Sign in to follow this  
Followers 0
Agnie

Μίκης Θεοδωράκης- "Συνέντευξη στον Πολίτη Κ"

39 posts in this topic

...Διεθνής αναγνώριση δηλαδή!!! :):(:(

Μπράβο ρε Θάνο!! Εις ανώτερα!! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια..... :(

Και σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις γνώσεις που τόσο απλόχερα μας προσφέρεις :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σήμερα στην εκπομπή του στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ στις 19.00" ο Γιώργος Τσάμπρας θα αναφερθεί , μεταξύ άλλων και στη συνέντευξη του Μίκη Θεοδωράκη στον "Πολίτη Κ" ,η οποία, σύμφωνα με "πληροφορίες" του έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

:(:(:(:(

Για όσους δεν κατάφεραν να το ακούσουν :(:pity:

http://rapidshare.com/files/113014803/Afie...6.5.08.rar.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία και περιεκτική συνέντευξη. Σήμερα μόλις, βρήκα λίγο χρόνο να τη διαβάσω. Θανάση συγχαρητήρια.

Πιστεύω πως οι ερωτήσεις ήταν αρκετά εξειδικευμένες, αιτιολογημένες και όχι γενικότροπες και αυτό δυνάμωσε τη συνομιλία. Και ως συνήθως χείμαρρος ο Θεοδωράκης, χρειάζεται δύο σελίδες για να απαντήσει σε κάθε ερώτηση.

Και οι ερωτήσεις έβγαλαν στην επιφάνεια ωραίες αφηγήσεις, που αρκετές εγώ οφείλω να πω πως δεν τις ήξερα, ίσως και να τις είχα διαβάσει και να μην τις θυμόμουν. Αρκετές όμως δεν τις ήξερα. Μου έκανα εντύπωση για παράδειγμα, το περιστατικό με το Κάποια μάνα αναστενάζει και με τη Μυρτώ στο απέναντι πεζοδρόμιο και η "απολογία" για τα τραγούδια της Παπαγιαννοπούλου. Για σκεφτείτε πως θα ήταν το "’ξιον Εστί" με τον Καζαντζίδη στο "βυζαντινό" μέρος. Για μένα θα έχει επίσης ενδιαφέρον το cd με τις επανεκτελέσεις από τη Γλυκερία, γιατί θα συμφωνήσουμε ότι ο συνθέτης εμπιστεύθηκε σε άνδρες τα "λαϊκά" του τραγούδια, ενώ οι γυναικείες φωνές τραγούδησαν χονδρικά τα πιο "λυρικά" κομμάτια. Είμαι περίεργη να δω πως είναι αυτά με μία γυναικεία φωνή.

Τέλος, η συνέντευξη είχε εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό.

Όσον αφορά τις επί της ουσίας αναφορές του Θεοδωράκη, θα συνυπογράψω μερικά από τα πολύ ενδιαφέροντα που είπε:

- τη συχνά μυωπική και αχάριστη ελληνική κοινωνία

- τη θεωρία της συμπαντικής αρμονίας

- το ότι το τραγούδι είναι το καθημερινό ψωμί του λαού μας

Ωραία συνέντευξη. Μπράβο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολύ ωραία και περιεκτική συνέντευξη. Σήμερα μόλις, βρήκα λίγο χρόνο να τη διαβάσω. Θανάση συγχαρητήρια.

Πιστεύω πως οι ερωτήσεις ήταν αρκετά εξειδικευμένες, αιτιολογημένες και όχι γενικότροπες και αυτό δυνάμωσε τη συνομιλία. Και ως συνήθως χείμαρρος ο Θεοδωράκης, χρειάζεται δύο σελίδες για να απαντήσει σε κάθε ερώτηση.

Και οι ερωτήσεις έβγαλαν στην επιφάνεια ωραίες αφηγήσεις, που αρκετές εγώ οφείλω να πω πως δεν τις ήξερα, ίσως και να τις είχα διαβάσει και να μην τις θυμόμουν. Αρκετές όμως δεν τις ήξερα. Μου έκανα εντύπωση για παράδειγμα, το περιστατικό με το Κάποια μάνα αναστενάζει και με τη Μυρτώ στο απέναντι πεζοδρόμιο και η "απολογία" για τα τραγούδια της Παπαγιαννοπούλου. Για σκεφτείτε πως θα ήταν το "’ξιον Εστί" με τον Καζαντζίδη στο "βυζαντινό" μέρος. Για μένα θα έχει επίσης ενδιαφέρον το cd με τις επανεκτελέσεις από τη Γλυκερία, γιατί θα συμφωνήσουμε ότι ο συνθέτης εμπιστεύθηκε σε άνδρες τα "λαϊκά" του τραγούδια, ενώ οι γυναικείες φωνές τραγούδησαν χονδρικά τα πιο "λυρικά" κομμάτια. Είμαι περίεργη να δω πως είναι αυτά με μία γυναικεία φωνή.

Τέλος, η συνέντευξη είχε εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό.

Όσον αφορά τις επί της ουσίας αναφορές του Θεοδωράκη, θα συνυπογράψω μερικά από τα πολύ ενδιαφέροντα που είπε:

- τη συχνά μυωπική και αχάριστη ελληνική κοινωνία

- τη θεωρία της συμπαντικής αρμονίας

- το ότι το τραγούδι είναι το καθημερινό ψωμί του λαού μας

Ωραία συνέντευξη. Μπράβο.

Δώρα, σε ευχαριστώ πολύ για τα "από καρδιάς" λόγια σου... :(:pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρήκα κάποια λίγα περιοδικά στο αρχείο του Δήμου. Όποιος δεν το έχει ας μου στείλει Pm να του το στείλω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και δεν συνηθίζω να "ευλογώ τα γένια μου", δεν μπορώ να κρύψω τη χαρά, τη συγκίνηση και την τιμή που ένιωσα, όταν διαπίστωσα πως η συνέντευξη που μου παραχώρησε ο Μίκης Θεοδωράκης το 2007 για το περιοδικό του Δήμου Καλαμαριάς, φιλοξενήθηκε στις σελίδες του βιβλίου "Διάλογοι στο λυκόφως", μετά από επιλογή του ίδιου...

 

Στις 90 «καλύτερες» η συνέντευξη του Μίκη στον Θανάση Γιώγλου

17/05/2016

 

 

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

 

 

http://www.ogdoo.gr/politismos/vivlio/stis-90-kalyteres-i-synentefksi-tou-miki-ston-thanasi-gioglou

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια,Θάνο!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο σου Θάνο!

 

Εύχομαι και εις άλλα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0