Apostolis

Τραγούδια με ουσίες: Ζωντανή Ηχογράφηση

142 posts in this topic

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ - ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ - ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!

Δεν έχω λόγια!

Σπουδαία δουλειά! Μπορεί να περιμέναμε 25 χρόνια τα "χασικλίδικα", αλλά, νάτα!, εδώ είναι και μας ξεσηκώνουν!

Είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο πολύ με την κυκλοφορία ενός νέου δίσκου του Νταλάρα. Και για το υλικό (42 + 36 τραγούδια!), και για την θήκη - βιβλίο (με είδε κάποιος στον δρόμο σήμερα με την έκδοση cd+dvd στα χέρια και με ρωτά: "τι διαβάζεις;" ). Μπράβο, γιατί το υλικό μεταφέρθηκε - με τις απαραίτητες διορθώσεις - αυτούσιο στο ψηφιακό μέσο. Στο dvd, μου φαίνεται οτι έχει "πατηθεί" ο ήχος του cd, παρόλα αυτά είναι καθαρός, χωρίς τις παραμορφώσεις της "Μεσογείου".

ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!

(συγνώμη για τα κεφαλαία... :D )

Μια απορία έχω... (’γγελε :D ) Μήπως τα τραγούδια που δεν μπήκαν στο DVD είναι όλα από την 1η μέρα; Με το σκεπτικό ότι ίσως να τα "έκοψαν" για να μην είναι ο Νταλάρας στο μισό DVD με μακρυμάνικο πουκάμισο (2η μέρα) και στο υπόλοιπο με κοντομάνικο, και φαίνεται τέτοια διαφορά... Λέτε; :razz:

Για το Η ζωή μου όλη ας βγουν και ας πουν ό,τι θέλουνε.Πάντα στη γωνία περίμεναν και θα περιμένουν.Λες και τώρα θα τους μάθουμε.Όποιος και να είπε το οποιοδήποτε τραγούδι, όταν το λέει ο Νταλάρας δίνει άλλη ποιότητα και κάνει το τραγούδι να γεννιέται δεύτερη φορά.Οι μικρόμυαλοι δεν θα το καταλάβουν ποτέ,αρκεί που το καταλαβαίνει το ίδιο το τραγούδι.Και σε ό,τι αφορά την έκδοση αυτή, όλο το πακέτο είναι απλά εξαιρετικό.

:lol: :lol: :lol: :naughty: :naughty: :music: :lol: :lol: :lol:

Γιατί γελάω...

Κοιτάξτε το μ@λ@κ|$^^νο σχόλιο του (γραφικού πλέον) "minos":

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyr...ls&song_id=3496

(επειδή το 2006 είχε μπει στους ερμηνευτές από λάθος και το όνομα του Νταλάρα).

Και τί θα γίνει μόλις ξαναμπεί ο Νικόλας για την έγκριση των διορθώσεων;;; :music: :music: :razz:

Αυτό:! http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyr...it&song_id=3496

Δεν πα να βουρλίζονται μερικοί-μερικοί... :razz:

Sorry που μ' έπιασε πάλι η κακία μου, αλλά το συγκεκριμένο άτομο έχει πάρει σβάρνα πολλά τραγούδια που έχει πει ο Νταλάρας στο αφιέρωμα στον Βαμβακάρη κ.ά. και κάνει παντού το ίδιο copy-paste σχόλιο! Δικαίωμά σου να μην σου αρέσει μια ερμηνεία (εφόσον την έχεις ακούσει!) αλλά αιτιολόγησέ το! Ε, κάτι τέτοια βλέπω κι έχω ένα λόγο παραπάνω να χαίρομαι που μερικοί θύμωσαν και με τις συναυλίες, και μπορεί να θυμώσουν και με την κυκλοφορία του δίσκου! Ξυδάκι!!!! Κάνει καλό στα νευράκια... B)

Όσον αφορά το "Η ζωή μου όλη" εκτός από όσα είπατε με τα οποία συμφωνώ απόλυτα, θα προσθέσω και κάτι ακόμα: εμένα μου αρέσει εξίσου και με τον Καζαντζίδη και με τον Νταλάρα. Και οι ερμηνείες και οι φωνές. Αλλά, για παράδειγμα του αδερφού μου ενώ του αρέσουν πολλά τραγούδια του Καζαντζίδη, δεν μπορεί να τα ακούσει γιατί δεν του αρέσει καθόλου η φωνή του Καζαντζίδη. Και όχι μόνο του Καζαντζίδη, γενικώς τέτοιες φωνές. Έφερα το παράδειγμα με τον αδερφό μου, αλλά υπάρχει πάρα πολύς κόσμος στην ίδια θέση!! ’ρα, νά ένας ακόμα λόγος για τον οποίο πολύ καλά έκανε ο Νταλάρας και το τραγούδησε και δεν θα ζητήσει την άδεια κάποιων στενόμυαλών! Αμαν πια...(τα είπα και ξέδωσα! :D )

Αυτά... Προς το παρόν. :razz:

Με ενοχλεί και με στεναχωρεί το "πάτημα" του CD πάνω στο DVD. Αφαιρεί όλη τη ζωντάνια της στιγμής, ακόμα και στα τραγούδια που είναι από την ίδια βραδιά με τη βιντεοσκόπηση. Στην "Κουβέντα με το χάρο" δε, το μοντάζ είναι αποκαλυπτικό για το πόση δουλειά έχει γίνει ωστέ να "κρυφτει" το ότι ο ήχος είναι απο άλλη μέρα από τη βιντεοσκόπηση - και πάλι φαίνεται και είναι κρίμα. Σε αρκετά τραγούδια ο ήχος είναι από την πρώτη μέρα, ενώ η εικόνα από τη δεύτερη, και ως εκ τούτου, για να καλυφθεί αυτό, το μοντάζ γίνεται αλλοπρόσαλλο, νευρικό, με πλάνα εντελώς ασυναρτητα. Και πάλι πρέπει να έχει πέσει πάρα πολλή δουλειά για να συγχρονιστούν τα...ασυγχρόνιστα!

Βέβαια, πως να γίνει αλλιώς, με αυτό το budget, θα ρωτούσε κάποιος. Πιστεύω πως το DVD δε θα έπρεπε να είναι ένα δευτερεύον συνοδευτικό, ανάξιο προσοχής από τους ηχολήπτες και τον Νταλάρα.

Ίσως θα έπρεπε να φτιάχνεται ξεχωριστά ο ήχος του DVD, με τα αποσπάσματα από την ημέρα της βιντεοσκόπησης, και την ανάλογη επεξεργασία, έτσι ωστε να διατηρήσει την φυσικότητα που του αρμόζει, και όχι απλά να μπαίνει απο πάνω ο "έτοιμος" ήχος από το CD.

Τέλος πάντων, δεν είναι το πιο ευχάριστο να είμαι ο "γκρινιάρης", αλλά πιστεύω πως έπρεπε να το πω. Τουλάχιστον δεν είχε καμία σχέση με την πατάτα της Μεσογειου. :D :D Η εικόνα καθαρή, απλά ωραία πράγματα.:razz:

Τα CD είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ :razz::razz::music::huh:

Κι εγώ είχα χρόνια να ενθουσιαστώ τόσο πολύ με δίσκο του Νταλάρα! Τα τραγούδια είναι υπέροχα, η ορχήστρα ποίημα, τα ακούω και τη βρίσκω, γουστάρω! :D:D

Και χωρίς πολλά κομμένα, όλα τα ωραία τραγούδια μέσα! :D:D

Πολύ ωραίο και το όλο κουτί, πολύ ωραία αίσθηση να το παίρνεις και να το διαβάζεις. Το καταχάρηκα! :D:D

Μετά από 2 ημέρες συνεχούς ακρόασης το μόνο που έχω να πω είναι

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ

Η επιλογή των τραγουδιών εξαιρτική (δεν είχα την τύχη να παρακολουθήσω την παράσταση) κι όλες οι ερμηνείες φανταστικές! (για το Θηβαίο έχω μια αντίρρηση αλλά τίποτα δε μπορεί να μειώσει την αξία του αποτελέσματος!)

Ο Νταλάρας είναι καταπληκτικός! Δίνει μαθήματα ερμηνείας!

Τώρα μένει να δω και το dvd για να πω εντυπώσεις!

Το cd είναι εξαρτησιογόνο σαν τις ουσίες του! Δε φεύγει από το αυτί! Όπως είπαν κάποιοι από τους παραπάνω καιρό είχα να ενθουσιαστώ τόσο πολύ από cd του Νταλάρα! Κι εγώ κι όλη η οικογένεια...

Έχετε πάει σε βιλιοπωλείο και να παίζει χασικλήδικα;;;;Μόνο το δικό μας θα είναι στον κόσμο!!!!

Έχετε δει υπολοχαγό να μπαίνει 7.30 το πρωί στο στρατόπεδο με τις ουσίες τέρμα στο αυτοκίνητο;;;;

Για να μη μιλήσω για το εργαστήριο εξωσωματικής και κυτταρογενετικής....Εξαρτημένα θα γεννηθούν τα παιδάκια!!

Πραγματικά καταπληκτική δουλειά!

Γιώργο Νταλάρα ευχαριστούμε και πάλι!

Aπό το musical.gr

Εκδοση με 2CDS + ΒΙΒΛΙΟ 60 σελίδων με σπάνιο αρχειακό και ιστορικό, υλικό 80 χρόνων, για τα τραγούδια και τους συνθέτες

Η δισκογραφική μεταφορά των πολυσυζητημένων παραστάσεων του περασμένου καλοκαιριού στο Ηρώδειο, με τίτλο «Τραγούδια για τσίλιες και μία νύχτες» και οδηγό την φωνή του Γιώργου Νταλάρα.

Ενα ταξίδι με όχημα τραγούδια από όλα τα είδη του ελληνικού αστικού τραγουδιού: Σμυρνέϊκο, οπερέτα, επιθεώρηση, ρεμπέτικο, λαϊκό σύγχρονο που κάνουν χρήση "ουσιών" όπως αλκοόλ, νικοτίνη, ηρωίνη, κοκαίνη, χασίς.

Συνεπιβάτες σ' αυτό το ταξίδι οι:Χρήστος Θηβαίος, Μπάμπης Τσέρτος, Μάρθα Φριτζήλα, Νίνα Λοτσάρη, Χαρά Κεφαλά, Θέμης Σερμιέ, Ζαχαρίας Καρούνης, και ο Στέλιος Βαμβακάρης.

Επαιξαν οι μουσικοί της Εστουδιαντίνας Νέας Ιωνίας Μαγνησίας (Βόλου)

Καλλιτεχνική Διεύθυνση Εστουδιαντίνας:Ανδρέας Κατσιγιάννης

Ιδέα, Καλλιτεχνική επιμέλεια, Αρχειακό υλικό: Παναγώτης Κουνάδης

Ενορχηστρώσεις - Μουσική διδασκαλία: Γιώργος Νταλάρας, Ανδρέας Κατσιγιάννης

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΟΥΣΙΕΣ - 2 CD

Κατηγορία: ΠΑΛΙΑ ΛΑΙΚΑ & ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ

Ερμηνευτής: ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

Συνθέτης: ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ, ΑΝΕΣΤΗΣ ΔΕΛΙΑΣ, ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΖΑΤΤΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΕΛΛΑΣ, ΖΑΚ ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΤΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥΝΤΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΗΣ, ΙΑΚΩΒΟΣ ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ, ΙΩΣΗΦ ΡΙΤΣΙΑΡΔΗΣ, Σ ΨΥΡΙΩΤΗΣ, ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΑΒΑΛΑΣ, ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΕΖΟΣ, ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, ΓΙΟΒΑΝ ΤΣΑΟΥΣ, ΣΠΥΡΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ, ΣΤΕΛΑΚΗΣ ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗΣ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΟΥΓΙΟΥΛ

Στιχουργός: ΑΝΕΣΤΗΣ ΔΕΛΙΑΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΤΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥΝΤΑΣ, ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ, ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΡΑΒΙΑΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΦΙΝΙΩΤΗΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ, ΑΣΗΜΑΚΗΣ ΓΙΑΛΑΜΑΣ, ΙΑΚΩΒΟΣ ΜΟΝΤΑΝΑΡΗΣ, ΑΜΙΛΙΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ, ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ, ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΑΒΑΛΑΣ, ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΕΖΟΣ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΙΜΗΣ ΤΡΑΙΦΟΡΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΙΑΝΝΟΥΚΑΚΗΣ, ΜΙΝΩΣ ΜΑΤΣΑΣ, ΜΙΧΑΗΛ ΘΩΜΑΚΟΣ

Συμμετοχές: ΜΑΡΘΑ ΦΡΙΝΤΖΗΛΑ, ΑΣΠΑΣΙΑ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ, ΧΑΡΑ ΚΕΦΑΛΑ (Σοπράνο), ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΑΡΟΥΝΗΣ, ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΕΡΤΟΣ, ΝΙΝΑ ΛΟΤΣΑΡΗ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ, ΘΕΜΗΣ ΣΕΡΜΙΕ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΗΒΑΙΟΣ, ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ Ν.Ιωνίας ΒΟΛΟΥ

Εταιρεία: UNIVERSAL

Κυκλοφορία: 02/04/2008

Aριθμός Δίσκων: 2

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΤΗΣ ΜΑΣΤΟΥΡΑΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ (ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΞ) - Γιώργος Νταλάρας

2 Η ΛΙΤΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΓΚΑ - Γιώργος Νταλάρας

3 ΣΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΑ - Γιώργος Νταλάρας

4 ΝΕΟΙ ΧΑΣΙΚΛΗΔΕΣ - Μάρθα Φριντζήλα

5 ΠΑΛΙΑ ΣΤΡΑΤΩΝΑ - Ολοι Μαζί

6 ΤΟ ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΤΣΙΓΑΡΟ - Ασπασία Στρατηγού

7 ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ Η ΝΙΚΟΤΗΝΗ - Χαρά Κεφαλά

8 Ο ΜΠΟΥΦΕΤΖΗΣ - Μπάμπης Τσέρτος

9 ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΟ - Γιώργος Νταλάρας

10 ΡΟΥΜΠΑ Ο ΤΕΚΕΣ - Νίνα Λοτσάρη

11 ΤΡΙΓΚ-ΤΡΙΓΚ ΤΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ - Μπάμπης Τσέρτος

12 ΤΟ ΧΑΣΙΣ - Νίνα Λοτσάρη, Χαρά Κεφαλά, Ζαχαρίας Καρούνης

13 ΕΙΜΑΙ ΠΡΕΖΑΚΙΑΣ - Γιώργος Νταλάρας

14 ΗΡΩΪΝΗ ΚΑΙ ΜΑΥΡΑΚΙ - Γιώργος Νταλάρας

15 Ο ΒΛΑΜΜΗΣ ΤΟΥ ΨΥΡΡΗ - Ζαχαρίας Καρούνης

16 ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΑ - Γιώργος Νταλάρας

17 ΖΕΜΠΕΚΑΝΟ ΣΠΑΝΙΟΛΟ - Στέλιος Βαμβακάρης

18 ΕΦΟΥΜΕΡΝΑΜΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ - Στέλιος Βαμβακάρης, Γιώργος Νταλάρας

19 Ο ΞΕΜΑΓΚΑΣ - Γιώργος Νταλάρας

20 Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΡΓΙΛΕ - Γιώργος Νταλάρας

21 ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ - Μάρθα Φριντζήλα

22 ΝΑ 'ΧΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ - Ζαχαρίας Καρούνης, Θέμης Σερμιέ

23 ΠΕΝΤΕ ΜΑΓΚΕΣ - Μπάμπης Τσέρτος

24 Ο ΜΑΓΚΑΣ ΤΟΥ ΒΟΤΑΝΙΚΟΥ - Γιώργος Νταλάρας

25 ΦΕΡΤΕ ΠΡΕΖΑ (ΝΑ ΠΡΕΖΑΡΩ) - Γιώργος Νταλάρας

26 ΜΑΣΤΟΥΡΙΑ - Γιώργος Νταλάρας

27 ΟΥΖΟ ΧΑΣΙΣ - Μάρθα Φριντζήλα

28 ΚΟΧΛΑΡΑΚΙΑΣ - Θέμης Σερμιέ, Ζαχαρίας Καρούνης

29 ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΤΣΑΧΠΙΝΑ - Χαρά Κεφαλά

30 Ο ΜΑΣΤΟΥΡΑΣ - Στέλιος Βαμβακάρης

31 ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΡΒΙΣΗ - Γιώργος Νταλάρας

32 ΓΙΑΤΙ (ΓΙ' ΑΥΤΟ) ΦΟΥΜΑΡΩ ΚΟΚΑΪΝΗ - Ασπασία Στρατηγού

33 ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΓΩ - Νίνα Λοτσάρη

34 ΜΗ ΜΟΥ ΧΑΛΑΣ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ (ΠΑΦ-ΠΟΥΦ) - Μπάμπης Τσέρτος

35 ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΑΜ - Ολοι Μαζί

36 ΑΛΑ! - Ολοι Μαζί

37 ΠΡΕΖΑ ΚΟΚΑΪΝΗ - Νίνα Λοτσάρη, Χρήστος Θηβαίος

38 Η - Χρήστος Θηβαίος

39 ΕΝΑΣ ΝΕΓΡΟΣ ΘΕΡΜΑΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΙΜΠΟΥΤΙ - Χρήστος Θηβαίος

40 Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ - Γιώργος Νταλάρας

41 ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ - Γιώργος Νταλάρας

42 ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ - Γιώργος Νταλάρας

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...517660922&cat=2

Μου επιτρέπετε σας παρακαλώ να ξεφύγω λίγο από το στυλ μου; Και γ...ώ τους δίσκους!!!! :D:D

Αυτός δεν είναι δίσκος!! Είναι ΔΙΣΚΑΡΑ!! Μαγικές ερμηνείες, ...ερμηνείες αψεγάδιαστες!! Χαίρομαι πάρα πολύ για την κυκλοφορία αυτού του δίσκου! Να είσαι πάντα καλά Γιώργο Νταλάρα!! Σε ευχαριστούμε πολύ!! :D:D

Ή εγώ έχω μαστουρώσει από τις πολλές ουσίες :razz: και τα βλέπω όλα υπέροχα ή όντως είναι μια υπέροχη παραγωγή. :razz:

Είναι μια πολυσυλλεκτική έκδοση, η οποία αποτυπώνει με πάρα πολύ όμορφο τρόπο τόσο ηχητικά, όσο γραπτά και οπτικά αυτές τις καταπληκτικές παραστάσεις του Ηρωδείου το περασμένο καλοκαίρι.

Σε μεταφέρουν και σου ξαναθυμίζουν την ατμόσφαιρα αυτών των παραστάσεων.

Ότι και να πει κανείς για αυτήν την παραγωγή θα είναι λίγο.

Η αγάπη του Νταλάρα για αυτό το είδος των τραγουδιών αποτυπώνεται με τον καλύτερο τρόπο στις ερμηνείες του.:D :D

Είναι μια χορταστική έκδοση.. και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές. :razz:

Θα κάνω όμως και την αμαρτία μου κ θα πω και ένα παράπονο. :music:

Το dvd θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο οι γρήγορες εναλλαγές των πλάνων πέρα του ότι κουράζουν, δεν βοηθούν στο να καλυφθεί το μοντάζ ήχου εικόνας! :huh:

Επειδή λίγο ως πολύ η παράσταση του Ηρωδείου έχει αναλυθεί επαρκώς ειδικά ως προς το μουσικό της μέρος με αναφορές των μελών ήδη από τον περασμένο Ιούλιο, επέλεξα να καταθέσω ορισμένα στοιχεία που αφορούν τις οργισμένες αντιδράσεις που υπήρξαν από μερίδα του κοινού και του Τύπου αλλά και τα ειρωνικά σχόλια ορισμένων δημοσιογράφων.

Σαφώς ξενίζει η στάση των απανταχού ηθικολόγων που δήθεν φοβήθηκαν ότι το άκουσμα και μόνο μιας συναυλίας για τις απαγορευμένες ουσίες είναι δυνατόν να οδηγήσει και στη χρήση τους (!). Και επειδή υπήρξα αυτόπτης μάρτυρας της έντονης διαμαρτυρίας προς τον τότε υπουργό Πολιτισμού Γ. Βουλγαράκη από τον οποίον ζητήθηκε η διακοπή της παράστασης, ομολογώ ότι ανήκω σ αυτούς που αιφνιδιάστηκαν από τις αντιδράσεις αυτές.

Όντως, είναι δύσκολο να κατανοήσει κανείς τη στάση τους το σωτήριον έτος 2007. Υποτίθεται ότι ως κοινωνία έχουμε αφήσει πίσω μας πρακτικές του παρελθόντος που μάλλον δεν μας τιμούν καθόλου όπως για παράδειγμα η λογοκρισία. Πρακτικές χρεοκοπημένες και σίγουρα αναποτελεσματικές αφού παρά τις απαγορεύσεις, τη λοιδορία και την πολεμική που δέχτηκε, το ρεμπέτικο τραγούδι όχι μόνο κέρδισε τη θέση που του αξίζει και «αποκαταστάθηκε» πλήρως στη συνείδηση του κόσμου, αλλά συνεχίζει να βρίσκει ένθερμους υποστηρικτές και μάλιστα νεαρής ηλικίας.

Θεωρώ δε περισσότερο από καθοριστική τη συμβολή του Γιώργου Νταλάρα κατ αρχήν στην «αποκάθαρση» του από τους ανόητους χαρακτηρισμούς που το περιέβαλαν αλλά κυρίως στην προσπάθεια να το «συστήσει» στο ευρύ κοινό που είτε λόγω ηλικίας, είτε λόγω των ειδικών συνθηκών που επικρατούσαν στο πρόσφατο παρελθόν αγνοούσε ένα σημαντικό κεφάλαιο της μουσικής μας κληρονομιάς.

Αν όμως οι ήπιες αντιδράσεις και η γκρίνια που συνόδευσαν την πρώιμη προσπάθεια του Γ. Νταλάρα το 1975, όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος «50 χρόνια ρεμπέτικο τραγούδι» δικαιολογούνται καθώς τα συγκεκριμένα ακούσματα ήταν «εκτός του κλίματος» και τάραξαν τα νερά της ελληνικής δισκογραφίας, σίγουρα εκείνες που συνόδευσαν τις Τσίλιες και μια νύχτες δύσκολα μπορούν να αιτιολογηθούν.

Ακόμα κι αν συμφωνήσω με την άποψη ότι οι θεατές του Ηρωδείου δεν ήταν προ-ετοιμασμένοι για το τι θα επακολουθήσει -οι τίτλοι, το περιεχόμενο και η θεματολογία των τραγουδιών πράγματι δεν αναγράφονταν ούτε στα εισιτήρια ούτε στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ- σίγουρα δεν κίνησαν να δουν παιδικό θέατρο. Ο τίτλος της παράστασης και οι συνεντεύξεις των συντελεστών προϊδέαζαν για το περιεχόμενο της. Ακούστηκε επίσης ότι πήγαν να ακούσουν «ρεμπέτικα» κι άκουσαν «χασικλίδικα»! Πότε και ποιος έβαλε τις διαχωριστικές γραμμές ανάμεσα στα δύο;

Ας υποθέσουμε όμως ότι ΟΥΤΕ ενημερώθηκαν για το θέμα της παράστασης ΟΥΤΕ ήξεραν ότι θα υπάρχουν αναφορές στο χασίς, την ηρωίνη και γενικά τα ναρκωτικά, την καψούρα κλπ. Αν δεν απατώμαι, στα έδρανα του Ηρώδειου δεν κάθονται ανώριμα παιδάκια, αλλά ενήλικες. ’τομα και διαμορφωμένη προσωπικότητα που είναι επιεικώς γελοίο να ισχυρίζονται ότι ο Νταλάρας προάγει τα ναρκωτικά !!!

Το ανησυχητικό όμως είναι ότι τους ιδιαίτερα ευαίσθητους συμπολίτες μας που έφυγαν κακήν κακώς από το αρχαίο θέατρο (Αλήθεια πόσοι ήταν; Τι ποσοστό αντιπροσωπεύουν που το κάναμε και θέμα; ) ακολούθησε με ενθουσιασμό μια σημαντική μερίδα του ελληνικού Τύπου και ορισμένων ΜΜΕ! Σημεία των καιρών; Ίσως.

Πόσο θεμιτό είναι άραγε να επαναστατούν εκείνοι που κυριολεκτικά διψούν για αίμα και κάνουν πρωτοσέλιδο τα πλέον ειδεχθή εγκλήματα; Πως δικαιολογείται το μένος εναντίον του Νταλάρα από τα κανάλια που ολημερίς κι ολονυχτίς προβάλουν το έγκλημα σε όλο τους το μεγαλείο; Η αναφορά στις απαγορευμένες ουσίες τους μάρανε; Οποία υποκρισία!

Όμως με τη βοήθεια του πατέρα μου, έκανα μια ενδιαφέρουσα ανακάλυψη που ελπίζω να σας διασκεδάσει.

Ας πάμε λοιπόν ένα μικρό ταξίδι στο χρόνο με την Εγκληματολογία του Κων/νου Γαρδίκα, του τακτικού καθηγητή εγκληματολογίας και σωφρονιστικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και διευθυντού των Εγκληματολογικών Υπηρεσιών.

Ο σεβαστός καθηγητής που γαλούχησε γενιές νομικών, στο σύγγραμμα του κάνει ιδιαίτερη μνεία στο «Χυδαίον γλωσσικόν ιδίωμα των εγκληματιών» (!!!) και παραθέτει λέξεις οι οποίες εντάσσονται σ αυτό. Ενδεικτικά θα σας αναφέρω ότι ανάμεσα τους υπάρχουν και οι:

Αδερφάκι, βάσανο (ερωμένη), γκόμενα, καθάρισε (δολοφόνησε) μάπας, μπάμιας (βρισιές), μαστουρωμένος, μερακλής, μεράκι, μπαγάσας, μπήκες, μπανίζω, νταής, πρεζάκιας, ρεμπέτικο, σερέτης, μάγκας, χαρμάνης, ψειρού, παπατζής, παραμύθι (χασίς)

Η χρήση των λέξεων αυτών κατά τον Γαρδίκα «είναι δείγμα του επικινδύνου του ατόμου και πρέπει να λαμβάνηται υπ όψιν υπό του δικαστού κατά την επιμέτρησιν της ποινής. Πρέπει ομοίως να απαγορεύηται εις τους κρατουμένους των φυλακών διότι η σωφρονιστική μεταχείρισις σκοπόν έχουσα την ηθικήν και κοινωνικήν αναμόρφωσιν του εγκληματίου, πρέπει να απομακρύνη αυτόν του χυδαίου περιβάλλοντος εν ω ζη»!

Σύμφωνα με τον καθηγητή, σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση της εγκληματικής προσωπικότητας παίζει και η μουσική που ακούει (!!!!) η οποία μπορεί να αποδειχθεί εξίσου επιβλαβής με την άσεμνη λογοτεχνία και τα θεάματα! Ο Γαρδίκας καταφέρεται λάβρος εναντίον της χυδαίας μουσικής στην οποία εκτός από την «κατάπτωση» ελλοχεύει και ο κίνδυνος του εκφυλισμού! Ας το δούμε όμως από τη σκοπιά του επιφανούς εγκληματολόγου. Επί παντί λαϊκω κέντρω, συνοικιακω καφεψείω, εν ταις αυλαίς των οικίσκων των συνοικιών καθ όλην την ημέραν οργιάζει το γραμμόφωνον. ’δουσι δε τα γραμμόφωνα ταύτα ρυπαρότητας ζωωδών ενστίκτων εσχάτης υποστάθμης. Οίον την «παξιμακοκλέφτραν», την «κακούργα πεθερά», το «ξύσου γέρο», τον «χασικλή», το «γκέλ γκλέ μπαρισαλούν», τον «ταμπαχανιώτικον αμανέν». Εντός των Αθηνών, επωλούντο 32.000 δίσκοι τοιούτων ασμάτων κατ έτος. Τω 1946 εκυκλοφορούντο ευρύτατα πλάκες γραμμοφώνου μετά αηδεστάτων ασμάτων καταρρακούντων την ηθικών και τα θεία, οία «μάγκας βγήκε για σεργιάνι», «της μαστούρας ο σκοπός», «όταν καπνίζει ο λουλάς», «ο θάνατος του χασικλή», «μπέμπα», «ο κουμπάρος», «μάγκες στον ’δη» κ.α.

’σματα τα οποία διαφθείρουν το καλλιτεχνικόν συναίσθημα του κοινού ή νοθεύουν και διαστρέφουν το γνήσιον πνεύμα της παραδόσεως της ελληνικής μουσικής.

Τάδε έγραφε ο κ. καθηγητής!

Νομίζετε ότι σας έστειλα πολύ πίσω στο χρόνο; Λάθος! Τα αποσπάσματα που παρέθεσα είναι από το σύγγραμμα του που εκδόθηκε το 1966! Μας χωρίζουν μόλις 42 χρόνια. Σαράντα δύο χρόνια που δεν στάθηκαν ικανά να αλλάξουν τα σκουριασμένα μυαλά και τις παλαιολιθικές αντιλήψεις ορισμένων.

Για μας τους υπόλοιπους,

Τέλος καλό, κάλλιστο!

Γιώργο Νταλάρα σ ευχαριστούμε από την καρδιά μας.

:D

Ο δίσκος αυτός πάντως είναι άκρως εθιστικός! Δεν το έβαλαν τυχαία στην αρχή των συναυλιών εκείνο το "Βλάπτει σοβαρά την υγεία"! :D

Όσο για το ότι η ακρόαση τραγουδιών με ουσίες μπορεί να οδηγήσει στη χρήση τους, είναι επιεικώς γελοίο! Τότε θα έπρεπε και όλοι οι ροκάδες και οι μεταλλάδες να είναι σατανιστές! :blink:

’λλωστε μετά από μια γερή δόση μουσικών ουσιών τί να τις κάνεις τις κανονικές; :razz:

Για ακόμα μια φορά θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς τον Γιώργο Νταλάρα για ό,τι προσφέρει στον ελληνικό μουσικό πολιτισμό! :D

Θα ήθελα να επισημάνω πως τα τραγούδια με την Χαρά Κεφαλή και την Νίνα Λοτσάρη, τα οποία είναι από επιθεωρήσεις και εν πάσει περιπτώσει διαφέρουν πολύ από τα υπόλοιπα, για μένα είναι από τις καλύτερες στιγμές του δίσκου. Οι δύο αυτές τραγουδίστριες, τα αποδίδουν τέλεια, και σε συνδυασμό με τις τρομερές ενορχηστρώσεις, δίνουν κάτι ''διαφορετικό'' στην έκδοση αυτή, που εμένα μου αρέσει πολύ.

Και γ...ώ τους δίσκους!!!!  :mad:  :mad:

Προσυπογράφω Δώρα το σχόλιό σου. Εξαιρετικός δίσκος! Κι επειδή, μοιραία, έρχεται στο μυαλό μου κάποια μελλοντική έκδοση από το "Σαν τραγούδι μαγεμένο", αναμένω με ακομη μεγαλύτερη ανυπομονησία τον δίσκο αυτό... :mad:

Πολλά μπράβο κι από μένα, για όλα όσα συνθέτουν αυτή την παραγωγή. Νομίζω ότι ήρθε πάλι η ώρα να ταρακουνήσει τα νερά ο Γιώργος Νταλάρας, έτσι όπως έγινε με τα Ρεμπέτικα και με τα Latin.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι σημαινουν αυτοι οι στιχοι του τραγοθδιου "Στην υπόγα"

Μπαίνει 'νας μπα μπαίνει 'νας μπάτσος με το κούφιο

Και ρίχνει μου και ρίχνει μούσμουλα στο ρούφο (?ρούχο)

Και κατρακύ και κατρακύλισε το φέσι

μας σβήνει ο να μας σβήνει ο ναργιλές στη μέση

Σας ευχαριστω πολυ :D

Μπαίνει 'νας μπα μπαίνει 'νας μπάτσος με το κούφιο

Και ρίχνει μου και ρίχνει μούσμουλα στο ρούφο (?ρούχο)

Και κατρακύ και κατρακύλισε το φέσι

μας σβήνει ο να μας σβήνει ο ναργιλές στη μέση

Σας ευχαριστω πολυ :)

Κι εγώ απορούσα γιαυτά μέχρι που μου έδωσε η Ηλιάνα μία λύση για το πρώτο:

Ρούφιος είναι μάλλον ο Ρουφιάνος.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με

Με ενοχλεί και με στεναχωρεί το "πάτημα" του CD πάνω στο DVD. Αφαιρεί όλη τη ζωντάνια της στιγμής, ακόμα και στα τραγούδια που είναι από την ίδια βραδιά με τη βιντεοσκόπηση. Στην "Κουβέντα με το χάρο" δε, το μοντάζ είναι αποκαλυπτικό για το πόση δουλειά έχει γίνει ωστέ να "κρυφτει" το ότι ο ήχος είναι απο άλλη μέρα από τη βιντεοσκόπηση - και πάλι φαίνεται και είναι κρίμα. Σε αρκετά τραγούδια ο ήχος είναι από την πρώτη μέρα, ενώ η εικόνα από τη δεύτερη, και ως εκ τούτου, για να καλυφθεί αυτό, το μοντάζ γίνεται αλλοπρόσαλλο, νευρικό, με πλάνα εντελώς ασυναρτητα. Και πάλι πρέπει να έχει πέσει πάρα πολλή δουλειά για να συγχρονιστούν τα...ασυγχρόνιστα!

Αρα τελικά για το λέει και ο ’γγελος έχω δίκιο για τον ήχο του DVD.

’γγελε και εμένα μου έκαναν αντύπωση τα "ασχετα" και ξαφνικά "γενικά" πλάνα απο τον γερανό και απορούσα γιατί. Το ότι ο ήχος είναι πατημένος τα εξηγεί όλα.

Δε μου αρέσει να γκρινιάζω πολύ γι'αυτά, απλά θα πρέπει να το πούμε στον ίδιο τον Νταλάρα κάποια στιγμη για να σταματήσει αυτή η κοροϊδία.

Επίσης πρέπει μάλλον να τους εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ήχος 5.1...

Θα πει κανείς: "Οι περισσότεροι ούτε καν θα το καταλάβουν", δεν είναι όμως δικαιολογία αυτό.

Επίσης πρέπει μάλλον να τους εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ήχος 5.1...

Πράγματι, μόλις το διαπίστωσα κι εγώ, τώρα που το έβαλα σε κανονικό DVD Player. Μόλις αρχίζει το DVD, το Player εμφανίζει ένδειξη "Dolby Digital 2.0"! 5.1. δεν σημαίνει απλώς να παίζουν "κάτι" τα πίσω ηχεία!!! Ή είμαστε ακόμα πολύ πίσω σε θέματα τεχνολογίας ή υπάρχει τεράστια αδιαφορία για τα μουσικά DVD! :D

Θα πει κανείς: "Οι περισσότεροι ούτε καν θα το καταλάβουν", δεν είναι όμως δικαιολογία αυτό.

Χαίρω πολύ... Οι περισσότεροι απ' αυτούς που δεν θα καταλάβαιναν τη διαφορά, είναι αυτοί που έτσι κι αλλιώς δεν θα πάρουν την έκδοση με το DVD! Οι περισσότεροι που παίρνουν την έκδοση με το DVD για κάποιο λόγο την παίρνουν! :) Αλλιώς θα περίμεναν να το γράψουν μόνοι τους από την τηλεόραση όταν θα το βάλει αντί να πληρώσουν παραπάνω για το DVD (εξαιρούνται οι συλλέκτες).

Αν δεν γινότανε το συγκεκριμένο χρυσό ποιό θα γινότανε; Όλη η χώρα στης μαστούρας στο σκοπό! Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω αν τα νούμερα που δίνουν οι εταιρίες είναι πάντα αληθινά (που ΔΕΝ είναι δηλαδή, αλλά κουβέντα να γίνεται) αλλά το συγκεκριμένο cd όχι μόνο αγοράζεται από πολλούς αλλά ακούγεται ήδη στα ραδιόφωνα και τα μπαράκια. Ειδικα δε το τελευταίο μου έκανε εντύπωση γιατί δεν πολυσυνηθίζουν να παίζουν Νταλάρα εδώ που τα λέμε. Μακάρι οι ουσίες να τους οφέλησαν! :D

’ντε με το καλό και καμιά απονομή!

To cd έχει γίνει ήδη χρυσό. :D

Τέτοιοι δίσκοι αξίζουν της προσοχής του κοινού και αξίζουν να γίνουν και πλατινένιοι. Είναι -από κάθε άποψη- προσεγμένος και πρόκειται για μια ολοκληρωμένη μελέτη για τις διάφορες ουσίες στο τραγούδι.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...