ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Όταν οι "άλλοι" τραγουδούν "Νταλάρα..."

367 posts in this topic

74)ΚΑΠΟΥ ΝΥΧΤΩΝΕΙ (Ν.ΛΟΤΣΑΡΗ)

Yπάρχει στον πρώτο προσωπικό της δίσκο με τίτλο το όνομά της που κυκλοφόρησε το 2002

Share this post


Link to post
Share on other sites
74)ΚΑΠΟΥ ΝΥΧΤΩΝΕΙ (Ν.ΛΟΤΣΑΡΗ)

Yπάρχει στον πρώτο προσωπικό της δίσκο με τίτλο το όνομά της που κυκλοφόρησε το 2002

Ευχαριστώ ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:music:;)

ο Τουρκός Muammer Ketencoglu τραγουδάει το "Εδώ δεν είναι Σαλονίκη" στο δίσκο "Sevdali Kiyilar" :D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ένας κόμπος η χαρά μου " και το "Έχω ένα καφενέ" στο καινούργιο δίσκο του Μπάμπη Στόκα "Τραγουδήστε, μην ντρέπεστε"

Οι "Ηθικόν Ακμαιότατον" τραγοδούν το "Πεπρωμένο" και το ""Ένας κόμπος η χαρά μου "

:pity::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το CD "Το ΑΛ-ΤΣΑΝΤΙΡΙ τραγουδάει" που κυκλοφόρησε με τον Ελεύθερο Τύπο πρόσφατα, ο Λάκης Λαζόπουλος τραγουδάει το "Πεπρωμένο" και το "Μη μου θυμώνεις μάτια μου".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρε άδεια ο Λαζόπουλος για να εκτελέσει (στην κυριολεξία)τα σπουδαία αυτά τραγούδια, άραγε; Κι αν πήρε, πολύ κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη... :confused::confused: Εκτός κι αν με αυτόν τον τρόπο εκτέλεσης του Λαζόπουλου πιστεύουν κάποιοι πως έτσι προάγεται το έργο των σπουδαίων συνθετών... :confused:

’λλο σε μια εκπομπή κι άλλο η αποτύπωση του υλικού σε cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι εδώ έφτασε η χάρη του; Τολμάει και γίνεται τόσο προσβλητικός; Αλλα τι να περιμένεις από ανθρωπάκια ασήμαντα.Τέλος πάντων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω οτι υπερβάλουμε.

Εδώ υπάρχουν επανεκτελέσεις με τον Σαρμπέλ, τον Μαζωνάκη, την Βίσση, τον Μακρόπουλο, κλπ. Κανένας όμως δεν σχολίασε με τόσο έντονο τρόπο τις επανεκτελέσεις αυτές.

Οι επανεκτελέσεις του Λαζόπουλου μας πείραξαν, που στο κάτω κάτω, είναι σίγουρα πολύ πιο ταλαντούχος από τον Σαρμπέλ;; Τις επανεκτελέσεις αυτές δεν τις θεωρώ καθόλου προσβλητικές.

Προσωπικά, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, ένας τραγουδιστής (ή μη τραγουδιστής) να δισκογραφεί οποιοδήποτε τραγούδι. Ας βγάλει ο Σαρμπέλ και τη Misa Criolla ή ο Πανούσης την Μικρά Ασία. Ποσώς με ενδιαφέρει. Δεν το θεωρώ προσβολή. Το θεωρώ ανοησία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μέχρι εδώ έφτασε η χάρη του; Τολμάει και γίνεται τόσο προσβλητικός; Αλλα τι να περιμένεις από ανθρωπάκια ασήμαντα.Τέλος πάντων.

Δεν φτάνει μέχρι εδώ η χάρη του αλλά η εμμονή του....

Οπως είπε και μια ψυχή ".....οι εμμονές, εμμονές αλλά τα τραγούδια του Γιώργου λέει στις εκπομπές του για να κάνει κέφι ο κόσμος...." :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο παρελθόν έχω αναφέρει πως δε με ενοχλούν οι επανεκτελέσεις.Με ενοχλεί όμως να γλύφεις εκεί που φτύνεις.Και ο Λαζόπουλος το έχει κάνει επιστήμη αυτό.Το οτι κάνει πολλά πράγματα δε σημαίνει πως τα κάνει όλα καλά.Κι ας πιστεύει ο ίδιος το αντίθετο.Δεν είναι όμως τόσο η φωνή του που με κάνουν να θεωρώ προσβλητική την εκτέλεση των τραγουδιών αυτών.Είναι κυρίως η υποκρισία του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη, άσε εμάς να υπερβάλλουμε και να μην θεωρούμαστε αντικειμενικοί. Ποσώς με ενδιαφέρει κι εμένα εάν θεωρούμαι υπερβολική! Ο χρόνος αποφαίνεται για ΟΛΑ μα για ΟΛΑ! Και -δυστυχώς- για κάποιους της σκατοκαλλιτεχνίας και των ποταπών κινήτρων ο χρόνος είναι αμείλικτος. Την άποψή μου πάντως -όσο υπερβολική κι αν θεωρείται- προσπαθώ πάντα να την τεκμηριώνω. Και τις περισσότερες φορές θεωρώ πως έχω δίκιο. Αυτά τα καταθέτω με την μεγαλύτερη ένταση που υπάρχει αλλά και με ειλικρινή αισθήματα φιλίας κι εκτίμησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα παρακάτω CDs υπάρχει μία διασκευή του τραγουδιού "Μη μιλάς, μη γελάς" (Νικολόπουλος / Παπαδόπουλος) από το συγκροτήμα Trio Hellenique.

Trio Hellenique, The White Rose of Athens

Zorbas's Dance: Famous Music From Greece

Από εδώ μπορείτε να ακούσετε ένα απόσπασμα από αυτή την εκτέλεση.

http://sg1.allmusic.com/cg/smp.dll?link=pq7wz8lfbrsjd9nlnbpje4k&r=20.asx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Martha και η Tena Elefteriadu, ελληνοτσεχικής καταγωγής, έχουν δισκογραφήσει κάποιες επανεκτελέσεις σε τραγούδια του Γ.Νταλάρα.

2001 - Recke slunce

Στο CD αυτό που βγήκε το 2001 και κυκλοφόρησε στην Τσεχία περιέχει σχεδόν αποκλειστικά επανεκτελέσεις ελληνικών τραγουδιών. Κάποια τα τραγουδάνε στα Τσεχικά και κάποια σε σπαστά Ελληνικά. Οι ενορχηστρώσεις είναι σχεδόν ίδιες με τις πρωτότυπες.

Η αγία μέθη (Ajia Methi) - τραγουδισμένο στα Ελληνικά

Σαν τον Οδυσσέα (San Ton Odyssea) - τραγουδισμένο στα Τσεχικά

Στον Πειραιά (Ston Pirea) - τραγουδισμένο στα Ελληνικά

Σε κοιτάω και ξεχνάω το όνομά μου (Se Kitao Ke Xechnao T' onoma Mu) - τραγουδισμένο στα Ελληνικά

http://superstarshop.cz/index.php?id=1990

Επίσης, στην συλλογή τους με τίτλο "Nejvetsi hity" που βγήκε πάλι το 2001, υπάρχει το τραγούδι "Γιορτή ζεϊμπέκηδων" με τιτλο "Jorti Zeibekidon" και ο Μέτοικος, τα οποία τα τραγουδάνε στα Ελληνικά. Στις πληροφορίες του CD λέει οτι οι εκτέλεσες αυτές πρωτοκυκλοφόρησαν το 1977. Ο μόνος δίσκος που κυκλοφόρησαν το 1977 είναι ο δίσκος με τίτλο "Recke prazdniny" οπότε πιθανότατα σε αυτό τον δίσκο πρωτοκυκλοφόρησε το "Jorti Zeibekidon" και ο Μέτοικος με την Martha και την Tena Elefteriadu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλους τους "απίθανους" εσύ θα τους ανακαλύψεις;

Είσαι "απίθανος" τελικά... :D

Πω, πω!!!!Τους ακούω και ξεχνάω τ'όνομά μου... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Τώρα που θα φύγεις","Κάποιος χτύπησε την πόρτα","Κάπου νυχτώνει","Του κάτω κόσμου τα πουλιά" με τον Πασχάλη Τόνιο (από τηλεοπτική εμφάνιση).

"Ταξίδι στα Κύθηρα" με τη Μαρία Φαραντούρη από την πρόσφατη συναυλία της Ε.ΚαραΪνδρου στο Θέατρο Βράχων.

"Παραπονεμένα λόγια" με τον Γιάννη Πλούταρχο στο κέντρο όπου εμφανιζόταν (υπάρχει και σχετικό βίντεο στο youtube για όσους αντέξετε.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή δεν το βαστάω και ήθελα να το πω απο καιρό,θα το πω.

Καλά θα άνουν "οι άλλοι" να μην τραγουδούν Νταλάρα.Ας τραγουδάει Νταλάρα μόνο ο Νταλάρας.

Όσο βαρύ κι αν φαίνεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ήλιε μου σε παρακαλώ" με τον Πάνο Κιάμο :blink:

Από το Live "Οι δικές μας νύχτες"...

Χρήστο ευχαριστούμε για την ανακάλυψη :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπει.

Στον δίσκο "Τολμηρή επικοινωνία" (1987) ο Χαράλαμπος Γαργανουράκης τραγουδάει ένα απόσπασμα από τα "Παραπονεμένα Λόγια". :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Εκείνος ήταν μόνος" του Μίκη Θεοδωράκη στα Σουηδικά.

Υπάρχει στο δίσκο

"Μandeltrad och marmor"

S:t Jakobs Motettkor med

Bo Hannson och Agneta Skold sjunger Theodorakis (1982)

Το συγκεκριμένο τραγούδι ακούγεται με τη φωνή του Bo Hansson,

Aποστόλη ευχαριστώ για την ανακάλυψη του δίσκου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα θα ανακαλύψεις κι' άλλα διαμάντια!!! Keep looking!!! :D:D:D:music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Εκείνος ήταν μόνος"  του Μίκη Θεοδωράκη στα Σουηδικά.

Υπάρχει στο δίσκο

"Μandeltrad och marmor"

S:t Jakobs Motettkor med

Bo Hannson och Agneta Skold sjunger Theodorakis (1982)

Το συγκεκριμένο τραγούδι ακούγεται με τη φωνή του Bo Hansson,

Aποστόλη ευχαριστώ για την ανακάλυψη του δίσκου.

Δεν κάνεις το topic Pinned να μην το ψάχνουμε κάθε φορά;

Ξέχασα να γράψω πως ο σουηδικός τίτλος του τραγουδιού είναι

"Den mannen var helt ensam"

Στον ίδιο δίσκο επίσης υπάρχει και το "Kόκκινο τριαντάφυλλο" ερμηνευμένο από τον ίδιο τραγουδιστή με τίτλο

"Den roda Nejilikan"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον δίσκο "The sound of Greece" του Τριο Μπελκάντο, ανακάλυψα τα τραγούδια "Μες του βοσπόρου τα στενά" και "Γιορτή ζεϊμπέκιδων". Αν δεν κάνω λάθος, δεν τα έχουμε αναφέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...