Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Μέσω διαδικτύου..." στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ

93 posts in this topic

Ευγένεια, επιχειρήματα, αγάπη και επικοινωνία... Υπέροχος... και ΑΛΗΘΙΝΟΣ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Κι εμείς μπορεί να είμαστε μακριά αλλά νιώθουμε τόσο κοντά σας...Μπράβο παιδιά!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με της καρδιάς το χτύπο,

Μπράβο σε όποιον το διαλεξε!!! :):music::razz::naughty::naughty::naughty::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχο τραγούδι!! Αυτή η εισαγωγή..... :)

Με της καρδιάς τον χτύπο... ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μας "μιλάει" ο Γιώργος Νταλάρας όλα αυτά τα χρόνια....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά παιδιά, νιώθω λες και είμαι κι εγώ εκεί μαζί σας και με τον Γιώργο! Σας ευχαριστώ όσο δεν πάει άλλο!! Γεια σου Γιώργοοοοοοοοοοοοοοοοοο :):music:

Με της καρδιάς τον χτύπο.. Δεν υπάρχουν λόγια.. :naughty::naughty::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):music::razz::naughty::naughty::naughty:

Μπράβο Αποστόλη.. Έχω ανατριχιάσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, βάλτε και το ''Πλοίο φάντασμα''. Αξίζει να ακουστεί επιτέλους!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πώς το είπε; « Είναι μην φυσικοί αυτοί » ;

εεετσι....

(κατά τ' άλλα διαφωνώ απολύτως για την σημασία των στίχων - 70% μουσική, 30% στίχος, περίπου. Αν φανεί περίεργο να το λέει αυτό η μεταφράστρια, άνθρωπος του λόγου, να και το γιατί: αγάπησα το τραγούδι πριν καταλαβώ ούτε λέξη...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

« Αυτός ο κόσμος δεν είναι μια σούπα που την ανακατεύει μια κουτάλα »

:):music::razz::naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφα πράγματα, πολύ όμορφα :):music::razz::naughty::naughty:

Να είστε καλά όλοι, τα παιδιά, ο κύριος Τσάμπρας και ο "θείος" Γιώργος :naughty::D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε λίγη ώρα θα ανέβει και η εκπομπή για όποιον την έχασε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλω να πω πολλά λόγια, καθώς είναι περιττά.

Πρώτα απ όλα θέλω να συγχαρώ την πρωτοβουλία αυτή, η οποία ήταν πραγματικά καταπληκτική. Κατά την διάρκεια της εκπομπής ένιωσα πολλές φορές ανατριχίλα, και πιο πολύ ένιωσα ότι ήμουν μαζί κι εγώ εκεί. Ότι μιλούσατε και για μένα και για τον καθένα μας. Ήσαστε όλοι αληθινοί και αυτό είναι που μετράει, αυτό είναι που για μένα έκανε την διαφορά σε αυτή την φοβερή εκπομπή. Είναι πολύ σημαντικό που έστω και για αυτές τις δύο ώρες, βγήκαν στον αέρα άτομα με γνώσεις και ποιότητα. Χρειάζονται αυτά τα άτομα, όπως χρειάζονται και τα τραγούδια που παίξατε.

Η επιλογή των τραγουδιών ήταν απλά άπαιχτη. Συγχαρητήρια, τόσο για την επιλογή των δισκογραφημένων, όσο και για τα ανέκδοτα κομμάτια που μπήκαν, τα οποία ήταν ένα κι ένα. Ήταν μια εκπομπή καθαρά ελληνική, καθαρά μουσική και πιο πολύ από όλα, αυθεντική. Συγχαρητήρια και πάλι παιδιά. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Ένιωθα πολύ περήφανος καθώς σας άκουγα. Με όλη μου την καρδιά λοιπόν, σας ευχαριστώ. Να στε καλά.

:):music::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks for the program. It was good to hear some of your voices...and good to hear Dalaras as well. He's right, it is about the songs...and most of the songs that he sings are powerful and pull at your soul....I'm off to bed, it's very late here..... :razz::):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε παλιόπαιδα γιατί δεν μου είπε κανείς ότι είναι Live???? Είχα βγει απ' το internet λόγω εγγραφής! :razz:

Ό,τι και να πω για όσα ακούσαμε θα είναι τόσο λίγο οπότε... δεν το επιχειρώ καν! :music: Ένα τεράστιο μπράβο από καρδιάς!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΕΕΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑ!! Ναι, ναι εσάς στο στούντιο λέω! (αν είστε ακόμα εκεί)

Θ' αρχίσω τις ερωτήσεις :music: Πού έγινε η εκπομπή; Πώς; Ποιανού ήταν ιδέα; κλπ. κλπ. Θέλουμε πλήρη αναφορά! χεχεχε :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά πρόλαβα την εκπομπή στήν τελευταία λέξη,ένοιωσα όμως συναισθήματα χαράς και υπερηφάνιας.Να είστε όλοι καλά και ο "Θείος" φυσικά που μας κάνει με τα τραγούδια και την μουσική του καλύτερους ανθρώπους.Πάλι μπράβο ρε μάγκες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ξανακούω την εκπομπή και νοιώθω πως σηκώνομαι απ' το έδαφος - πολύ μεγάλη χαρά μας δώσατε! :):music:

Συγχαρητήρια σε όλους σας Θανάση, Αποστόλη, ’ρη, Κώστα, Βιβή, Αγνή :razz::naughty::naughty: Ήταν μια εκπομπή όνειρο, και ειδικά όταν μετά τα λόγια σας έμπαιναν τα υπέροχα αυτά τραγούδια, ήταν σαν μια συλλογική δικαίωση όλων μας γι' αυτά τα ξεχασμένα διαμάντια που δεν παίζονται στα ραδιόφωνα :naughty::D:D Και με την παρουσία του Γιώργου στο στούντιο, η αίσθηση αυτή εντάθηκε ακόμα περισσότερο, ξέροντας ότι είναι κι αυτός εκεί και τα ακούει μαζί σας και μαζί μας :wow::wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που τελείωσαν όλα λοιπόν θα ήθελα να καταθέσω δυο-τρεις σκέψεις που μου δημιουργήθηκαν.

Αρχικά να πω ότι ένα απο τα χαρακτηριστικά που έκαναν δημοφιλείς χώρους δικτυακών συζητήσεων τύπου Forums, blogs κτλ... είναι ο απόλυτα δημοκρατικός τρόπος που λειτουργούν βασισμένος στον διάλογο με επιχειρήματα. Αν κάποιος πει κάτι το οποίο δεν μπορεί να αποδείξει ή είναι ψέμα, αμέσως ένας δεύτερος θα τον ξεμπρωστιάσει παρουσιάζοντας κάποιο αποδεικτικό στοιχείο περι του αντιθέτου. Κανείς δεν μπορεί να λογοκρίνει κανέναν ούτε να απαγορέψει σε κανέναν να πει τη γνώμη του.

Το βασικότερο λοιπόν χαρακτηριστικό της Δημοκρατίας είναι οι ψηφοφορίες μέσω των οποίων εκλέγονται αντιπρόσωποι για διάφορα θέματα. Είτε αυτό θα είναι η Βουλή, είτε ένας αθλητικός σύλλογος. Οι αντιπρόσωποι που θα εκλεγούν θα είναι αυτοί που θα έχουν την πλειοψηφία των προτιμήσεων. Είτε άρεσαν σε κάποιους είτε όχι, είτε έμμεναν κάποιοι δυσαρεστημένοι είτε όχι, αυτοί θα είχαν εκλεγεί. Κανένας δε θα μπορούσε να διαμαρτηρηθεί αφού η διαδιακασία θα είχε βασιστεί στην καθόλα δημοκρατική μέθοδο της ψηφοφορίας.

Αφού ΤΟΝΙΣΩ λοιπόν ότι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα με αυτούς που μας εκπροσώπησαν, θα ήθελα να παρατηρήσω πως δεν είδα να γίνεται στο φόρουμ κάποιου τέτοιου είδους διαδικασία για να αποφασιστεί ποια θα είναι τα άτομα που θα εκπροσωπήσουν το φόρουμ στη συνέντευξη. Θα μπορούσαμε μέσα απο ένα τόπικ να καταλήξουμε σε 10 ονόματα και έπειτα (δε γίνεται να πάνε 10 άτομα) μέσα απο ένα POLL θα ψηφιζόντουσαν οι 3-4 που θα πήγαιναν τελικά στη συνέντευξη. Αν δεν σας αρέσει αυτό γιατί θα πει κάποιος ότι μπορείς να ψηφίσεις 10 φορές με 10 διαφορετικές εγγραφές θα μπορούσε να γίνει τηλεφωνικά, εξάλλου τα ενεργά μέλη γνωρίζονται μεταξύ τους. Το δημοκρατικότερο όλων όμως θα ήταν αυτό που είπα αρχικά, ένα POLL.

Έτσι γίνεται απο ότι ξέρω σε πολλά φόρουμ πολύ μεγαλύτερα απο το δικό μας.

Ο λόγος που τα γράφω όλα αυτά είναι απλά για να παραθέσω τις σκέψεις μου και όχι για να εκφράσω κάποιο προσωπικό παράπονο. Εξάλλου όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πως έτσι κι αλλιώς δε θα μπορούσα αυτόν τον καιρό να κατέβω Αθήνα.

Υ.Γ: ’λλωστε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και με ψηφοφορία στους ίδιους θα καταλήγαμε, τότε όμως θα είμασταν και τυπικά-θεσμικά καλυμένοι :):music:

Υ.Γ2: Επειδή όσο το σκέφτομαι νομίζω ότι βιάστηκα να τα γράψω όλα αυτά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι κι εγώ χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ με αυτό που έγινε. Αλλωστε φαίνεται απο τα παραπάνω μηνύματά μου. Απλά είμαι λιγάκι τυπολάτρης :razz::naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Με της καρδιάς τον χτύπο'', Γιώργο Νταλάρα! :) Όπως μας έμαθες τόσα χρόνια... Με τα τραγούδια της καρδιάς ,με αυτήν την φωνή που μας κάνει να γινόμαστε ψηλότεροι κάθε φορά που την ακούμε ή την αισθανόμαστε. Και -κυρίως- για το ήθος σου και την αυθεντικότητά σου. Χαίρομαι που κάποια μικρά πράγματα και γεγονότα επιβεβαιώνουν πάγιες απόψεις μου χρόνων. Ευχαριστούμε ,λοιπόν,τον Γ.Νταλάρα για την τιμή που έκανε σε όλους μας, πιστεύω!

Ήταν μια ωραία ,παρείστικη εκπομπή. Και δόθηκε η ευκαιρία να ακουστούν υπέροχα τραγούδια. :razz::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

The most amazing radio program! :music:

Congratulations and thanks are due to the members of our forum who have made it exceptionally interesting with a remarkable choice of songs, with their interesting and unaffected comments and questions.

Thank you for expressing so well what each of us feels deeply deep down.

Respects and thanks to Giorgos Tsambras who had the good idea to host such a programme and of course to Giorgos Dalaras for being present.

Unbelievable, I feel I have not yet recovered from the surprise!

Thank you all! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε λίγη ώρα θα ανέβει και η εκπομπή για όποιον την έχασε

Καταρχήν...

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στα παιδιά:

’ρη, Αγνή, Βιβή, Θανάση, Αποστόλη, Κώστα. Αισθάνθηκα δικαιωμένος - κατα κάποιο τρόπο, για τα όσα, ( λίγα :razz: ) άκουσα. Και βέβαια το σοκ, με τον Γ. Νταλάρα στο στούντιο!!! Εξηγούμαι γιατι ακουσα λίγα...

μια ξαφνική νεροποντή έκοψε το ρεύμα στο σημείοι που μένω για πάνω απο μια ώρα και να χάσω την εκπομπή απο την αρχή της... Πώς μου έκοψε όμως μετά, θυμήθηκα το κινητό μου που έχει ραδιόφωνο και σας άκουσα απο εκεί.

Να είστε καλά παιδιά - τα υπόλοιπα απα κοντά :)

Θοδωρή, περιμένω για το ανέβασμα :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0