Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Συνέντευξη στο νέο περιοδικό "Όασις"

42 posts in this topic

"Ποδαρικό" στο νέο μουσικό περιοδικό "Όασις" κάνει ο Γιώργος Νταλάρας.

Το περιοδικό κυκλοφορεί στις 25 Ιουλίου. Θα περιέχει δεκασέλιδη συνέντευξη του Νταλάρα στον Κ.Μπαλαχούτη, ένα άρθρο του υπογράφοντα αυτό το post για τα 45άρια του και "Ξεχασμένα διαμάντια" με το δίσκο "Θέλω να τα πω" του ’κη Πάνου... :vlakas:B)B)

Θα περιέχει επίσης τα παρακάτω θέματα:

Aνέκδοτη συνέντευξη ’κη Πάνου,

κείμενο του Λευτέρη Παπαδόπουλου για το "φαινόμενο Καζαντζίδης",

"Η τρέλα στο λαϊκό τραγούδι",

"Ποδόσφαιρο άσματα και πενιές",

"Η ευθύνη των ερμηνευτών",

"Μπάμπης Μπακάλης: αφιέρωμα - δισκογραφία",

"Το μπουζούκι σήμερα και ο γενικότερος μουσικός",

Ο Νίκος Μαμαγκάκης λέει: "Είμαι παρολίγον ρεμπέτης",

Αφιέρωμα στον τραγουδιστή του δημοτικού τραγουδιού Στάθη Κάβουρα

και άλλα πολλά.

Θα περιέχει επίσης τρία cd's:

1) Τραγούδια του ’κη Πάνου με Μενιδιάτη, Διονυσίου, Μοσχολιού, Μητσιά, Τοπάλη, Κάτσαρη, Χρηστάκη και τον ίδιο τον Πάνου στο "Στο σταθμό του Μονάχου"

2)Δημοτικά με Καρναβά, Κοτρώτσου, Τζαμάρα, Δοϊτσίδη

3)Ο Γ.Νταλάρας τραγουδά "Τσιτσάνη και ροκ γωνία" και επιλέγει σόλο και ταξίμια απ' τον Μπέμπη μέχρι τους Χ.Κωνσταντίνου, Μ.Καραντίνη,Γ.Μάτσικα και Β.Τρίγκα που τον πλαισιώνουν στο εξώφυλλο (υπάρχουν και ειδικές ανέκδοτες ηχογραφήσεις για την έκδοση αυτή).

Το περιοδικό εκδίδεται από τον εκδοτικό όμιλο που εκδίδει και το "Δίφωνο".

Αυτά... B)

2)Δημοτικά με Καρναβά, Κοτρώτσου, Τζαμάρα, Δοϊτσίδη

3)Ο Γ.Νταλάρας τραγουδά "Τσιτσάνη και ροκ γωνία" και επιλέγει σόλο και ταξίμια απ' τον Μπέμπη μέχρι τους Χ.Κωνσταντίνου, Μ.Καραντίνη,Γ.Μάτσικα και Β.Τρίγκα που τον πλαισιώνουν στο εξώφυλλο (υπάρχουν και ειδικές ανέκδοτες ηχογραφήσεις για την έκδοση αυτή).

Πω πω τι ωραία πράγματα είναι αυτά;;

Περιμένουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον!

Μπράβο και στον παραπάνω...υπογράφοντα για τις ωραίες συνεγρασίες που έχει ξεκινήσει!! B)B)

Με όσα αναφέρεις, Θάνο, μας κάνεις να περιμένουμε το νέο περιοδικό με περισσό ενδιαφέρον! B) Κι αγωνία. Για την συνέντευξη αλλά και για όλα τα υπόλοιπα... B)B)

:vlakas::wow::wow::wow::D:D:rolleyes::rolleyes::wow::wow::wow:

Υπενθύμιση για τις 25 Ιουλίουουουουουουουουυουουου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

B)B)B):vlakas::vlakas:

Δεν θελω ουου... B)B)B):vlakas:

Αραγε στην επαρχια θα κυκλοφορησει στις 25,ή θ'αργησει; :wow: (ποιος περιμενει μεχρι να γυρισει στην Αθηνα; :vlakas::vlakas::wow: )

:):wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow:

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει καλύτερο ξεκίνημα για ένα ολοκαίνουργιο περιοδικό........

με αυτό το "δολοφονικό" δίδυμο "συνύπαρξης" στο πρώτο του τεύχος ;)B):)

Αναμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία την έλευσή σου :):)

Το πιο ωραίο όμως είναι το timing που ξεκίνησε αυτή η συνεργασία και μάλιστα εντελώς τυχαία, στην αρχή...

Αν θυμάμαι καλά ήταν 4 Μαρτίου 2008, μια μέρα μετά από ένα πολύ άσχημο, προσωπικό, γεγονός...’σχημο μου φάνηκε τότε, τελικά μόνον άσχημο δεν αποδείχτηκε...

Περισσότερα όμως , για όποιον ενδιαφέρεται, από κοντά... :):)

Το πιο ωραίο όμως είναι το timing που ξεκίνησε αυτή η συνεργασία και μάλιστα εντελώς τυχαία, στην αρχή...

Αν θυμάμαι καλά ήταν 4 Μαρτίου 2008, μια μέρα μετά από ένα πολύ άσχημο, προσωπικό, γεγονός...’σχημο μου φάνηκε τότε, τελικά μόνον άσχημο δεν αποδείχτηκε...

Περισσότερα όμως , για όποιον ενδιαφέρεται, από κοντά... :)  :)

κάτι θα ήξερε και αυτός που είπε...... "κάθε εμπόδιο για καλό" !!! :):)

Το εξώφυλλο όπως υπάρχει σε διαφημιστική καταχώρηση στο νέο Δίφωνο.

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/Oasis1.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h216/tha...2006/Oasis2.jpg

Ανυπομονώ σαν μικρό παιδί!!! :):):):):wow::wow::wow:

Eνδιαφέροντα πρόσωπα φαίνονται στο εξώφυλλο κι ετερόκλητα επίσης! Αναμένουμε για να το διαβάσουμε κι ελπίζω να μην απογοητευτούμε όπως με το Δίφωνο. :)

Μου άρεσε πολύ αυτή η ιδέα της φωτογράφησης του Γ.Νταλάρα. Όπως και το cd με τους σολίστες.

Συμφωνώ πως υπάρχει το ετερόκλητο στοιχείο -όσον αφορά στην επιλογή των προσώπων- αλλά με ενδιαφέρει πολύ ο τρόπος προσέγγισής τους.

Αναμένουμε για να το διαβάσουμε κι ελπίζω να μην απογοητευτούμε όπως με το Δίφωνο. :)

Προσωπικά , εκτός από το τεράστιο και καθόλου "λειτουργικό" του μέγεθος, δεν υπάρχει κάτι από το οποίο να απογοητεύτηκα στο νέο "Δίφωνο"...Ίσως και το θέμα της τιμής του να είναι ένα "θέμα" αλλά δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε πως προσφέρει κάθε μήνα 3 και 4 cd's ή και dvd που απευθύνονται σε ανθρώπους με διαφορετικά μουσικά γούστα, τα οποία δεν "θίγουν" κανένα. Ούτε σκυλάδικα έχει , ούτε "Ζουζούνια"...

Όχι πως άλλαξε ιδιαίτερα στο θέμα της ύλης, τα θέματα, πάνω-κάτω, με τον ίδιο τρόπο παρουσιάζονται, αλλά δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα...Έχει πολλά θέματα που με ενδιαφέρουν και με αφορούν. Συνεπώς τα διαβάζω ευχάριστα και περιμένω με αγωνία την έκδοση του επόμενου τεύχους...Και στο νέο τεύχος έχει πολλά ενδιαφέροντα θέματα, όπως η συνέντευξη του Δήμου Μούτση στο Θανάση Συλιβό... Στο ένα από τα cd's μάλιστα υπάρχει ένα εξαιρετικό ανέκδοτο κομμάτι του Ανδρέα Κατσιγιάννη με τη Γλυκερία....

Ε, φυσικό είναι να υπάρχουν και θέματα που δεν μας ενδιαφέρουν...

Πολύ περισσότερο όταν δεν υπάρχουν άλλα αντίστοιχα έντυπα...

Είναι ευτυχές γεγονός το ότι το ανέλαβε ένας μεγάλος όμιλος που μπορεί να το συντηρεί και να το εκδίδει κάθε μήνα. Ας μην ξεχνάμε πως τα άλλα μουσικά περιοδικά, που "κρατάνε" κάποια ποιότητα ύλης, ο "Μετρονόμος και το "Λαικό τραγούδι" (το οποίο ασχολείται με ένα συγκεκριμένο είδος αλλά θεωρώ επίσης πως εκτός από το τεράστιο έργο που προσφέρει, οι εκδότες του έχουν εμμονές με συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα) εκδίδονται κάθε 3-4 μήνες...Και να μην ξεχάσουμε περιοδικά όπως η "Οκτάβα" και το "Διαπασών", για να αναφέρω τα πιο πρόσφατα, που μετά από 2-3 τεύχη, έκλεισαν...

Σεβαστή κι η απόψή σου, αλλά εγώ εμμένω στις απόψεις μου. Διαβάζω το Δίφωνο από την αρχή και δεν το συγκρίνω με την 1η περίοδο που ήταν ό,τι καλύτερο έχω δει σε έντυπο-μουσικό. Από κει και πέρα εμμονές έχουν όλα τα έντυπα που αναφέρεις. Μια ερώτηση : Πόσο αντικειμενικό μπορεί να είναι το Δίφωνο σε κριτική που αφορά στα cd του ομίλου; Τα (περισσότερα) πρόσωπα που μέχρι τώρα έχει παρουσιάσει ανήκουν στον όμιλο. Όσο για τα "Ζουζούνια" κτλ δεν έχω κανένα πρόβλημα εγώ κι αυτά σε κάποιους απευθύνονται εφόσον πουλάνε. Ο καιρός θα δείξει αν θα δοθούν ή όχι από το περιοδικό. Επίσης δεν θεωρώ κακό την ειδίκευση των μουσικών περιοδικών. Αντίθετα , πιστεύω ότι είναι πιο καλά έτσι. Ξέρεις γιατί αγοράζεις το συγκεκριμένο περιοδικό. Αυτό το "λίγο απ' όλα" ποτέ δεν μου άρεσε και στο τέλος , πιστεύω, πως καταλήγει να μην ικανοποιεί κανέναν. Αυτά!

Όσον αφορά την πρώτη περίοδο του Διφώνου, όντως, μπορεί να ήταν πράγματα καλύτερα τότε...Μ'αυτή τη λογική όμως θα πρέπει να απορρίπτουμε ότι νέο βγαίνει και να μένουμε μόνο στα παλιά...Το ίδιο ισχύει και με τη μουσική...Δεν συγκρίνεται ούτε η "Ερημιά" του Μίκη με τον "Επιτάφιο" , ούτε η "’σφαλτος που τρέχει" του Νταλάρα με το δίσκο "Οι μάηδες οι ήλιοι μου" , ούτε το "Σταλιά σταλιά" της Μαρινέλλας με το "Αμμος ήτανε" (για να μπω και στα πιο "δικά σου") Αυτό δε σημαίνει ότι η "Ερημιά" , η "’σφαλτος" και η "Αμμος" ήταν κακοί δίσκοι.

Όσον αφορά τα cd που παρουσιάζονται από το Δίφωνο, νομίζω πως έχουν γίνει κριτικές και μάλιστα θετικότατες , για cd πολλών άλλων εταιρειών, όπως για τις "Ουσίες" , το "Πάντα κάτι μένει" του Μάνου Ελευθερίου ή για την "Εξαφάνιση" (φυσικό είναι να μου έχουν μείνει στο μυαλό cd που έχουν σχέση με Νταλάρα)...Και είναι πολύ φυσικό, από τη στιγμή που ο συγκεκριμένος όμιλος, έχει πάρει το μεγαλύτερο μέρος του ποιοτικού τραγουδιού (Lyra, Εros κλπ) να ασχολείται με τις συγκεκριμένες κυκλοφορίες.Όσον αφορά την αντικειμενικότητα των παρουσιάσεων , αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να ξαναμελετήσω, γιατί αυτή τη στιγμή, πραγματικά δεν θυμάμαι τί έχει γραφτεί για τον κάθε δίσκο που βγάζει ο συγκεκριμένος όμιλος....Όταν διαβάζω για έναν καλλιτέχνη, με ενδιαφέρει πρώτα ο καλλιτέχνης και μετά η εταιρεία του...Κι αν δεν με ενδιαφέρει ο καλλιτέχνης δεν ασχολούμαι καθόλου....

Θα ξαναδω όμως τις παρουσιάσεις των τριών τελευταίων τευχών, γιατί έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτό που λες....

Σχετικά τώρα με τα άλλα περιοδικά, δεν κατέκρινα τα περιοδικά που έχουν ένα συγκεκριμένο είδος...Ίσα ίσα...Κατέκρινα τις εμμονές...Και στο "Λαικό τραγούδι" επαναλαμβάνω, πως τόσο η ύλη του, όσο και τα αφιερώματα με τις δισκογραφίες , όσο και τα cd's του είναι άξια , όχι απλώς αναφοράς, αλλά μεγάλης προβολής...Κι αυτό, όσο περνάει από το χέρι μου, από τη συγκεκριμένη σελίδα, το έχω κάνει...Τα κείμενά μου υπάρχουν και το αποδεικνύουν...Αλλά το ότι έχουν εμμονές με συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα (π.χ Νταλάρας ή Μέγαρο) αυτό φαίνεται σε κάθε τεύχος τους....Και κατά τη γνώμη μου, χαλάει όλη την καλή εικόνα του περιοδικού...Μου θυμίζει κάποια παλαιότερη περίοδο του Διφώνου, όταν και τότε , υπήρχαν εμμονές από συγκεκριμένη ομάδα του...Καταλαβαίνεις φυσικά που αναφέρομαι...Είναι κάτι που , πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...Γιατί κάποιοι άνθρωποι, που έχουν κάποιες θέσεις και τη δυνατότητα να εκφράζουν δημόσια τη γνώμη τους και να επηρεάζουν την κοινή γνώμη, δε στέκονται στη θετική πλευρά των προσώπων και των γεγονότων και ψάχνουν συνέχεια να βρουν αρνητικά....Μόνο αρνητικά....

Αυτά κι από μένα... :)

Μήπως υπάρχει τρόπος συνδρομής, για εμείς που βρησκόμαστε λίγο πόλυ μακρία απο τα περίπτερα; :razz:

Βέβαια παρά την χαρά και την προσμονή μου, δεν μπορώ να μη σχολιάσω την αισθητική του εξωφύλλου που είναι της δεκαετίας του 80...

Δεν σημαίνει βέβαια κάτι σημαντικό αυτό για το περιεχόμενο, αυτό θα του δούμε σε λίγες μέρες... :razz:B);)

Υπέροχα!! Το είχαμε ανάγκη ενα τέτοιο περιοδικό.Ευχαριστούμε Θανάση.

anemologio

Αυτό θα πει να έχεις καλά νέα όταν γυρνάς από τις διακοπές σου!!!

:music::music::music:

Καλή συνέχεια να χει και καλή επιτυχία !!!! Εύχομαι απο καρδιάς να προσφέρει στην πορεία του πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα ενημέρωση στους αναγνώστες του :mad:

Εύχομαι τα καλύτερα!!! Αν και με τέτοιο ποδαρικό, δεν έχει ανάγκη - θα τα πάει περήφιμα!

(δεν το πήρα ακόμη για να πώ εντυπώσεις).

:music:

Απο ενα πρωτο ξεφυλλισμα που εκανα διαπιστωσα οτι η υλη του ειναι πλουσια και αρκετα καλη για ατομα που αναζητουν ψαγμενες πληροφοριες για το λαικο τραγουδι.

Κατι τετοιο ειναι αρκετα καλο.Συνεχιστε ετσι

Μπραβο καλή δουλεια !! :music::music:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0