ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

Το δικαίωμα στην επανεκτέλεση είναι κάτι τελείως αντικειμενικό...

 

Η κρίση του αποτελέσματος της επανεκτέλεσης είναι κάτι τελείως υποκειμενικό...

 

 

Αυτό είναι όλο....

 

 

Y.Γ: Ελίνα, να το μοιραστούμε το δώρο, μέσα κι εγώ. Εσύ θα του πάρεις το "Ραδάρ" κι εγώ τον "Επιβάτη".... :razz:

Δεν ξέρω για των Αγίων Θεοδώρων το Μάρτιο, αλλά μέχρι τον Ιούνιο που είναι τα γενέθλιά του, πιστεύω πως θα έχουν κυκλοφορήσει.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως θεωρώ τη Δάρρα εντελώς ατάλαντη και ο,τιδήποτε τραγουδάει το θεωρώ λάθος. Είναι κρίμα ενώ υπάρχουν τόσο άξιες φωνές να δίνονται άξια έργα στη Δάρρα. Αντικειμενικά έχει βέβαια το δικαίωμα να το κάνει... Όλη η διαφωνία όμως ξεκινάει από κακά προηγούμενα της Δάρρα. 

 

Ο Θοδωρής κάτι παθαίνει ώρες ώρες και γίνεται βαθιά δημοκράτης και κομμουνιστής... :razz:  :razz:  :razz:  

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα κατάπινε το αηδόνι!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Θοδωρής κάτι παθαίνει ώρες ώρες και γίνεται βαθιά δημοκράτης και κομμουνιστής... :razz:  :razz:  :razz:  

 

Δημοκράτης και κομμουνιστής είναι ασύμβατοι όροι. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παιδια πραγματικα, νιωθω εντονα την αναγκη να υπερασπιστω την δαρρα. Ουτε εγω ειμαι μουσικος, μονο 4 χρονια ωδειο εκανα, αλλα ολα τα σχολια που ειπωθηκαν για την καλλιτεχνικη της αξια, θεωρω οτι ειναι αδικα. Δεν την συμπαθει καποιος, δεν γουσταρει την φωνη της οκ. Αλλα μεχρι εκει. Η κοπελα εχει μια πραγματικα αξιολογη πορεια στον χωρο, συνεργασιες με κορυφαιους συνθετες και καλλιτεχνες γενικοτερα. Σπουδες επι σπουδων, πολυ επιλεκτικη στις εμφανισεις και στο ρεπερτοριο της, δεν ενεδωσε ποτε στο να αναλωθει στον χωρο απο μετρια τραγουδια, ουτε προκαλεσε με αλλους τροπους ωστε να της χαριστει κατι. Προσωπικα δεν μου αρεσει σε ολα τα μουσικα ειδη, αλλα θεωρω οτι υπαρχουν καποια κομματια, ιδιαιτερα τζαζ μουσικες, που αναδεικνυονται πολυ με την φωνη της. Πανω απο ολα εχει αξιοπρεπεια. Ειναι αδικο ξαναλεω, να γραφονται δημοσια τετοια σχολια. Τελος, ο μεγιστος θεοδωρακης την επελεξε και νιωθω μεγαλο σεβασμο γι'αυτο. Χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης με κανενα μελος, απλα ηθελα να πω 2 λογια γιατι ενιωσα οτι "εγειρε" πολυ η βαρκα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η άποψη του καθενός.Το πρόβλημα είναι όταν αναλύεις την άποψή σου με δεδομένο πως του άλλου η άποψη είναι εντελώς λάθος. ''Κάνεις λάθος Ελίνα'' π.χ. Και γιατί να μην κάνεις εσύ; Επειδή θεωρείς πως έχεις δίκιο εσύ;Θεωρείς!Όπως και θεωρώ!

Ίσως από την αρχή έπρεπε να απαντήσω με αυτό το παράδειγμα: πριν λίγο καιρό στον τοίχο του Μπαλαχούτη μπήκε το εξαίσιο ''Ξημερώνει'' με τη τραγουδίστρια Μαρία Παπαγεωργίου σε μια λίγο πιο ρυθμική εκδοχή σε κάποια σημεία. Έκανα like και σχολίασα για την ερμηνεύτρια πως επρόκειτο για ωραία και ψυχωμένη ερμηνεία. Η μόνη ένστασή μου (υποκειμενικά όλα αυτά σαφώς κι εγώ το αποδέχομαι) ήταν ως προς το ρυθμικό και την ένταση σε κάποια σημεία που όμως αφορούσε η ένσταση την ενορχήστρωση κι όχι την ερμηνεία. Κι αυτό γιατί θεωρώ πως ο στίχος του Τριπολίτη έχει από μόνος του τέτοια ένταση και δύναμη που η κατάλληλη ερμηνεία μπορεί να την αναδείξει. Λοιπόν ποια η δογματικότητα πως δεν πρέπει να επανεκτελούνται όσα τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση ο Νταλάρας; Όταν υπάρχει λόγος και βέβαια να επανεκτελούνται. Και βέβαια να περνάν τα έργα και σε επόμενες γενιές από άλλους. Αυτό είναι το ζητούμενο. Και βέβαια ο δημιουργός έχει το δικαίωμα ακόμα κι αν θέλει να καταστρέψει. Δικαίωμά του κι αυτό. Το να εγκαλούνται όμως κάποιοι στο forum με το ατυχές παράδειγμα της σύγκρισης είναι άτοπο. Κι επειδή ο Μίκης τελευταία δεν με εκπλήσσει με κάποιες επιλογές του σε λίγο θεωρώ πως θα δώσει το Άξιον εστί στον Μαργαρίτη (καλός αλλά όχι για εκεί)...Ας δώσουν τίποτα καινούργια τραγούδια στο κοινό κι ο ίδιος κι ο Ξαρχάκος κι όλοι οι υπόλοιποι. Εκεί να δοκιμαστούν κι εκείνοι!Και να βοηθήσουν και νέα παιδιά.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Κι επειδή ο Μίκης τελευταία δεν με εκπλήσσει με κάποιες επιλογές του σε λίγο θεωρώ πως θα δώσει το Άξιον εστί στον Μαργαρίτη (καλός αλλά όχι για εκεί)...

 

Αυτό πραγματικά θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον.... :whistling2:  :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είπα κάνεις λάθος Ελίνα στο σημείο που έκρινες τις προθέσεις μου, και μάλιστα δεν το είπα έτσι ακριβώς σε εσένα! Στον Αποστόλη το είπα γιατί νομίζω οτι έκανε ένα λογικό σφάλμα στον συλλογισμό του. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι πολύ διαφορετικό σε αυτό το topic. Χθες στην Τρίπολη έγινε μια εκδήλωση για την επέτειο των 117 ετών από τη δημιουργία του 11ου Συντάγματος Πεζικού. Διοικητής του Συντάγματος είναι ο Γιώργος ο Αργυρόπουλος, ένας φίλος από τη Θεσσαλονίκη, μέλος του forum, με παθολογική αγάπη για τον Νταλάρα και το έργο του. Σε μια ασυνήθιστη για τα στρατιωτικά δεδομένα κίνηση, συνέδεσε την ιστορία του Συντάγματος και την πολεμική του δράση σε Μικρά Ασία και Αλβανία με τη μουσική και έκλεισε την εκδήλωση τραγουδώντας ο ίδιος, με συνοδεία δύο οργάνων! Για όσους γνωρίζουν από στρατό, είναι εντελώς έξω από τα συνηθισμένα, σε βαθμό ... παρεξήγησης, να πιάνει ο Διοικητής της Μονάδας το μικρόφωνο και να λέει τα παρακάτω τραγούδια:

1. Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω

2. Εκεί που σμίγει η δύση κι η ανατολή

3. Η μάνα του Αλέξανδρου

4. Η Σμύρνη μάνα καίγεται

5. Οι καμπάνες της Αγιας Σοφιάς

6. Η προσφυγιά

7. Πέτρα πέτρα χτίσαμε

8. Έφεδρος ανθυπολοχαγός

9. Μάνα μου κρύψε το σπαθί

10. Μάνα μου Ελλάς

Στο link υπάρχει βίντεο απόσπασμα της εκδήλωσης, το μουσικό κομμάτι που μας ενδιαφέρει είναι μετά το 13:30 . Δεν έχουν νομίζω τόση σημασία η εκτέλεση, ο ήχος ή η ερμηνεία (που για τα δεδομένα των δυνατοτήτων του χώρου είναι πάνω από καλά), αλλά το γεγονός ότι ένας άνθρωπος, με την τρέλα και το μεράκι του, πέτυχε να σπάσει το αυστηρό πρωτόκολλο και να μεταβάλλει έτσι μια βαρετή και χιλιοπαιγμένη εκδήλωση από αγγαρεία σε γεγονός για το οποίο μιλάει σήμερα όλη η Τρίπολη!! Ο σπόρος έχει πιάσει για τα καλά!!

www.youtube.com/watch?v=0ILwoxsM81g

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στροφή στην ποιότητα φέτος;   :razz:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές για αυτό που έγραψα προχθές:

Ποιος δε θα ήθελε έναν τέτοιο διοικητή!!...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του λείπει η ένταση που πρέπει στη διασκευή.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τη συναυλία αφιέρωμα στους Συνθέτες Γιάννη Σπανό & Σταύρο Κουγιουμτζή.

-Ορχήστρα Έντεχνης Μουσικής και Χορωδία Ωδείου Δήμου Ηρακλείου-
Ενορχήστρωση-Διεύθυνση: Χάρης Βενέρης
Διδασκαλία Χορωδίας: Μαρία Παπαγιαννάκη

 

κ εδω συγκεντρωτικά.. 

https://www.youtube.com/channel/UCMOjM73DCmS-DGPSjPknXQg/videos

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν απο λίγο στα Καρντάσιανς ο Χουάν Ραμόν Ρότσα τραγούδησε παίζοντας κιθάρα τον μέτοικο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...