Sign in to follow this  
Followers 0
Agnie

Μίκης Θεοδωράκης- "Συνέντευξη στον Πολίτη Κ"

39 posts in this topic

Ανοίγω ξεχωριστό topik γιατί θεωρώ ότι πρόκειται για ένα ξεχωριστό γεγονός που τιμά αφενός τον συντάκτη και αφετέρου ολόκληρη την κοινότητα, της οποίας μέλος είναι ο συντάκτης του άρθρου. :wow:

Αν πάλι οι διαχειριστές θεωρούν πως πρέπει να ενοποιήσουν τα topics ας το ενσωματώσουν σ' αυτό του Μίκη Θεοδωράκη. :mad:

Λένε πως η αγάπη πετυχαίνει πολλά πράγματα..

Η συνέντευξη που ακολουθεί έρχεται να επιβεβαιώσει τον παραπάνω κανόνα..

Ένας δικός μας άνθρωπος. ο Θανάσης Γιώγλου. με τρομερή αγάπη για την μουσική και ότι συνεπάγεται με αυτήν πραγματοποίησε

ένα όνειρο προσωπικό αλλά και πολλών «επαγγελματιών» δημοσιογράφων..

να "στήσει στο ένα μέτρο" τον μεγαλύτερο εκπρόσωπο της Ελληνικής μουσικής τον ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ :wow::wow::wow:

Η συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στον Θανάση Γιώγλου για το Περιοδικό "Πολίτης Κ":

http://rapidshare.com/files/109574916/Miki...itis_K.rar.html

Θάνο μετά από έναν Θεοδωράκη κ έναν Νταλάρα πρέπει να νοιώθεις ολοκληρωμένος:mad: .

’λλοι παλεύουν χρόνια και χρόνια και μπορεί να μην τα καταφέρουν στο τέλος.

και εσύ «ερασιτέχνης» της δημοσιογραφίας το πέτυχες μέσα σε λίγους μόνο μήνες. :mad:

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γι αυτήν την τόσο απολαυστική συνέντευξη με τον Μεγάλο μας ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένας δικός μας άνθρωπος. ο Θανάσης Γιώγλου. με τρομερή αγάπη για την μουσική και ότι συνεπάγεται με αυτήν πραγματοποίησε

ένα όνειρο προσωπικό αλλά και πολλών «επαγγελματιών» δημοσιογράφων..

να στήσει στο ένα μέτρο τον μεγαλύτερο εκπρόσωπο της Ελληνικής μουσικής τον ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ :wow::wow::mad:

Η συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στον Θανάση Γιώγλου για το Περιοδικό "Πολίτης Κ":

http://rapidshare.com/files/109574916/Miki...itis_K.rar.html

Θάνο μετά από έναν Θεοδωράκη κ έναν Νταλάρα πρέπει να νοιώθεις ολοκληρωμένος:mad: .

’λλοι παλεύουν χρόνια και χρόνια και μπορεί να μην τα καταφέρουν στο τέλος.

και εσύ «ερασιτέχνης» της δημοσιογραφίας το πέτυχες μέσα σε λίγους μόνο μήνες. :mad:

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γι αυτήν την τόσο απολαυστική συνέντευξη με τον Μεγάλο μας ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ. :mad:

:mad::mad::mad::wow::wow:

μπράβο σου ρε φίλε!!

τι άλλο να γράψω?!

συγχάρητήρια!!

:wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου, φίλε Θάνο! Συγχαρητήρια και στο περιοδικό του Δήμου μας. Ένα αφιέρωμα που θα ζήλευαν πολλά έντυπα επαγγελματιών της δημοσιογραφίας. Σπάνια συνέντευξη πλαισιωμένη από πλούσιο αρχείο φωτογραφιών. Είναι πολύ σημαντικό να ''ακουμπάς'' ανθρώπους σαν τον Μίκη ή τον Γ.Νταλάρα. Εσύ τα κατάφερες με την αγάπη για αυτούς τους ανθρώπους και για την μουσική, φίλε.

Σε ζηλεύω, Θάνο, για την αγαθή τύχη. Δεν σε φθονώ, βέβαια. αυτή είναι σημαντική ειδοποιός διαφορά...Πάντα τέτοια σπουδαία γεγονότα. Ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά συγχαρητήρια Θάνο!!!Να είσαι γερός να πραγματοποιείς τα όνειρά σου με αυτόν τον τρόπο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Θανάση μπράβο.Εξαιρετική η συνεντευξη.Να σαι πάντα καλά και να μας δώσεις τέτοιες ανάλογες χαρές και στο μέλλον.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλά πολλά συγχαρητήρια φίλε μας Θανάση :):music::blush:

Αυτά είναι!! :music::D Υπέροχη "rare" συνέντευξη από τον μεγάλο Μίκη Θεοδωράκη, συνέντευξη με αγάπη από έναν επίσης "rare" ερασιτέχνη συλλέκτη ξεχασμένων διαμαντιών. :D:D

Σπάνιο και ακριβό το περιεχόμενο της συνέντευξης, πραγματικά ενδιαφέρον! :D:D

Πάντά τετοια! Καλή συνέχεια με όλες τις επόμενες ιδέες σου - που τις περιμένουμε με την ίδια ανυπομονησία :lol: :D:D

:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνήθως ευχόμαστε και εις ανώτερα... Τι ανώτερο από αυτο;... Συγχαρητήρια! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να δώσω και εγώ με τη σειρά μου τα συγχαρητήρια στον μελετητή, αναλυτή, προσομοιωτή και εξομοιωτή της Ελληνικής μουσικής κύριο Αθανάσιο Γιώγλου για την πολύ όμορφη συνέντυξη του Μίκη (του Θεοδωράκη) που μας χάρισε. :):music::blush::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεω να πρωτοτυπήσω.Θανάση πολλά μπράβο και ευχαριστούμε πολύ.Να είσαι πάντα καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανάση, πολύ τυχερός εσύ, γι' αυτή την συνέντευξη, αλλά εξ ίσου τυχεροί και όλοι εμείς που μοιράζεσαι μαζί μας τέτοια "διαμάντια" !

Ευχαριστούμε από καρδιάς :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ τώρα τι να πω;

Συγκινούμαι και χαίρομαι που ένας αγαπημένος φίλος ο Θάνος πήρε αυτήν την ΜΕΓΑΛΗ συνέντευξη απο αυτόν τον ογκόλιθο της παγκόσμιας επιτρέψτε μου μουσικής,τον Μίκη.

Θανάση εύχομαι φίλε μου ο δρόμος των τραγουδιών και των προσώπων που ζητούν να αναγνωριστεί η ιστορία τους και που είναι μακρύς να σου ανοίξει διάπλατα γιατι χρειαζόμαστε τις γνώσεις και το μεράκι σου.

Και που είσαι...

Η "θέση" του Πάνου Γεραμάνη ίσως ζητεί συνεχιστή.Και να κοιτάξουμε απο Καλαμαριά μεριά.

Αντώνης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε Θάνο!!!

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία σου!!! Προσεγμένη δουλειά, ουσιαστικές ερωτήσεις που αλίευσαν καυστικές και ουσιαστικές απαντήσεις. Και εις ανώτερα (αν υπάρχει κάτι ανώτερο!) ;)

ΥΓ: Οτι θα γινόμουν και "ερευνητής της Ελληνικής μουσικής" δεν το περίμενα ποτέ! :blush::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ μέρες που είναι θα ανοίξω...λίγο παραπάνω το στόμα μου μιας και δε μιλάω πολύ...Μ'άρεσε πολύ αυτό που έθιξε η Ελίνα και θα το επαναλάβω:"Σε ζηλεύω Θάνο,δε δε φθονώ...Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά"...Το forum αυτό ξεκίνησε σα μια μεγάλη παρέα ανθρώπων,που τους ενώνει η αγάπη τους,για τον ξεχωριστό αυτό "φίλο" μας,τον άνθρωπο,το χαρισματικό Έλληνα,τον τραγουδιστή,το μουσικό Γιώργο Νταλάρα...2,5 χρόνια,που είμαι μέλος αυτής της κοινότητας φίλων,δυστυχώς δε γίναμε όλοι φίλοι,δε θα μπορούσαμε άλλωστε,ούτε πρακτικά μα ούτε καν θεωρητικά...Η συλλογικότητα και η αληλεγγύη,δε θα μπορούσε να υφίσταται καθολικά,μεταξύ ανθρώπων,που ζουν κυριολεκτικά σε διαφορετικές γωνιές της γης,μεταξύ διαφορετικών χαρακτήρων-οι οποίοι μάλιστα κατά καιρούς εμφάνισαν και λίγά(ευτυχώς)"προβληματικά" μέλη,που ξεσκεπάστηκαν από μόνα τους και αποσύρθηκαν(αφού στο forum μας,ποτέ στο παρελθόν δε χρησιμοποιήθηκε,όπως συμβαίνει σε όλα τα υπόλοιπα,από τους διαχειριστές του και τον κατασκευαστή του το δικαίωμα του "ban"-αποβολής μέλους)...'Ομως...

Όλοι εμείς περισσότερο,που γνωριζόμαστε μεταξύ μας,προσπαθούμε και προσπαθήσαμε,να γινόμαστε "μια φωνή"-σε ελάχιστες περιπτώσεις και "μια γροθιά"-όταν τα γεγονότα το απαιτούσαν,δηλ,σε συναυλίες,που συμμετείχαμε συλλογικά,σε ταξίδια στο εσωτερικό και εξωτερικό,σε εκδηλώσεις τύπου "Mad Concert",σε ιδιότυπα φαινόμενα τύπου "Παλλάς" μα και να χάνουμε τη συλλογικότητά μας και την αλληλεγγύη μας,σε κάποιες περιπτώσεις παρουσιάσεων δίσκων κι ακόμα περισσότερο να αυτοαναιρούμαστε,αναθεματίζοντας το παρελθόν μας και να ακυρώνουμε κάθε καλόπιστη μας σχέση,κάθε φιλικό συναίσθημα, στο θέμα "Ορφέας"(που κι εκείνος ξεκίνησε από ανθρώπους,που τους ένωνε και τους ενώνει η αγάπη τους στην καλή ελληνική μουσική κι ακόμα περισότερο και ειδικότερα στο Γιώργο Νταλάρα),του οποίου είμαι μέλος και του οποίου η αξία άξια ολοένα και μεγαλώνει,στο οποίο όμως συνέβησαν αχαρακτήριστα πράγματα και θάματα στο βωμό αδιευκρίνιστων λόγων και αιτιών...

Εδώ λοιπόν αποκτούν μεγάλη αξία τα λόγια της Ελίνας....Γιατί ο φίλος μου Θανάσης Γιώγλου,ό,τι έχει καταφέρει τόσα χρόνια,το έχει καταφέρει,λόγω της "σπάνιας ράτσας" του,της άδολης προσφοράς του,με την αγάπη και το μεράκι του,με το "αγαθό" του θράσος και την μπέσα του...Γι'αυτό εκείνος,που όλοι μας τόσο πολύ αγαπούμε τον έχει ξεχωρίσει και τοποθετήσει σε μια ειδικής αξίας γωνιά στην καρδιά του και του έχει προσφέρει πολυποίκιλες συγκινήσεις αγάπης και αναγνώρισης,με αποκορύφωμα εκείνη στο φινάλε του Παλλάς,στις 13/01/2008...Και η συνέντευξη του Μίκη,δεν πρέπει να μας ξενίζει...Ο Θάνος κάνει και παίρνει ό,τι του αξίζει και έχει να δώσει και να πάρει επάξια ακόμα πολλά...Τέλος.

Αυτά,βάζοντας τα λόγια μου και τα γεγονότα σε μια τάξη,γιατί παρέμεναν "εν αταξία" εδώ και κάμποσο καιρό,γράφοντάς τα με συναίσθημα στενοχώριας,που δεν βαζίδουμε όλοι μαζί,εξαιτίας...Έλα ντε;;;;

Καλή ανάσταση,με υγεία σε όλους... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ μέρες που είναι θα ανοίξω...λίγο παραπάνω το στόμα μου μιας και δε μιλάω πολύ...Μ'άρεσε πολύ αυτό που έθιξε η Ελίνα και θα το επαναλάβω:"Σε ζηλεύω Θάνο,δε δε φθονώ...Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά"...Το forum αυτό ξεκίνησε σα μια μεγάλη παρέα ανθρώπων,που τους ενώνει η αγάπη τους,για τον ξεχωριστό αυτό "φίλο" μας,τον άνθρωπο,το χαρισματικό Έλληνα,τον τραγουδιστή,το μουσικό Γιώργο Νταλάρα...2,5 χρόνια,που είμαι μέλος αυτής της κοινότητας φίλων,δυστυχώς δε γίναμε όλοι φίλοι,δε θα μπορούσαμε άλλωστε.ούτε πρακτικά μα ούτε καν θεωρητικά...Η συλλογικότητα και η αληλεγγύη,δε θα μπορούσε να υφίσταται καθολικά,μεταξύ ανθρώπων,που ζουν κυριολεκτικά σε διαφορετικές γωνιές της γης,μεταξύ διαφορετικών χαρακτήρων-οι οποίοι μάλιστα κατά καιρούς εμφάνισαν και λίγά(ευτυχώς)"προβληματικά" μέλη,που ξεσκεπάστηκαν από μόνα τους και αποσύρθηκαν(αφού στο forum μας,ποτέ στο παρελθόν δε χρησιμοποιήθηκε,όπως συμβαίνει σε όλα τα υπόλοιπα,από τους διαχειριστές του και τον κατασκευαστή του το δικαίωμα του "ban"-αποβολής μέλους)...'Ομως...

Όλοι εμείς περισσότερο,που γνωριζόμαστε μεταξύ μας,προσπαθούμε και προσπαθήσαμε,να γινόμαστε "μια φωνή"-σε ελάχιστες περιπτώσεις και "μια γροθιά"-όταν τα γεγονότα το απαιτούσαν,δηλ,σε συναυλίες,που συμμετείχαμε συλλογικά,σε ταξίδια στο εσωτερικό και εξωτερικό,σε εκδηλώσεις τύπου "Mad Concert",σε ιδιότυπα φαινόμενα τύπου "Παλλάς" μα και να χάνουμε τη συλλογικότητά μας και την αλληλεγγύη μας,σε κάποιες περιπτώσεις παρουσιάσεων δίσκων κι ακόμα περισσότερο να αυτοαναιρούμαστε,αναθεματίζοντας το παρελθόν μας και να ακυρώνουμε κάθε καλόπιστη μας σχέση,κάθε φιλικό συναίσθημα, στο θέμα "Ορφέας"(που κι εκείνος ξεκίνησε από ανθρώπους,που τους ένωνε και τους ενώνει η αγάπη τους στην καλή ελληνική μουσική κι κόμα περισότερο και ειδικότερα στο Γιώργο Νταλάρα),του οποίου είμαι μέλος και του οποίου η αξία άξια ολοένα και μεγαλώνει,στο οποίο όμως συνέβησαν αχαρακτήριστα πράγματα και θάματα στο βωμό αδιευκρίνιστων λόγων και αιτιών...

Εδώ λοιπόν αποκτούν μεγάλη αξία τα λόγια της Ελίνας....Γιατί ο φίλος μου Θανάσης Γιώγλου,ό,τι έχει καταφέρει τόσα χρόνια,το έχει καταφέρει,λόγω της "σπάνιας ράτσας" του,της άδολης προσφοράς του,με την αγάπη και το μεράκι του,με το "αγαθό" του θράσος και την μπέσα του...Γι'αυτό εκείνος,που όλοι μας τόσο πολύ αγαπούμε τον έχει ξεχωρίσει και τοποθετήσει σε μια ειδικής αξίας γωνιά στην καρδιά του και του έχει προσφέρει πολυποίκιλες συγκινήσεις αγάπης και αναγνώρισης,με αποκορύφωμα εκείνη στο φινάλε του Παλλάς,στις 16/01/2007...Και η συνέντευξη του Μίκη,δεν πρέπει να μας ξενίζει...Ο Θάνος κάνει και παίρνει ό,τι του αξίζει και έχει να δώσει και να πάρει επάξια ακόμα πολλά...Τέλος.

Αυτά,βάζοντας τα λόγια μου και τα γεγονότα σε μια τάξη,γιατί παρέμεναν "εν αταξία" εδώ και κάμποσο καιρό,γράφοντάς τα με συναίσθημα στενοχώριας,που δεν βαζίδουμε όλοι μαζί,εξαιτίας...Έλα ντε;;;;

Καλή ανάσταση,με υγεία σε όλους...  :blush:

Φίλε Αρη,

Πιο πολύ απ'ολα με συγκίνησαν τα λόγια σου γιατί είναι λόγια σταράτα αλλά και λόγια καρδιάς ..... :blush:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα, τί παραπάνω να πω εγώ από όσα ειπώθηκαν, αλλά και πώς να εκφράσω τα συναισθήματά μου για όλο αυτό; :music:

Θ' αρχίσω με ερώτηση: Υπάρχει πουθενά αλλού συνέντευξη με τόσο ουσιαστικές ερωτήσεις (και κατά συνέπεια ανάλογες απαντήσεις), που να "φωτίζουν" τόσο πολύ την προσωπικότητα του τεράστιου Μίκη Θεοδωράκη;

@ Θανάση:

Πριν τις γιορτές μου είχες πει κάτι για μια έκπληξη, αλλά με τίποτα δεν θα μπορούσα να φανταστώ πως θα ήταν αυτό που διάβασα! :music: Μπορώ να πω πως είναι ένα μεγάλο δώρο, και για μένα προσωπικά, αλλά και για όλους όσους αγαπούν την ελληνική μουσική! Να σου πω λοιπόν ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μπράβο, αλλά και στον Πολίτη Κ. που απ' ότι έχουμε δει, έχει φιλοξενήσει πάρα πολύ ενδιαφέροντα θέματα και καταπληκτικές συνεντεύξεις, πράγμα που δεν συναντάς σε πολλές εκδόσεις Δήμων (π.χ. στην πόλη μου δεν νομίζω να υπάρχει καν ανάλογο περιοδικό, αλλά τί λέω τώρα; Για τη Γλυφάδα δε μιλάμε; Εδώ ΕΝΑ θέατρο έχουμε, αυτό της Αιξωνής, κι αυτό κάποιοι θέλουν να το κλείσουν λόγω διαφόρων συμφερόντων, και για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους, αν δεν ήταν ο πατέρας μου και 2-3 ακόμα σωστοί και τίμιοι άνθρωποι στην Πολεοδομία, θα είχε κλείσει προ πολλού... B) )

Αφού τα 'χωσα λίγο, να επανέλθω στο θέμα μας, για να σου ευχηθώ εις ανώτερα (θα πει κάποιος, τί ανώτερο απ' αυτό; αλλά ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να γίνει στο μέλλον :music:) γιατί πραγματικά το αξίζεις! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτα πρώτα πολλά μπράβο για την επιτυχία! Δεν είναι μικρό πράγμα να πάρεις συνέντευξη στον Θεοδωράκη.

Τώρα για τα της συνέντευξης...Θα ξέρεις ότι η ιστορία όπως τη διηγείται ο Καζαντζίδης είναι αλλιώτικη (αναφέρομαι στο κομμάτι για Καζαντζίδη, Πάρκ, Μπιθικώτση)...

Θα ήθελα να ρωτούσες και για κείνες τις ηχογραφήσεις της Χαρούλας αφού-ορθώς-ρώτησες για του Ρέμου.... :music:

Πάντα τέτοια!

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kώστα , ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις. :rolleyes:

Όσον αφορά τις ηχογραφήσεις με την Αλεξίου (ασφαλώς αναφέρεσαι στα τραγούδια από το θεατρικό έργο "Αυτό το δέντρο δεν το λέγανε υπομονή"), κάνε λίγη υπομονή γιατί ήδη βρίσκονται στο στάδιο της διερεύνησης και πιστεύω πως σύντομα θα ξέρουμε περισσότερα... :rolleyes::music: Απλά το συγκεκριμένο θέμα το θυμήθηκα αρκετά αργότερα από τη στιγμή που πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη....

Όσον αφορά το θέμα της συνεργασίας Καζαντζίδη-Μπιθικώτση, μάλλον θα εννοείς αυτό που έχει πει ο Καζαντζίδης , πως όταν έγιναν οι εμφανίσεις τους στο θέατρο "Παρκ" το 1963, ο Θεοδωράκης ήταν στο νοσοκομείο στο Λονδίνο (με φυματίωση αν θυμάμαι καλά) και τους είχε παρακαλέσει (τον Καζαντζίδη και τη Μαρινέλλα) να συμμετάσχουν στις παραστάσεις, (νομίζω πως ήταν οι παραστάσεις της "Όμορφης Πόλης") και μάλιστα συμμετείχαν δωρεάν.

Στη συγκεκριμένη συνέντευξη όμως ο Θεοδωράκης δεν αναφέρεται στη συνεργασία στο "Παρκ" αλλά στο "Κεντρικόν" το 1961 και στις περιπέτειες του "’ξιον Εστί" μέχρι την έκδοσή του... :music::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το θέμα Καζαντζίδη, αναφέρομαι σε μια αφήγησή του που μιλάει για όλα αυτά (όχι για το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ όμως ,άραγε γιατί; ) και φτάνει και στο ΠΑΡΚ....Με αυτά δεν βγαίνει εύκολα άκρη....Απλά έτσι για την ιστορία το ανέφερα ,ότι υπάρχει κι άλλη εκδοχή...Έτυχε να το ξαναδιαβάσω χτες... Αυτά όμως δεν μειώνουν σε τίποτα την σημαντική συνέντευξη! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά εγώ οφείλω να σας ευχαριστήσω όλους σας για τα καλά σας σχόλια και λόγια....

Ήταν πραγματικά συγκλονιστική εμπειρία η συναναστροφή μ'αυτό τον μύθο του νεότερου ελληνικού πολιτισμού....

Νιώθω όμως πως οφείλω κάποιες ευχαριστίες και μέσα από τη σελίδα μας σε κάποιους ανθρώπους, χωρίς την παρουσία των οποίων , ίσως αυτή η συνέντευξη να μην είχε πραγματοποιηθεί.

Πρώτα απ'όλους την οικογένειά μου που με "μύησε" στη "μαγεία" της μουσικής του Μίκη...Από τα μαύρα χρόνια της χούντας ο "Επιτάφιος" ακούγονταν στο σπίτι, σε μια παλιά μπομπίνα....

Τη Βιβή για τη στήριξή της και την υπομονή της....

Tην εξαιρετική κυρία Ρένα Παρμενίδου για την ουσιαστικότατη βοήθειά της...

Το γραφείο Τύπου του Δήμου Καλαμαριάς που αγκάλιασε από την αρχή όλη αυτή την προσπάθεια.

Την Αγνή για το σκαννάρισμα, το "ανέβασμα" και το ενδιαφέρον της...

Όλους εσάς που μπήκατε στον κόπο και τη διαβάσατε και τη σχολιάσατε με τόσο όμορφα και "από καρδιάς" λόγια και με τις παρατηρήσεις σας...Να ξέρετε πως αν δεν ήσασταν εσείς , ίσως να μην υπήρχε λόγος για να γίνουν όλα αυτά...Ειλικρινά σας μιλάω... Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις τους φίλους σου να επικροτούν τις προσπάθειες και τις επιτυχίες σου...Και φυσικά δεν "φοβάσαι" να κάνεις κι εσύ το ίδιο...Να επικροτήσεις την προσπάθεια του άλλου...

Γιατί,κακά τα ψέματα, αν δεν υπάρχει ανταπόκριση κι αν δε νιώθεις πως κάποιοι γουστάρουν αυτά που κάνεις, τότε για ποιο λόγο να τα κάνεις; ’λλωστε και με το τραγούδι το ίδιο πράγμα δεν συμβαίνει; Αν δεν έχει επιτυχία ένα τραγούδι και δεν ακουστεί , ποιος ο λόγος να κυκλοφορήσει; Μόνο για να υπάρχει; Το ίδιο πράγμα, έτσι τουλάχιστον το νιώθω εγώ, συμβαίνει κι εδώ...Μια καλή συνέντευξη , ένα ωραίο άρθρο, μια αντικειμενική κριτική από οποιονδήποτε πιστεύω πως αξίζει να επικροτηθεί...Και φυσικά και να κατακριθεί στην αντίθετη περίπτωση...

Ήταν πραγματικά μια σπουδαία εμπειρία η οποία έγινε ακόμη ομορφότερη , γιατί έγινε, χωρίς να μεσολαβήσουν "manager και paterager" και διάφοροι άλλοι παρατρεχάμενοι...

Mόνο ο "Μικρός Βοριάς" , ο φίλος μου ο Αποστόλης , χωρίς τη βοήθεια και τη συμβολή του οποίου . αυτή η συνέντευξη δεν θα είχε πραγματοποιηθεί...

Αποστόλη, σ'ευχαριστώ για όλα....Η επόμενη θα γίνει στη Ζάτουνα , έτσι; :(

Και το πιο ωραίο απ'όλα ήταν πως το περιοδικό κυκλοφόρησε στις 21 Απριλίου... :pity:

Ξέρετε , όταν παλαιότερα είχαμε το συγκρότημα "Ταξιδιώτες στο χρόνο" εδώ στη Θεσσαλονίκη, είχαμε "θεσμοθετήσει", κατά κάποιο τρόπο, μια συναυλία κάθε χρόνο στις 17 Νοεμβρίου...Έτσι σαν μια πράξη μνήμης και αντίδρασης απέναντι σε κάθε τι φασιστικό και απολυταρχικό....

Η "θεά τύχη" λοιπόν ήθελε να κυκλοφορήσει το περιοδικό στις 21 Απριλίου, έτσι σαν μια νέα πράξη αντίδρασης σε οτιδήποτε επιβάλλεται....

Δεν ξέρω αν υπάρχουν "ανώτερα"....Σίγουρα πάντως υπάρχουν κι άλλα όμορφα πράγματα που "γεννιούνται"...

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Θανάσης :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα στην εκπομπή του στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ στις 19.00" ο Γιώργος Τσάμπρας θα αναφερθεί , μεταξύ άλλων και στη συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στον "Πολίτη Κ" ,η οποία, σύμφωνα με "πληροφορίες" του έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

:(:(:(:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0