μαύρη τραγιάσκα με κουμπί και δίκοπο μαχαίρι")

Mπράβο ρε φίλε Theodore για το "ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ",με έφτιαξες.Και θα πάω να το ακούσω τώρα αμέσως!

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0