ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Έχει γούστο"

39 posts in this topic

Συμφωνούμε, Θάνο, πως άλλο να παίρνεις τηλέφωνο τον φίλο σου και να του εκφράζεις κάποια παράπονα και άλλο να κάνεις τα παραπάνω σε μια ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή. Έχει διαφορά και ο Πρόεδρος δεν ήθελε να τη δει. Επιμένω πως ήταν άκομψη η συμπεριφορά του, ως προς τους τηλεθεατές. Και κάποτε τα ''πρέπει'' είναι εξίσου σημαντικά με τα ''θέλω''. Την στιγμή που έχεις απέναντί σου έναν άνθρωπο που σε λατρεύει (όπως είναι ο Νταλάρας) και δεν χάνει ευκαιρία να δείχνει αυτά τα συναισθήματα. Και να σκέφτεσαι πως η συμπεριφορά σου θα του προκαλούσε απορία ή και στενοχώρια. Γιατί ο Νταλάρας δεν γέλασε.Γιατί ''έχει ψυχή δεν είναι βράχος''. Το ξέρουμε όλοι πολύ καλά αυτό. Μπορεί να είχε ''ζοχάδες'' και είπε να ξεσπάσει ''στον άνθρωπο που υπομένει τα πάντα από τον Λευτέρη''(όπως είπε κάποτε και ο Θ.Μικρούτσικος). Και να προσθέσουμε πως ο Πρόεδρος γνωρίζει για τον αριθμό των cd με τα οποία καταπιάστηκε ο Νταλάρας είτε ως παραγωγός είτε ως ερμηνευτής. Όλοι οι δημιουργοί, βέβαια, θέλουν να προωθούνται τα δικά τους περισσότερο σε σχέση με των άλλων. Είναι άραγε εφικτό αυτό; Και ήταν σωστή η επίθεση η έμμεση στον Ντ.Κούρτι; Τελικά, καταλήγουμε πως όλοι θα ήθελαν τον Νταλάρα αποκλειστικά δικό τους τραγουδιστή. Δεν σας κρύβω πως μου ήρθαν κι άλλες σκέψεις για τον ρόλο κάποιων ανθρώπων, αλλά δεν θα το συνεχίσω.

Για τον Κοροβίνη. Θα είμαι πολύ προσεκτική.Η φράση '' τι να κάνουμε, μας έφαγε τον χρόνο ο Γιωργάκης'' ήταν -τουλάχιστον-άστοχη. Γιατί δεν φταίει και δεν κανονίζει ο καλεσμένος τον χρόνο που θα του αφιερωθεί. Είναι θέμα της εκπομπής. Και το ξέρει. Για συνεργασία δεν θα πω εγώ με ποιον θα συνεργαστεί ο Νταλάρας. Εκείνος σταθμίζει τους παράγοντες και τα τραγούδια. Τέλος μετά από τον Πρόεδρο και τον Κοροβίνη, μια χαρά ήταν τα μηνύματα του απλού, αγνού κόσμου που έστελνε την ειλικρινή αγάπη του στον Γ.Νταλάρα. Κι αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία. Γιατί ο κόσμος δεν ζητά τίποτα παραπάνω εκτός από την φωνή του και την χαρά και την συγκίνηση μέσα από τα τραγούδια. Αυτό μόνο. Και τον ευγνωμονεί τον Νταλάρα γι αυτό. Και -προφανώς- είχε ανάγκη να το εκφράσει.

Να μην ξεχάσω να τονίσω και για το πόσο γενναιόδωρα αναφέρθηκε στο συγκρότημα και τον τραγουδιστή τους. Υποκλίνομαι!

Υ.Γ Ας πάρει όμως κανένα ματόχαντρο μετά την χθεσινή συνύπαρξη.

:mad: Αχρείαστο νάναι.

Συμφωνώ με την φιλη Ελίνα,αν και εγώ θεωρώ πως με το τραγούδι του,την δουλειά του και την αξιοπρέπεια του ο Νταλάρας έχει αγαπηθεί τρελά όλα αυτά τα χρόνια.Μάλλον ο Κοροβίνης δεν περίμενε ο Γιώργος να συγχαρεί τόσο πολύ τον τραγουδιστή του συγκροτήματος που ήταν εκπληκτικός.(Εγώ είδα το ζηλιάρικο βλέμμα).

Βλέπετε η ψυχή και το χρώμα υπερτερούν της φωνής.Ε,τι να κάνουμε ψυχές και χρώματα δεν έχουν όλοι.

Θα αναφέρω το τραγούδι "Να με θυμάσαι" που θεωρώ ότι είναι η καλύτερη εκτέλεση που έχω ακούσει.Με συγκίνησε,με ράγισε.

Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος μας ξάφνιασε χθες.Θα συμφωνήσω πως ήταν λάθος του.Ας μην ξεχνάμε όμως πως πρόκειται για εναν άνθρωπο με παρορμητικό χαρακτήρα και γίναμε όλοι μάρτυρες μιας τέτοιας συμπεριφοράς.Στην αρχή τα έχασα και μετά σκέφτηκα πως είναι πολύ άδικο για τον Γιώργο Νταλάρα.Είναι μάγκας όμως ο Γιώργος Νταλάρας και λειτουργεί αυτόνομα.Και δεν ξέρω αν ήταν στο πρόγραμμα τα Βεγγαλικά, αλλά μετά την παρέμβαση του Παπαδόπουλου έπαιξε πάλι Σέμση.Πάντως σκέφτομαι τι θα άκουγε ο Νταλάρας στα 20 του από τον Λευτέρη, όταν τα ακούει και τώρα.

Ποιος είναι ρε παιδιά αυτός ο Κοροβίνης που λέει ''έπρεπε να μας ειδοποιήσεις πως θα έχεις τον Νταλάρα για να προετοιμαστούμε ψυχικά και σωματικά''; Τέλος πάντων.Δε θέλω να χαρακτηρίσω γιατί δε θα βάλω @&@(αυτά τα σηματάκια)στις λέξεις κι αν το κάνω θα φάω σουτ απ'το φόρουμ.

Κάτι τελευταίο.Θαύμασα το μεγαλείο αυτού του ανθρώπου χθες.Βγαίνει και λέει δεν τον ήξερα τον τραγουδιστή του συγκροτήματος και ντρέπομαι.Χίλια μπράβο Γιώργο Νταλάρα.Ευχαριστούμε που είσαι τόσο σπουδαίος.Σε όλα σου.

Τέλος πάντων.Δε θέλω να χαρακτηρίσω γιατί δε θα βάλω @&@(αυτά τα σηματάκια)στις λέξεις κι αν το κάνω θα φάω σουτ απ'το φόρουμ.

Αντώνη δεν "παίζει"...Εδώ δεν έχουμε διαγραφές...

Εδώ άλλοι κι άλλοι που έπρεπε να "φάνε σουτ" δε φάγανε και μας "τυρρανάνε" ακόμα κι εσύ φοβάσαι; Είναι δυνατόν; :mad:

Συμφωνώ Θάνο και Ανεμολόγιο.

Παρόλα αυτά, όσο παρορμητικός να είναι κανείς, θα πρέπει να είναι και λίγο συνετός και σύνεση δεν έδειξε ο Παπαδόπουλος, κακά τα ψέματα. Δεν είναι δυνατόν μονίμως με τη δικαιολογία της παρορμητικότητας και του ιδιαίτερου χαρακτήρα του να βρίσκεται στο απυρόβλητο και να του αναγνωρίζουμε πάντα το ακαταλόγιστο... Διότι στο τέλος θα το πιστέψουμε και θα τον κατατάξουμε στους γραφικούς και τους τρελούς... Και αν ο Νταλάρας τραγούδησε πάλι Σέμση για σπάσιμο ...καλα έκανε.

Όσον αφορά τον Κοροβίνη, ας τα βάλει με τους υπεύθυνους της εκπομπής. ο Νταλάρας ήταν κι αυτός καλεσμένος.Δε δουλεύει στην ΕΡΤ για να κανονίζει τους χρόνους. Αν βέβαια είχε τη μερίδα του λέοντος στο χρόνο, τί να κάνουμε, ο ένας λέγεται ΝΤΑΛΑΡΑΣ, ο άλλος κοροβινης...

Θα μπορούσε βέβαια να τους αφήσει ένα τραγούδι παραπάνω. Τους την έπεσε με το "Πάρθεν" και τους έφαγε ένα πεντάλεπτο... Δεν έβλεπε και αυτός, πως έμενε μισή ώρα για το φινάλε;

Δε μου λέτε; Η Τσουκαλά πώς τό 'παθε και δεν πέταξε κοτσάνες αυτή τη φορά;

Είπαμε ωραίος ο Νταλάρας αλλα κάποια τραγούδια και δίσκους τα παρατάει για τα καλά ;) .Τον δίσκο στα τραγούδια που σου γράφω τον διαφήμησε πολλή γιτι ήταν στο arena με τον Ρέμο .Πάντος όσες εκπομπές έχω δεί για τον Νταλάρα τελευτέα όλο τα ίδια και τα ίδια.Τίποτα συμαντικό ;) και επιτέλους μας έπριξαν με το μέγαρο.Επίσεις δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος να κουνιθεί στον Νταλάρα και να του πεί ποιόν δίσκο θα διαφιμήσει,άλλοστε και για αυτόν τον λόγο άλλαξε και αιτερία.Οπώτε καταλίγουμε στο γεγονός οτι ο Παπαδόπουλος είχε δίκιο ;) .Γιατί φοβόμαστε να πούμε οτι ο Νταλάρας κάνει και έχει κάνει τα λάθοι του?Όσον αφορά τα έριμα χωριά αν θυμάμε καλά στις συναυλίες που έκανε για την προόθιση του δίσκου αυτού ελεγε μόνο 3 τραγούδια παρόλο που είχε και άλλα πολλή ωραία κομμάτια ο δισκος.

Συγνώμη, αλλά, τι να πρωτοπρολάβει να πεί;;; Και πόσα κομμάτια να γίνει;;

Δηλαδή, αν καθήσει και προωθήσει όλους τους τελευταίους δίσκους, για να μην αδικήσει κανένα, πόσες τηλεοπτικές ώρες χρειάζονται; Εμένα δεν με χαλάει, αλλά το γεγογός οτι ορισμένοι "κράζουν" και μόνο που εμφανίζεται στην τηλεόραση, φαντάζεστε με τί κατάσταση έχουμε να κάνουμε.

Ορθότατα λειτουργεί και πράττει ο Γ. Νταλάρας - και το γνώριζει και ο ίδιος.

Πέρα από το εάν έχει κάποιο δίκιο -σε σχέση με την αντιμετώπισή του από την Μπήλιω- με καθηλώνει η σεμνότητα και ταπεινότητα που αντιμετωπίζει την αφεντιά του. Με ενοχλεί η έπαρση ακόμα κι αν εκδηλώνεται φραστικά από τον τεράστιο Θεοδωράκη. Πολύ περισσότερο με ενοχλεί όταν εκδηλώνεται από τον ''αυθεντικό'' ;;;;;;;;!!!!!!!!-καθώς λέει ο ίδιος- Κοροβίνη. :)

Αυτά για να μην πω τίποτε χειρότερο για την αμετροέπεια του Κοροβίνη! :)

Γλοιώδες δεν ήταν το δίωρο της εκπομπής. Γλοιώδης είναι ο ίδιος και το κείμενό του. Ο γλοιώδης! :)

Γλοιώδες δεν ήταν το δίωρο της εκπομπής. Γλοιώδης είναι ο ίδιος και το κείμενό του. Ο γλοιώδης! :)

:lol: :lol: :lol:

Μαζί σου....Όταν έγινε η εκπομπή τον δικαιολόγησα...

Τώρα όμως το παράκανε...Είχε δεν είχε την έβγαλε τη "χολή" του...

Εγώ θα τον δικαιολογήσω τον Κοροβίνη.Πλέον φάνηκε ξεκάθαρα πως πρόκειται για ενα παραλήρημα.’ρχισε να εκδηλώνεται στην εκπομπή και ακολούθησε αυτή η επιστολή.Φαντάζομαι θα υπάρξει και συνέχεια.Αυτοί οι άνθρωποι δε σταματούν έτσι απλά.Θα αναφέρω μόνο πως τα άτομα με παραλήρημα θεωρούν πως είναι ιδιαίτερα προικισμένα και με μεγάλη βαρύτητα άτομα.Για παράλογα πιστεύω κλπ, δεν το συζητώ.Αρνούνται να δεχτούν την πραγματικότητα.Για αυτό λοιπόν τον δικαιολογώ.Επειδή ζει στη δική του πραγματικότητα. Μια μη φυσιολογική κατάσταση για όλους τους άλλους, αληθινή όμως για τον πρωταγωνιστή.

Φιλικά, anemologio.

Οι ατάλαντοι και οι ασυμπάθιστοι έπρεπε να ξέρει ο κάθε Κοροβίνης πως έπρεπε να κάθονται στο σπίτι τους και να μην ασχολούνται με Βράχους όπως ο Νταλάρας.

Να το κλείνουν το ρημάδι.

Κείμενο που βρήκα τυχαία στην Athens Voice

http://www.athensvoice.gr

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

(ΔΕΝ) ΕΧΕΙ (ΚΑΘΟΛΟΥ) ΓΟΥΣΤΟ!

Την Πέμπτη, 29 Μαΐου, η ΝΕΤ είχε προγραμματίσει στην εκπομπή «Έχει γούστο» ένα αφιέρωμα για τα 555 χρόνια από την ’λωση της Κωνσταντινούπολης, με καλεσμένους το συγκρότημα «Εν χορδαίς» καθώς και τον Θωμά Κοροβίνη, τον πλέον κατάλληλο άνθρωπο να μιλήσει για την Πόλη και ο οποίος σπάνια δέχεται να εμφανιστεί στην τηλεόραση.

Μάταια στηθήκαμε από τις 4 μπροστά στις οθόνες. Όλος σχεδόν ο χρόνος κύλησε με την συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα και την επίδειξη φιλοφρονήσεων και ακκισμάτων της παρουσιάστριας και μόλις στο τελευταίο τέταρτο εμφανίστηκαν οι «Εν χορδαίς» και ο Θωμάς Κοροβίνης ο οποίος ούτε για την Πόλη πρόλαβε να μιλήσει αλλά ούτε και να τραγουδήσει αφού πριν καν τελειώσει το πρώτο κουπλέ του τραγουδιού του έπεσαν οι τίτλοι τέλους της εκπομπής!!!

Τελικά δεν καταλάβαμε, ποιο ήταν το αφιέρωμα στην ’λωση; Ένα έχω να πω: ΝΤΡΟΠΗ!!! Ντροπή για την προσβολή που έγινε σε έναν άνθρωπο με την αξία του Θωμά Κοροβίνη, ο οποίος είναι σύμβολο της Θεσσαλονίκης και καθώς οι πιο πολλοί μας άφησαν και κατέβηκαν στην πρωτεύουσα - από τους ελάχιστους εναπομείναντες μάχιμους δημιουργούς πολιτισμού στην πόλη. Η κυρία Τσουκαλά, οικοδέσποινα της εκπομπής, όχι μόνο δεν προσπάθησε να δικαιολογήσει αυτή την ασυνέπεια αλλά δεν είχε καν την εξυπνάδα να επανορθώσει κάπως στην εκπομπή της επόμενης μέρας. Εκτός από τα εγκωμιαστικά για την εκπομπή «της» σχόλια που συνηθίζει να ανακοινώνει - ακόμη και ο Γιώργος Νταλάρας, προς τιμήν του, προσπάθησε να ανακόψει τη φόρα της -, θα έπρεπε να έχει τη λεβεντιά να αναφέρει και τα τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας των δυσαρεστημένων τηλεθεατών, τα οποία είμαι σίγουρη ότι δέχθηκε για τη συγκεκριμένη εκπομπή. Μόνο με τα χαμόγελα φιλαρέσκειας δεν προάγεται ο πολιτισμός!

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Αριάδνη Γρηγοριάδου

Φυσικός MSc. Ωκεανολόγος

Υ.Γ. Ευτυχώς για μας, απολαύσαμε το εξαιρετικό αφιέρωμα στην Πόλη για δυο συνεχόμενες βραδιές στον ΙΑΝΟ της Αθήνας με το «Εν χορδαίς» και την συμμετοχή του Χρόνη Αηδονίδη και του Θωμά Κοροβίνη.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...