ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ελένη Βιτάλη "Επτά και να προσέχεις"

25 posts in this topic

Αφού λοιπόν, όπως μας πληροφόρησε η Μάρω στις "Πληροφορίες για νέες κυκλοφορίες" το cd με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κυκλοφορεί, μπορούμε να ξεκινήσουμε εδώ πλέον τη σχετική συζήτηση.

Οι τίτλοι των τραγουδιών:

1)Aπ'το παράθυρο

2)Χαραμάδα

3)Καράβια αραγμένα (β'φωνή Γ.Νταλάρας)

4)Η τρέλα

5)Το ποδήλατο

6)Γράμμα και γραφή

7)Κάρβουνα

8)Στην καρδιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια (β'φωνή Γ.Νταλάρας)

9)Αρκούδα

10)Με κρασί, τσιγάρο και φιλιά

11)Επτά

12)Ανάμνηση

Όλα τα τραγούδια είναι της Ελένης Βιτάλη.Η ενορχήστρωση είναι του Γιάννη Σπάθα και η παραγωγή του Γιώργου Μακράκη.

Δεν άκουσα ακόμα όλα τα τραγούδια αλλά τα δυο στα οποία συμμετέχει ο Νταλάρας είναι εξαιρετικά...Μια ρούμπα κι ένα χασάπικο....Πολύ όμορφα τραγούδια...Θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις.

:razz::razz::razz:

Alona χίλια ευχαριστώ είναι λίγα... :huh:

Μάρω το ίδιο.... :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Καράβια αραγμένα"

"Καράβια αραγμένα

τα όνειρα τα περασμένα κοιτάς

χαρά μου για μένα

ο κόσμος αρχίζει αφού μ'αγαπάς

Σου είπα τόσα λόγια, ερωτικά λόγια, παρηγοριάς,

όμως ποτέ δε μού'πες ότι μ'αγαπάς.

Τα καράβια τα δικά μου θα σ'αρέσουνε

και τα μαγικά φιλιά μου θα σε δέσουνε

Τα καράβια τα δικά μου θα σ'αρέσουνε

και τα μαγικά φιλιά μου θα σε δέσουνε

Καράβια αραγμένα

τα όνειρα τα περασμένα κοιτάς

χαρά μου να ξέρεις

ο κόσμος τελειώνει αν δεν αγαπάς

Σου είπα τόσα λόγια, ερωτικά λόγια, παρηγοριάς

όμως ποτέ δεν είπες ότι μ'αγαπάς.

Τα καράβια τα δικά μου θα σ'αρέσουνε

και τα μαγικά φιλιά μου θα σε δέσουνε

Τα καράβια τα δικά μου θα σ'αρέσουνε

και τα μαγικά φιλιά μου θα σε δέσουνε

Καράβια αραγμένα

τα όνειρα τα περασμένα κοιτάς"

"Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια"

"Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια

κοιμούνται μόνο κάτι έρημα πουλιά

απ'τα χειλάκια τους δε βγαίνουνε τραγούδια

είναι ο ήχος της καρδιάς τους που χτυπά.

Τρομαγμένα τα καημένα, αρπαγμένα από μένα

από μένα , από σένα κι όπου βγει

έχουν μιαν ανάσα μόνο

στην καρδιά τους έχουν πόνο

για ν'ανοίγουνε την πόρτα στη γιορτή

έχουν μιαν ανάσα μόνο

στην καρδιά τους έχουν πόνο

για ν'ανοίγουνε την πόρτα στη γιορτή

Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια

μόνο χαμίνια , θεατές κι ακροατές

που ξεχαστήκανε μαζεύοντας λουλούδια

και αποκτήσαν του Θεού τις αρετές.

Τρομαγμένα τα καημένα, αρπαγμένα από μένα

από μένα , από σένα κι όπου βγει

έχουν μιαν ανάσα μόνο

στην καρδιά τους έχουν πόνο

για ν'ανοίγουνε την πόρτα στη γιορτή

έχουν μιαν ανάσα μόνο

στην καρδιά τους έχουν πόνο

για ν'ανοίγουνε την πόρτα στη γιορτή

Τρομαγμένα τα καημένα, αρπαγμένα από μένα

από μένα , από σένα κι όπου βγει

έχουν μιαν ανάσα μόνο

στην καρδιά τους έχουν πόνο

για ν'ανοίγουνε την πόρτα στη γιορτή

έχουν μιαν ανάσα μόνο

στην καρδιά τους έχουν πόνο

για ν'ανοίγουνε την πόρτα στη γιορτή".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ενορχρήστρωση δεν είναι του Γιάννη Σπάθα , αλλά του Μανώλη ’νδρουλιδάκη [αν θυμάμαι καλά].

Ο Σπάθας κάνει την συμπαραγωγή .

Ο δίσκος πάντως έχει φοβερά τραγούδια!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΠΤΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ

Η μεγάλη επιστροφή της Ελένης Βιτάλη στη δισκογραφία με δικά της τραγούδια μετά από 14 χρόνια είναι γεγονός!

Την παραγωγή του δίσκου υπογράφει ο Γιώργος Μακράκης, ενώ τις ενορχηστρώσεις ανέλαβε ο Γιάννης Σπάθας και ο Μανόλης Ανδρουλιδάκης.

Τύπος: Μουσικό CD

ΤΙΤΛΟΣ: ΕΠΤΑ...ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ

Κατηγορία: ΕΝΤΕΧΝΑ ΛΑΪΚΑ

Ερμηνευτής: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ

Συνθέτης: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ

Στιχουργός: ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ

Εταιρεία: LEGEND - MODERN TIMES

Κυκλοφορία: 18/04/2008

Aριθμός Δίσκων: 1

Βάρος: 100 gr

Τιμή: 19.50 18,53

A/A ΤΙΤΛΟΣ

1 ΑΠ' ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

2 ΧΑΡΑΜΑΔΑ

3 ΚΑΡΑΒΙΑ ΑΡΑΓΜΕΝΑ

4 Η ΤΡΕΛΑ

5 ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ

6 ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΗ

7 ΚΑΡΒΟΥΝΑ

8 ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ

9 ΑΡΚΟΥΔΑ

10 ΜΕ ΚΡΑΣΙ, ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ

11 ΕΠΤΑ

12 ΑΝΑΜΝΗΣΗ

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...846563021&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με "προίκα" τις εντυπώσεις και την παρότρυνση του Θάνου,αγόρασα χθες το cd...Πολύ όμορφα τραγούδια,που αποκτούν ακόμα μεγαλύτερη αξία,αφού αποτελούν εξολοκλήρου "δημιούργημα" της Ελένης Βιτάλη...Μπράβο στην κα.Βιτάλη για το "πύρινο" και αιχμηρό...θράσος της να εκδόσει αυτή τη δουλειά,στους άχρωμους κι ανέραστους καιρούς που ζούμε...Μπράβο και στο Γιώργο για την υποστήριξη του σ'αυτή την καινοτόμο δουλειά της Ελένης Βιτάλη...’ντε να τους δούμε και μαζί σε...κάποιον από τους επόμενους χειμώνες μας! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η ενορχρήστρωση δεν είναι του Γιάννη Σπάθα , αλλά του Μανώλη ’νδρουλιδάκη [αν θυμάμαι καλά].

Η ενορχήστρωση τελικά είναι και των δυο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα τραγούδια Καράβια αραγμένα και Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια στα οποία κάνει δεύτερη φωνή ο Γιώργος Νταλάρας είναι ίσως τα καλύτερα του δίσκου κατα τη γνώμη μου.Τον δίσκο τον άκουσα αρκετές φορές και είναι εξαιρετικός.Απ'το παράθυρο, Η τρέλα, Γράμμα και Γραφή, Ανάμνηση και τα δυο με τη συμμετοχή του Νταλάρα ξεχωρίζουν για μένα.Και χαίρομαι που η επιστροφή της κορυφαίας γυναικείας ελληνικής φωνής είναι με ενα τέτοιο δυναμικό δίσκο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει πολλά χρόνια που ετοιμάζεται αυτή η δουλειά (θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια την Ελένη Βιτάλη που τραγούδησε ζωντανά στην εκπομπή του Θανάση Αθανασιάδη στον Alpha το ομώνυμο κομμάτι) και πιστεύω πως , χωρίς να φέρνει τα πάνω-κάτω στην ελληνική δισκογραφία, είναι αξιοπρεπέστατη και ακούγεται ευχάριστα

Η Ελένη Βιτάλη ακούγεται πολύ καθαρή και ξεκούραστη.Δεν σας κρύβω πως ακούγοντας τον τελευταίο ζωντανό δίσκο της "Προσκήνιο" αλλά και κάποιες εμφανίσεις της στην τηλεόραση, είχα ψιλοαπογοητευθεί...Την άκουγα και με στενοχωρούσε, με ψυχοπλάκωνε, έχοντας πάντα στο μυαλό μου τη φωνή της στις δεκαετίες του '70 και του '80.Παρόλα αυτα σ'αυτό το δίσκο , η φωνή της ακούγεται στην καλύτερή της φάση, τα τελευταία 15 , τουλάχιστον χρόνια.

Από τα κομμάτια , αυτά που κι εγώ ξεχώρισα, ήταν τα δυο κομμάτια με τον Νταλάρα στις β'φωνές.Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η συμμετοχή του...Δε νομίζω να είναι αυτό...Αυτά τα δυο κομμάτια έχω την εντύπωση πως ξεχωρίζουν...Όπως πολύ όμορφα είναι και το ζειμπέκικο "Η τρέλα" αλλά και το εναρκτήριο κομμάτι του δίσκου "Απ'το παράθυρο".

Γενικά νομίζω πως πρόκειται για μια καλή δουλειά, που δεδομένης και της μεγάλης αποχής της Ελένης Βιτάλη από τη δισκογραφία, εξαιρουμένων κάποιων συμμετοχών της και του Live "Προσκήνιο" ,αξίζει της προσοχής μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο Τετάρτη στις 2μμ η Ελένη Βιτάλη θα παρουσιάσει το νέο της δίσκο στο Θέατρο "Μεταξουργείο" (Ακαδήμου 14 στο Μεταξουργείο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξή της Ελενης Βιτάλη στο "Κ" της Καθημερινής

Ελένη Βιτάλη

«Δεν πιστεύω πια πως για όλα φταίνε οι άλλοι»

Η μεγάλη λαϊκή ερμηνεύτρια επιστρέφει με καινούργια τραγούδια και νέες αποφάσεις

Του Οδυσσέα Ιωάννου

Θα ξεκινήσω γράφοντας αυτό που αισθάνομαι πρώτο, ζητώντας συγγνώμη για την «αυθαιρεσία» μου. Η Ελένη Βιτάλη ανήκει στην «ιερή τριάδα» των λαϊκών μας ερμηνευτριών τα τελευταία σαράντα χρόνια - την οποία συμπληρώνουν η Χάρις Αλεξίου και η Βίκυ Μοσχολιού. Εχουν περάσει σχεδόν είκοσι χρόνια από το «Απέναντι μπαλκόνι», εκείνη την καθαρή, ωμή, «κοριτσίστικη» τρυφερότητα. Κλάματα και χάδια, ό,τι γεννάει ένα σώμα γυναίκας, σκληρή κατά ριπάς, οπλισμένα νεύρα και στο εξώφυλλο πανέμορφη.

Από μεγάλο σόι λαϊκών μουσικών, με πολύχρονη θητεία στις ψάθινες καρέκλες του πάλκου, έχει φάει σίδερα, προκάλεσε θεούς και δαίμονες σε ένα πεδίο μάχης που κανένας μας δεν βγαίνει ποτέ νικητής και ηττήθηκε. Τουλάχιστον, έχασε καθαρά και στα ίσα. Σώμα με σώμα, μυαλό με μυαλό, δεν κρύφτηκε. Αυτή είναι μία νίκη

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το «7 και να προσέχεις», με δώδεκα καινούργια δικά της τραγούδια, σε ενορχήστρωση του Γιάννη Σπάθα και παραγωγή του Γιώργου Μακράκη.

Ξεκούραστη φωνή, με εξαιρετικά υψηλές επιδόσεις, σε έναν δίσκο που άλλοτε «θυμάται» τον λαϊκό ήχο του '60 και άλλοτε σαν αλεξήνεμο προφυλάσσει τις ζωντανές φλόγες της. Σπουδαία μαστόρισσα στο στίχο, αυτόφωτη στις μελωδίες της, η Ελένη Βιτάλη έχει κάτι να μας πει. Κάτι που -κι αυτό είναι σπάνιο- το 'χει πληρωμένο

-Πόσα χρόνια έγραφες αυτά τα τραγούδια;

-Το πιο παλιό είναι η «Τρέλα», γράφτηκε πριν από εννέα χρόνια. Αμέσως μετά έγραψα τα «Κανάλια» και μέσα στο επόμενο εξάμηνο τα υπόλοιπα.

-Τόσα χρόνια πού «κολλούσε» η ηχογράφηση του δίσκου;

-Στην τεμπελιά μου, πουθενά αλλού. Ή, αν θέλεις να σου το πω αλλιώς, για να μην κρύβομαι, στην κατάθλιψή μου. Αλλά και η κατάθλιψή μου αποτέλεσμα της τεμπελιάς μου ήταν.

-Γιατί έγραψες τραγούδι για την τρέλα;

-Είχαμε πάει τότε ταξίδι σε μία πόλη στην Ινδία, τέσσερις φίλοι, και μέναμε στο ίδιο διαμέρισμα. Ο ένας από αυτούς είχε περάσει ανάλογα επεισόδια τρέλας, την έζησα από κοντά και με επηρέασε. Ηταν ένας πολύ οργανωτικός άνθρωπος -μουσικός- που δεν αμελούσε ποτέ τίποτα, αλλά όταν δεν έπαιρνε τα χάπια του γινόταν επικίνδυνος.

-Φοβήθηκες ποτέ την τρέλα - για τον εαυτό σου;

-Οχι. Φοβήθηκα το φόβο της. Ο φόβος είναι μια δίνη από την οποία δεν μπορείς να βγεις. Πονάει πολύ. Η τρέλα δεν ξέρω τι είναι, αλλά δεν φοβάμαι μη μου συμβεί. Τη θεωρώ κάτι περισσότερο οργανικό, και με την έννοια αυτή είναι σαν να με ρωτάς αν φοβάμαι αρρώστιες σαν τον καρκίνο. Ας πούμε πως και το μυαλό είναι ένα μέρος του σώματος, ένα συκώτι που χαλάει. Αν συμβεί, εδώ είμαι

-Ολα αυτά τα χρόνια της δισκογραφικής απουσίας, σίγουρα θα έχεις ακούσει -από ανθρώπους που σε αγαπάνε- «τι κρίμα μια τόσο μεγάλη φωνή να χαθεί μέσα στα χάπια». Αυτή είναι η «χασούρα» που βγαίνει προς τα έξω ως αυτόματη και εύκολη κρίση. Το δικό σου προσωπικό «ταξίδεμα» αυτά τα χρόνια ήταν «χασούρα» ή αισθάνεσαι πως κέρδισες και πράγματα;

-Το ακούω συνέχεια. Οποιος δεν δισκογραφεί δεν σημαίνει ότι χάνεται. Απλώς, δεν τον βλέπουμε εμείς. Αυτό το «κρίμα» που είπες το βλέπω στα μάτια πολλών ανθρώπων όταν με συναντούν. Τι κάνει η Βιτάλη; Εμφανίζεται και χάνεται συνέχεια γιατί έχει πρόβλημα με τα ψυχολογικά της. Αυτό λένε και καθαρίζουν.

-Σε ενοχλεί; Το αισθάνεσαι ως παραβίαση;

-Είναι μία παραβίαση μέσα στις τόσο πολλές καθημερινές παραβιάσεις και αδιακρισίες. Σε κάποιες από αυτές δεν είμαι εγώ το θύμα, αλλά ο θύτης. Δεν είναι καλό να μπαίνεις στην ψυχή του άλλου με τα λασπωμένα παπούτσια σου. Αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει πως γίνεται αδιάκριτος και άτσαλος, δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω εγώ γι' αυτό.

-Δεν έχεις κρυφτεί όμως ποτέ. Θυμάμαι πως ακόμη και σε μια ραδιοφωνική συνέντευξη που κάναμε μαζί, δίχως ανάλογη δική μου ερώτηση, ανέφερες τα χάπια και την κατάθλιψη.

-Οχι, δεν το κρύβω. Ξέρεις γιατί; Το ότι παίρνεις μια ουσία που την παίρνουν τόσοι άνθρωποι δεν είναι κάτι μεμπτό. Ξέρεις πόσοι παίρνουν χάπια; Το θέμα είναι πως εμένα με «καβάλησαν» αυτές οι ουσίες, ενώ κάποιοι άλλοι στάθηκαν πιο δυνατοί. Από εκεί και πέρα, όταν ακούς το όνομα Βιτάλη και το συνδυάζεις αυτόματα μόνο με τα χάπια, τότε χάνεις πολλά άλλα πράγματα από αυτό το πρόσωπο. Οποιος θέλει να σταθεί μόνο σε αυτό και κρίνει έτσι μονοδιάστατα τους ανθρώπους, είναι άξιος της τύχης του. Αλλοι, αν δεν πιουν ένα μπουκάλι ουίσκι, δεν μπορούν να βγουν στη σκηνή. Εγώ είμαι το θέμα; Εγώ έκανα πέντε βλακείες και τις πλήρωσα.

-Για να μην παρεξηγηθούμε, μη δαιμονοποιήσουμε τα χάπια. Είναι κι αυτά φάρμακα, και κάποιοι άνθρωποι τα χρειάζονται και τους βοηθούν.

-Φυσικά, το θέμα είναι όμως να σε βοηθάνε πραγματικά. Εμένα, σου είπα πως με «καβάλησαν». Γιατί, ένα ουισκάκι είναι κακό; Τελικά νομίζω πια, πως όλα είναι κακά. Το ξενέρωμα είναι το καλύτερο πράγμα. Μόνο αυτό το κωλοτσίγαρο μου έχει μείνει, δεν το έχω κόψει ακόμα.

-Ο δίσκος λέγεται «7 και να προσέχεις». Παλαιότερα μου είχες πει πως ήθελες και ο δίσκος να έχει μόνο εφτά τραγούδια - κάτι που δεν έγινε τελικά. Γιατί αυτή η εμμονή με το εφτά;

-Δεν υπάρχει κάποια εμμονή. Απλώς, μου άρεσε ως τίτλος, δεν βρήκα κάτι καλύτερο.

-Δεν έχει να κάνει με την ιερότητα αυτού του αριθμού σε όλους σχεδόν τους αρχαίους πολιτισμούς;

-Εχει να κάνει και μ' αυτό. Κάτι λέει αυτό το νούμερο. Το ομότιτλο τραγούδι, πάντως, είναι ένα τραγούδι που μιλάει για την αγάπη - αν και κινείται στο χώρο του αοράτου.

-Μου έδωσε την εντύπωση ενός τραγουδιού που φωνάζει «βγες έξω και ζήσε!»

-Αυτό είναι. Ζούμε σαν παραλυμένοι. Δεν έχουμε πια ταλέντο να ζούμε. Οπως και το κοινό, όταν στερείται ταλέντου, τι να σου κάνει και ο τραγουδιστής

-Να σου πω κάτι που μου συνέβη προχθές; Περνούσα έξω από μία εκκλησία και σκέφτηκα να μπω μέσα να ανάψω ένα κερί. Ηταν πολύς κόσμος μέσα και έψαλλε το «Τη Υπερμάχω». Στο τέλος, ούτε παλαμάκια ούτε μπράβο ούτε τίποτα. Είπα «αυτό είναι», ένιωσα πολύ καλά.

-Από το «Απέναντι μπαλκόνι» έχουν περάσει περίπου είκοσι χρόνια. Μεσολάβησαν βέβαια και άλλες δουλειές σου, αλλά εκείνος ο δίσκος είναι πια ένας εμβληματικός δίσκος της ελληνικής δισκογραφίας. Τι έχει αλλάξει από τότε στον κεντρικό φιλοσοφικό σου άξονα; Υπάρχει κάτι που δεν θα έγραφες σήμερα;

-Βέβαια. Μπορώ να σου αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα. Ελεγα τότε στην «Κιβωτό», λίγο σαρκαστικά, πως κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν πως μόνο και μόνο ότι γεννηθήκαμε «είναι προνόμιο μεγάλο». Τώρα ξέρω πως είναι πραγματικά προνόμιο μεγάλο. Επίσης το «Εγώ τραγούδαγα τα βράδια στα σκυλάδικα» δεν θα το έγραφα σήμερα. Δεν το λέω συχνά πια ούτε στις συναυλίες μου. Γιατί ξέρω πως από τέτοιους χώρους είμαι αυτό που είμαι. Δεν εννοώ τα σκυλάδικα, αλλά το σουβλατζίδικο και τη μυρωδιά του, τώρα θέλω να το αγκαλιάσω και να το φιλήσω, όχι να το κατακρίνω. Δεν θα ξαναέγραφα «πάρε με από δω, γιατί ο άγγελος που έχω κρύψει στα στήθια χαφιές θα μου γίνει κι αυτός». Αγγελος είναι ο κάθε άνθρωπος. Είναι ο γείτονάς μου που θέλει να μου πει «καλημέρα» αλλά ντρέπεται, ντρέπομαι κι εγώ. Και δεν θέλω να φύγω από πουθενά. Δεν πιστεύω πια πως για όλα φταίνε οι άλλοι.

-Μέσα απ' όλη αυτή την περιπέτεια έχεις καταφέρει να βρεις ποιος είναι ο «εχθρός»; Ποιος είναι ο κύριος δαίμονάς σου;

-Ο εγωισμός μου! Είμαι σίγουρη πια. Σε κάποιο παλαιότερο κείμενό σου, που είχες γράψει για μένα, με είχες χαρακτηρίσει «αθώα». Με είχε κολακέψει αυτό, αλλά δεν είμαι. Εχω, όπως είπες, ένα δαίμονα μέσα μου που με κάνει να νιώθω το κέντρο του κόσμου. Οταν αυτό υποχωρεί, νιώθω πολύ καλύτερα.

-Και πώς παλεύεται αυτό;

-Βρήκα έναν τρόπο και με έχει βοηθήσει: να ζω το παρόν και να είμαι γειωμένη. Σε αυτούς τους χώρους δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις πότε καβάλησες το καλάμι. Πρέπει να είσαι σε θέση να δεχτείς πως είσαι ένα μικρό μέρος μιας τεράστιας αλυσίδας σ' αυτή τη ζωή. Η διασημότητα πρέπει να είναι ένα φυσικό αποτέλεσμα και όχι σκοπός. Ξέρεις κάτι; Εγώ τώρα αρχίζω να ψυλλιάζομαι γιατί ο Καζαντζίδης είχε αποσυρθεί και δεν τραγουδούσε. Πρέπει να είχε αποκοπεί από το αντικείμενο και κάποια στιγμή το είδε ως κάτι τελείως ξένο και δεν μπορούσε να φανταστεί τον εαυτό του ξανά μέσα σε αυτό. Μου φαίνεται τελείως ξένο και άνευ λόγου να βγω και να τραγουδήσω πάλι σε μία σκηνή. Δεν λέω πως δεν θα το κάνω, αλλά μπορεί ανεβαίνοντας να αρχίσω να τρέχω. Τι δουλειά έχω εγώ εκεί πάνω; Φαντάσου να κάνει επιτυχία ο δίσκος, σκέφτομαι, και να μου ζητάνε να βγω σε κάποιο μαγαζί. Τι θα κάνω;

-Πέρυσι έχασες τον άντρα σου. Πολλές φορές μια πολύ βαριά απώλεια σε τσακίζει και άλλες επιστρατεύει εσωτερικές δυνάμεις που ούτε φανταζόσουν πως διέθετες. Πώς το βίωσες;

-Και τα δύο συνέβησαν. Με αποδυνάμωσε στην αρχή και μετά πάτησα απότομα στα πόδια μου. Τόσο απότομα που με τρόμαξε. Ο Βαγγέλης ήταν άντρας μου, πατέρας μου, φίλος μου, ο πατέρας του παιδιού μου. Ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Είμαι χήρα. Εκλαψα τον άντρα μου. Δεν νομίζω πως έκανα κάτι διαφορετικό απ' ό,τι θα έκανε ο καθένας.

-Θα τα καταφέρεις μόνη σου;

-Η μοναξιά δεν αντέχεται. Δεν ξέρω τι έχει μείνει για μένα στο μέλλον. Είμαι 54 χρόνων. Τι λες να γίνει; Να ερωτευτώ κάποιον 45άρη; Και αυτός τι θα ερωτευτεί από εμένα; Την κυτταρίτιδά μου ή τα νεύρα μου; Να βρεθεί κάποιος 65άρης; Θα έχει τα ίδια προβλήματα με μένα! Λες να βρεθεί αδελφή ψυχή να περπατήσουμε λίγο ακόμη μαζί; Ωραία θα ήταν

-Εχουν φύγει άνθρωποι από δίπλα σου λόγω των προσωπικών σου «προβλημάτων»; Ανθρωποι που κουράστηκαν από εσένα;

-Οχι! Ολοι όσοι κουράστηκαν για να με αντέξουν, με αγαπάνε και τους αγαπάω. Στάθηκαν δίπλα μου και συνεχίζουν. Πάντα είχαν ένα γλυκό χαμόγελο και ένα «Ελένη, πρόσεχε». Ερχονταν και κρατούσαν για λίγο το σταυρό μου. Πόσο τυχερή είμαι

-Εσύ στέκεσαι δίπλα τους;

-Πάντα.

-Αισθάνεσαι πως ήσουν καλή μάνα;

-Είναι πολύ δύσκολο να είσαι καλή μάνα. Νομίζω πως ήμουν όσο θα ήθελα και μπορούσα να είμαι, αλλά σήμερα θα ήθελα να μπορούσα περισσότερο. Ποτέ δεν το θεωρείς αρκετό. Πάντως, μεγαλώσαμε σαν οικογένεια. Ο γιος μου και ο άντρας μου δεν έζησαν με ντελίβερι, αλλά με φαγητό μαγειρεμένο από εμένα.

-Ποιο είναι το λαϊκό τραγούδι σήμερα;

Μη νομίζεις πως τα παρακολουθώ και όλα. Ωραία τραγούδια γράφει ο Βαγγέλης Κορακάκης. Λαϊκός καλλιτέχνης είναι ο Σωκράτης Μάλαμας. Τον ακούς να τραγουδάει αβίαστα, με ένα τόσο φυσικό τρόπο, σαν να καθαρίζει τα τζάμια. Τραγουδάει «ωραία αφηρημένος»! Δεν έχει ανάγκη να προσποιηθεί κάτι που δεν είναι. Ακουσα την εκτέλεση που έκανε στο τραγούδι «Ξημερώνει» στις συναυλίες του Μελωδία στον Λυκαβηττό και ενθουσιάστηκα.

-Σε ενθουσιάζει το σύγχρονο ελληνικό τραγούδι;

Νομίζω πως δεν γίνονται μεγάλες τομές. Αλλά πού αλλού γίνονται για να τις ζητάμε και στο τραγούδι; Τομή έκανε ο Σαββόπουλος. Τομή έκανε ο Ρασούλης. Αλλά ακόμη και όταν τις έκαναν, δεν τις καταλαβαίναμε. Οταν είχε κυκλοφορήσει η «Εκδίκηση της γυφτιάς» πήγε ο Ρασούλης στον Πατσιφά -τότε ιδιοκτήτη της «Λύρα»- να τον ρωτήσει τη γνώμη του. Γύρισε ο Πατσιφάς και του είπε: «Μια χαρά τα πήγες, τώρα πρέπει να μάθεις και μια δουλειά για να ζήσεις!»...

-Συμφωνείς πως ως μεγάλοι τραγουδιστές θα μείνουν εκείνοι που ευτύχησαν -λόγω συγκυρίας αλλά και προσωπικών επιλογών- να πουν μεγάλα τραγούδια;

-Συμφωνώ. Πέρασαν πολύ μεγάλες φωνές αλλά το μυαλό τους τούς πήγε αλλού. Ορισμένοι είχαν τις δυνατότητες, έπεσαν και επάνω σε δημιουργούς που έγραφαν διαμάντια και έστησαν μεγάλες καριέρες. Αλλοι επέλεξαν άλλο δρόμο, άλλα τραγούδια και δεν θα αφήσουν τελικά και πολλά πράγματα πίσω τους.

-Αισθάνεσαι πως έχεις πάρει αυτό που σου άξιζε;

-Και με το παραπάνω! Είμαι τόσο τεμπέλα που κανονικά δεν θα έπρεπε να με ξέρει κανένας!

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_artic.../04/2008_227955

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κουσα πολύ προσεκτικά τον δίσκο, χωρίς να με κουράσει κανένα τραγούδι. Για πρώτη φορά δεν είχα την αίσθηση του ΄΄άντε ..πάτα το κουμπί στο παρακάτω τώρα΄΄...

Η Ελένη Βιτάλη είναι μια πολυσχιδής προσωπικότητα.

Με ένα πολύ προσωπικό ύφος και μια ανεπιτήδευτη ειλικρίνεια καταφέρνει και χτυπάει για μια ακόμα φορά κατευθείαν στον στόχο , που είναι η καρδιά. Την θεωρώ πολύ μεγάλη μαστόρισα στον στίχο την Βιτάλη. Με έναν πολύ αιχμηρό [όπως είπε και ο ’ρης ] στίχο βάζει τα πράγματα στην θέση τους .

Οι καλύτερες στιγμές του δίσκου είναι δυο τραγούδια αριστουργημα που έχω φάει γερο κόλημα μαζί τους το πρωτο είναι η ΄΄Χαραμάδα΄΄

ένα τραγούδι ΄΄εσωτερικής κάυσεως΄΄ , και το ΄΄Επτά΄΄ με μια Βιτάλη στιχουργικά ανοιχτή και ΄΄εκτεθημένη ΄΄ - όπως πρέπει να είναι τα τραγούδια - σε πολλά μέτωπα.

Είναι μια χοιροποίητη δουλειά , και διαφέρει από τις υπόλοιπες του εμπορίου.

Μετά το ΄΄7΄΄ και την ΄΄Χαραμάδα΄΄ , μένω στην ΄΄Τρέλλα΄΄ με ένα εξαιρετικό παίξιμο στο μπουζούκι από τον Καραντίνη, και μια Βιτάλη στιχουργικά αξεπέραστη. Σ΄ αυτό το τραγούδι η Βιτάλη μου θυμισε για άλλη μια φορά πως έλκει την καταγωγή της από τον ’κη Πάνου. Η ΄΄Αρκούδα΄΄ μου έκανε φοβερή εντύπωση, ένα τραγούδι πολλαπλών ακροάσεων . Το δυνατό σημείο της Βιτάλη -πέραν της

φωνής -είναι ο στίχος.

Και τα τραγούδια που συμμετέχει ο Νταλάρας μου άρεσαν και ιδιαίτερα τα ΄΄Αγγελούδια΄΄.

Στο δίσκο παίζει μια πλειάδα εξαιρετικών μουσικών, και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Η μόνη μου ένσταση είναι πως το πρώτο τραγούδι του δίσκου το οποίο είναι φοβερό, ίσως έπρεπε να το προσεγγίσουν αλλιώς κατ΄ εμέ.

Και τέλος για την φωνή και την ερμηνεία της Βιτάλη ότι και να πω είναι λίγο. Εδώ όπως λέει και ο Θανάσης ο Πολυμήχανος ακούγεται ξεκούραστη απλή και άμμεση.

Η γυναίκα αυτή τραγουδάει τόσο απλά και αβίαστα , χωρίς να καταβάλει καμία ιδιαίτερη προσπάθεια, και χωρίς την πρόθεση να κερδίσει της εντυπώσεις. Και φυσικά παραμένει φωνάρα , έχει γραφτεί στο πάνθεον του ελληνικού πενταγράμμου όπως γράφει και η Χάρις Ποντίδα σήμερα στα ΝΕΑ.

Τέλος μου άρεσε ιδιαίτερα και το σημείωμα που έχει γράψει η Ελένη μέσα στο δισκάκι της με κάποιες σκέψεις της.

Μπράβο άξιζε η αναμονή τόσα χρόνια.

Από τα καλύτερα δισκάκια που άκουσα .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν έκανα την αναφορά μου σχετικά με το λαικό τραγούδι, στο Post για το δίσκο του Μάνου Ελευθερίου, έναν τέτοιο δίσκο, περίπου, είχα στο μυαλό μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά το ότι έχουμε πίεση χρόνου είναι γνωστό αυτό, το ότι μιλάμε στα τηλέφωνα ενώ ταυτόχρονα γράφουμε κιόλας, κι αυτό παίζει... αλλά η έρμη η ελληνική γλώσσα τι φταίει για αυτό;

’κου ΄΄χοιροποίητη ΄΄ με ΄΄οι΄΄;

Ζητώ συγνώμη για το ορθογραφικό λάθος.

Αν το διάβαζε ο Μπαμπινιώτης θα μου έσουρνε..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ένας κακός δαίμων σήμερα στο γραφείο.....

Προς αποκατάστασην λάθους λοιπόν... Χειροποίητη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο καινούριο Δίφωνο έχει κριτική για τον δίσκο, από τον Σπύρο Αραβανή, και στον τίτλο γράφει "Ο δίσκος του μήνα". (σελ. 125) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toυ Θωμά Μητσόπουλου από το Music Corner:

ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΑΚΟΥΣΑΜΕ...!

Η επιστροφή της Ελένης Βιτάλη στη δισκογραφία με δικά της τραγούδια, μετά από 14 χρόνια, είναι γεγονός! Το cd που κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό έχει τίτλο "Επτά ...και να προσέχεις" και περιλαμβάνει δώδεκα μοναδικά τραγούδια - κατάθεση ψυχής. Κατά τη γνώμη μου έχουμε να κάνουμε με έναν από τους καλύτερους δίσκους που ακούσαμε τελευταία, για να μην πω τα τελευταία χρόνια και φανώ υπερβολικός! Η φωνή της Βιτάλη παραμένει κρυστάλλινη, αβίαστη και ακούγεται πιο ώριμη και ξεκούραστη από ποτέ. Είναι άλλωστε, πάντα κατά τη γνώμη μου, μια απ' τις τρεις μεγαλύτερες φωνές που έχει βγάλει αυτή η χώρα (οι άλλες δύο είναι αυτές της Χάρις Αλεξίου και της Γλυκερίας).

Η Βιτάλη τραγουδάει όπως μιλάει, απλά, χωρίς να ζορίζεται. Εκτός από τις εξαιρετικές της ερμηνείες υπογράφει με ξεχωριστή μαεστρία όλα τα τραγούδια του cd, τα οποία κινούνται σε λαϊκά κυρίως μονοπάτια ενώ δεν λείπουν και οι ποιο ηλεκτρικές και χαμηλότονες στιγμές. Προσωπικά μου έκαναν μεγαλύτερη αίσθηση τα λαϊκά κομμάτια του δίσκου, τα οποία είναι πραγματική αποκάλυψη! Ξεχώρισα όχι ένα, όχι δύο αλλά οκτώ τουλάχιστον τραγούδια! Καταρχήν τα "καράβια αραγμένα" ,"Με κρασί, τσιγάρο και φιλιά", "Γράμμα και γραφή" και "κάρβουνα" γιατί αποπνέουν την αίσθηση μιας άλλης εποχής στην οποία άνθιζε το καλό λαϊκό τραγούδι! Γνήσιες, στιβαρές μελωδίες με έξυπνο, μεστό και αυτοσαρκαστικό στίχο! Στο ίδιο κλίμα κινείται και το εξαιρετικό χασάπικο "Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια" στα φωνητικά του οποίου συμμετέχει ο Γιώργος Νταλάρας. Από εκεί και πέρα συναντάμε μια αυτοβιογραφική "αρκούδα", ένα ταξιδιάρικο "ποδήλατο" και μια τρυφερή και ευαίσθητη "χαραμάδα". Ένας δίσκος πολλών καρατίων που ακούγεται από την αρχή μέχρι το τέλος. Μια μοναδική στιγμή στην τρέχουσα δισκογραφία από μια φωνή που πέρα από ουσίες και εμπόδια ψυχής βγαίνει στην επιφάνεια δυνατή και έτοιμη να μας χαρίσει για ακόμη μια φορά τις πλούσιες αρετές της.

Την παραγωγή του δίσκου υπογράφει ο Γιώργος Μακράκης, ενώ τις φρέσκες ενορχηστρώσεις ανέλαβαν από κοινού ο Γιάννης Σπάθας και ο Μανόλης Ανδρουλιδάκης.

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κουσα όλο το cd της Βιτάλη...

Τα τραγούδια δεν είναι κακά αλλά δεν έχουν κι αυτό το "κάτι"...Νιωθω ότι κάτι τους λείπει από συνθετικής απόψεως ,περισσότερο, ώστε να μιλήσουμε για καλά τραγούδια...Οι στίχοι μου άρεσαν περισσότερο.Η φωνή της Βιτάλη μού ακούστηκε πολύ ξεκούραστη και δυνατή! Οι δεύτερες του Νταλάρα , απλά, αναμενόμενες. Δεν είχαν κάτι το διαφορετικό. Ίσως να μην το επέτρεπαν και οι μελωδίες...

Ένα τραγούδι που μου έκανε εντύπωση για τη διαφορετικότητά του είναι "Το ποδήλατο" κι αυτό σε σχέση με το γνωστό ύφος της Βιτάλη που ξέρουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Ελένη Βιτάλη επιστρέφει

Ξαφνικά και απρόσμενα η Ελένη Βιτάλη αποφασίζει να μπει στο στούντιο.Η LEGEND της ανοίγει διάπλατα τις πόρτες και ο Μακράκης της ζητά να του φέρει δικά της τραγούδια. Η Ελένη συμφωνεί αλλά απαιτεί ο τίτλος της δουλειάς να είναι 7. ΄΄7 λοιπόν... και να προσέχεις΄΄, της απαντά ο Μακράκης, και ξεκινούν...

Γράφει, ακούν, αποφασίζουν, δημιουργούν... Η Ελένη έχει ένα φίλο από τα παλιά, τον Σπάθα. Μπορούσε να λείπει; Τον καλούν κι εκείνος μαζί με τον ταλαντούχο Μανόλη Ανδρουλιδάκη δίνουν χρώμα και αγάπη στις πρώτες δημιουργίες.

Η παρέα ξεκινά τις ηχογραφήσεις. Οι στιγμές μοναδικές. Οι προσωπικότητές τους, έντονες και διαφορετικές η καθεμιά, μπλέκονται μεταξύ τους, χωρίς εγωισμούς, πρωτεία και απαιτήσεις. Καθαρές, απλές, εμπνευσμένες.

Η Ελένη έχει να κυκλοφορήσει δικά της τραγούδια από το 1994...

«Το θαύμα της ζωής...» λέει η «χαραμάδα» στο ρεφραίν της...

Αυτό το θαύμα ήρθε μετά από 14 χρόνια.

Ξαφνικά, απρόσμενα, με αγάπη

http://entertainment.flash.gr/music/releas...8/5/19/24199id/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι της εβδομάδας στο Music Corner

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ...!

"Καράβια αραγμένα"

"Ένα από τα πολλά καλά τραγούδια που περιέχει ο νέος δίσκος της Ελένης Βιτάλη με τίτλο "Επτά ...και να προσέχεις" επιλέγω αυτή τη βδομάδα. Δημιουργός του τραγουδιού όπως και των υπόλοιπων έντεκα είναι η ίδια η σπουδαία τραγουδίστρια, η οποία μετά από αρκετά χρόνια αποχής επέστρεψε στα μουσικά πράγματα δυναμικά και το κυριότερο ...ουσιαστικά. Μας χάρισε έναν από τους καλύτερους λαϊκούς δίσκους των τελευταίων ετών, ο οποίος δεν πρέπει να λείπει από τη δισκοθήκη κανενός!"

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Σπανίζουν σήμερα οι άνθρωποι με τσαγανό"

Συνέντευξη της Ελένης Βιτάλη στο περιοδικό Culture της εφημερίδας "Ο κόσμος του Επενδυτή" του Σαββάτου 24-5-08

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/2-3.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/3-7.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/4-6.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/5-3.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...is_2006/6-2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το Music Corner:

ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ

Music Corner

Γράφει ο Θάνος Λουμπρούκος

loumproukos@musiccorner.gr

"Επτά ...και να προσέχεις"

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ξαφνικά και απρόσμενα η Ελένη Βιτάλη αποφασίζει να μπει στο στούντιο.

Η LEGEND της ανοίγει διάπλατα τις πόρτες και ο Μακράκης της ζητά να του φέρει δικά της τραγούδια.

Η Ελένη συμφωνεί αλλά απαιτεί ο τίτλος της δουλειάς να είναι 7.

7 λοιπόν... και να προσέχεις, της απαντά ο Μακράκης και ξεκινούν.

Γράφει, ακούν, αποφασίζουν, δημιουργούν...

Η Ελένη έχει ένα φίλο από τα παλιά, τον Σπάθα. Μπορούσε να λείπει;

Τον καλούν κι εκείνος μαζί με τον ταλαντούχο Μανόλη Ανδρουλιδάκη δίνουν χρώμα και αγάπη στις πρώτες δημιουργίες.

Η παρέα ξεκινά τις ηχογραφήσεις. Οι στιγμές μοναδικές. Οι προσωπικότητες τους, έντονες και διαφορετικές η καθεμιά, μπλέκονται μεταξύ τους, χωρίς εγωισμούς, πρωτεία και απαιτήσεις.

Καθαρές, απλές, εμπνευσμένες.

Η Ελένη έχει να κυκλοφορήσει δικά της τραγούδια από το 1994...

«Το θαύμα της ζωής...» λέει η «χαραμάδα» στο ρεφραίν της...

Αυτό το θαύμα ήρθε μετά από 14 χρόνια.

Ξαφνικά, απρόσμενα, με αγάπη.

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ MUSIC CORNER

"Μια μικρή χαραμάδα στης ψυχής μου τη λάβα / ξεχειλίζει κι αρχίζει να τραγουδάει τ' αηδονάκι"... Με αυτούς τους στίχους ξεκινά ένα από τα τραγούδια του νέου δίσκου της Ελένης Βιτάλη που έχει τον προειδοποιητικό τίτλο "Επτά... και να προσέχεις". Επιτέλους άρχισε και πάλι να τραγουδάει το αηδονάκι...!

Ύστερα από το ανατρεπτικό "Απέναντι μπαλκόνι" το 1989 και το ιδιαίτερο "Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ" το 1994 (σε στίχους και μουσική της ίδιας), η Ελένη Βιτάλη δεν είχε κυκλοφορήσει ολοκληρωμένη studio δουλειά, μόνο έκανε συμμετοχές σε δίσκους άλλων, ενώ οι πιο πρόσφατες παρουσίες της ήταν το live "Προσκήνιο" το 2000 και το single "Ακολούθα τα πουλιά" το 2005. Με λίγα λόγια, το "Επτά... και να προσέχεις" έρχεται να καλύψει ένα κενό περίπου είκοσι χρόνων, χρονικό διάστημα στο οποίο μας έλειψε ασυγχώρητα.

Τα τραγούδια του νέου CD, δώδεκα τον αριθμό, είναι και πάλι γραμμένα από την ίδια. Τον τρόπο που αντιμετωπίζει τον κόσμο γύρω της η Βιτάλη τον ξέρουμε, εδώ απλώς έρχεται να μας τον επιβεβαιώσει, ίσως και να τον εξελίξει. Λίγα κομμάτια (μόλις τρία) έχουν ερωτικό χαρακτήρα. Τα υπόλοιπα ρίχνουν μια λοξή ματιά στην πονεμένη εσωτερικότητα του σύγχρονου ανθρώπου, αλλά και στις εξωτερικές συνθήκες που τον καταδυναστεύουν. Μπορεί στο υλικό κάποιος να βρει αμιγώς λαϊκά όπως το ευδιάθετο "Καράβια αραγμένα", το ζεϊμπέκικο "Η τρέλα" με την εξαιρετική ενορχήστρωση, που είναι αντίστοιχο σε ήχο και σε συναίσθημα με το "Ανοίχτε τα τρελάδικα", το χασάπικο "Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια" με δεύτερη φωνή από το Γιώργο Νταλάρα, τα τσιφτετέλια "Κάρβουνα" και "Με κρασί, τσιγάρο και φιλιά" που θυμίζουν κάτι από αυθεντικό λαϊκό χορευτικό τραγούδι σαν αυτό που γράφονταν τις προηγούμενες δεκαετίες και μοντέρνα ακούσματα. Το "Απ' το παράθυρο" με "τσαμπουκαλίδικο" ροκ ήχο, το τζαζ "Ποδήλατο" με τις ανησυχίες περί ζωής, το προβληματισμένο "Επτά" και το "Ανάμνηση" με τις σουρεαλιστικές του αναζητήσεις. Υπάρχουν και οι μπαλάντες όπως η "Χαραμάδα" που μιλά για τη δύναμη που κρύβει η τραγουδίστρια μέσα της και το τρυφερό "Γράμμα και γραφή" το οποίο επίσης θυμίζει κάτι από τα παλιά. Η "Αρκούδα" αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση, αφού μιλά με συμβολικό τρόπο για την αιτία που κάνει την ερμηνεύτρια να τραγουδά.

Η φωνή της Ελένης Βιτάλη είναι εξαιρετική - ποιος θα τολμούσε να ισχυριστεί το αντίθετο - οπότε κάθε σχόλιο επ' αυτής θα ήταν περιττό. Θα πω μόνο πως άκουσα ακέραιο το μοναδικό λυγμό της και αναλλοίωτα τα χαρακτηριστικά γυρίσματά της. Στη "Χαραμάδα" (που μιλά για το "θαύμα της ζωής") η ζεστασιά της φωνής της απλώνεται αγκαλιάζοντας τον ακροατή... Την επιτυχημένη ενορχήστρωση των τραγουδιών ανέλαβαν ο Γιάννης Σπάθας, παλιός της συνεργάτης και ο Μανώλης Ανδρουλιδάκης, οι οποίοι έδωσαν στα τραγούδια ιδιαίτερα όμορφο ήχο.

Με αυτά τα δεδομένα, θα λέγαμε πως το "Επτά... και να προσέχεις" (του οποίου το υλικό είχε γραφεί εδώ και χρόνια) αποτελεί από μια δουλειά με άριστο περιεχόμενο. Η αλήθεια είναι ότι δεν "κάθεται" εύκολα στο αυτί με τις πρώτες ακροάσεις, αφού το υλικό χρειάζεται χρόνο για να επιτύχει το σκοπό του. Εξάλλου το cd δε φτιάχτηκε για να αποτελέσει καταναλωτικό προϊόν λίγων μηνών, ούτε για να δώσει σουξέ στα ραδιόφωνα. Η Ελένη Βιτάλη, μια αναγεννημένη "Περσεφόνη" που "γεύεται φλισκούνι, άγρια μέντα και ακούει αμόνι" ("Ανάμνηση") δηλώνει και πάλι την παρουσία της και εμείς οφείλουμε να σταθούμε "προσοχή"!

HIGHLIGHTS:

Η επιστροφή της μεγάλης και τρανής Ελένης Βιτάλη με ολοκληρωμένη δουλειά και μάλιστα σε δικά της τραγούδια, είναι όχι μόνο highlight αλλά το δισκογραφικό γεγονός της χρονιάς!

ΕΝΘΕΤΟ CD:

Απαράδεκτη η επεξεργασία των φωτογραφιών. Για ποιο λόγο η Ελένη Βιτάλη παρουσιάζεται 30 χρόνια νεότερη; Το ένθετο εκτός από τις "ψεύτικες" φωτογραφίες περιέχει τους στίχους των τραγουδιών, ευχαριστήριο σημείωμα της τραγουδίστριας και πληροφορίες για τους συντελεστές.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΜΕ:

Όλο το υλικό αξίζει την προσοχή σας...

ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ:

"Τρία εξάρια στη σειρά

κι εμείς καθόμαστε μπροστά

σε ένα ακρόαμα ακριβό που φέρνει λύπη

μα από τη λύπη ως τη χαρά

ένα στιχάκι διαφορά

να! στην παρέα και η τσαχπίνα η χαρμολύπη.

Τηλεόραση αν έχεις και εχθρό

τι τη θέλεις την πανώλη

με Διονύση και Μανώλη βγάλ' τα πέρα

κι αν πιστεύεις σε Χριστό

κλείσε όλα τα κανάλια

Βενετίας κι ακρογιάλια

κι ακρογιάλια ελληνικά σου τραγουδώ"...

(στίχοι: Ελένη Βιτάλη, "Επτά")

ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ

Τίτλος CD

"ΕΠΤΑ ...ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ"

Εταιρεία: LEGEND

Είδος: CD

Υπεύθ. Παραγωγής

Γιώργος Μακράκης

Ενορχήστρωση

Γιάννης Σπάθας

Μανώλης Ανδρουλιδάκης

Φωτογραφίες

Γιώργος Χριστάκος

Γιάννης Τσόλκας

Styling

Σοφία Ματθαιάκη

1 CD 12 Tracks

Διάρκεια CD: 40:27

Τα τραγούδια του cd

01. Απ' το παράθυρο

02. Χαραμάδα

03. Καράβια αραγμένα

04. Η τρέλα

05. Το ποδήλατο

06. Γράμμα και γραφή

07. Κάρβουνα

08. Στην αγκαλιά μου δεν κοιμούνται αγγελούδια

09.Αρκούδα

10. Με κρασί, τσιγάρο και φιλιά

11. Επτά

12. Ανάμνηση

http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/08/vitali.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην 3πλή κασετίνα (ο Θεός να την κάνει κασετίνα) της Ελένης Βιτάλη "Live και στο στούντιο" που διανέμεται αυτή την εποχή από τον "Κόσμο του Επενδυτή", υπάρχουν αυτούσια το διπλό cd της Βιτάλη με τη Ζωντανή ηχογράφηση από το Κύτταρο καθώς και το cd "Επτά και να προσέχεις". Το περασμένο Σάββατο διανεμήθηκε το 1ο cd από τη Ζωντανή ηχογράφηση, άρα το "Επτά και να προσέχεις" θα διανεμηθεί το μεθεπόμενο Σάββατο17 Δεκεμβρίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...