Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Γιάννης Βογιατζής

7 posts in this topic

Χαζεύοντας σήμερα το απόγευμα στο τμήμα δίσκων , γνωστού πολυκαταστήματος της Θεσ/νίκης, έπεσε το μάτι μου σε μια νέα σειρά cd's που κυκλοφόρησε η Fm records με τίτλο ¨Πορτραίτα" και μάλιστα στην τιμή των 6.90 euros.

Ένα απ'αυτά τα cd's ήταν με τραγούδια με το Γιάννη Βογιατζή. Κοιτάζοντας τους τίτλους και αγοράζοντας τελικά το cd , βρέθηκα μπροστά σε τρεις εκπλήξεις.Μία διαβάζοντας τους τίτλους , μία στο εσώφυλο και άλλη μία ακούγοντάς το.

Η πρώτη είναι πως το cd περιέχει μια ηχογράφηση του τραγουδιού "Όνειρο απατηλό" των Α.Καλδάρα-Ε.Παπαγιαννοπούλου με το Γ.Βογιατζή και την Τζένη Βάνου την οποία παντελώς αγνοούσα.

Για τις υπόλοιπες δύο θα γράψω στη συνέχεια.

Το cd περιέχει κάποιες ηχογραφήσεις που , αν δεν απατώμαι , πρώτη φορά κυκλοφορούν , αλλά και κάποια γνωστότερα τραγούδια του Βογιατζή που είχαν πρωτοκυκλοφορήσει σε δίσκους Fidelity και Philips.

Περιέχει τα τραγούδια:

1)Έλα να φύγουμε

(Λ.Κοκόρη-Γ.Πρετεντέρη)

2)Τραβώ κουπί

(Κ.Πρέντου-Γ.Σαντοριναίου)

3)Ήρθε τ'αγέρι ξανά

(Γ.Λαβράνος)

4)Ξαναφέρτε την πίσω

(Λεβ)

Εδώ είναι η δεύτερη έκπληξη, δυσάρεστη αυτή τη φορά, αφού αντί για το τραγούδι το οποίο αναφέρεται , ακούγεται το "Περιστεράκι" του Σταύρου Κουγιουμτζή με τη Τζένη Βάνου :blink: σε μια εκτέλεση από το αρχείο της Minos-Emi, που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά πέρυσι, σε μια συλλογή με τραγούδια από το Φεστιβαλ Ελληνικού Τραγουδιού Αθηνών...

;)

5)Στο γεφυράκι το μικρό

(Κ.Πρέντα-Γ.Φερμάνογλου)

6)Χρόνια πολλά

(Κ.Κοφινιώτη-Δ.Μεταξά)

7)Μαραμένα τα γιούλια

(Αττίκ)

8)Ματάκια κλαμμένα

(Κ.Κλάββα-Κ.Πρετεντέρη)

9)Ποια μάτια σε κοιτάζουνε

(Λ.Μαρκέα)

10)Μορφονιά

(Κ.Κλάββα-Αλ.Αλεξόπουλου)

11)Love the girls

(K.Kαπνίση)

12)A kiss a kiss (Γ.Βογιατζής-Ζ.Κουρούκλη)

(Κ.Καπνίση)

13)Ο κισσός

(Κ.Κλάββα-Τ.Μαστοράκη

14)Ήλιε μου γιε της χαραυγής

(Γ.Κουρουπού-Κ.Παλιμετάκη)

15)Χαμογελά η ζωή

(Αλ.Γεωργιάδη-Κ.Μάνεση)

16)Η γαρυφαλιά

(Αλ.Γεωργιάδη-Κ.Μάνεση)

17)Καλοκαίρι και καταχνιά

(Ν.Μαστοράκη-Γ.Θεοδοσιάδη)

18)Θά'θελα

(Ρ.Ζαλοκώστα-Γ.Θεοδοσιάδης)

19)Ηλιοπαιχνιδίσματα

(Κ.Κλάββα-Τ.Μαστοράκη)

20)Χωρίς εσένα

(Αττίκ)

21)Όνειρο απατηλό (Γ.Βογιατζής-Τζ.Βάνου)

(Ε.Παπαγιαννοπούλου-Α.Καλδάρας)

22)Το φιλί που χτες μου έδωσες στο στόμα (Γ.Βογιατζής-Ρ.Βλαχοπούλου)

(Γ.Σπάρτακος-Χ.Γιαννακόπουλος-Αλ.Σακελλάριος)

Πρόκειται για μια συλλογή με όμορφα τραγούδια , από το χώρο του ελαφρού τραγουδιού, από τα οποία , κάποια, όπως το εξαιρετικό ντουέτο του Βογιατζή με τη Βάνου στο "Όνειρο απατηλό" έχουν κυκλοφορήσει για πρώτη φορά.Τουλάχιστον δεν έχουν πέσει στη δική μου αντίληψη.

Το πρώτο κομμάτι μάλιστα , το "Έλα να φύγουμε", είναι παρμένο κατευθείαν από ελληνική ταινία, αφού ακούγονται ακόμα και οι διάλογοι των ηθοποιών.

Πολλά από τα κομμάτια αυτά ακούστηκαν ιδιαίτερα , όπως το "Ήλιε μου γιε της χαραυγής" ,"Ο κισσός","Μορφονιά" κ.α.

Στο σημείωμα που βρίσκεται στο μικρό ένθετο αναγράφονται τα εξής:

Γιάννης Βογιατζής

"Ο Γιάννης Βογιατζής γεννήθηκε στις 20 Δεκέμβρη του 1934.

Ξεκίνησε να τραγουδά , από πολύ νεαρός, στις αρχές της δεκαετίας του '50, ενώ , απ'τις αρχές της δεκαετίας του '60, πέρασε και στη δισκογραφία, γνωρίζοντας αμέσως την επιτυχία.

Παράλληλα δραστηριοποιήθηκε ως καλλιτέχνης σε όλους τους χώρους όπου λειτουργούσε το τραγούδι, στο θέατρο, στον κινηματογράφο και στο ραδιόφωνο.

Βραβεύτηκε δυο φορές, με το 1ο βραβείο, στο Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού της Θεσσαλονίκης, το 1963 με το τραγούδι "Πέταξε ένα πουλί" (των Κ.Κλάββα και Αλ.Σακελλάριου) και το 1970 με το τραγούδι "Αδέρφια μου αλήτες πουλιά" (των Τόλη Βοσκόπουλου και Ηλία Λυμπερόπουλου).

Συνεργάστηκε δισκογραφικά με τους γνωστότερους δημιουργούς του ελαφρού τραγουδιού , κι όχι μόνο, ερμηνεύοντας τραγούδια των :

Μίκη Θεοδωράκη, Μάνου Χατζιδάκι, Μίμη Πλέσσα, Γιώργου Μουζάκη, Γιώργου Θεοδοσιάδη, Κώστα Καπνίση, Αργύρη Κουνάδη, Γεράσιμου Λαβράνου, Τόλη Βοσκόπουλου κ.α.) σε στίχους των Νίκου Γκάτσου, Αλέκου Σακελλάριου, Κώστα Πρετεντέρη, Γιώργου Οικονομίδη, Θάνου Σοφού, Ηλία Λυμπερόπουλου (κ.α.)

Τα περισσότερα από τα τραγούδια του έγιναν πασίγνωστα.Αναφέρουμε μερικές από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του: "Ένας ουρανός μ'αστέρια", "Η πρώτη μας νύχτα", "Σου τό'πα μια", "Σ'αγαπώ σ'όλες τις γλώσσες" , "Αδέρφια μου αλήτες πουλιά", "Ξέρω κάποιο στενό", "Ζήσε το σήμερα", "Φωκίωνος Νέγρη", "Μέσα στα μαύρα σου μαλλιά", "Νύχτα καλοκαιριού", "Μορφονιά", "Θέλω κοντά σου να μείνω" κ.α.

Ο Γιάννης Βογιατζής είναι ένας από τους πιο σπουδαίους τραγουδιστές του ελαφρού τραγουδιού.Η ωραία γλυκιά φωνή του, ερμηνευτική του εκφραστικότητα κι η θαυμάσια σκηνική του παρουσία, του έχουν εξασφαλίσει μια ξεχωριστή θέση στο ελληνικό πεντάγραμμο".

Τάσος Π.Καραντής :music:

Αυτή ήταν η τρίτη και πιο ευχάριστη έκπληξη... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτενή αποσπάσματα από τη συναυλία για τα 30χρονα του Γιάννη Βογιατζή στο Λυκαβηττό με τη συμμετοχή του Γιώργου Ζαμπέτα, του Λάκη Παππά και της Γλυκερίας, στις αρχές της δεκαετίας του '90...
Για τους φίλους που μας το ζήτησαν...

30 χρόνια Γιάννης Βογιατζής στο Λυκαβηττό

19/11/2017
ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

http://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/30-xronia-giannis-vogiatzis-sto-lykavitto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γιάννης Βογιατζής τραγουδά ένα από τα κλασικά του Μάνου Χατζιδάκι, με την Ορχήστρα Ελαφράς Μουσικής του ΕΙΡ.

Μια ηχογράφηση - ντοκουμέντο που βγήκε στο "φως", από τις εξερευνήσεις του Σιδερής Πρίντεζης στο πλούσιο αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας...

Ο Γιάννης Βογιατζής τραγουδά την «Κυρά» του Μάνου Χατζιδάκι με την Ορχήστρα του ΕΙΡ

 

07/07/2021

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ 

Θανάσης Γιώγλου

 

https://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/o-giannis-vogiatzis-tragouda-tin-kyra-tou-manou-xatzidaki-me-tin-orxistra-tou-eir

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Γιάννης Βογιατζής, που σήμερα κλείνει τα 87, σε 3 τραγούδια των Μίμη Πλέσσα, Γιώργου Μουζάκη, Βαγγέλη Γκούφα, ανέκδοτα σε μεγάλο δίσκο ή cd. Μάλιστα για το τρίτο τραγούδι υπάρχει διάσταση πληροφοριών σχετικά με τον στιχουργό...

O Γιάννης Βογιατζής σε 3 τραγούδια των Μίμη Πλέσσα, Γιώργου Μουζάκη, Βαγγέλη Γκούφα

20/12/2021

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/stigmes/o-giannis-vogiatzis-se-3-tragoydia-ton-mimi-plessa-giorgou-mouzaki-vaggeli-goyfa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ανέκδοτη και απρόβλεπτη ηχογράφηση από το πλούσιο αρχείο της Ελληνικής Ραδιοφωνίας σε ένα από τα κλασικά του Γιώργου Κατσαρού και του Πυθαγόρα που γεννήθηκε σαν σήμερα...

Ρένα Βλαχοπούλου και Γιάννης Βογιατζής τραγουδούν «Κάθε λιμάνι και καημός»

12/04/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/erevna/rakosyllektika/rena-vlaxopoylou-kai-giannis-vogiatzis-tragoudoyn-kathe-limani-kai-kaimos

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Λάκης Παππάς παίζει κλασική κιθάρα και ο Γιάννης Βογιατζής - που κλείνει σήμερα τα 88 - τραγουδά...

Δυο, άγνωστα, νεοκυματικά τραγούδια που παρέμειναν κλεισμένα στα αυλάκια των 45 στροφών...

Δυο άγνωστα τραγούδια με τον Γιάννη Βογιατζή και τον Λάκη Παππά

20/12/2022

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/stigmes/dyo-agnosta-tragoydia-me-ton-gianni-vogiatzi-kai-ton-laki-pappa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι πρώτες ηχογραφήσεις του σπουδαίου ερμηνευτή, που, πριν από λίγες ώρες, «πέταξε… πιο πάνω από τα σύννεφα...»

Γιάννης Βογιατζής – Το πρώτο μου τραγούδι

15/05/2023

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Θανάσης Γιώγλου

https://www.ogdoo.gr/diskografia/to-proto-tragoudi/giannis-vogiatzis-to-proto-mou-tragoydi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0