ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

..οταν δημιουργησαμε το κομματι μας, 'μια βραδια στο Λεβερκουζεν', μαζι με τον Γιωργο την εποχη πριν

την εναρξη στην ιερα οδο, πιστευα κ ενιωθα πως ειναι ο μοναδικος που λατρεψε αγαπησε κ πορευτηκε

ολο αυτο το διαστημα με την μπαντα μας. ο προγραμματισμος του κ η καθοδηγηση του μεσα στο χωρο

τον οποιο εργαζεται κ δημιουργει τον κανει μοναδικο. Φυσικα, η στηριξη του μας εκανε ακομη καλυτερους

μουσικους δειχνοντας μας εμπειριες κ εικονες που δεν τις περιμεναμε.. Τον θεωρω παντα καλο μου φιλο,

και 'πατερα' των συναυλιων μας..

,,αποσπασμα απο την τελευταια εμφανιση του Μανου στην Οδος Ονειρων στην Χαλκιδα τον Ιανουαριο του '09,

οταν του ζητησα να παιξει κατι απο Νταλαρα,,

-ειναι απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες, αιωνιος..-

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:lookaround: συγκινητηκότατο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα λογια συγκινητικότατα και μην ξεχνάμε πως προέρχεται απο έναν άνθρωπο που δούλεψε μαζί με τον Γιώργο και που αν είχε κακοπεράσει ε, δεν θα έλεγε τόσο θερμά λόγια δεν νομίζετε;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα λογια συγκινητικότατα και μην ξεχνάμε πως προέρχεται απο έναν άνθρωπο που δούλεψε μαζί με τον Γιώργο και που αν είχε κακοπεράσει ε, δεν θα έλεγε τόσο θερμά λόγια δεν νομίζετε;

Αναστασια επειδη τυχαινε κ τον γνωριζα τον Μανο, συγκεκριμενα οταν ειχε ξεκινησει πλεον σολο πορεια, οπου εμφανιζοταν μπορουσα κ βρισκομουν κ εγω. Στις σημειωσεις του, ειχε να φανταστεις, καποιες αλλαγες-επανεκτελεσεις γραμμενες απο τον Νταλαρα, συγκεκριμενα στο 'κρυμμενα κλειδια' κ 'η μεθυσμενη βαρκα' ειχαν πανω εισαγωγες κ αλλαγες φωνητικων τονων απο τον Γιωργο!!! οταν μας τις εδειξε ειχα μεινει καγκελο σου λεω!!! μακαρι να τις ειχα 'τραβηξει' ολο αυτο σκεφτομαι οταν βαζω κ ακουω Μανο.. κ στην συναυλια 'Τελος' στο Λυκαββητο των πυξ λαξ, ο Μανος δεν αφηνε τον Νταλαρα να φυγει οπως κ τον Μακριδη.. βεβαια ηταν προγραμματισμενο να πει καθε καλλιτεχνης 2 μονο τραγουδια, αλλα ενταξει. οπως κ εγινε.. απλα θελω να πω πως, ο Ξυδους ηξερε πως να συνεργαστει κ να κανει σωστους φιλους μεσα απο την δουλεια του, γτ ακουγε κ επραττε με σεβασμο στους καλλιτεχνες που ειχαν κ εχουν 'βαρια φανελα'..αυτο ηταν η ζωη του.. κ το βλεπουμε μεσα απο την ποιοτητα του λογου του στους στιχους κ στις μουσικες του, που ειναι ξεχωριστες.. κ οσο ζουσε κ τραγουδουσε, παντα ακουγαμε ενα 'ευχαριστω' στον Γιωργο με σεβασμο κ χαμογελο.. το περιγραφω οπως εχω την εικονα στο νου μου... :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά Λάμπρος Καρελάς

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περνούσα έξω απ' το ωδείο και άκουγα μία να κάνει ασκήσεις φωνητικής. "Τα βεγγααααλικάααα σου μά α τια"

Άσε μας ρε Νατάσσα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το "α" έτσι όπως το λέει... λες και περνά πάνω απο σαμαράκι είναι. :razz:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

!

Παρότι δεν είναι και από τα χειρότερα που έχω ακούσει, φαίνεται η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο. Τελικά είναι εντυπωσιακό πόσα ανέδειξε η φωνή του Νταλάρα, έστω και αν τα τραγούδησε δεύτερος ή και τρίτος!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμενα μου αρεσε. Το λεει με δικο της τροπο. Και γενικα μου αρεσει η Μποφιλιου. Ειναι αισθαντικη..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι μεγάλοι καλλιτέχνες, πάντα λένε τραγούδια άλλων με την δική τους σφραγίδα... μου άρεσε. Ευχαριστώ Μάκη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...