Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Συμμετοχή στο OST της σειράς "Η εξαφάνιση"

69 posts in this topic

Τελευταία στιγμή πρόλαβα να δω το διαφημιστικό από τη σειρά του Alpha "Η εξαφάνιση" που θα ξεκινήσει να προβάλλεται στον Alpha από την άλλη Παρασκευή, νομίζω στις 11μμ.

Ακουγόταν η φωνή του Νταλάρα... :)

Έχετε το νου σας... :vlakas:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνω που έλεγα ότι έχει "εξαφανιστεί" απο την τηλεόραση... :):vlakas::vlakas::vlakas:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι, πληροφορίες από τον "μουσικό & δημοσιογραφικό χώρο" αναφέρουν ότι ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει καινούρια τραγούδια στην τηλεοπτική σειρά του ALPHA "Η εξαφάνιση". :)

Μακάρι ... :rolleyes::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Εξαφάνιση" και "επιστροφή" για το Νίκο Σεργιανόπουλο

"Ο Νίκος Σεργιανόπουλος επιστρέφει τις πρώτες μέρες του Ιανουαρίου στους δέκτες μας,στη δραματική σειρά του Στράτου Μαρκίδη "Η εξαφάνιση" , από το κανάλι του ALPHA.Πρεμιέρα την Παρασκευή 11 Ιανουαρίου.

Ο Στράτος Μαρκίδης μετά τις επιτυχημένες σειρές που σκηνοθέτησε για τον ΑΝΤ1, "Της Αγάπης Μαχαιριά" και παλιότερα "Το τίμημα του πάθους" ,επιστρέφει στονALPHA ,όπου και εκεί τον συναντήσαμε στο "Για την καρδιά ενός Αγγέλου" και στο "Αρχιπέλαγος". Ο Μαρκίδης κρατάει την ίδια δοκιμασμένη συνταγή του ερωτικού θρίλλερ,με εμονή στις γυναίκες σεναριογράφους.Την σειρά υπογράφει η ’ντα Γκουρμπαλή,που είχε γράψει και το "Για την καρδιά ενός Αγγέλου".

Η ιστορία:

Ο Φίλιππος κι η Αλεξάνδρα είναι ένα ευτυχισμένο ζευγάρι.

Είναι παντρεμένοι 17 χρόνια, ακόμα ερωτευμένοι και έχουν δυο παιδιά, τη Νεφέλη και τον Πάνο. Όταν ο Φίλιππος παίρνει μια σημαντική δουλειά κάνει έκπληξη στην Αλεξάνδρα ένα ταξίδι στην Τυνησία. Στην Τυνησία ζει και ο Μάουρο, που είναι ένας Ελληνοϊταλός γιατρός ( Νίκος Σεργιανόπουλος). Ζει σ΄ ένα σπίτι απομονωμένος, αφού ένα τραγικό γεγονός απ΄ το παρελθόν τον βασανίζει και δεν τον αφήνει να συνεχίσει τη ζωή του. Όταν ο Μάουρο αποφασίζει να φύγει απ΄ την Τυνησία, ο Φίλιππος με την Αλεξ..."

Σκηνοθεσία: Στράτος Μαρκίδης

Σενάριο: ’ντα Γκουρμπαλή

Ηθοποιοί: Ναταλία Δραγούμη, Σταύρος Ζαλμάς, Νίκος Σεριανόπουλος, Μαριάννα Πολυχρονίδου, Νίκος Βερλέκης, Ελένη Καλλία, Μαρούσκα Παναγιωτοπούλου

http://209.85.135.104/search?q=cache:qqGSF...clnk&cd=5&gl=gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να υποθέσουμε πως τα τραγούδια είναι του Χρήστου Παπαδόπουλου από Τα παιδιά της Πάτρας; Σε όλες τις σειρές του Μαρκίδη ο Παπαδόπουλος γράφει τη μουσική.Μια υπόθεση κάνω χωρίς να είμαι σίγουρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να υποθέσουμε πως τα τραγούδια είναι του Χρήστου Παπαδόπουλου από Τα παιδιά της Πάτρας;

Όντως, αυτό το όνομα "ακούγεται"! :) Αναμένουμε ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...’λλη μια λοιπόν απρόσμενη συνεργασία του Γιώργου...Από αυτές,που δεν περιμέναμε-αν ξανακοιτάξουμε το topic "συνεργασίες,που θα θέλαμε" δεν την είχε σκεφτεί,ή προτείνει κανείς μας-αλλά από αυτές,που μας κάνει,τουλάχιστον εμένα,να χαμογελάμε...Για να δούμε...Πόσες...μπύρες θα πιούμε στο άκουσμα των νέων αυτών τραγουδιών...? :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά, ο συνθέτης της μουσικής της νέας σειράς του ALPHA("Η εξαφάνιση") και των νέων τραγουδιών του Γιώργου Νταλάρα είναι ο Χρήστος Παπαδόπουλος(από "Τα παιδιά της Πάτρας").

Καλή μας ακρόαση λοιπόν την ερχόμενη Παρασκευή(11/1/2008). :):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία! :) Αναμένουμε λοιπόν...

’σχετο: οι συμμετοχές του Νταλάρα σε τηλεοπτικές σειρές μέχρι στιγμής είναι τα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" και το "Κάτω από την Ακρόπολη", έτσι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρουμε πόσα τραγούδια θα τραγουδήσει ο Γ.Νταλάρας στο CD για την νέα σειρά του Alpha;;

Πάντως δεν ξέρω αν θυμάστε μία μουσική εκπομπή που έκανε στο Seven ο Χρήστος Παπαδόπουλος. Είχα παρακολουθήσει μερικές. Έχω την εντύπωση οτι σε σχετικές συζητήσεις που έκανε στην εκπομπή του, δεν έδειχνε ιδιαίτερο ενθουσιασμό στον Γ.Νταλάρα. Ίσως και να κάνω λάθος. Πάντως αυτή την εντύπωση έχω.

Ωραία!  :) Αναμένουμε λοιπόν...

’σχετο: οι συμμετοχές του Νταλάρα σε τηλεοπτικές σειρές μέχρι στιγμής είναι τα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" και το "Κάτω από την Ακρόπολη", έτσι;

Και το "Το τελευταίο αντίο". :blush::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

’σχετο: οι συμμετοχές του Νταλάρα σε τηλεοπτικές σειρές μέχρι στιγμής είναι τα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" και το "Κάτω από την Ακρόπολη", έτσι;

Και "Το τελευταίο αντίο". :):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιάστε κόκκινο :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι δίσκοι -'ταξίδι στα κύθηρα'(1984) και το 'τι έχουν να δουν τα μάτια μου'(1985) -νομίζω πιάνονται και αυτοί-σωστά; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι ο "Μελισσοκόμος". Είναι ταινίες. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και η "Η σφαγή του κόκορα" είναι ταινία στο CD της οποίας τραγουδάει ο Γ.Νταλάρας. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεχάσατε το "Κολωνάκι-διαγωγή μηδέν" (1967) που εμφανίζεται να παίζει κιθάρα σε ηλικία 18 ετών και την ταινία "Κυνηγημένοι εραστές" στην οποία ακούγονται τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή από το δίσκο "Όταν ανθίζουν πασχαλιές".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ξέρουμε πόσα τραγούδια θα τραγουδήσει ο Γ.Νταλάρας στο CD για την νέα σειρά του Alpha;;

Πάντως δεν ξέρω αν θυμάστε μία μουσική εκπομπή που έκανε στο Seven ο Χρήστος Παπαδόπουλος. Είχα παρακολουθήσει μερικές. Έχω την εντύπωση οτι σε σχετικές συζητήσεις που έκανε στην εκπομπή του, δεν έδειχνε ιδιαίτερο ενθουσιασμό στον Γ.Νταλάρα. Ίσως και να κάνω λάθος. Πάντως αυτή την εντύπωση έχω.

Αποστόλη, εγώ το αντίθετο θυμάμαι... Παρακολουθούσα τακτικά την εκπομπή και θυμάμαι ρωτούσε όλους τους μουσικούς/τραγουδιστές (που έχουν συνεργαστεί μαζί του) να μιλήσουν για τον Νταλάρα. Αυτοί ήταν πάντα θετικοί, αυτός δεν έδειχνε ποτέ αρνητικός...

Ξέρω 'γω; μπορεί και να κάνω και λάθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ και εξάλλου έχει παρακολουθήσει και την παράσταση στο Παλλάς εγώ νομίζω ότι τον θαυμάζει όπως τουλάχιστον είχα καταλάβει γιατί καθόμασταν πολύ κοντά ! :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το είδε κανείς; Μου άρεσε πολύ το τραγούδι! Δεν το πρόλαβα στην αρχή της σειράς. Στους τίτλους του τέλους το άκουσα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι είναι τελικά όντως σε μουσική Χρήστου Παπαδόπουλου, και οι στίχοι είναι της Ελένης Πανταζή.

Ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει το τραγούδι από κοινού με τον Haig Yadjijan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι ελληνικοί στίχοι που ακούστηκαν:

Σ' έψαχνα μια ζωή

τώρα ίχνη σου γυρεύω στο χάρτη

χάθηκες μια στιγμή

γέμισε ο ουρανός μου με δάκρυ

...

Τόσες νύχτες λευκές

τριγυρίζω μόνος στην αγάπη

ψάχνω ποιο μυστικό

σε κρατάει μακρυά μου σε μιαν άκρη

...

Τέλος μου κι αρχή

πόση μοναξιά με πνίγει που 'χεις φύγει

δίνω μια ζωή

για ένα σου φιλί

:razz::music: :music:

Σαν πρώτο σχόλιο, θα πω ότι είναι από τα λίγα τραγούδια με τέτοιον ήχο, που μου άρεσαν τόσο πολύ από το πρώτο (μισό κιόλας λόγω τίτλων...) άκουσμα! :music::music::music:

Νά ρωτήσω κάτι... Συνήθως πόσο καιρό κάνει να κυκλοφορήσει το soundtrack σε σχέση με την έναρξη της σειράς;

Κι άλλο ένα σχόλιο (edit, edit, edit... :lol: ) σε σχέση με τη σειρά. Από το πρώτο επεισόδιο τη βρίσκω ενδιαφέρουσα. Και οι ηθοποιοί που παίζουν είναι πολύ καλοί. Ειδικά ο Ζαλμάς μου άρεσε πολύ και σε άλλες σειρές που έχει παίξει. Στο θέατρο δεν τον έχω δει ποτέ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι όλοι τον έμαθαν στο ''’γγιγμα ψυχής'' όπου έπαιζε τον σεξομανή ιερέα, και μετά όλοι σταμάτησαν να ασχολούνται μαζί του παρόλο που όλοι οι επόμενοι ρόλοι του ήταν καλύτεροι από τον πρώτο.. Τουλάχιστον τα 2 σίριαλ που έτυχε να παρακολουθήσω εγώ.. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0