ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

Aυτο το "χυμα" που εχουν καποιοι καλλιτεχνες με σπουδαια φωνη οπως πχ παριος και βιταλη, βαφτιζοντας το "συναισθημα" ποτε δεν το καταλαβα... αθλιο....

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτο το "χυμα" που εχουν καποιοι καλλιτεχνες με σπουδαια φωνη οπως πχ παριος και βιταλη, βαφτιζοντας το "συναισθημα" ποτε δεν το καταλαβα... αθλιο....

 

δεν είναι συναίσθημα αυτό Αφροδίτη... Είναι στην κυριολεξία "τραγούδι με ουσίες"... 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν με νοιάζει κι αν το τραγουδά η Βιτάλη.Σπουδαία αλλά αυτό το αίσχος δεν το βαπτίζεις σπουδαίο...Εδώ ο τρόπος που το τραγουδά και ο τρόπος που ακούγεται η ορχήστρα είναι απαράδεκτος. Τον στίχο τον κατάλαβαν;

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έπρεπε να το πιάσει καθόλου.

Γιατί δεν είναι οποιοδήποτε τραγούδι,είναι η Αλάνα.

Δεν μου άρεσε,κακώς πολύ κακώς....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΝΟΙ!!

Η γράφουσα δεν φέρει καμία ευθύνη...

 

"Επιβάτης" & "Ραντάρ" ενορχηστρώνονται εκ νέου

Ο αξεπέραστος Μίκης Θεοδωράκης μπήκε ξανά στο στούντιο για να
ηχογραφήσει σε νέα ενορχήστρωση, τα έργα του "Επιβάτης και "Ραντάρ".

[8/2]


http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=27377&subid=2&pubid=33127784

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς το ρεπορτάζ δεν έχει αποσπάσματα από το Ραντάρ... αλλά δυστυχώς θα φτάσει στα αυτιά μας σύντομα...

 

Κρίμα.... μέγα λάθος....



Ο δίσκος Ραντάρ σφραγίστηκε με την φωνή και το χρώμα του Νταλάρα. Διαφωνώ πάρα πολύ με τον Μέγα Μίκη σε αυτή του την απόφαση...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aς ακουσουμε πρωτα το αποτελεσμα. Μπορει να ειναι καλυτερο των προσδοκιων.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα περιμένουμε αλλά ας μην πω κάτι παραπάνω. Υπάρχουν σπουδαιότερες νέες φωνές που θα μπορούσε ο Μίκης να επιλέξει.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω επιτέλους τι γίνεται μέσα σε αυτό το φόρουμ.

 

Επικροτούμε με πάθος τις επανεκτελέσεις ρεμπέτικων, λάτιν και λαϊκών τραγουδιών όταν γίνονται από τον Νταλάρα.

Υπερασπιζόμαστε με σθένος τον Νταλάρα όταν τον κατηγορούν ότι τόλμησε να αγγίξει, να "πειράξει", να φρεσκάρει και να βάλει ακόμη και στο μέγαρο "ιερά" πράγματα όπως τα ρεμπέτικα.

Σε περιπτώσεις σαν τις παραπάνω θεωρούμε δεδομένο το δικαίωμα σε έναν καλλιτέχνη να κάνει επανεκτελέσεις και θεωρούμε άδικη την κριτική που γίνεται απο τους άλλους στον Νταλάρα, είτε γιατί δεν τον χωνεύουν, είτε γιατί δεν τους αρέσει η φωνή του.

 

ΑΛΛΑ

 

Αν ο καλλιτέχνης που κάνει επανεκτέλεση δε μας είναι συμπαθής, δε μας αρέσει η φωνή του και γενικώς δεν είναι του γούστου μας, τότε μαύρο φίδι που τον έφαγε!!

Που τόλμησε να πιάσει στο στόμα του το Ραντάρ χωρίς πρώτα να κάνει ένα Poll στο Dalaras Internet Community για να δει αν του επιτρέπουμε ή όχι!  

Και γιατί ο Μίκης του έδωσε την άδεια χωρίς να μας ρωτήσει;

Γιατί επέτρεψε να "μολυνθούν" οι προηγούμενες εκτελέσεις απο τραγουδιστή τον οποίο εμείς δεν γουστάρουμε/εγκρίνουμε; 

 

 

 

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος οτι από κάποιον θα άκουγα αυτές ακριβώς τις αντιδράσεις.

 

Δεν είπα οτι δεν επιτρέπω στον Μίκη ή στον κάθε συνθέτη να κάνει οτι θέλει με τα τραγούδια του. Ούτε είπα οτι έπρεπε να μας ρωτήσει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούμε να έχουμε άποψη και να κρίνουμε. Θα κρίνουμε και την πρόθεση και το αποτέλεσμα. Αυτό κάνουν οι ακροατές. Κρίνουν τους δημιουργούς και τις δημιουργίες τους.

 

Το μόνο που λέω είναι οτι οι δίσκοι αυτοί, από την δική μου υποκειμενική σκοπιά, δεν έχουν λόγο να επανεκτελεστούν γιατί ειναι (όπως έχω ξαναπει και στο παρελθόν μπροστά στον Γ.Νταλάρα): "καλλιτεχνικά άρτιοι". Ειδικά για το Ραντάρ δεν πιστεύω πως άλλος τραγουδιστής μπορεί να δώσει καλύτερη διάσταση στα τραγούδια του. Ακούς το "Πού να σε ταξιδέψω γυαλιά και λαμαρίνες γεμίσανε τα χρόνια με εκτελεσμένους μήνες" και ταξιδεύεις σε άλλη διάσταση. Ούτε η Δάρρα ούτε κανένας άλλος μπορεί να το πετύχει αυτό.

 

Τέλος, θεωρώ οτι είναι άσχημο ο ίδιος ο Μίκης να υποτιμά τις ερμηνείες του Νταλάρα και της Φαραντούρη λέγοντας οτι οι ερμηνείες της Δάρρα είναι οι "ιδεώδεις". Θεωρώ οτι προσβάλει τους αρχικούς ερμηνευτές και αυτό που έχουν πετύχει σφραγίζοντας με τις ερμηνείες τους, εδώ και 30 χρόνια, ορισμένα από τα σπουδαιότερα τραγούδια της ελληνικής δισκογραφίας.

 

Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη. Προσωπικά διαφωνώ με τον συνθέτη, ο οποίος σαφέστατα έχει κάθε δικαίωμα να κάνει οτι επιθυμεί με τις δημιουργίες του - και εν τέλει μπορεί και να αποδειχτεί πως έχει δικιο. Αλλά ο χρόνος και οι ακροατές είναι αυτοί που θα αποδείξουν ποια ειναι "η ιδεώδης ερμηνεία". 

 

ΥΓ: Αν ο Μίκης έδινε το Ραντάρ στην Πάολα, εσύ ο ίδιος δεν θα αντιδρούσες; Θα είχες την ίδια στάση που έχεις και τώρα; 

Edited by Apostolis
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο μου σπας τα νεύρα ώρες ώρες. Αυτό κατάλαβες Θοδωρή; Προσωπικά έχω θέμα με την συγκεκριμένη τραγουδίστρια που τα περισσότερα από όσα έπιασε στο στόμα της τα αλλαξοπίστησε.Κι ούτε μπορώ να καταλάβω αυτή την προτίμηση κάποιων στη φωνή της. Είμαι αμόρφωτη φαίνεται ή δεν έχω ακουστική δεινότητα.Σε ικανοποιεί η απάντηση; Αυτό!Άντε πια που θα μας τρελάνεις εδώ πέρα μέσα!

 

Παραπάνω έγραψα το εξής:

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΕΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο ΜΙΚΗΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ. Με αυτό το forum και τρίχες!Τι να κάνουμε δηλαδή να πούμε τι καλά που η Δάρα τα ερμηνεύει; Επειδή σου θίξαμε την δημοκρατική διάθεση στις επανεκτελέσεις; Να σε δω τι θα πεις όταν βγει ο δίσκος. Βαριέμαι δε να παραθέσω τις κριτικές που ήδη γράφτηκαν για την συγκεριμένη ιδέα του Μίκη.Και δεν είναι fora Νταλάρα αυτοί σε βεβαιώ. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλος, θεωρώ οτι είναι άσχημο ο ίδιος ο Μίκης να υποτιμά τις ερμηνείες του Νταλάρα και της Φαραντούρη λέγοντας οτι οι ερμηνείες της Δάρρα είναι οι "ιδεώδεις". Θεωρώ οτι προσβάλει τους αρχικούς ερμηνευτές και αυτό που έχουν πετύχει σφραγίζοντας με τις ερμηνείες τους, εδώ και 30 χρόνια, ορισμένα από τα σπουδαιότερα τραγούδια της ελληνικής δισκογραφίας.

 

Είναι καθαρά προσωπική μου άποψη. Προσωπικά διαφωνώ με τον συνθέτη, ο οποίος σαφέστατα έχει κάθε δικαίωμα να κάνει οτι επιθυμεί με τις δημιουργίες του - και εν τέλει μπορεί και να αποδειχτεί πως έχει δικιο. Αλλά ο χρόνος και οι ακροατές είναι αυτοί που θα αποδείξουν ποια ειναι "η ιδεώδης ερμηνεία". 

 

Συμφωνω απολυτα.

Θοδωρη συμφωνω και μαζι σου στο θεμα του δικαιωματος των επανεκτελεσεων που δεν πρεπει να κρινονται, οπως και στην περιπτωση νταλαρα, που πολλα τραγουδια τα ειπε καλυτερα στην επανεκτελεση. Ομως οκ, λογικο να υπαρχει μια αγαπη προς τη φωνη του νταλαρα, σαυτον αναφερεται το φορουμ. Η αληθεια για μενα ειναι καπου στη μεση. Το αποτελεσμα σιγουρα θα ειναι διαφορετικο αφου προκειται για μια εντελως διαφορετικη ερμηνευτρια, που με το δικο της ταλεντο παθος και συναισθημα θα ερμηνευσει αυτα τα τραγουδια. Πολυ πιθανο επισης να ειναι και χειροτερο, ειδικα για οσους δεν αγαπουν την φωνη της. Αλλα ας μην κρινουμε τοσο αυστηρα πριν την ακουσουμε. Στο κατω κατω προκειται για μια πολυ αξιοπρεπη ερμηνευτρια, νεα που αγαπαει την μουσικη. Το παραδειγμα της παολας προφανως δεν συγκρινεται με την δαρρα.

Οπως ειπε και ενας φιλος μου keep calm and enjoy music!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν σύγκρινα τις 2 τραγουδίστριες.

Ανέφερα την Πάολα για να αποδείξω στον Θοδωρή οτι και ο ίδιος θα αντιδρούσε και δεν θα κρατούσε την ίδια στάση αν θεωρούσε οτι μία τέτοια κίνηση δεν είναι σωστή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να με συγχωρείτε αλλά δεν θα βάλω Νταλάρα και Δάρα στο ίδιο τσουβάλι στις επανεκτελέσεις τραγουδιών. Το μόνο κοινό που έχουν είναι το -άρα. Κρίθηκαν ήδη οι ερμηνείες ακόμα κι από τον Θοδωρή που τρελαίνεται όταν ακούει Νταλάρα στα ρεμπέτικα...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την επανεκτέλεση, αλλά θεωρώ λάθος επιλογή την Δάρρα.  Σαν φωνή μου είναι αδιάφορη και δεν πιστεύω ότι θα ταιριάξει σε αυτά τα τραγούδια. Εκτός πια κι αν "αλλάξουν τα φώτα" στα τραγούδια για να τα φέρουν στα μέτρα της... 

 

Τις εκφράσεις τύπου "ιδεώδεις ερμηνείες" τις συνηθίζουν οι περισσότεροι συνθέτες όταν κάνουν μια συνεργασία, αλλά κάποιες φορές το παρακάνουν... 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα ελινα, και οταν ο νταλαρας επενεκτελεσε καποια τραγουδια του μπιθικωτση, κανεις δεν τον ειχε στο ιδιο επιπεδο μαυτον! Ουτε εγω βαζω την δαρρα ισαξια του νταλαρα, ειναι ομως μια προταση οι επανεκτελεσεις απο διαφορετικου τυπου τραγουδιστες. Σε μερικους μπορει να αρεσουν!! Το ιδεωδης ερμηνεια μου χτυπησε και μενα πολυ ασχημα για τους λογος που ανεφερε ο αποστολης.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλώς γίνονται οι επανεκτελεσεις! Προσωπικα δεν μου αρεσει γενικα ο τροπος ερμηνείας της Δαρρα αλλά ας το κανει και θα το ακούσουμε κι αυτό, κανενα προβλημα.(συγγνωμη για την έλλειψη τόνων! Κινητο γαρ...)

Ο χαρακτηρισμος του Θεοδωράκη δε με βρισκει συμφωνο, οπως και αλλοι θετικοι χαρακτηρισμοι που εχει δώσει σε μεγαλες παπ... πατατες...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν όμως κατηγορούν τον Νταλάρα και του λένε οτι δεν πρέπει να κάνει επανεκτελέσεις, τον υπερασπιζόμαστε λέγοντας οτι είναι δικαίωμά του. Δεν λέμε οτι είναι δικαίωμά του επειδή αρέσει σε εμάς περισσότερο. 

Η επανεκτέλεση δηλαδή είναι αντικειμενικό δικαίωμα. Δεν περνάει μέσα απο το πρίσμα της (υποκειμενικής) κρίσης της αξίας του κάθε καλλιτέχνη. 

 

Αντιδρώ γιατί αυτό που λέτε είναι: Καλώς έκανε ο Νταλάρας και επανεκτέλεσε γιατί είναι καλή φωνή, ΚΑΚΩΣ θα κάνει η Δάρρα γιατί δεν είναι καλή φωνή! 

Αυτό όμως είναι υποκειμενικό! 

Κάποιος άλλος μπορεί να έχει ακριβώς αντίθετη γνώμη! 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ώρες ώρες Θοδωρή έχω την αίσθηση πως αντιδράς για να αντιδράς.Πλέον δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι καθόλου έτσι. 

Ξέρεις οτι δεν έχω καμια ιδιαίτερη αδυναμία στη Δάρρα, ούτε και στη φωνή της. Αλλά δεν έκρινα το ηχητικό αποτέλεσμα (ακόμη δεν το ακούσαμε).

 

Αποστόλη σε αυτό που είπες κάνεις λάθος. Λες:

Δεν θεωρώ οτι χρειάζεται επανεκτέλεση γιατί η υπάρχουσα ηχρογράφηση είναι "καλλιτεχνικά άρτια". Δηλαδή ερμηνεύοντας κάτι σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια, αντιδράς για αυτό που ο συνθέτης αποφάσισε οτι πρέπει να γίνει αλλιώς και το οποίο για κάποιον τρίτο ακροατή μπορεί να μην είναι καθόλου άρτιο! 

 

Σε κάθε περίπτωση, ο Μίκης επέλεξε να τα δώσει, επέλεξε να πει και υπερβολές για να τα διαφημίσει. Δικά του είναι τα μουσικά έργα μπορεί να τα κάνει ότι θέλει. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία!Την επόμενη φορά στα γενέθλιά σου αυτό θα σου κάνω δώρο και θα φροντίσω με αφιέρωση!Χωρίς κάρτα αλλαγής!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξαναλέω, γιατί καταλαβαίνεις αυτό που σε συμφέρει:   :razz:  :razz:

 

Δεν υπερασπίζομαι τη Δάρρα γιατί θεωρώ οτι είναι κορυφαία φωνή.

Υπερασπίζομαι το δικαίωμα του κάθε καλλιτέχνη να επανεκτελεί και να ξανα-ερμηνεύει υπάρχοντα μουσικά έργα, ειδικά όταν έχει προσκληθεί απο τον ίδιο τον συνθέτη

Edited by Theodore
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...