Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

''Αγιόκλημα''

48 posts in this topic

http://www.parakentro.com/PARAKENTROWEBPAG...F08Dalaras.html

Το 2008 συνεργάζονται ξανά σε ένα δίσκο με παιδικά παραδοσιακά τραγούδια σε διασκευή του Κώστα Κακογιάννη καθώς και στο soundtrack της τηλεοπτικής σειράς «Γενιές της Σιωπής», όπου ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδά το τραγούδι του «Αγιόκλημα»

http://www.parakentro.com/PARAKENTROWEBPAG...02/F02CDs.html#

http://www.parakentro.com/PARAKENTROWEBPAG...03TVMusic.html#

Πώς μας διέφυγαν αυτά;

XVII. ΚΥΠΡΙΑΚΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

με τον Γιώργο Νταλάρα

και

Χ. «Γενιές της Σιωπής» (ΡΙΚ)- Το τραγούδι ''Αγιόκλημα''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;):wow::wow::wow: Τί βόμβα ήταν αυτή νυχτιάτικα;; Παιδικά τραγούδια; Γουστάρω!! :razz: + Soundtrack! Υπέροχα! :naughty:

Αν κρίνω απ' το γεγονός ότι το Google δεν τα βρίσκει σε κανένα ηλεκτρονικό δισκοπωλείο, δεν πρέπει να έχουν κυκλοφορήσει ακόμα... :confused: ’ντε, αναμένουμε!!! :naughty::music::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:razz::naughty::naughty::music::rolleyes:;):wow::wow::wow::confused:

Ελπίζω μόνο να μην έγινε ή γίνει όπως με την "Φωνή Πατρίδας" που την βρίσκεις μόνο στην Κύπρο και .......... τρέχουμε ;)

όχι ότι θα με χάλαγε δηλ ένα ταξιδάκι προς τα εκεί ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι ''Αγιόκλημα'' μπορούμε να το ακούσουμε μέσω του ΡΙΚ και στην τηλεοπτική σειρά ''Γενιές της σιωπής''. Η σειρά αυτή προβάλλεται κάθε Σάββατο στις 19.30μ.μ. και σε επανάληψη κάθε Τετάρτη στις 19.00 μ.μ.

Εάν πρόκειται για το τραγούδι των τίτλων, θα μπορέσουμε να το ακούσουμε, μάλλον.

Όσον αφορά για περαιτέρω πληροφορίες και για τα παιδικά τραγούδια, θα πρέπει να απευθυνθούμε στο Παράκεντρο της Κύπρου(www.parakentro.com).Πρόκειται για μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια των υπευθύνων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι το τραγούδι των τίτλων. 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού είσαι τόσο σίγουρος, Αποστόλη, ή θα γίνουμε θαυμαστές της σειράς ή θα απευθυνθούμε στο Παράκεντρο. Ή θα πάμε στην Κύπρο!!!! :blink: ’λλη λύση δεν βρίσκω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ίσος κάποιος γενναίος, να προσπαθήσει να επικοινωνήσει με τον ίδιο τον Κώστα Κακογιάννη. Αυτό είναι το email του cacoyannis@parakentro.com.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aπό αύριο "Οι γενναίοι του Βορρά" θα ξεκινήσουν την προσπάθεια...Είναι στο πρόγραμμα... ;)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το 2008 συνεργάζονται ξανά σε ένα δίσκο με παιδικά παραδοσιακά τραγούδια σε διασκευή του Κώστα Κακογιάννη καθώς και στο soundtrack της τηλεοπτικής σειράς «Γενιές της Σιωπής», όπου ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδά το τραγούδι του «Αγιόκλημα»

.

Και τα δυο cd's αναμένεται να κυκλοφορήσουν το φθινόπωρο, οπότε θα έχουμε και περισσότερα νέα. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις είδα το τρέιλερ της σειράς "Γενιές της σιωπής" από το ΡΙΚ (2ος κύκλος) που ξεκινάει τον Οκτώβριο στην Κύπρο. Ακούστηκε λίγο ο Νταλάρας να τραγουδά. Αυτό το λίγο, μου φάνηκε ενδιαφέρον! :rolleyes: ’ντε να δούμε πότε θα γίνει η κυκλοφορία... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

This is what I found at: http://www.myspace.com/cacoyannis

Donnerstag, September 25, 2008

Songs with Y. KOTSIRAS and G. DALARAS

Today I have posted two brand new songs featuring the well Known Greek artists Yiannis KOTSIRAS and George DALARAS. Both songs feature lyrics by Pambos Kouzalis and are the opening themes for the TV series "SE FONTO KOKKINO" and "GENIES TIS SIOPIS".

Go to his website and enjoy the listening to this beautiful song AYIOKLIMA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you Anna, thank you Kosta :D

Can anyone write down for us the lyrics please?

Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι πληροφορίες για την κυκλοφορία του cd με τα παιδικά είναι πως αρχικά επρόκειτο να κυκλοφορήσει το φθινόπωρο.

Το Αγιόκλημα θα κυκλοφορήσει σε κανένα μήνα με το σάουντρακ της σειράς.

Το «Όσα αγάπησα» από το "Φόντο κόκκινο" θα κυκλοφορήσει το Γενάρη πάλι ως σάουντρακ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Thank you Anna, thank you Kosta :D

Can anyone write down for us the lyrics please?

Thanks!

Costas Cacoyannis has kindly posted the lyrics and they appear on the next page of this topic. I'm correcting the translation and moving it to the Μεταφράσεις - Translations forum here.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you so very much Maria! :D

I am now listening to the song and reading your translation. A truly lovely song indeed :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι τραγουδάρα!!!! Τι εκπληκτική ερμηνεία... σκέτη μαγεία!:D

Από την πρώτη ακρόαση μαγεύτηκα! Η εξαιρετική μελωδία και η άριστη ενορχήστρωση δένουν μαγικά με την από ψυχής ερμηνεία του Γ.Νταλάρα! Τέτοια τραγούδια θέλω να ακούω!!! :D:razz:

...Και πόσο πολύ ταιριάζουν τα Κυπριακά τραγούδια στην φωνή του... Αλήθεια, ποια τραγούδια δεν ταιριάζουν με την φωνή του;;; Πάντως τραγούδια σαν και αυτά μου επιβεβαιώνουν τον λόγο για τον οποίο λατρεύω τον Γ.Νταλάρα ως καλλιτέχνη!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφο τραγούδι, πράγματι! :D Και η ερμηνεία του Γ.Νταλάρα ιδιαίτερη, υπέροχη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λεμύθου, 9 Οκτωβρίου 2008

Αγαπητοί φίλοι,

Θέλω να σας συγχαρώ για το πολύ σημαντικό ερευνητικό έργο σας και να σας ευχαριστήσω για τα θερμά σας σχόλια για το τραγούδι μου Αγιόκλημα το οποίο ερμηνεύει ο Γιώργος Νταλάρας. Επειδή η Κυπριακή διάλεκτος έχει τις ιδιομορφίες της και είναι δύσκολο να καταγραφεί, παραθέτω πιο κάτω τους στίχους από το τραγούδι:

Αγιόκλημα

μουσική: Κώστας Κακογιάννης

στίχοι: Πάμπος Κουζάλης

Εμύριζεν αγιόκλημα τη νύχταν το φιλί σου

Μα εφύσησεν ο άνεμος τζι επήρες το μαζί σου

Τον ουρανόν παρακαλώ να σ απολησμονήσω

Μα με το φως το γαλανό φέρνει σε πάλε πίσω

Σα δαχτυλίδιμ που χασεν την πέτραν του στο χώμα

Μέραν τζιαι νύχταμ πεθυμώ της νιότης μου το χρώμα

Είπες μου πως η αγάπη μας για πάντα έννα ζήσει

Τζι η νύχτα υποσχέθηκεν να μεν το μαρτυρήσει

Εκράτουν σε τζι εκράτας με τζι έτρεμα μέ σε χάσω

Μα ο ήλιος του μεσομερκού ζητά να σε ξεχάσω

Σα δαχτυλίδιμ που χασεν την πέτραν του στο χώμα

Μέραν τζιαι νύχταμ πεθυμώ της νιότης μου το χρώμα

Για οποιεσδήποτε απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο cacoyannis@parakentro.com, www.parakentro.com, www.myspace.com/cacoyannis

Ευχαριστώ

Κώστας Κακογιάννης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kώστα καλημέρα και σ'ευχαριστούμε πολύ...Είναι μεγάλη τιμή για μας που βρίσκεσαι και γράφεις σ'αυτό το χώρο.

Καλώς ήρθες στην οικογένειά μας λοιπόν... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0