ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

Γιατί όταν ευχαριστείς τον Σιδερή βάζεις πάντα και : " :razz: " ??????

Γιατί όταν ευχαριστείς τον Σιδερή βάζεις πάντα και :  "  :rolleyes:  " ??????

Έχεις σκοπό να κάνεις το φόρουμ facebook? Τα ίδια πάλι? :razz::razz:

Γιατί όταν ευχαριστείς τον Σιδερή βάζεις πάντα και : " :rolleyes: " ??????

Για να ρωτάς....Γιατί ξέρω ότι είσαι κουτσομπόλα και θέλεις να μαθαίνεις τα πάντα...

:razz::razz:

Μ' έχει δώσει δηλαδή ΚΑΙ στο facebook ?

Για κάτσε να πάρω τα μέτρα μου (ή έστω τα χιλιόμετρα ) :razz:

Δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξαναπεί:

"Τα βεγγαλικά σου μάτια", από Δημήτρη Μητροπάνο:

Α, από το 2008 το είχαμε (είχες) πει;; οκ... :D

Στο  καινούργιο  Live  του  Γιάννη  Κότσιρα  σύμφωνα  με  το  post  του  Θανάση  στη  στήλη  του  συμπαθούς  τραγουδιστή,το  τραγούδι "Τι  να  θυμηθώ  τι  να  ξεχάσω"  των  Απόστολου  Καλδάρα  και  Πυθαγόρα  απο  τη "Μικρά  Ασία".

Ίου, στο γήπεδο βρίσκεται και λέει συνθήματα; :)

Γιατί ρε φίλε που τα είδες τα συνθήματα;Μιά χαρά το λέει το τραγούδι ο Κότσιρας και με σεβασμό στους δημιουργούς του.

Γιατί ρε φίλε που τα είδες τα συνθήματα;Μιά χαρά το λέει το τραγούδι ο Κότσιρας και με σεβασμό στους δημιουργούς του.

Δεν αμφιβάλλω ότι το είπε με σεβασμό, είπα ότι το τραγούδησε όπως τραγουδάνε οι φίλαθλοι τις διασκευές. Το φωνάζει με τρόπο που χάνει τη μουσικότητα. Είναι και θέμα μουσικής παιδείας και γνώσης το πως να τραγουδάς σωστά.

Πιστεύω πως ο Γιάννης Κότσιρας έχει μουσική παιδεία και τραγουδάει σωστά.Καλά έκανε και είπε το τραγούδι γιατι έχει ένα δικό του αρκετά μεγάλο κοινό που θα γυρίσει πίσω να ακούσει τα παλιά λαϊκά καλά τραγούδια.Αυτό έχουμε άλλωστε κάνει και εμείς ακούγοντας πριν απο αρκετά χρόνια τον Γιώργο Νταλάρα.

Καλά κάνει και το λέει το τραγούδι, γιατί όντως έτσι μεταφέρεται ένα σπουδαίο τραγούδι σε ένα διαφορετικό κοινό. Ομολογώ όμως πώς παρότι ο Κότσιρας είναι καλός τραγουδιστής και εδώ ηλικιακά πιο ώριμος από ό,τι ο Γ. Νταλάρας, όταν το πρωτοτραγούδησε, η ποιότητα της φωνής τους δεν συγκρίνεται. Δεν μπορεί με τίποτε να φθάσει τη ρωμαλεότητα της φωνής του Γ. Νταλάρα.

"H μάνα του Αλέξανδρου"

(Γιάννη Μαρκόπουλου-Πάνου Θεοδωρίδη)

από τον δίσκο του Παναγιώτη Ψωμιάδη

"Ελλάδα μου για σένα τραγουδάω"

:blink:

http://www.vasipap.gr/customer/product.php...productid=17090

O Χατζηγιάννης από το τελευταίο "Αλ τσαντίρι" (7-12-2010):

"Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων" (συμμετέχει και ο Λαζόπουλος)

"Κάπου νυχτώνει" (ξεκινάει στο 02:36)

"Η μπαλάντα των αισθήσεων και των παραισθήσεων"

Μάρω αυτό πριν απ'τον Νταλάρα το είπε ο Βασίλης Λέκκας στην "Πορνογραφία" το 1982

Μάρω αυτό πριν απ'τον Νταλάρα το είπε ο Βασίλης Λέκκας στην "Πορνογραφία" το 1982

Δεν μετράει... :)

Δεν μετράει... :music:

Σωστός ο Πέτρος!

Εχει δισκογραφηθει και απ τον Παπακωνσταντινου;;;

(Απο καποιο αφιερωμα της ΕΡΤ -μηπως ξερετε πότε εγινε;;/

περισσοτερα στοιχεια αν γνωριζεται;:razz: :razz: B)

Ναι, εγώ το έχω με τον Παπακωνσταντίνου σε CD. Συλλογή είναι αυτό που έχω.

Eίναι στο διπλό δίσκο με τη ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας του στο Νέο Φάληρο, που εκδόθηκε το 1985.

Eίναι στο διπλό δίσκο με τη ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας του στο Νέο Φάληρο, που εκδόθηκε το 1985.

Α Καταλαβα τον εχω υποψιν τον συγκεκριμενο τιτλο..

Σας ευχαριστω παιδια θα το κοιταξω! :razz:B)

Χρόνια πολλά σε όλους! :)

Εχτές βράδυ ήμουν σε ένα φιλικό σπίτι που -δυστυχώς- αποφάσισαν να έχουν ως τηλεοπτικό χαλί το X FACTOR στον Antenna. Αδιάφορο για μένα μέχρι την στιγμή που ανακοινώνεται πως ένα από τα διαγωνιζόμενα παιδιά θα τραγουδούσε το τραγούδι ''Οι ελεύθεροι κι ωραίοι''. Καλά το τραγούδησε το παιδί αλλά οι χορευτές γύρω του ήταν από αλλού...

Κι ερχόμαστε στους κριτές. Ο Μουρατίδης μαζί με τον διαγωνιζόμενο διάλεξαν το τραγούδι και είπε τα καλύτερα. Μία κυρία Γκαγκάκη (παραγωγός του Αnt) ξίνισε τα μούτρα της και είπε πως διάλεξε τραγούδι μανιέρα και γενικώς α!παπα! Ο Sakis είπε πως πρόκειται για συγκλονιστικό τραγούδι αλλά σας θυμίζω πως εδώ είναι XFACTOR! Κι ο Θεοφάνους είπε πως το τραγούδι είναι συγκλονιστικό αλλά αν βγει ο διαγωνιζόμενος με τέτοια τραγούδια τα ραδιόφωνα δεν θα τον παίζουν γιατί δεν είναι της μόδας και θα σβήσει. H real αντίληψη είναι αυτή; Ο διαγωνιζόμενος (νομίζω Αλέξανδρος λεγεται) αντέτεινε και του είπε ''κ.Θεοφάνους, πρόκειται για τεράστιο τραγούδι'' εκείνος συμφώνησε αλλά επέμεινε στην real αντίληψη. Ο Μουρατίδης ξαναυπερασπίστηκε το τραγούδι λέγοντας πως ''εδώ μιλάμε για ΜΙΜΗ Κουγιουμτζή κι Ελευθερίου και κάθεστε και λέτε για μόδες'' . Κάπως έτσι διαδραματίστηκαν τα γεγονότα...

Κι εγώ διαπιστώνω με πίκρα και με δόση υπερβολής ίσως. Το μνημόνιο ήταν αναπόφευκτο λόγω και της τηλεοπτικής δημοκρατίας (χούντας καλύτερα) και της life style ξεφτίλας. Διαρκής νιρβάνα κι αποχαύνωση... Γιατί κύριοι και κυρίες αν κρατούσατε στις ψυχές σας -και κατά συνέπεια και στα ραδιόφωνα- τραγούδια σαν το ''Οι ελεύθεροι κι ωραίοι'' τα πράγματα μπορεί να ήταν διαφορετικά. Χάθηκε η ουσία και την αναζητήσαμε αλλού.

Χρόνια πολλά!

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...