Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Συμμετοχή στο OST της σειράς "Η εξαφάνιση"

69 posts in this topic

Έγχορδα: Χρήστος Παπαδόπουλος

Πλήκτρα: Νίκος Ζέρβας, Φίλιππος Γεμελας

Duduk: Tigran Sarkisian

Κανονάκι: Μανώλης Καρπαθιος

Κρουστά: Βαγγέλης Καριπης

Ούτι: Haig Yadjijian, Γιώργος Νταλάρας

Δοξάρια Κόντρα Μπάσου: Μιχάλης Καλκανης

Βιολιά: Λευτέρης Ζέρβας, Ρωμαιος Αβλαστημιδης, Σωτήρης Μαργωνης, Κώστας Παπαγεριδης

Ενορχήστρωση: Χρηστος Παπαδόπουλος, Φίλιππος Γεμελας, Γιώργος Νταλάρας

Ηχοληψία: Χρήστος Βυδινιώτης, Ηλίας Λακκας

Σε επανάληψη σήμερα το πρώτο επεισόδιο της σειράς "η Εξαφάνιση" στις 00.00

Αν λάβουμε υπόψη μας το Σάουντ-τρακ της τηλεοπτικής σειράς "Για την καρδιά ενός αγγέλου",που σημειώνω ότι περιέχει εκπληκτικά τραγούδια λαϊκά.Την μουσική έχει γράψει ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ερμηνεύει μόνο το τραγούδι των τίτλων αλλά και άλλα τρία τραγούδια(δεν έχω μπροστά μου το cd για να πω με σιγουρια).Συμπεραίνω λοπιπόν ότι είναι πολύ πιθανόν ο Γιώργος να έχει τραγουδήσει και άλλα και περίπου πριν το πάσχα να κυκλοφορήσουν.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια του Παπαδόπουλου γιατί έχουν ένα δικό τους λαϊκό χρώμα και ο ίδιος είναι ένας συνθέτης που βαδίζει σε καλό δρόμο.Εύχομαι τώρα που η δισκογραφία έχει πάρει την κατηφόρα και τα τραγούδια που πραγματικά αξίζουν είναι λίγα,ο συνθέτης αυτός να βγεί μπροστά περισσότερο γιατί το να έχει κανείς λαϊκές γνώσεις,να είναι νέος και να έχει αξιοπρέπεια είναι σπάνιο.

Και θα σας θυμίσω αυτό το καταπληκτικό λαϊκό τραγούδι που είχε πει ο Μητροπάνος τον οποίο εκτιμώ πολύ και είναι του Χρ.Παπαδόπουλου."Ποιός με βάφτισε σε θολό νερό"

Όντως είναι πολύ πιθανό να έχει τραγουδήσει κι άλλα τραγούδια. Π.χ. στο "Κάτω από την Ακρόπολη" τραγουδά 2 τραγούδια. Για τα "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" δεν το συζητώ :razz:

Σε άλλες σειρές μάλιστα, παίζουν διαφορετικά τραγούδια στην έναρξη και στο τέλος. Αυτό συνέβαινε π.χ. στο "Μη μου λες αντίο" (ΑΝΤ-1) όπου είχε γράψει τη μουσική ο Χρήστος Νικολόπουλος, τους στίχους η Ελένη Γιαννατσούλια, και τραγουδούσε ο Κώστας Μακεδόνας.

Είπες πως το soundtrack θα βγει πριν το ΠΑΣΧΑ;;; :Δηλαδή μέχρι το Πάσχα θ' ακούμε το τραγούδι μισό;; :music::music:

Ξέρει κανείς πότε πέφτει το Πάσχα;;;

Πααλι δεν θα γιορτασουμε σαν ανθρωποι!! :blink: :razz::music:

Ξεχάσατε το "Κολωνάκι-διαγωγή μηδέν" (1967) που εμφανίζεται να παίζει κιθάρα σε ηλικία 18 ετών και την ταινία "Κυνηγημένοι εραστές" στην οποία ακούγονται τραγούδια του Σταύρου Κουγιουμτζή από το δίσκο "Όταν ανθίζουν πασχαλιές".

Πιστεύω οτι δεν πρέπει να μετράμε τις ταινίες αυτές. Αναφερόμαστε στις ταινίες και στις σειρές στις οποίες ο Γ.Νταλάρας τραγουδάει το τραγούδι των τίτλων και προφανώς το τραγούδι είναι αποκληστικά γραμμένο για την ταινία / σειρά.

Από την λίστα μας ξεχάσαμε το "Κομμάτια και Θρύψαλα", από την ομόνυμη σειρά της ΕΤ2 το 1989 σε σενάριο του Γιώργου Σκούρτη και σε σκηνοθεσία Νίκου Κανάκη. Το τραγούδι αυτό δεν δισκογραφήθηκε ποτέ.

Αν λάβουμε υπόψη μας το Σάουντ-τρακ της τηλεοπτικής σειράς "Για την καρδιά ενός αγγέλου",που σημειώνω ότι περιέχει εκπληκτικά τραγούδια λαϊκά.Την μουσική έχει γράψει ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ερμηνεύει μόνο το τραγούδι των τίτλων αλλά και άλλα τρία τραγούδια(δεν έχω μπροστά μου το cd για να πω με σιγουρια).

http://www.dalaras.com/forum/index.php?act...7f84b70c2a8d79f

Το κομμάτι είναι πραγματικά υπέροχο! Είναι εκτέλεση που θυμίζει πολύ το πάθος που βγάζει ο Νταλάρας στα live του. Μακάρι να βγει σύντομα το cd και να έχει κι άλλα τέτοια... :wow:

Μακάρι να έχουμε ένα δίσκο με κι άλλα τέτοια τραγούδια, μέσα στα οποία να αποτυπώνεται το "ανατολίτικο πάθος" της φωνής του Νταλάρα! :lookaround::wow:

Το τραγούδι είναι φοβερό και η ερμηνεία του Νταλάρα μου θυμίζει άλλες εποχές! Εποχές «Μη μιλάς» και «Καλώς τους». Με μεταφέρει το τραγούδι και η ερμηνεία του. Εξαιρετικό!!! Το λάτρεψα από το πρώτο άκουσμα. Ταιριάζει γάντι στην φωνή του! Μακάρι να το ακούσουμε και στις συναυλίες του!! :confused::pity::music::razz::confused:

Μπράβο στον Χρήστο Παπαδόπουλο για το υπέροχο αυτό τραγούδι!

Είναι -όντως- φοφερό το τραγούδι, με πολύ ιδιαίτερο χρώμα. Και η επιλογή του Γ.Νταλάρα για την ερμηνεία είναι ό,τι ιδανικότερο. Τι ερμηνεία!

Το κατατάσσω στα λατρεμένα από το πρώτο άκουσμα. :razz:

Από βδομάδα, η σειρά θα προβάλλεται κάθε Τετάρτη στις 22:00.

Οι ελληνικοί στίχοι που ακούστηκαν:

Σ' έψαχνα μια ζωή

τώρα ίχνη σου γυρεύω στο χάρτη

χάθηκες μια στιγμή

γέμισε ο ουρανός μου με δάκρυ

...

Τόσες νύχτες λευκές

τριγυρίζω μόνος στην αγάπη

ψάχνω ποιο μυστικό

σε κρατάει μακρυά μου σε μιαν άκρη

...

Τέλος μου κι αρχή

πόση μοναξιά με πνίγει που 'χεις φύγει

δίνω μια ζωή

για ένα σου φιλί

:wow: :wow: :wow:

Σαν πρώτο σχόλιο, θα πω ότι είναι από τα λίγα τραγούδια με τέτοιον ήχο, που μου άρεσαν τόσο πολύ από το πρώτο (μισό κιόλας λόγω τίτλων...) άκουσμα! :wow::wow::wow:

Νά ρωτήσω κάτι... Συνήθως πόσο καιρό κάνει να κυκλοφορήσει το soundtrack σε σχέση με την έναρξη της σειράς;

Κι άλλο ένα σχόλιο (edit, edit, edit... :lol: ) σε σχέση με τη σειρά. Από το πρώτο επεισόδιο τη βρίσκω ενδιαφέρουσα. Και οι ηθοποιοί που παίζουν είναι πολύ καλοί. Ειδικά ο Ζαλμάς μου άρεσε πολύ και σε άλλες σειρές που έχει παίξει. Στο θέατρο δεν τον έχω δει ποτέ.

Ρε παίδια!!

τι Koμματάρα είναι άυτη; :wow::wow::wow::wow:

Οι αραβικοί στίχοι λένε

(δεν καταλαβαίνω την πρώτη φράση)**

Σ' έψαχνα μια ζωή

τώρα ίχνη σου γυρεύω στο χάρτη

χάθηκες μια στιγμή

γέμισε ο ουρανός μου με δάκρυ

...

والسماء بثبكي بدموعي

και ο ουρανός κλαίει με τα δικά μου δάκρυα

Τόσες νύχτες λευκές

τριγυρίζω μόνος στην αγάπη

ψάχνω ποιο μυστικό

σε κρατάει μακρυά μου σε μιαν άκρη

ولليالي الحلوة

حب تايه يا حياتي

και οι όμορφες νύχτες

είναι μια αγάπη χάμενη,ζωή μου *

Τέλος μου κι αρχή

πόση μοναξιά με πνίγει που 'χεις φύγει

δίνω μια ζωή

για ένα σου φιλί

* ("ζωή μου" εδώ είναι σαν να πει "αγάπη μου","ματιά μου" κτλ)

:wow::wow::wow:

"... Και ο ουρανός κλαίει με τα δικά μου δάκρυα"! :wow:

Γεια σου ρε Fadi! Να 'σαι καλά για την μετάφραση! :wow:

Α, δηλαδή οι ελληνικοί και οι αραβικοί στίχοι είναι σε γενικές γραμμές ίδιοι, κάτι σαν μετάφραση. Μήπως ξέρουμε ποιός έχει γράψει τους αραβικούς στίχους; Και στις δύο γλώσσες, είναι καταπληκτικοί!

Θα επαναλάβω τον στίχο που επισήμανε κι ο Τάσος:

"Γέμισε ο ουρανός μου με δάκρυ" - "Ο ουρανός κλαίει με τα δικά μου δάκρυα"

Πολύ συγκινητικός στίχος!

:wow::wow::wow:

Fadi ευχαριστούμε για τη μετάφραση! :wow:

Το τραγουδι ακομη δεν το εχω ακουσει(σημερα,αν δεν κανω λαθος,εχει το 2ο επεισοδιο επαναληψη :) ) απο τους στιχους ομως που διαβαζω το εχω ηδη ερωτευτει.... :music::rolleyes:

Προς το παρόν δεν έχει ακουστεί κατά τη διάρκεια της σειράς, κάποιο άλλο τραγούδι εκτός από το γνωστό των τίτλων...

έχεις δίκιο Νταλαρόφιλη

αλλά ήταν ένα Αραβηκό τραγούδι που έχει και ελληνική ερμηνεία,το ελληνικό όνομα του είναι "Νάμαν πουλί" (παραδοσιακό) :huh::rolleyes:

Από το musiccorner:

"Αν και μάλλον θα καθυστερήσει (κάπου εκεί κοντά στο Πάσχα) αναμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το soundtrack της τηλεοπτικής σειράς του Alpha "Η εξαφάνιση".

Την μουσική και τα τραγούδια της νέα σειράς υπογράφει ο Χρήστος Παπαδόπουλος, μετρ του είδους, ενώ στο τραγούδι των τίτλων συναντάμε ένα μεγάλο κεφάλαιο της Ελληνικής μουσικής: τον Γιώργο Νταλάρα! Ο σπουδαίος τραγουδιστής συμπράττει με τον Haig Yadjijan σε ένα τραγούδι με έντονο το ανατολίτικο στοιχείο ενώ το τελικό αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό!"

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Therea apparently another soundtrack in circulation with Ntalaras voice on it,

albeit not specifically composed for this film.

This is an Australian film from 1997 called "Head On" and the OST

includes the song Mi mou thymoneis matia mou

Original Release Date: August 25, 1998

ASIN: B00000DB50

Soundtrack album:

http://www.imdb.com/title/tt0138487/soundtrack

Film synopsis

http://www.bfi.org.uk/sightandsound/review/238

Alona, ευχαριστούμε για την ανακάλυψη! :) Αυτό το Soundtrack συγκαταλέγεται στις "Συλλογές με συμμετοχή Νταλάρα"; :)

"Mi mou thimonis matia mou"

(Don't Be Angry with Me My Love)

by Stavros Kougioumtzis

Performed by George Doloros

:blink: :blink: Οι άλλοι τον είχαν γράψει Delaris... Καλά πάμε... :):wow: :lol:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0