ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

Εχτές βράδυ ήμουν σε ένα φιλικό σπίτι που -δυστυχώς- αποφάσισαν να έχουν ως τηλεοπτικό χαλί το X FACTOR στον Antenna. Αδιάφορο για μένα μέχρι την στιγμή που ανακοινώνεται πως ένα από τα διαγωνιζόμενα παιδιά θα τραγουδούσε το τραγούδι ''Οι ελεύθεροι κι ωραίοι''. Καλά το τραγούδησε το παιδί αλλά οι χορευτές γύρω του ήταν από αλλού...

Κι ερχόμαστε στους κριτές. Ο Μουρατίδης μαζί με τον διαγωνιζόμενο διάλεξαν το τραγούδι και είπε τα καλύτερα. Μία κυρία Γκαγκάκη (παραγωγός του Αnt) ξίνισε τα μούτρα της και είπε πως διάλεξε τραγούδι μανιέρα και γενικώς α!παπα! Ο Sakis είπε πως πρόκειται για συγκλονιστικό τραγούδι αλλά σας θυμίζω πως εδώ είναι XFACTOR! Κι ο Θεοφάνους είπε πως το τραγούδι είναι συγκλονιστικό αλλά αν βγει ο διαγωνιζόμενος με τέτοια τραγούδια τα ραδιόφωνα δεν θα τον παίζουν γιατί δεν είναι της μόδας και θα σβήσει. H real αντίληψη είναι αυτή; Ο διαγωνιζόμενος (νομίζω Αλέξανδρος λεγεται) αντέτεινε και του είπε ''κ.Θεοφάνους, πρόκειται για τεράστιο τραγούδι'' εκείνος συμφώνησε αλλά επέμεινε στην real αντίληψη. Ο Μουρατίδης ξαναυπερασπίστηκε το τραγούδι λέγοντας πως ''εδώ μιλάμε για ΜΙΜΗ Κουγιουμτζή κι Ελευθερίου και κάθεστε και λέτε για μόδες'' . Κάπως έτσι διαδραματίστηκαν τα γεγονότα...

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΙΣΧΟΣ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα υπογράφω και εγώ.

Θα μου επιτρέψετε να χαρώ όμως με τον Σάκη Ρουβά,που δείχνει ότι το παλλικάρι σέβεται αν και η μουσική του υπόσταση βρίσκεται σε άλλο ρυθμό.

Για τους άλλους-τους κριτές εννοώ όμως είναι όλοι τους απαράδεκτοι και ούτε καν επιεικώς.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος είναι πιο σιχαμερός απ'όλους! Μάλλον ο Μουρατίδης που το παίζει και καλά κουλτούρα. Ούτε το όνομα του Κουγιουμτζή δεν ξέρει το σίχαμα. Πετάνε ένα "είναι τεράστιο τραγούδι" και με αυτό τον τρόπο "αναγνώρισαν" την αξία του, αλλά στην ουσία προτρέπουν τα νέα παιδιά ούτε να τα τραγουδάνε αυτά τα τεράστια τραγούδια αλλά ούτε και να τα ακούνε. Ξεφτίλες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις ακροάσεις θυμάμαι κάποιος υποψήφιος είχε τραγουδήσει το "Βουνό" και λέει ο Μουρατίδης..."τραγούδι του σπουδαίου Απόστολου Καλδάρα".

Πάλι καλά που δεν ανέφερε και το στιχουργό ως "Κώστα Πρέκα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όμως σε αυτούς στηρίζουν τα όνειρα τους κάποια νέα παιδιά,και απο ότι βλέπω εγώ η ακρόαση τους(αυτοί το λένε οντισιόν) μοιάζει με προπαίδευση στρατιωτικής θητείας.

Κάποιος μουρλός μιά μέρα θα βρεθεί...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στις ακροάσεις θυμάμαι κάποιος υποψήφιος είχε τραγουδήσει το "Βουνό" και λέει ο Μουρατίδης..."τραγούδι του σπουδαίου Απόστολου Καλδάρα".

Πάλι καλά που δεν ανέφερε και το στιχουργό ως "Κώστα Πρέκα".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη δίσκο του Μιχάλη Γενίτσαρη

"Saltadoros" (Ζωντανή ηχογράφηση στη Γερμανία) που κυκλοφόρησε στη Γερμανία από την εταιρεία Trikont το 1991

1)Επιδρομή στον Πειραιά

2)Οι μαυραγορίτες

3)Στέλιος Καρδάρας

4)’ρης Βελουχιώτης

(Πρόκειται για το "Ένας λεβέντης έσβησε")

Στο δίσκο υπάρχει επίσης ο "Σαλταδόρος" καθώς και "Οι λαδάδες", το οποίο ηχογραφήθηκε για τα "Ρεμπέτικα της Κατοχής" αλλά τελικά δεν εντάχθηκε στο δίσκο.

Ο δίσκος κυκλοφόρησε σε cd το 2003 από την Victory με τίτλο

"Ζωντανή ηχογράφηση στη Γερμανία"

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

Δείτε τον τίτλο του τραγουδιού και το σχόλιο αυτού που το έβαλε στο facebook

ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ & ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ (LIVE)

Η ΝΑΤΑΣΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΕΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Eίναι δυνατόν;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε ναι! Τα έχουμε πει! Ο Νταλάρας είναι ο πρώτος άνθρωπος που έφτιαξε και χρησιμοποίησε χρονομηχανή το 1971! Και όλα αυτά για να ταξιδέψει στο χρόνο, στο 1996, για να κλέψει το τραγούδι αυτό από τους Πυξ Λαξ.

Πέρα από την πλάκα όμως, ισχύει οτι έχει περάσει στις συνειδήσεις της νέας γενιάς οτι το τραγούδι αυτό είναι των Πυξ Λαξ. Αν ο άλλος δεν το ψάξει λίγο, πέφτει εύκολα στο λάθος. Όπως και το Soldier of fortune... υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι είναι του Σφακιανάκη. :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:blink: :blink: :blink:

Δείτε τον τίτλο του τραγουδιού και το σχόλιο αυτού που το έβαλε στο facebook

ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ & ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ (LIVE)

Η ΝΑΤΑΣΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ ΕΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Eίναι δυνατόν;

Ωχ Παναγια μου!! :blink: Τι τους φταινε τ'αυτια μας; :blink:

Δεν το εχω ακουσει,αλλα απο τα ονοματα και μονο φαινεται...τρομακτικο... :blush: Ηθελαν'ξερα γιατι αυτοι οι τραγουδιστες δεν περιοριζονται στην...δολοφονια του δικου τους ρεπερτοριου,στις ζωντανες τους εμφανισεις... :rolleyes:

Και το τραγουδι δεν ειναι ουτε των Πυξ Λαξ,ουτε του Νταλαρα...ειναι του Κουγιουμτζη!!

Αμαν πια! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιάννης Πάριος, Στέλιος Ρόκκος, Χάρης Βαρθακούρης

"Τα βεγγαλικά σου μάτια"

______

Η εκτέλεση αυτή είναι ό,τι χειρότερο έχω ακούσει χρόνια τώρα από διασκευές κτλ.. Απαίσιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ, αυτό απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Απόδειξη πως ορισμένοι συνθέτες είναι πολύ....ροκ!

"Προσευχή του καλού ραγιά"!

;):D:D:D:music:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aυτό δεν είναι η "Προσευχή του καλού ραγιά"....

Η "Προσευχή του καλού ροκά" είναι... :music:

Παπα ροκα και παπα σουζα λεμε!!

Τα σπαει!! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οκ, αυτό απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Απόδειξη πως ορισμένοι συνθέτες είναι πολύ....ροκ!

"Προσευχή του καλού ραγιά"!

:D:DB):wow:;):D

:music::wow::wow::wow:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πήραν το άσμα και απο τσιφτετέλι το κάνανε 4/4. Ενδιαφέρον, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιολας!

’σε που όπως το έκανε το τραγούδι στην επανέκδοση είναι φοβερό, ειδικά η εισαγωγή...... :music::music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
’σε που όπως το έκανε το τραγούδι στην επανέκδοση είναι φοβερό, ειδικά η εισαγωγή...... :music:  :music:  :music:  :music:

ΤΕΛΕΙΟ το έκανε, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. :music:

Για μένα πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον. Κράτησαν μελωδία και την έπαιξαν με έναν τρόπο και σε ένα σκηνικό που ταιριάζει πολύ σε αυτούς τους στίχους. Αυτό μου άρεσε εμένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το πήραν το άσμα και απο τσιφτετέλι το κάνανε 4/4. Ενδιαφέρον, αλλά δεν ξετρελάθηκα κιολας!

Συμφωνώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incesaz Δύο κουλτούτρες, ένα σώμα

Υπογράφει: Βαγγέλης Αρναουτάκης

21/06/2011

«Μα το βράδυ που 'ρχεται τ' όνειρο μας παίρνει, στην Πέργαμο μας φέρνει και στο Μαρμαρά».

Οι Incesaz δημιουργήθηκαν στην Κωνσταντινούπολη το 1997 από τους εξαίρετους μουσικούς Murat Aydemir, Derya Turkan και Cengiz Onural που ξεκίνησε ως μέλος των Yeni Turku την περίοδο 1985-1997 και ο ίδιος είναι λάτρης του ελληνικού πολιτισμού, ενώ, διατηρεί φιλικές και επαγγελματικές σχέσεις με μουσικούς στην Ελλάδα και ψάχνει το ελληνικό τραγούδι σε βάθος.

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?optio...d=603&Itemid=48

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναναφέρει.

"Πήγα και σου παρήγγειλα" σε ερμηνεία του Μάνου Κόμπου το 2010.

Στο μπουζούκι ο Μανώλης Πάππος.

http://www.youtube.com/watch?v=zt61aa2INhs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από αυτό που άκουσα ,διαπίστωσα ότι η ηχογράφηση είναι το ορχηστρικό που χε μπει στο πρώτο περιοδικό του όασις,στο cd 'ο γιώργος νταλάρας παρουσιάζει τους δεξιοτέχνες του μπουζουκιού' παιγμένο σε πιο αργή ταχύτητα και απλά έχει μπει η φωνή από πάνω! ’ρα σίγουρα στο μπουζούκι δεν είναι ο Πάππος αλλά ο Μάτσικας :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...