Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Συνέντευξη στο "Ντέρτι" Fm

82 posts in this topic

Δεν υπαρχει κανενα τραγουδι που βγαινει σε δισκο (ακομα και live) κ να μην εχει την συγκαταθεση των δημιουργων! Να το ξερεις!!! B)

[...] έχουν βγει δίσκοι και χωρίς την συγκατάθεση των δημιουργών. [...]

Ένα παράδειγμα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι που είπε ο Ρέμος το "Να 'χα τη δύναμη" στον live δίσκο "Μια νύχτα μόνο" (2001). Τα πρώτα αντίτυπα του δίσκου είχαν αυτό το τραγούδι, και το "έκοψαν" στα τα επόμενα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα τραγουδι που βγαινει σε δισκο (ακομα και live) κ να μην εχει την συγκαταθεση των δημιουργων! Να το ξερεις!!! ;)

[...] έχουν βγει δίσκοι και χωρίς την συγκατάθεση των δημιουργών. [...]

Ένα παράδειγμα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή είναι που είπε ο Ρέμος το "Να 'χα τη δύναμη" στον live δίσκο "Μια νύχτα μόνο" (2001). Τα πρώτα αντίτυπα του δίσκου είχαν αυτό το τραγούδι, και το "έκοψαν" στα τα επόμενα.

πολυ σωστα τα παραδειγμα τα σας αλλα ειναι στην ιδια "γραμμη" με αυτο που σας ειπα,αν οι δημιουργοι αρνιοντουσαν την επανεκτελεση των κομματιων θα εκαναν οτι εκανε κ ο συνθετης του τραγουδιου "Να 'χα την δυναμη" θα "εκοβε" την κυκλοφορια,οποτε οι Σαββοπουλος-Κατσιμιχα δεν ειχαν προβλημα "εκτελεσης" των τραγουδιων τους ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν οι δημιουργοι αρνιοντουσαν την επανεκτελεση των κομματιων θα εκαναν οτι εκανε κ ο συνθετης του τραγουδιου "Να 'χα την δυναμη" θα "εκοβε" την κυκλοφορια,οποτε οι Σαββοπουλος-Κατσιμιχα δεν ειχαν προβλημα "εκτελεσης" των τραγουδιων τους  ;)

Δεν είχαν πρόβλημα εκτέλεσης των τραγουδιών τους διοτι απλά το πήραν στο χαβαλέ.Και αυτό φαινόταν ξεκάθαρα στις live εμφανίσεις τους.Και το οτι κυκλοφόρησαν τα τραγούδια σε σημαίνει πως έδωσαν τη συγκατάθεσή τους.Αλλά για να καταλήξουμε, όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια.Μην πέσουμε στην παγίδα και συγκρίνουμε το ήθος των καλλιτεχνών γιατί θα γελάσουμε πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια τι γινεται με την "κασσετα" απο το Ντερτι,θα την ακουσουμε? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο αδερφός μου άκουσε οτι ο Γ.Νταλάρας μάλλον θα δώσει συνέντευξη στο Ντέρτι FM.

Βασικά αυτό που άκουσε ήταν σαν διαφημιστικό ενός λεπτού και στο τέλος είπε: "Ο Νταλάρας στο Ντέρτι".... Μήπως να έχουμε το νου μας; :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο αδερφός μου άκουσε οτι ο Γ.Νταλάρας μάλλον θα δώσει συνέντευξη στο Ντέρτι FM.

Βασικά αυτό που άκουσε ήταν σαν διαφημιστικό ενός λεπτού και στο τέλος είπε: "Ο Νταλάρας στο Ντέρτι".... Μήπως να έχουμε το νου μας; :razz::razz:

Μάλλον πρέπει να έχουμε το νου μας, Αποστόλη, αν λάβουμε υπ' όψιν πως στο εξώφυλλο του νέου cd υπάρχει αυτοκόλλητο σχετικό με το Ντέρτι FM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως...η συνέντευξη στο Ντέρτι στον Μπαλαχούτη είναι μία πολύ ωραία συνέντευξη στα πλαίσια κυκλοφορίας cd. Και το ίδιο πιστεύω θα γίνει και με αυτήν που αναφέρει ο Αποστόλης. Μην επηρεαζόμαστε από το σταθμό. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με την Μάρω. Η περσινή, αμιγώς μουσική συνέντευξη στον ίδιο σταθμό , ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες ραδιοφωνικές συνεντεύξεις που έχει κάνει ο Νταλάρας τα τελευταία χρόνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι πήρε το αυτί μου για αύριο (Πέμπτη) στις 8 το βράδυ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απ' τα ψηλά στα χαμηλά... :blink:

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ με γενικευμένους αφορισμούς. Κι αυτό γιατί η περσινή συνέντευξη ήταν πολύ καλή. Κι -επιπλέον- να πω πως δεν μπορεί να πηγαίνει κάποιος καλλιτέχνης μόνο στην ΕΡΑ ή στον Μελωδία ή όπου αλλού θέλει ο καθένας από εμάς. Εξαρτάται κι από τον παραγωγό, την φιλική σχέση με τον καλλιτέχνη. Είναι και θέμα χορηγού επικοινωνίας κι όλα τα συναφή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απ' τα ψηλά στα χαμηλά... :blink:

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ με γενικευμένους αφορισμούς. Κι αυτό γιατί η περσινή συνέντευξη ήταν πολύ καλή. Κι -επιπλέον- να πω πως δεν μπορεί να πηγαίνει κάποιος καλλιτέχνης μόνο στην ΕΡΑ ή στον Μελωδία ή όπου αλλού θέλει ο καθένας από εμάς. Εξαρτάται κι από τον παραγωγό, την φιλική σχέση με τον καλλιτέχνη. Είναι και θέμα χορηγού επικοινωνίας κι όλα τα συναφή.

Συμφωνώ Ελίνα.

Η περσινή συνέντευξη, ήτανε πλούσια, πολύ περιεκτική και δεν αναλώθηκε σε χαζές ερωτήσεις που ακούμε - ενίοτε - απο "διακεκριμένους" σταθμούς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαρτάται κι από τον παραγωγό, την φιλική σχέση με τον καλλιτέχνη. Είναι και θέμα χορηγού επικοινωνίας κι όλα τα συναφή.

Ατυχώς η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική αγαπητή Ελίνα και δεν έχει σχέση ούτε με φιλίες ούτε με άλλα συναφή. Είναι απλά θέμα προβολής. Επειδή το cd είναι παραγωγή της Λύρα, ο Γιώργος θα πρέπει να το προωθήσει εκ των ενόντων, δηλαδή από τα "εκφραστικά μέσα" που διαθέτει το συγκεκριμένο μαγαζί. Ήτοι τον ALTER, το Ντέρτι, την Όαση και ότι άλλο έρημο μέσο διαθέτει η επιχείρηση. Οπότε κάτι ηρωϊκά περί του "επιλέγω μόνο ποιοτικά ραδιόφωνα και αρνούμαι να κάνω κάτι που δεν με εκφράζει προσωπικά απλώς και μόνο για να προωθήσω τη δουλειά μου" που είχαν ακουστεί σε εκπομπή του Ποσειδώνα Γιαννόπουλου (άλλος ποιοτικός αυτός...) πάνε περίπατο. Επομένως, ή δεν κάνεις ανάλογες δηλώσεις και αποδέχεσαι όπως συμβαίνει άλλωστε τους όρους της δημοσιότητας, ή όταν ανοίγει το στόμα σου φροντίζεις να μην αυτοαναιρείσαι στη λογική "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" ιδίως αν το συγκεκριμένο μέσο εντάσσεται στα σκουπίδια τα οποία επίσης καυτηριάζεις. Αυτά τα λίγα από μένα και σταματώ εδώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού είναι σκουπίδια το "Ντέρτι" ας πάει να δώσει συνέντευξη στο Τρίτο Πρόγραμμα να την ακούσουν 3 άτομα...Και μετά να λέμε γιατί δεν ακούγεται το cd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαρτάται κι από τον παραγωγό, την φιλική σχέση με τον καλλιτέχνη. Είναι και θέμα χορηγού επικοινωνίας κι όλα τα συναφή.

Ατυχώς η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική αγαπητή Ελίνα και δεν έχει σχέση ούτε με φιλίες ούτε με άλλα συναφή. Είναι απλά θέμα προβολής. Επειδή το cd είναι παραγωγή της Λύρα, ο Γιώργος θα πρέπει να το προωθήσει εκ των ενόντων, δηλαδή από τα "εκφραστικά μέσα" που διαθέτει το συγκεκριμένο μαγαζί. Ήτοι τον ALTER, το Ντέρτι, την Όαση και ότι άλλο έρημο μέσο διαθέτει η επιχείρηση. Οπότε κάτι ηρωϊκά περί του "επιλέγω μόνο ποιοτικά ραδιόφωνα και αρνούμαι να κάνω κάτι που δεν με εκφράζει προσωπικά απλώς και μόνο για να προωθήσω τη δουλειά μου" που είχαν ακουστεί σε εκπομπή του Ποσειδώνα Γιαννόπουλου (άλλος ποιοτικός αυτός...) πάνε περίπατο. Επομένως, ή δεν κάνεις ανάλογες δηλώσεις και αποδέχεσαι όπως συμβαίνει άλλωστε τους όρους της δημοσιότητας, ή όταν ανοίγει το στόμα σου φροντίζεις να μην αυτοαναιρείσαι στη λογική "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" ιδίως αν το συγκεκριμένο μέσο εντάσσεται στα σκουπίδια τα οποία επίσης καυτηριάζεις. Αυτά τα λίγα από μένα και σταματώ εδώ.

Κρίμα που έχεις τέτοια άποψη για τον Νταλάρα επειδή επέλεξε το Ντέρτι ή ό,τι άλλο. Εγώ έχω τελείως διαφορετική, όπως καταλαβαίνεις. Ο άνθρωπος αυτός όπου κι αν πάει η ποιότητά του και η αξιοπρέπειά του δεν μπορεί να αναιρεθεί από καμια Ελίνα κι από καμια hermina. Ο Νταλάρας πάντα στα ψηλά θα είναι στην δική μου συνείδηση.

Και σταματώ κι εγώ εδώ αγαπητή hermina. Γιατί η λογική μου δεν είναι να αντιπαρατίθεμαι προσωπικά με κανένα μέλος, όπως -ευελπιστώ- έχεις καταλάβει. Απόψεις ανταλλάσουμε που δεν συγκλίνουν απαραίτητα.

Υ.Γ Κι επειδή κανέις μας εδώ μέσα δεν είναι ''κουτάβι'' ούτε κι εγώ, γνωρίζουμε πολύ καλά τους νόμους της δισκογραφίας και την σύνδεσή της με τα μέσα. Αυτό είναι άλλο και το ανέφερα πιο πάνω σχετικά με τους χορηγούς επικοινωνίας.

Εν κατακλείδι,μακάρι να έχουν ρεπορτάζ προώθησης του υπέροχου αυτού δίσκου και στο ''Πολύ μπλα μπλα''! Ποσώς με πειράζει! :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να θυμίσω κι εγώ στην Ερμίνα πως η συνέντευξη που έδωσε στον Κώστα Μπαλαχούτη στο Ντέρτι πέρυσι, ήταν απο τις καλύτερές του.

Όταν ο δημοσιογράφος που θα κάνει τη συνέντευξη ξέρει το αντικείμενο και έχει ένα επίπεδο, δε με ενδιαφέρει που δουλεύει. Στον αντίποδα , για τον ίδιο λόγο, ήταν η αποψή μου για τον Θέμο.

Τώρα αν εσύ θεωρείς μόνο την ΕΡΤ ποιοτικό μέσο, πρόβλημά σου! Ας πάει στην Μπήλιω να δίνει συνεντεύξεις που δεν ξέρει που της πάνε τα τέσσερα! Μόνο και μόνο για να λέμε οτι δεν πάει σε σταθμούς χαμηλού επιπέδου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0