Sign in to follow this  
Followers 0
nefeli

Ματωμένα χώματα

52 posts in this topic

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο ο Νταλάρας θα ερμηνεύσει τουλάχιστον ένα τραγούδι σε μουσική Β.Δημητρίου από τη δουλειά του Κ.Κουτσομύτη "Ματωμένα Χώματα"

My Webpage

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετικά νέα! Νάσαι καλά, Νεφέλη, μου έφτιαξες την διάθεση!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως φοβερή είδηση, να κάνουν γυρίσματα στην Πιερία για τα ματωμένα χώματα και να μη ξέρω τίποτα;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, φυσικό είναι , αφού ο νους σου ήταν στο "Πανηγύρι του Αιγινίου" ρε πανηγυριτζή... :):music::rolleyes:

Αλλά ξέχασα...Υγεία πάνω απ'όλα... :lol: και παγωτό μηχανής... :lol:

"Φάτε και πιείτε δραγουμάνοι..." ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το musiccorner:

''Ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένας εκ των ερμηνευτών των τραγουδιών που θα συμπεριλαμβάνονται στο soundtrack της φιλόδοξης σειράς του alpha, "Ματωμένα Χώματα". Ο Νταλάρας αποδίδει εξαιρετικά το τραγούδι των τίτλων της σειράς, τη μουσική του οποίου, όπως και ολόκληρου του album βέβαια, υπογράφει ο Βασίλης Δημητρίου με τον οποίο έχουν συνεργαστεί με μεγάλη επιτυχία και στο παρελθόν.''

http://www.musiccorner.gr/extras/vrexei_mo...siki/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημοσίευση "Ελεύθερος Τύπος" (20.9.2008):

Νταλάρας στα «Ματωμένα χώματα»

Το δικό τους μουσικό ταξίδι χαράζουν αυτές τις μέρες οι σειρές που ετοιμάζονται για πρεμιέρα στις αρχές Οκτωβρίου. Νέα μελωδικά μονοπάτια αναζητούν κυρίως οι μεγάλες παραγωγές, μεταφορές μυθιστορημάτων και βιογραφίες, που καταθέτουν πρωτότυπες μουσικές προτάσεις. Για τον πόνο του ξεριζωμού και τη Μικρασιατική Καταστροφή θα τραγουδήσει ο Γιώργος Νταλάρας στη σειρά «Ματωμένα χώματα» του Κώστα Κουτσομύτη, ενώ ένα τραγούδι θα ερμηνεύσει και η ηθοποιός Μαρίσα Τριανταφυλλίδη. Τη μουσική το τραγούδι των τίτλων αρχής και τα ορχηστρικά θέματα που θα χρησιμοποιηθούν στην επένδυση σκηνών αλλά και τους στίχους υπογράφει ο Βασίλης Δημητρίου.

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=52457

Αναμένουμε...... προσωπικά το περιμένω πώς & πώς! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να δούμε ξανά δουλείες όπως τα Βαμμένα κόκκινα μαλλιά και το Τελευταίο Αντίο :confused::razz::razz::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν υπάρχει ο Κώστας Κουτσομύτης να περιμένουμε το αξεπέραστο να γίνεται πραγματικότητα.Είναι όλα τέλεια απο την μικρότερη λεπτομέρεια.Θεωρώ ότι είναι ο μεγαλύτερος σκηνοθέτης μεταφοράς βιβλίων.Είναι ο...Μίκης Θεοδωράκης της σκηνοθεσίας.

Κάποτε ο ένας πήρε Ελύτη,Ρίτσο και Αναγνωστάκη και τους "έβγαλε" στους δρόμους απο τα χείλη του κόσμου.Και ο άλλος πήρε Βαμμένα κόκκινα μαλλιά,πρόβα νυφικού,Μάγισσες της Σμύρνης και τους έδωσε εικόνες πραγματικές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν από λίγο, κατά την διάρκεια ρεπορτάζ του δελτίου του Alpha για την σειρά ''Ματωμένα χώματα'', ακούστηκε απόσπασμα του τραγουδιού που ερμηνεύει ο Γ.Νταλάρας. Πρόκειται για λαϊκό τραγούδι. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ήταν καλό? :razz:

κι εγω κατι ακουσα-αποσπασματικα-καλη εντυπωση μου αφησε..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικρό ήταν το απόσπασμα (δυο στίχοι), αλλά μου άρεσε. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρεπορτάζ στον Alpha, μόλις πριν απο λίγο. Αν πρόλαβα να ακούσω καλά, προκείται για χασάπικο, και είναι όντως λαϊκό. Μου θύμισε κάτι απο το Ρεμπέτικο...

Πρεμιέρα σήμερα, στις 22.00.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν πρόλαβα να ακούσω καλά, προκείται για χασάπικο, και είναι όντως λαϊκό.

Το πρώτο άκουσμα δεν με ενθουσίασε! :) Δεν άκουσα κάτι που να μου δώσει κάτι νέο, φρέσκο...Σαν να άκουσα κάτι που το έχω ξανακούσει πολλές φορές...Περιμένω να ακούσω και τ' άλλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα, νωρίς το πρωί, κατάφερα και είδα το πρώτο επεισόδιο της σειράς ''Ματωμένα χώματα''. Αν και πρώτο επεισόδιο, από τα πλάνα στην αρχή κιόλας με συγκίνησε. Ίσως φταίει πως έχω μνήμες αφηγηματικές από την Μικρασιατοπόντια γιαγιά μου. Όποτε βλέπω ντοκυμανταίρ ή σειρές σχετικά με την Μικρασιατική καταστροφή με πιάνουν λυγμοί στην θέα του φευγιού... Πρόκειται για μια ιδαίτερη τηλεοπτική παραγωγή που έχει όλα τα χαρακτηριστικά που μπορούν να σε καθηλώσουν. Η μεταφορά στην τηλεόραση ενός σπουδαίου βιβλίου σαν τα ''Ματωμένα χώματα'' είναι δύσκολη αλλά κι ελκυστική υπόθεση για τον σκηνοθέτη Κ.Κουτσομύτη. Αναμένω την συνέχεια με αγωνία.

Όσον αφορά στα τραγούδια που ακούστηκαν στο πρώτο επισόδιο μόνο γοητευμένη μπορώ να δηλώσω πως είμαι! Για το τραγούδι των τίτλων που ακούστηκε ολοκληρωμένο σχεδόν και μέρος από το άλλο (που μπορεί και να είναι ενιαίο με αυτό των τίτλων, δεν ξέρω) και για την συνολική μουσική του Βασίλη Δημητρίου.

Ίσως θεωρηθώ υπερβολική αλλά μετά τον Κουγιουμτζή -θεωρώ πως- ο Δημητρίου κατάφερε κι ''εκμεταλλεύτηκε'' με τον καλύτερο τρόπο την μεγάλη φωνή του Γ.Νταλάρα. Στα τραγούδια αυτά ο Νταλάρας τραγουδά ως Μικρασιάτης. Κουβαλά η φωνή του τον λυγμό, τον πόνο, τον καημό και την περηφάνια της Ιωνίας. Ξυπνούν αυτά τα τραγούδια μνήμες είτε βιωματικές είτε αφηγηματικές και μιλούν στην ψυχή των ανθρώπων.

Δεν ξέρω αν έχουν γραφτεί κι άλλα τραγούδια για την σειρά, αλλά το εύχομαι ολόψυχα!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ άκουσα το τραγούδι των τίτλων στην αρχή.Θεωρώ ότι ο Νταλάρας είχε πολύ καιρό να μας δώσει ένα τόσο ωραία δείγμα-υπόδειγμα λαϊκής εμρηνείας σε καινούριο λαϊκό τραγούδι.Αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στον Νταλάρα όσο και στο Δημητρίου.

Για τη σειρά δεν μπορώ να εκφέρω γώμη γιατί δεν την είδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω ότι η μουσική του Βασίλη Δημητρίου είναι υπέροχη και συγλονιστική,έχει μπει στο πνεύμα του έργου και μέσα απο τις μνήμες έδωσε αυτό που ακούσαμε.Μόνο ο Νταλάρας θα μπορούσε να συμπληρώσει την φωνή για να είναι όλα τέλεια.

Η μουσική αυτή κουβαλάει πόνο και λυγμό,και ο Γιώργος Νταλάρας διαθέτει τα γυρίσματα,μα και τις Μικρασιατικές ρίζες.

Αν δεν κάνω λάθος άκουσα δύο τραγούδια.Το ένα των τίτλων και το άλλο στην αρχή της σειράς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσον αφορά τα τραγούδια που ακούστηκαν, τόσο το τραγούδι των τίτλων όσο και το απόσπασμα του τραγουδιού για τη Σμύρνη, θεωρώ, πως σε επίπεδο νέου υλικού, είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει από τον Νταλάρα την τελευταία πενταετία, για να μην πω παραπάνω...Μακάρι να κάνει κάποια στιγμή έναν ολόκληρο δίσκο με τέτοια τραγούδια, σ'αυτό το δρόμο...

Εξαιρετική και η υπόλοιπη μουσική της σειράς....

Μακάρι το soundtrack να κυκλοφορήσει το γρηγορότερο δυνατό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα επεισοδια της σειρας μεταφερθηκαν στη "προσθηκη αρχειων"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρομερο το τραγουδι των τιτλων...τρομερο!!!!δεν εχω κατι αλλο να πω,ειμαι ενθουσιασμενη.... ;);)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0