glykerios81

Κίτρινος Τύπος - Αφιέρωμα στον Μικη Θεοδωράκη

22 posts in this topic

Ο Γιώργος Νταλάρας, η Γλυκερία και πολλοί ακόμα τραγουδιστές θα συμμετέχουν την ερχόμενη εβδομάδα στις εκπομπές-αφιέρωμα του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου στον Μίκη Θεοδωράκη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εκπομπή θα χωριστεί σε 2 μέρη και θα προβληθεί, απ' ό,τι έμαθα εγώ, 9 και 12 Ιουνίου. Επειδή έγραψε κάτι άλλο ο glykerios81 κι επειδή η δική μου πληροφορία ήταν μέσω τρίτου, ας έχουμε το νου μας από πιο νωρίς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό το Music Corner:

"Μη χάσετε σήμερα και την Πέμπτη από το Alter τις εκπομπές του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου, "Κίτρινος Τύπος" και "Ζούγκλα", όπου θα παρουσιάσουν ένα μοναδικό αφιέρωμα στον σπουδαίο Έλληνα συνθέτη, Μίκη Θεοδωράκη. Στο στούντιο θα βρεθούν, εκτός από τον ίδιο τον Θεοδωράκη, πολλοί φίλοι του και πολιτικοί ενώ τα σπουδαία του τραγούδια θα ερμηνεύσουν ο Γιώργος Νταλάρας, η Γλυκερία, ο Δημήτρης Μπάσης και άλλοι σημαντικοί καλλιτέχνες".

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, όχι και στον Τριανταφυλλόπουλο ρε παιδιά ! Νομίζω πως είναι τελείως ξεφτίλα! Όπου μας καλούνε δηλαδή... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γ.Νταλάρας τραγούδησε τα "Την πόρτα ανοίγω το βράδυ" και "Γωνιά γωνιά" :):):music::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ε, όχι και στον Τριανταφυλλόπουλο ρε παιδιά ! Νομίζω πως είναι τελείως ξεφτίλα! Όπου μας καλούνε δηλαδή... :razz:

Αγαπητέ φίλε, τέτοια αγάπη που έχει ο Νταλάρας για τον Μίκη ίσως και στην Πάνια να πήγαινε εάν του έκανε αφιέρωμα του Μίκη. Με μεγάλη δόση υπερβολής αυτό που είπα, αλλά πήγε για το αφιέρωμα στον Θεοδωράκη και τραγούδησε θεσπέσια δυο ουράνια τραγούδια του συνθέτη. Όπως υπέροχα τραγούδησε και η Γλυκερία. Για να μην αναφέρω για την τοποθέτησή του όσον αφορά στον πολιτικό και μουσικό Θεοδωράκη, η οποία ήταν εξαιρετική.Και θεωρώ πως -μέχρις στιγμής- ήταν μια πολύ ωραία εκπομπή. Με σπουδαίους ανθρώπους να μιλούν, να τραγουδούν και να τιμούν τον Θεοδωράκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά απ'αυτό το "Γωνιά γωνιά"

νομίζω πως πολλοί "τραγουδιστές" θα πρέπει να κάτσουν στη "γωνιά"....

:):):razz:

Όσον αφορά τη συμμετοχή του στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου, προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου...’λλωστε δεν ήταν η πρώτη φορά...Και στο κάτω-κάτω δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να ενοχληθώ; Η εκπομπή κράτησε ένα υψηλό επίπεδο με καλεσμένους που κατέθεσαν τις εμπειρίες τους και τη γνώμη τους , για τον "Αιώνιο Μίκη" , όπως πολύ εύστοχα τον χαρακτήρισε ο Λεωνίδας Κύρκος στην από ψυχής κατάθεσή του...

Και θα επαναλάβω πως χρειάζεται "επίθεση" σ'όλα τα μέτωπα...Είναι πολύ εύκολο για τους καλλιτέχνες, να κατακρίνουν από την ασφάλεια του καναπέ τους το επίπεδο της τηλεόρασης και να μην κάνουν τίποτα ώστε ν'αλλάξει αυτό...Μόνο με τη συμμετοχή και τον "αγώνα" τους μπορούμε να ελπίζουμε πως κάτι ίσως αλλάξει...

Μόνο μειονέκτημα ο ήχος της ορχήστρας η οποία έπρεπε , κατά τη γνώμη μου, να βγει πιο "φυσική"...

Περιμένω με αγωνία τόσο την επόμενη εκπομπή της Πέμπτης όσο και την κυκλοφορία του cd της Γλυκερίας...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά απ'αυτό το "Γωνιά γωνιά"

νομίζω πως πολλοί "τραγουδιστές" θα πρέπει να κάτσουν στη "γωνιά"....

:):):razz:

Έεεεεεετσι :music::rolleyes::huh::pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία η χθεσινή εκπομπή, ειπώθηκαν αρκετά πράγματα, και ακούστηκαν και φανταστικά τραγούδια. Η Γλυκερία μου άρεσε πάρα πολύ, και ανυπομονώ κι εγώ να βγει ο δίσκος. Όσον αφορά στον Νταλάρα, το ''Την πόρτα ανοίγω το βράδυ'' είχα βάλει στοίχημα ότι θα το πει και ευτυχώς το είπε :razz: , αλλά το απίστευτο της βραδιάς ήταν το ''Γωνιά γωνιά''. Μόλις είπε τον τίτλο πορώθηκα, και το ίδιο έπαθε κι αυτός κατά την διάρκειά του. Η ερμηνεία του πραγματικά με έκανε να νιώσω ρίγος. Πάρα πολύ δυνατή ερμηνεία. Προσωπικά, απ' όσες έχω ακούσει, ήταν η καλύτερη.

Υ.Γ: Το ''Χάθηκα'' που τραγούδησε η Υακίνθη Λάγιου, είναι ίσως μέσα στα πέντε πιο αγαπημένα μου τραγούδια του Θεοδωράκη, οπότε ελπίζω πραγματικά να το πει ο Νταλάρας κάποια φορά. Πιστεύω ότι θα το αποθεώσει..

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολύ καλή εκπομπή. Ο Νταλάρας έδωσε δύο συγκλονιστικές καταθέσεις ενώ η Γλυκερία ήταν απλά μαγική! αναφέρθηκε στον δίσκο που κυκλοφορεί σε λίγες μέρες και τόνισε τις συμμετοχές του δημήτρη μπάση του πασχάλη τερζή και του γιωργου νταλάρα με τον οποίο κάνει ντουέτο σε ένα τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά απ'αυτό το "Γωνιά γωνιά"

νομίζω πως πολλοί "τραγουδιστές" θα πρέπει να κάτσουν στη "γωνιά"....

:rolleyes::):razz:

Όσον αφορά τη συμμετοχή του στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου, προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου...’λλωστε δεν ήταν η πρώτη φορά...Και στο κάτω-κάτω δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να ενοχληθώ; Η εκπομπή κράτησε ένα υψηλό επίπεδο με καλεσμένους που κατέθεσαν τις εμπειρίες τους και τη γνώμη τους , για τον "Αιώνιο Μίκη" , όπως πολύ εύστοχα τον χαρακτήρισε ο Λεωνίδας Κύρκος στην από ψυχής κατάθεσή του...

Και θα επαναλάβω πως χρειάζεται "επίθεση" σ'όλα τα μέτωπα...Είναι πολύ εύκολο για τους καλλιτέχνες, να κατακρίνουν από την ασφάλεια του καναπέ τους το επίπεδο της τηλεόρασης και να μην κάνουν τίποτα ώστε ν'αλλάξει αυτό...Μόνο με τη συμμετοχή και τον "αγώνα" τους μπορούμε να ελπίζουμε πως κάτι ίσως αλλάξει...

Μόνο μειονέκτημα ο ήχος της ορχήστρας η οποία έπρεπε , κατά τη γνώμη μου, να βγει πιο "φυσική"...

Περιμένω με αγωνία τόσο την επόμενη εκπομπή της Πέμπτης όσο και την κυκλοφορία του cd της Γλυκερίας...

Συμφωνώ στο ότι η παρουσία του Νταλάρα ήταν εξαιρετική! Ωστόσο ο Τριανταφυλλόπουλος εξακολουθούσε να βγάζει την φθήνια που βγάζει συνήθως.... Ο λόγος που έγραψα το post είναι διότι άνθρωποι τύπου Τριανταφυλλόπουλου χρησιμοποιούν εκπομπές όπως η χθεσινή σαν την κολυμβήθρα του Σιλωάμ για να ξεπλύνουν ότι έχει συσωρευθεί από την προηγούμενη δράση τους. Εχώ την αίσθηση λοιπόν ότι η παρουσία ανθρώπων όπως του Νταλάρα και του Λευτέρη Παπαδόπουλου τους διευκολύνει σε αυτόν τον αποπειρούμενο "εξαγνισμό". Γι' αυτό και είπα ότι με προβλημάτισε (απογοήτευσε) η συμμετοχή του. :):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχες εκτελέσεις. Πολυ συγκινητικός ο λόγος του Κύρκου. Ωραίο πάνελ, αν και ομολογώ ότι δεν είδα όλη την εκπομπή.

Οσο για το ότι η εκπομπή ήταν του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου....ούτε εμένα με ενόχλησε, παρότι πλέον δεν μπορώ να παρακολουθώ τον συγκεκριμένο δημοσιογράφο σε ο,τι άλλο κάνει. Αλλά νομίζω ότι ο ίδιος ο Νταλάρας μια χαρά του το τόνισε αυτό αρκετές φορές, με τον τρόπο του. :razz:

Αναρωτιέμαι πώς θα είναι η επομενη εκπομπή, την Πέμπτη... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας εκτός από καλεσμένος, θα τραγουδήσει και στην εκπομπή της Πέμπτης;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Νταλάρας εκτός από καλεσμένος, θα τραγουδήσει και στην εκπομπή της Πέμπτης;;

Μάλλον όχι, εκτός αν υπάρχει κάποιο γύρισμα και το βάλουν "σφήνα" σε κάποιο σημείο της εκπομπής.’λλωστε αποχώρησε από το στούντιο.Θα τραγουδήσει σίγουρα ο Μπάσης και μάλλον ο Κώστας Χατζής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχως που ειπε το ''Την πορτα ανοιγω το βραδυ'' γιατι και εγω ειχα βαλει στοιχημα!!!! :) ειχα μια παραξενη σιγουρια οτι θα το ελεγε...!

Οσο για το ''Γωνια γωνια'' συγκλονιστκοτερη ερμηνεια δε νομιζω οτι μπορει να υπαρξει..απλα ο Γιωργος εκανε παλι τα μαγικα του!

Σε γενικες γραμμες ηταν μια πολυ καλη εκπομπη απο αυτες που σπανιζουν στις μερες μας.Μακαρι να γινονταν πιο συχνα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, μήπως το έγραψε κανείς ολόκληρο χθες;

Δεν είδα το πρόγραμμα και νόμιζα πως αρχίζει στις 23.15 αντί για τις 22.15. :mad::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο άρθρο του Στάθη από τη σημερινή Ελευθεροτυπίσ το οποίο νομίζω ότι συμπυκνώνει με πολύ ωραίο τρόπο τους προβληματισμούς που διατυπώθηκαν και εδώ αναφορικά με την παρουσία του Τριανταφυλλόπουλου στην ελληνική τηλεόραση.

"Κάτι φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνω. Κάτι φαίνεται να μου διαφεύγει. Ο κ. Μάκης Τριανταφυλλόπουλος έκανε μια εκπομπή για τον Μίκη Θεοδωράκη. Δικαίωμά του όπως και δικαίωμα του μεγάλου μας Μίκη να γίνεται αντικείμενο μιας εκπομπής του Δημοσιογράφου, όταν μάλιστα άλλοι δημοσιογράφοι, κατά τεκμήριον προοδευτικοί, έχουν φερθεί στον Μέγα Μίκη με ιταμόν τρόπο. Ακόμα κι επιστολές προς τον Μάκη έχει δικαίωμα να γράφει ο Μίκης, για λόγους που εκείνος γνωρίζει.

Ομως στην εκπομπή του κ. Μάκη Τριανταφυλλόπουλου με θέμα τον Μίκη (23η στη σειρά, απ' όταν είχε θέμα τους ομοφυλόφιλους παπάδες Κυθήρων) συγκεντρώθηκαν πολλοί άνθρωποι, πολλοί επίσης εκ των οποίων είναι κορυφές στο είδος τους κι όλοι μαζί θα συνιστούσαν ένα μπουκέτο απ' τον ανθό της ελληνικής κοινωνίας.

Αν η εκπομπή του Μάκη είναι αυτή που εισηγήθηκε τις κρυφές κάμερες, τον χαφιεδισμό, τα τηλεδικεία, τη διαπόμπευση πολιτών, την ευκολία και συχνά τον καθημερινό φασισμό τόσον, όσον και τη δίκη προθέσεων, τις γενικεύσεις, την ιδιοτέλεια και τις συχνές διαψεύσεις, αν με έναν

λόγο η εκπομπή αυτή και ο οικοδεσπότης της που υβρίζει ή παγιδεύει ή ελεεινολογεί τους περισσότερους από τους καλεσμένους του συνιστούν τον κατιμά της ελληνικής τηλεόρασης, τότε ο κατιμάς αυτός στην εκπομπή της Δευτέρας, 9.VI.2008 συγκέντρωσε μέρος του ανθού της ελληνικής κοινωνίας με τον πιο πανηγυρικό τρόπο.

Ηταν εκεί στο πάνελ παρόντες ο πολυαγαπημένος μας κ. Λευτέρης Παπαδόπουλος, ο φίλος κι αυστηρός με τον εαυτόν του και τους άλλους κ. Γιώργος Νταλάρας, ο ζωγράφος κ. Δημήτρης Ταλαγάνης, η εξαιρετική ηθοποιός κυρία Μαριέττα Ριάλδη, η κυρία Αννα Φόνσου και η κυρία Σοφία Σακοράφα. Ηταν ακόμα εκεί ο κ. Κώστας Σκανδαλίδης, ο κ. Αλέκος Παπαδόπουλος, η κυρία Διαμαντοπούλου, ο κ. Γιώργος Λιάνης και άλλοι, ενώ μαγνητοσκοπημένες δηλώσεις για τον Μίκη έκαναν η κυρία Αλέκα Παπαρήγα, ο κ. Λεωνίδας Κύρκος και ο φίλος κ. Αντώνης Σαμαράς.

Είπαν όλοι υπέροχα πράγματα για τον Αρχάγγελο των Ελλήνων Μίκη Θεοδωράκη (τον «αιώνιο» καθώς τον χαρακτήρισε ο κ. Κύρκος, αναφερόμενος ενορατικά σε έναν απ' τους μέγιστους των Ελλήνων με οικουμενική απήχηση), τόσον υπέροχα που ούτε τα συχνά χαζοχαρούμενα σχόλια του Μάκη μπορούσαν να τα υποβαθμίσουν.

Κάτι αλήθεια συμβαίνει εδώ!

Κάτι τρομερό! Ή αντιθέτως τόσον απλό, ώστε οι άνθρωποι σαν εμένα, που δεν εννοούν να το καταλάβουν (και πολύ περισσότερο να το αποδεχθούν) να 'ναι μάλλον ευήθεις -κοινώς ηλίθιοι! και στην κοσμάρα τους! Η οποία απέχει του κόσμου τούτου παρασάγγες φωτός (την τύφλα μου δηλαδή).

*****

Αν η εκπομπή του Μάκη είναι κρεατομηχανή, τι γυρεύουν εκεί, ακόμα κι αν αυτή η εκπομπή είχε ως θέμα τον Μίκη, πολίτες που με την παρουσία τους νομιμοποιούν τον πολιτικόν τρόπο του ανθρώπου που έχει διασύρει ό,τι πιστεύουν καθώς και τα περισσότερα απ' όσα υπερασπίζονται ή έχουν αγωνισθεί για αυτά, όπως η ανθρώπινη αξιοπρέπεια;

Κάτι αλήθεια συμβαίνει εδώ!

Δεν μπορεί όλοι αυτοί οι εκλεκτοί να μην καταλαβαίνουν ότι μέσω του Μίκη καθαρίζουν τον Μάκη από τις αμαρτίες του, δεν μπορεί όλοι αυτοί οι εκλεκτοί να νομιμοποιούν τη συκοφαντία, τις ύβρεις, την τυραννική (μέσω ΜΜΕ) αντίληψη για την πολιτική κι έτσι να εμφανίζεται

ο Μάκης ως άλλος Αποξεόμενος με στλεγγίδα τον Μίκη και μπανιέρα (όπως αυτήν της αυτοδιαφήμισής του) τη σύναξη της εκλεκτής ομήγυρης. Κάτι φαίνεται να μου

διαφεύγει, κάτι φαίνεται να μην καταλαβαίνω, άρα ή η δύναμη του Μέσου είναι ευθέως ανάλογη με την αδυναμία των ανθρώπων, ή θέμα αρχών στον δημόσιο βίο έχει πάψει υφιστάμενο.

Ρητορικά τα ερωτήματα. Δεν μπορεί να κάνουν λάθος όλοι αυτοί οι εκλεκτοί, κάπου η υπερφίαλη αφεντιά μου την έχει πατήσει.

Δεν μπορεί η κυρία Παπαρήγα, ο κ. Λεωνίδας Κύρκος και ο κ. Αντώνης Σαμαράς να συναντώνται σε έναν κοινό (τηλεοπτικόν) τόπο που η αφεντιά μου έχει αναιδώς ονομάσει «αρένα» όπου έχει τρέξει το αίμα του κ. Κωνσταντόπουλου, του κ. Σταθόπουλου, του κ. Κορκολή κι άλλων, ων ουκ έστιν αριθμός, όπου κάθε φορά διασύρεται και συκοφαντείται στο όνομα της ερευνητικής δημοσιογραφίας ό,τι πολυτιμότερο έχουμε. Δεν μπορεί, κάνω λάθος, έκανα λάθος -ο κ. Ασπρογέρακας, η κυρία Αυλωνίτου και ο συμπαθέστατος άλλωστε κ. Ανευλαβής με μάραναν; παρντόν (για να μην πω «συγγνώμην» που το φυλάω για άλλες πολύτιμες αμαρτίες μου).

Σόρυ για την πολεμική, Μάκη μου (παλιός φίλος της νεότητας άλλωστε κι εσύ) όλοι λαρτζ είμαστε, στο ίδιο καζάνι βράζουμε και να αφήσω τα αριστοκρατιλίκια, μόνος μου στο εξής θα συνεδριάζω στη «Σύγκλητο των Ηλιθίων» -δεν ήσασταν εσείς εκεί, χτύπαγα τον αέρα και συγγνώμην για την άμυνα. Οπως και με το συμπάθιο για το πρώτο πρόσωπο αυτού του κειμένου -όμως δεν εκφράζω σε αυτήν την κοιλάδα των σκιών ουδέναν άλλον παρά μόνον τον εαυτόν μου- αν και ούτε και για αυτό είμαι σίγουρος. Μπορεί όταν πεθάνω να με επαινούν κι εμένα (παρακαλώ επί τρίλεπτον, τουλάχιστον) σε εκπομπές εκδοροσφαγείου εκείνοι που ενώ έχουν κερδίσει οι ίδιοι τα δύσκολα εύγε, τα πετούν στα σκυλιά...

ΣΤΑΘΗΣ Σ. 11.VI.2008 stathis@enet.gr

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 11/06/2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα λέει πολύ ωραία ο Στάθης. Μπράβο Νεφέλη που το ανέβασες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά, μήπως το έγραψε κανείς ολόκληρο χθες;

Δεν είδα το πρόγραμμα και νόμιζα πως αρχίζει στις 23.15 αντί για τις 22.15. :mad::blush:

Τελικά μήπως έγραψε κανείς το πρώτο μισάωρο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...