Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Συνέντευξη στο "Ντέρτι" Fm

82 posts in this topic

Mόλις με πληροφόρησε η Αγνή (η οποία είναι εκτός σπιτιού) πως στο "Ντέρτι" Fm έχει τώρα συνέντευξη του Νταλάρα...

Την ακούει κανείς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιμενε,εχει διαφημισεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεχρι να βαλω κασσετα... :D

Εχει.... την γραφω....

Μεχρι τι ωρα θα ειναι...θα δουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

την εχει κανεις την Συνεντευξη??? Πως γινεται να την ακουσουμε??? Ελα παιδια καντε το θαυμα σας ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
την εχει κανεις την Συνεντευξη??? Πως γινεται να την ακουσουμε???

Tην έχει το "Ντέρτι"...

Έχεις κανένα γνωστό να την πάρουμε; ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα ρε παιδιά ο Νταλάρας πήγε στον Ντέρτι;

Ήμαρτον Παναγιά μου ...τι άλλο θα ακούσουμε; ;):razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί κάποιος να πηγαίνει εκεί που θέλουμε εμείς; Και στο κάτω κάτω με εξαίρεση τον Τσάμπρα μόνο τον Ντέρτι έχω ακούσει να παίζει ξεχασμένα διαμάντια τύπου ’ργησα να σε γνωρίσω, Έζησε με το τίποτα κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλα ρε παιδιά ο Νταλάρας πήγε στον Ντέρτι;

Ήμαρτον Παναγιά μου ...τι άλλο θα ακούσουμε; :razz::razz::razz:

Κατά πως φαίνεται πολλά! :lol:

Σαν πρωταπριλιάτικο αστείο μου φαίνεται!

Αλλά τελικά, ποτέ μη λες ποτέ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα για να καταλάβω, τι ακριβώς παίζει το "Ντέρτι" και ξαφνιαστήκατε που πήγε ο Νταλάρας;

Επειδή , εμείς εδώ πάνω, δεν πιάνουμε και δεν έχω άποψη....

Έτυχε να ακούσω κάποια αποσπάσματα από εκπομπές του Κώστα Μπαλαχούτη (τον οποίο οφείλω να ευχαριστήσω και δημόσια για την εξεύρεση της εκπομπής) ,στα οποία αναφερόνταν σε παλιούς μεγάλους δημιουργούς....

Και αν ισχύει αυτό που έγραψε το anemologio πιο πάνω, σχετικά με τα Ξεχασμένα τραγούδια που παίζει, ε καλά έκανε και πήγε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Ντέρτι είναι ένας σταθμός που παίζει αποκλειστικά λαϊκά τραγούδια.Πιθανόν κάποιοι να ξαφνιάστηκαν επειδή παίζει Γονίδη,Ρέμο, Πλούταρχο, Σφακιανάκη..Δεν παίζει όμως μόνο τέτοια.Εγω προσωπικά δεν ξαφνιάστηκα διοτι δεν ξέρω πολλούς σταθμούς που να μπορείς να ακούσεις Αναγνωστάκη, Β.Περπινιάδη, Αγγελόπουλο.Απλά παίζει λαϊκά τραγούδια.Έχω ακούσει τραγούδια του Διονυσίου και του Καζαντζίδη που δεν τα ήξερα.Και όπως έγραψε και ο Θανάσης εκεί είναι ο Μπαλαχούτης.Το οποίο είναι πολύ σημαντικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

΄΄Πλήνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμένει΄΄ αυτός ο χαρακτηρισμός ταιριάζει στον συγκεκριμένο σταθμό. Είναι ένας σταθμός χωρίς άποψη, που εκφράζει τα συμφέροντα αυτής της ΄΄μεγάλης μορφής΄΄ του εκδοτικού χώρου, αλλά και του life stile κυρίου Πέτρου Κωστόπουλου. Παίζει πολύ ωραία ΄΄ποιοτικά΄΄ [με ενοχλεί πια αυτή η ορολογία, πρέπει να βρω άλλη λέξη] λαικά τραγούδια , ακούς ΄΄πολύ μεγάλες φωνές΄΄ όπως τον Καφάση, τον Χρίστο Αλεξόπουλο [έναν εξαίρετο λαικό τ ραγουδιστή που ΄΄άδει΄΄ κάπου στο Αιγάλεω], τον Αυγερινό, την Παλόμα[πάρε μια χαρά ακόμα, για όποιον το θυμάται], τον κύριο Μπουγά, κάποιον κύριο Γιάννη Πηνιώτη , την Σία Μπόζου, και..... άλλα πολλά τέτοια ΄΄αστέρια΄΄, και ξαφνικά μετά κάνει στροφή προς την ποιότητα , παίζει κανένα καλό λαικό Γαβαλά, Διονυσίου, Σακελλαρίου, ’γγελόπουλο και άλλλους.. Και το χειρότερο είναι πως σπάνια τα χωρίζουν σε ενότητες δ ηλαδή εκει που ακούς την ΄΄Καψουρόσκονη΄΄ με τον Καφάση, μετά καπάκι σου πετάνε το ΄΄Τρελοκόριτσο΄΄ με τον Μπιθικώτση, αυτό γίνετε συνέχεια.

’σε που έχουν ένα ψευτομάγκικο ύφος ιδιαίτερα κάτι ψευτογκόμενες του κερατά , που λένε με μια αργόσυρτη φωνή η ώρα ΄΄κοντέβει 9.30΄΄ ’σε που πηγαίνουν κάτι ακροατές του σταθμού και με τις γαιδουροφωνάρες τους από μικροφώνου αφιερώνουν κάτι καψουροτράγουδα, στους έρωτές τους. Χθες ειδικά είχα πέσει κάτω από τα γέλοια, ένας κατά την δική τους ορολογία ΄΄λαικός τραγουδιστής΄΄ παρακαλούσε τον άντρα της ερωμένης του να βγει έξω και να συζητήσουν, γιατί η άπιστη κυρία τους , βρήκε τρίτη παράλληλη σχέση. Με τα καψουροτράγουδα δεν έχω κα΄νένα πρόβλημα μια χαρά είναι η ΄΄Καψουρόσκονη ΄΄, αλλά όταν βγαίνουν κάτι τύποι σαν τον Μπαλαχούτη που έχει μπερδέψει το λαικό με το λαικίστικο, και λένε βλακείες του τύπου ΄΄μεγάλος λαικός τραγουδιστής ο Σφακιανάκης΄΄ ... για κάτσε ρε μεγάλε ... τους πραγματικά μεγάλους δηλαδή που θα τους βάλεις; Ας αποφασίσει ο Μπαλαχούτης με ποιούς θα πάει και ποιούς θα αφήσει[Γειά σου ρε μεγάλε Σαββόπουλε] Τέλος πάντων.

Εγω παιδιά αλλιώς μεγάλωσα , και άλλο θεωρώ λαικό τραγούδι.

Γι αυτά και πολλούς άλλους λόγους έπρεπε νομίζω ο αγαπημένος μας τραγουδιστής να το σκεφτεί πολύ καλά .

Αυτό είναι σε γενικές γραμμές το προφίλ του σταθμού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
λένε  βλακείες του  τύπου  ΄΄μεγάλος  λαικός  τραγουδιστής ο  Σφακιανάκης΄΄  ...  για  κάτσε  ρε  μεγάλε ... τους  πραγματικά  μεγάλους  δηλαδή  που  θα  τους  βάλεις;

Προσεχε φιλε μου τι λες για τον "Νοτι" :naughty: γιατι σε περιμενει μια εκπληξη τον Σεπτεβριο στο "Αξιος λογου" :naughty: Οσο για την συνεντευξη- Θαναση που θα την "βρω" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προσεχε φιλε μου τι λες για τον "Νοτι"  :naughty:  γιατι σε περιμενει μια εκπληξη τον Σεπτεβριο στο "Αξιος λογου"   :naughty:  

Ωχ!!! Ωχ ωχ ωχ.Αυτά είναι.Ελπίζω να μη γίνει κάτι τέτοιο. Πάντως το οτι θα συμμετέχει στη σειρά ’ξιος Λόγος - αν τελικά συμβεί κάτι τέτοιο- δε σημαίνει πως είναι και μεγάλος τραγουδιστής.Ένας τραγουδιστής πίστας είναι απλώς με καλή λαϊκή φωνή.Και μπορώ να πω με σιγουριά πως έχει και κάποια πολύ ωραία κομμάτια όπως Ο Φάνης, Δημοσθένους Λέξις κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο που ο ΄΄Φάνης΄΄ και το τραγούδι του Σαββόπουλου δεν είναι δικά του τραγούδια. Τα είπε στο ΄΄Έμπειριών συλλέκτης΄΄ χωρίς την άδεια των δημιουργών τους.

Όσο για το αν θα συμμετέχει ο Σφακιανάκης στην σειρά ΄΄Αξιος λόγος΄΄ δεν με εκπλήσει τίποτα πλέον....

Share this post


Link to post
Share on other sites

O σταθμός αυτός όντως μπορει να σου βάλει υπέροχα ξεχασμενα λαϊκά κομμάτια. Είναι όμως γεγονός ότι παίζει όλα αυτά που πολλοί απο εμας δεν μπορούμε να ακουσουμε ούτε για 5 λεπτά. Πιστεύω πως αν μπορούσε να κάνει εκπομπές που να μην "τα μπλέκει", θα είχαμε πιθανόν μια καλύτερη άποψη, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι πραγματικά άσχημο να ακούς Διονυσίου και μετά Κιάμο.

Η γνώμη μου για το ότι πηγε ο Νταλάρας εκεί είναι θετική, είναι λαϊκός τραγουδιστής (εκτός των άλλων), γιατί να μην πάει και στο σταθμό που μπορεί και θα παίξει το "Η ζωή μου όλη", για παράδειγμα?

Θανάση ευχαριστούμε για την επαφή με τον Μπαλαχούτη, δυστυχώς εγώ συντονίστηκα μόνο το πρωί στις 10. Το βράδυ το ξέχασα... B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά, εμένα, ο ''αχταρμάς'' των πραγμάτων δεν μου αρέσει. Δεν συμφωνώ δηλαδή να συνυπάρχουν ο Κιάμος κι ο Μακρόπουλος με τον Καζαντζίδη και τον Νταλάρα. Είναι δικαίωμα ,φυσικά, του Γ.Νταλάρα να δίνει συνεντεύξεις όπου εκείνος νομίζει. Θεωρώ πως μέτρησε θετικά η επαφή με τον Μπαλαχούτη. Και ο Νταλάρας ,ως καλεσμένος, πάντα έχει ενδιαφέρον.

Όσον αφορά στα του Σφακιανάκη και τον ’ξιο Λόγο, θα περιμένω να ακούσω πρώτα (ΕΑΝ θα πραγματοποιηθεί μια τέτοια συνεργασία). Δεν την καλοβλέπω όμως. Αντίθετα, την κακοβλέπω. Γιατί όταν μιλούσαμε για λαϊκότητα στη σειρά του ’ξιου Λόγου σίγουρα δεν είχαμε στο μυαλό μας τον Notis. Γιατί καλή φωνή μπορει να έχει. Αμφιβάλλω ,όμως,αν ταιριάζει η παρουσία του κι αυτό που εκπροσωπεί σε αυτή την σειρά που ευαγγελίζεται ένα άλλο ύφος και ήθος. Ποιος μου δίνει σημασία εμένα, όμως...Κι αν συμφωνήσει ο στιχουργός στον οποίο θα είναι αφιερωμένο το cd, δεν μου πέφτει λόγος. Έχω δικαίωμα ,βέβαια, να κρίνω το αποτέλεσμα. Και να εκφράζω -επί του παρόντος- επιφυλάξεις σε τέτοιου είδους πιθανές κινήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι αν συμφωνήσει ο στιχουργός στον οποίο θα είναι αφιερωμένο το cd,

Ελίνα νομίζω οτι είναι ο Η. Κατσούλης... B)

Πάντως, συμφωνώ απόλυτα με την θέση σου...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κι αν συμφωνήσει ο στιχουργός στον οποίο θα είναι αφιερωμένο το cd, δεν μου πέφτει λόγος. Έχω δικαίωμα ,βέβαια, να κρίνω το αποτέλεσμα. Και να εκφράζω -επί του παρόντος- επιφυλάξεις σε τέτοιου είδους πιθανές κινήσεις.

Συμφωνώ με τη γνώμη της Ελίνας.

Έχει σημασία ,πάντως, αν θα ζητηθεί στον Νοtis να πει ένα τραγούδι επειδή μπορεί να το υποστηρίξει ή αν θα ζητηθεί στον Νοtis να πει ένα τραγούδι , έτσι για να γίνει ντόρος (διαφημιστικό κολπα κλπ)... B) Εκεί κρύβεται όλη η ουσία!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μισο λεπτο να καταλαβω....

Την συνεντευξη την ειχε και το πρωϊ και το βραδυ; B)

Και αν ναι,καποιοι το ηξεραν και δεν ειπαν τιποτα; B);)B)

(ελπιζω να καταλαβα λαθος......)

Share this post


Link to post
Share on other sites

B);)B)

Εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο....

Η ουσία είναι πως βρέθηκε γρήγορα και σύντομα θα την έχουμε στα χέρια μας... ;)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μόνο  που  ο  ΄΄Φάνης΄΄  και  το  τραγούδι  του  Σαββόπουλου δεν  είναι  δικά  του  τραγούδια.  Τα  είπε   στο ΄΄Έμπειριών  συλλέκτης΄΄  χωρίς  την  άδεια  των  δημιουργών  τους.

Όσο  για  το  αν  θα  συμμετέχει  ο  Σφακιανάκης  στην  σειρά  ΄΄Αξιος  λόγος΄΄  δεν  με  εκπλήσει  τίποτα  πλέον....

Δεν υπαρχει κανενα τραγουδι που βγαινει σε δισκο (ακομα και live) κ να μην εχει την συγκαταθεση των δημιουργων! Να το ξερεις!!! B) Θαναση θελω (οπως ολα τα παιδια) την "κασσετα",κανε γρηγορα το Θαυμα σου!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενα τραγουδι που βγαινει σε δισκο (ακομα και live) κ να μην εχει την συγκαταθεση των δημιουργων! Να το ξερεις!!! B)

Αναφέρεσαι, μάλλον, στις ''καλές'' περιπτώσεις καλλιτεχνών.Γιατί δυστυχώς, αγαπητέ Sabah, έχουν βγει δίσκοι και χωρίς την συγκατάθεση των δημιουργών. Μία περίπτωση είναι κι αυτή που συζητάμε.

Δεν σημαίνει, βέβαια, πως οι δημιουργοί έχουν πάντα δίκιο όταν αρνούνται να δώσουν την συγκατάθεσή τους. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0