Sign in to follow this  
Followers 0
oberonsghost

Αφιέρωμα στο Σ.Κουγιουμτζή - 17 - 18/9/2008

205 posts in this topic

http://www.mazigiatopaidi.gr/contact.htm

Κι αυτή είναι η σελίδα όπου μπορεί κάποιος να μάθει για τον σύλλογο αλλά και να επικοινωνήσει με τον σύλλογο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.mazigiatopaidi.gr/contact.htm

Κι αυτή είναι η σελίδα όπου μπορεί κάποιος να μάθει για τον σύλλογο αλλά και να επικοινωνήσει με τον σύλλογο.

Οι αναφορές αυτού του site για τις συγκεκριμένες συναυλίες:

http://i66.photobucket.com/albums/h257/agn...igiatopaidi.jpg

http://rapidshare.com/files/140257675/mazi..._paidi.pdf.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαστε καθόλου καλά νομίζω.

Αυτό είναι χειρότερο και απο την περίπτωση του Μεγάρου Μουσική Θεσσαλονίκης με την Μαρινέλλα. :razz::confused::razz::razz:

Κύριε Νταλάρα ποιος νέος έχει να διαθέσει 40 Ευρώ για να έρθει να σας δει;

Για ποιον επιτέλους κάνετε αυτήν την τόσο σημαντική συναυλία; Για τους 50άρηδες και τους 60άρηδες; Κατα τα άλλα πρέπει να φέρουμε την καλή μουσική του Κουγιουμτζή κοντά στους νέους...Με αυτά τα εισητήρια θα τη φέρουμε κοντά στους νέους; Ή μήπως πρέπει όποιος θέλει να σας ακούσει να είναι και φιλάνθρωπος;

Και προς τους κυρίους των φιλανθρωπικών οργανώσεων: Κάποιος που μπορεί να μη θέλει -και είναι δικαίωμά του- να δώσει λεφτά σε φιλανθρωπίες γιατί είναι αναγκασμένος να τα δώσει με αυτόν τον ύπουλο τρόπο που του τα πέρνετε;;;;

Μπράβο σας :pity::mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κάποιος που μπορεί να μη θέλει -και είναι δικαίωμά του- να δώσει λεφτά σε φιλανθρωπίες γιατί είναι αναγκασμένος να τα δώσει με αυτόν τον αδίστακτο και ύπουλο τρόπο που του τα πέρνετε;;;;

Μπράβο σας :confused::razz::razz::pity:[/color]

Ακόμα κι αν εξέφρασα ακόμη κι εγώ την άποψη πως οι τιμές των εισιτηρίων είναι πολύ υψηλές. Ακόμα κι αν συνδυάσουμε το γεγονός πως οι συναυλίες γίνονται για να τιμήσουν έναν σπουδαίο συνθέτη λαικών, άμεσων τραγουδιών σε έναν όμως αιώνιο χώρο τιμής όπως είναι το Ηρώδειο (με τους συμβολισμούς που πρέπει και είθισται). Ακόμα κι αν ενοχλούμαστε εάν δούμε τελικά 50ρηδες κι εξηντάρηδες στην πλειοψηφία του κοινού(πρέπει να έχουν όμως κι αυτοί μερίδιο στο όνειρο και στην ελπίδα που χαρίζουν τα τραγούδια και να μην τους αποκλείουμε). Ακόμα κι αν δεν λαμβάνεται υπόψιν η οικονομική δυσπραγία. Ακόμα κι αν πολλά αν μπορεί να βρει κανείς, θεωρώ πως η τελευταία τοποθέτησή περί αδίστακτου και ύπουλου παρσίματος είναι -τουλάχιστον- άδικη. Κατανοώ τον εκνευρισμό, κατανοώ την στενοχώρια. ’λλωστε όλοι νιώθουμε έτσι. Αλλά ας μην πέφτουμε σε χαρακτηρισμούς που μπορεί και να αδικούν. :razz:

Ευελπιστώ, πάντως, πως θα υπάρξει δεύτερη σκέψη από τους οργανωτές. και περιμένω να δω το ακριβές πλάνο του χώρου. Έχει κάποια διαφορά εάν ο αριθμός των εισιτηρίων των 40 ΕΥΡΩ είναι μεγαλύτερος από αυτόν των υπολοίπων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα δεν το λέω για τον Νταλάρα αυτό Ελίνα, για το φιλανθρωπικό σύλλογο τα λέω αυτά περί ύπουλης αρπαγής. Αφού όμως υπάρχει περίπτωση παρανόησης θα το αλλάξω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή, Θοδωρή, ξέρω κι αναγνωρίζω την ποιότητα του χαρακτήρα σου, το ανήσυχο πνεύμα αλλά -κυρίως- την οξυδέρκειά σου γι αυτό έκανα την παραπάνω μνεία. Για να αποφευχθούν παρανοήσεις. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά, θεωρώ οτι οι τιμές είναι υπερβολικές. Τρομερά υπερβολικές. Δεν ξέρω ποιούς εξυπηρετούν αυτά τα κοστολόγια. Το οτι ένας φιλανθρωπικός σύλλογος βρίσκεται πίσω απο όλο αυτό το εγχείρημα, ή, αν θέλετε, το εγχείρημα έχει καλό σκοπό και χρησιμοποιεί το όνομα του συλλόγου, εμένα δεν μου λέει κάτι. Η συναυλία γίνεται για τον Σ. Κουγιουμτζή και, κατόπιν συνεννοήσεως προφανώς, αποφασίστηκε, και ορθά, να δοθεί μέρος( ; ) των εσόδων σε έναν φιλανθρωπικό σύλλογο. Δεν είναι κακό. Αλλά αυτό συμβαίνει αφού έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες προεργασίες: ορχήστρα, ήχος, εύρεση χώρου και άλλες λεπτομέρειες που δεν είναι της παρούσης. Επομένως, τα κοστολόγια ήτανε γνωστά εκ των προτέρων. Δεν νομίζω να αναθεωρήθηκαν οι τιμές αφότου βρέθηκε ένας σύλλογος να καλύψει την συναυλία - αλλά ακόμη κι αν έγινε αυτό, δε νομίζω να τράβηξανε τόσο οι τιμές την ανιούσα... Προφανώς,το "πρόβλημα" είναι απο τη αρχή...

Κι αν θέλανε όντως να ενισχύσουν τα ταμία του συλλόγου, ας κάνανε έναν μαραθώνιο, να ανοίγανε έναν τραπεζικό λογαριασμό ή κάτι τέτοιο, ώστε να βοηθήσει ο κόσμος.

Έχω την αίσθηση οτι απλά γίνεται εκμετάλλευση του γεγονότος της συναυλίας...

Μακάρι να διαψευστώ. Και να αλλάξω γρήγορα αυτό το post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και το επιβεβαίωσαν ότι όντως αυτές θα είναι οι τιμές και το μόνο καλό είναι ότι θα έχει φοιτητικό των 20.

Την Βαρδινογιάννη την ανέφερα ενδεικτικά γιατί εκείνη ασχολείται με τα φιλανθρωπικά.Και αν δεν λέγεται Βαρδινογιάννη και λέγεται Λάτση,Κόκκαλη ή Γουλανδρή το ίδιο μου κάνει.Ας μαζευτούν να πουλήσουν κανα καράβι, να βάλλουν τα κέρδη μιας εβδομάδας και να χτίσουν τρία νοσοκομεία.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι οι τιμές είναι κατά άγνοια του Νταλάρα.Το λέω γιατί φέτος στη Ζάκυνθο που έβαλαν στον Πάριο εισητήριο 40 ευρώ ο Πάριος το έμαθε μετά και τους έκραξε από σκηνής λέγοντας "εγώ τραγούδησα στο Ηρώδειο με 30 ευρώ και εσείς εδώ στη Ζάκυνθο βάλλατε 40".Επομένως έχω την αίσθηση ότι οι τιμές μπαίνουν ερήμην των καλλιτεχνών πολλές φορές.Θέλω να ελπίζω ότι θα ενημερωθεί ο Νταλάρας και θα το αλλάξει όπως έγινε και με το Παλλάς που μπήκε φοιτητικό στη δεύτερη σειρά των παραστάσεων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά με λίγα λόγια..... Σταύρος Κουγιουμτζής και 150 εισιτήριο δεν συνάδει (όπως πολύ σωστά λέει και μια φίλη...) είναι άδικο για την μνήμη του ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"είναι άδικο για την μνήμη του ... "

αυτό είναι ίσως το σημαντικότερο... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι φταίει ο Νταλάρας στην περίπτωση αυτή και συμφωνώ ότι έχει άγνοια για όσα συμβαίνουν.

40 ευρώ...

Μα καλά τόσα τους λείπουν;

Για φιλανθρωπικούς σκοπούς...

Καλά το λέει ο λαός:

"Τώρα που βρήκαμε παπά,να θάψουμε καμιά δεκαριά."

Τίποτα άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος φταίει κι αν φταίει. Ο πολύς ο κόσμος δεν ψάχνει αυτά. Το αποτέλεσμα κρίνει.Συμφωνούμε όλοι πως είναι υπερβολικές οι τιμές και αν δεν το κατάλαβαν όσοι σχετίζονται με την διοργάνωση ακόμη καλό είναι να το κατανοήσουν πριν την έναρξη της προπώλησης. Γιατί μετά από την έναρξη διαφοροποίηση στις τιμές ας μην αναμένουμε.

Βιβή, θα συμπλήρωνα στην παρατήρησή σου πως Νταλάρας-Κουγιουμτζής και 150 Ευρώ δεν συνάδει. Ας το ξανασκεφτούν... Γιατί οι κακοπροαίρετοι δεν θα κοιτάξουν το εισιτήριο των 40 αλλά θα κάνουν σενάρια με την κορυφή των 150, πολύ φοβάμαι.

Εύχομαι καλή επιτυχία στις συναυλίες. Το αξίζουν και ο Νταλάρας και ο Κουγιουμτζής και τα υπέροχα τραγούδια που θα ακουστούν. Και ο σκοπός.Κι ελπίζω να δω τον κόσμο που αγάπησε αυτά τα τραγούδια να γίνεται μια μεγάλη χορωδία, χωρίς ενδιάμεσες παραφωνίες ή ενδεχόμενες αφωνίες των πρώτων σειρών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η σημερινή Ελευθεροτυπία αναφέρεται στις 2 συναυλίες του Ηρωδείου.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=11...113,id=10612904

Εχει και φωτογραφία στο Εξώφυλλο.

http://www.enet.gr/online/dspphoto?id=231938

ΥΓ: Γράψανε για τη συναυλία στην Καλαμαριά...? Υποθέτω πως όχι? ;)

Επίσης, να συμπαραταχθώ με όσους εξέφρασαν έντονη δυσαρέσκεια για τις τιμές των εισιτηρίων. Φιλανθρωπικός σκοπος.. αλλά πόσο "φιλανθρωπική" για το μουσικό κοινό είναι μια συναυλία με τέτοιες τιμές...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί γκρινιάζουμε για τις τιμές;;;

Αφού και πάλι... πρώτο τραπέζι πίστα θα είμαστε..

Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι... μάλλον θα απέχω...

Κάποια στιγμή θα την επαναλάβει με μικρότερο αντίτιμο...

Και εκεί θα βρεθούν και όλοι όσοι έχουν την επιθυμία, την ανάγκη, την τρέλα να ακούσουν τον Γιώργο να τραγουδά με τη γνωστή του ευαισθησία τα λατρεμένα τραγούδια του Σταύρου...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αφού και πάλι... πρώτο τραπέζι πίστα θα είμαστε..

Δεν νομίζω...

αισθάνομαι σαν κορόιδο, όταν μου λένε πως "πάλι εκεί θα είσαι - πρώτο τραπέζι, ακόμα και 200 να έχει". Και, προς Θεού, δεν μιλάω προσωπικά Juanita, αλλα αναφέρομαι και σε περιπτώσεις γνωστών μου, που μου το έχουν αναφέρει όποτε τους μιλώ για τέτοιες τιμές εισητηρίων...

Αντιδρώ λοιπόν σε αυτήν την νοοτροπία - πηγαίνω γιατί θέλω να πάω και έχω την διακριτική ευφυία να αποφύγω τα "πρώτα τραπέζια", που ξέρω τι συχνάζει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε να αναμένουμε και συνέντευξη στο ΒΗΜagazino;

Ευχαριστούμε, Θάνο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις μου ειπανε στο τηλέφωνο πως οι τιμές είναι όντως 40,60,120,150.

Φοιτητικά εισιτήρια διατίθενται μόνο απ' την Πανεπιστημίου - δηλαδή εμείς οι μη Αθηναίοι... π....άρια!

Επίσης, για τις 17/9 υπάρχουν εισιτήρια μόνο στο άνω διάζωμα :blink: :blink:

’ντε και του χρόνου στα 350...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φοιτητικά εισιτήρια διατίθενται μόνο απ' την Πανεπιστημίου - δηλαδή εμείς οι μη Αθηναίοι... π....άρια!

Επίσης, για τις 17/9 υπάρχουν εισιτήρια μόνο στο άνω διάζωμα  :blink:  :blink:

Τι λενε μωρε;! Στο εκδοτήριο είχε το πολύ 15 άτομα! Πότε εξαντλήθηκαν όλα τα κάτω για τις 17; Πόσοι πια να έκλεισαν τηλεφωνικώς; Επίσης τί θα πει δεν διατίθενται φοιτητικά μέσω τηλεφώνου; Δεν είναι ότι πρέπει και καλά να δείξεις το πάσο! Εμένα δεν μου το ζήτησαν!

Αηδίες... Ω! αηδίες!!

:D:rolleyes::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aπό το σημερινό "Βήμα της Κυριακής"

0001-80.jpg

Αυτή ακριβώς η διαφήμιση του Βήματος κυκλοφορεί και σε αφισάκι σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο του Α4.

Το είδα σε διάφορες βιτρίνες καταστημάτων, οι οποιες -προς το παρον- δεν το δινουν, όπου ρωτησα εγώ δηλ.

Όσο για τα εισιτήρια, δεν υπήρχε πρόβλημα για τα φοιτητικά, προσωπικά αγόρασα 5 φοιτητικά και για διάφορες ημέρες χωρίς να μου ζητήσουν ούτε 1 πάσο. Επίσης, όντως δεν είχε κόσμο στα ταμεία, άρα κάποιος άλλος λόγος -αντιδημοκρατικός και χαζός- υπάρχει που δε δίνουν τα εισιτήρια της 17ης Σεπτ τηλεφωνικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα στις 12:30μμ, σε λίγο δηλαδή, θα δοθεί συνέντευξη τύπου στο στο Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών και Μουσικής Β. και Μ. Θεοχαράκη (Β. Σοφίας 9 και Μέρλιν 1).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή ακριβώς η διαφήμιση του Βήματος κυκλοφορεί και σε αφισάκι σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο του Α4.

Το είδα σε διάφορες βιτρίνες καταστημάτων, οι οποιες -προς το παρον- δεν το δινουν, όπου ρωτησα εγώ δηλ.

Υπάρχουν επίσης κάτι πολύ ωραίες και μεγάλες αφίσες στη Βουλιαγμένης, όχι απ' τις χαρτονένιες που τις κολλάνε με συρραπτικά, αλλά αυτές που έχουν πάνω και κάτω 2 ξύλα. :D Είναι όμως πάρα πολύ ψηλά... Δεν πιάνονται! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή ακριβώς η διαφήμιση του Βήματος κυκλοφορεί και σε αφισάκι σε μέγεθος λίγο μεγαλύτερο του Α4.

Το είδα σε διάφορες βιτρίνες καταστημάτων, οι οποιες -προς το παρον- δεν το δινουν, όπου ρωτησα εγώ δηλ.

Υπάρχουν επίσης κάτι πολύ ωραίες και μεγάλες αφίσες στη Βουλιαγμένης, όχι απ' τις χαρτονένιες που τις κολλάνε με συρραπτικά, αλλά αυτές που έχουν πάνω και κάτω 2 ξύλα. :music: Είναι όμως πάρα πολύ ψηλά... Δεν πιάνονται! :music:

Αλήθεια εκείνο το παλικάρι ο soc που χάθηκε; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0