Sign in to follow this  
Followers 0
kostasp

"Θα πιω απόψε το φεγγάρι" αφιερ. στον Λευτ. Παπαδ.

123 posts in this topic

.........Ρε παιδιά άκουσε κανένας αν θα κυκλοφορήσει μαζί με dvd?

Αν είναι να κυκλοφορήσει μη τη πατήσουμε πάλι !

Μα και να κυκλοφορήσει dvd Δ Ε Ν πρόκειται να μας το πούνε προκαταβολικά σε καμία περίπτωση. Το κόλπο είναι να πουλήσει τρελά το cd και όταν κοπάσει η ζήτηση να επανεκδοθεί σε καινούργια συσκευασία για να κεντρίσει εκ νέου το αγοραστικό ενδιαφέρον.

Τόσο απλά. Οπότε ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τις ...ανάγκες του Εγώ πάντως το πήρα και δεν το μετάνοιωσα. Είναι από τις καλύτερες δουλειές που έχω ακούσει. Κυριολεκτικά χορταστικό! :)

Χμμ....δεν εχω ακουσει ακομη τον δισκο,και δεν εχω αποψη... :):razz:

Αν και αυτο για τα ποσοστα δεν ειν'κακο :lol: :lol: :razz::razz:

Θα περιμένω να τον ακούσεις για να δικαιωθώ! :lol:

Όσο για τα ποσοστά, θα τα κυνηγήσω ούτως ή άλλως! Τόσα ψάρια πληρώνονται

άδικα να μην τα σπρώξουν σε μένα! Κρίμα κι άδικο :lol: :lol: :lol:

Εξαιρετική δουλειά! Πολύ φροντισμένη δουλειά, από κάθε άποψη! Τέτοιες δισκογραφικές συναντήσεις και με τόσο υπέροχα τραγούδια μόνο ενθουσιασμό προκαλούν.

Απαραίτητο απόκτημα για την δισκοθήκη μας. :)

"Μαέστρο πάμε!"

"Σού'παν πως είμαι μπελαλής

άντρας βαρύς και ντερτιλής

δε λογαριάζω κι ούτε ρίχνω τεμενά

δεν κάνω κράτει πουθενά"

Ω ρε τι ακούμε!!!...

Μπράβο!!! Δισκάρα!!!

:music::music::music::music::music::music::music::music:

Επιτέλους ένα ζωντανό cd χωρίς περικοπές...Επιτέλους....Όλα μέσα....

Μόνο τα ξυλάκια του ντράμερ πριν από το "Μη με ρωτάς" έκοψαν...(Στο cd "Αχ χελιδόνι μου" ακούγονται αλλά είναι στο τέλος του προηγούμενου track)... :lol: :lol: :lol:

Ααααα αααχ ο μπαγλαμάς.....

(Κι αυτό από το Βύρωνα έπρεπε να μπει...) :lol: :lol: :lol:

Ακούστε πιτσιρικάδες κορώνα και το λέει κι από RE...Ανοίξτε τ'αυτιά σας...Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια....Πάρτε το χαμπάρι...

"Χορεύει και γουστάρει ο Σαλονικιός..."

Αυτά είναι....

Κι εκείνο το "Κάποιος χτύπησε την πόρτα"...Με την υπέροχη εισαγωγή...Ακούτε τι γίνεται από κάτω μόλις μπαίνει το ζειμπέκικο; Αυτός είναι ο Έλληνας...Αυτός είναι ο Κουγιουμτζής... ;)B):)

Και "Πάνε να πεις" και η τρίστροφη "Καισαριανή" του Αποστόλη...και "Αυτά τα χέρια" και "Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα" και "κορωνάτο" "Ξένος για σένανε κι εχθρός" και "Για πάρε γύφτο σφυρί κι αμόνι" και...και....και.....

Όλα μέσα....όλα!!!

Κι εκείνο το σαντούρι του Αντρέα που ξεχωρίζει κι ακούγεται συνέχεια....

(Ξεχάσανε όμως τον Αλέξανδρο Αρκαδόπουλο με τα πνευστά στα ονόματα των μουσικών...Και στο πρόγραμμα των συναυλιών της Αθήνας δεν ήταν το όνομά του, το έχουν προσθέσει στο ένθετο. Στη Θεσσαλονίκη έπαιζε ο Αποστόλης Βαγγελάκης).

Και το "Μερτικό" με τη Μαρινέλλα στην καλύτερη , μετά απ'αυτές του Στέλιου, εκτέλεση...Τον "κουβαλάει" τον Καζαντζίδη μέσα της...Τον έχει...

Μπράβο Γιώργο, μπράβο Λευτέρη...

Τα τραγούδια που μας μάθατε τα κρύψαμε...Νά'στε σίγουροι...

Ευχαριστούμε!...

:music::razz::music::razz::music::razz:

image0.jpg

image0-1.jpg

image0-2.jpg

image0-3.jpg

image0-5.jpg

image0-6.jpg

Τις δύο τελευταίες επειδή, άξιζε, τις πείραξα λίγο έτσι ώστε να φύγει το χώρισμα απο τη μέση:

image0-4.jpg

image0-9.jpg

Γεια σου, Θοδωρή! :) Ομόρφυνες το topic με τις ωραίες φωτογραφίες!

''Κάποιος χτύπησε την πόρτα'' . Νάσαι καλά Γιώργο Νταλάρα! Είσαι παλληκάρι!

Αν δεν φωνάξουν την αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας, πάλι καλά! :razz: :razz:

''Κάποιος χτύπησε την πόρτα'' . Νάσαι καλά Γιώργο Νταλάρα! Είσαι παλληκάρι!

Αν δεν φωνάξουν την αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας, πάλι καλά! :razz: :razz:

Πρόσεξε μην την χτυπήσει μόνο κάνας μπάτσος... :lol: :)

Ρε παιδιά!

διαβάζω αυτά που γράφετε και το χαμόγελο δεν μ'αφίνει!

τι είναι αυτά που μας κάνεις ρε Γιώργο!!

Να΄στε καλά!

:):razz::razz:

Πρόσεξε μην την χτυπήσει μόνο κάνας μπάτσος... :lol: :razz:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ε! Να σε βράσω!! (Για τους μη γνωρίζοντες είναι ένα ιδιότυπο χιούμορ...) :)

Nα βάλω κι ένα...κουίζ σχετικά με το cd! Ποια φωτογραφία του cd δεν σκανάρισε ο Θοδωρής ; :) :lol: :razz: :lol:

akouo to disko (oxi olo akomi) kai auto pou mou aresei einai oti i epeksergasia pou egine den aliose tin ernineutiki ikanotita ton tragoudiston. theoro oti einai poli konta stin pragmatikotita kai xeromai gi' auto!!!

Aυτήν

]

Θα βιαζόταν να πάει να φάει καμιά μηλόπιτα φαίνεται... :lol:

τελικά ειναι κι άλλη! :lol: :lol: :lol:

Εεεε, θα μας αφήσεις να κάνουμε και καμιά "δουλειά";

Κι αυτός ο Θοδωρής όλο μισές δουλειές κάνει...

0001-93.jpg

Εεεε, θα μας αφήσεις να κάνουμε και καμιά "δουλειά";

Καλά, καλά! Δεν ξαναομιλώ! :)

Παραφράζοντας το γνωστό λαικό άσμα του Αντώνη Βαρδή θα σου πω:

"Nα μιλάς, γιατί είναι απαραίτητο..." :razz::)

Aφού πήρα άδεια :lol: :lol: συνεχίζω...

Έχω καταγράψει τα παρακάτω τηλεοπτικά διαφημιστικά για το cd :

1. Απόψε σε θέλω (Μαρινέλλα)

2.Θα πιω απόψε το φεγγάρι (Νταλάρας) με σπηκάζ για το cd

3.Μη με ρωτάς (Νταλάρας)

4.Μια Κυριακή (Μαρινέλλα)

5.Αυτά τα χέρια (Νταλάρας)

6. ’νοιξε πέτρα (Μαρινέλλα)

υπάρχει κι ένα ακόμα με το "Βάλε κι άλλο πιάτο" που μέχρι τώρα μου έχει ξεφύγει... :)

:lol: :lol: :lol:

Μετά απ'αυτό και μετά από τις παρατηρήσεις σου για τις φωτογραφίες σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξεις ψευδώνυμο... :huh:

Κάτι σε E-KOSTE-L P ας πούμε; :razz::razz::razz:

Κάτι σε E-KOSTE-L P ας πούμε;  :razz:  :razz:  :razz:

Χμ! Ωραία ιδέα! Το copyright ,όμως , ανήκει στην EKOSTEL :huh: Θα δώσει άραγε άδεια? :confused:

Να με συγχωρεί η χάρη σας αλλά το κατοχύρωσα το EKOSTEL! :confused: Μόνο με διαγραφή μου μπορεί να αλλάξει κάτι. :huh::razz:

Γράψτε τώρα τίποτα για το φοβερό cd ώστε να ξαναγυρίσουμε στο ουσιαστικό αντικείμενο του topic που είναι το ''Θα πιω απόψε το φεγγάρι''. :razz:

Καλή Κυριακή σε όλους! :razz:

ΑΣΜΑΤΑ ΑΣΜΑΤΩΝ!

Με αυτά τα δύο cd πολλά πράγματα μπαίνουνε στη θέση τους,όσοι νομίζουνε ότι ακούγοντας αυτά τα τραγούδια που μαζεύτηκαν παρεϊστικα το ένα δίπλα στο άλλο ύστερα απο χρόνια είναι ένα ακόμη αφιέρωμα λογαριάσανε λάθος.Όλος αυτός ο δροσερός αέρας της μαγείας των τραγουδιών είναι η ανάταση της Ελληνικής μουσικής.Είναι το πέταγμα.Η περήφανη αλήθεια μας.

Είμαι πολύ παραπάνω απο ευτυχισμένος που τώρα κι αυτή τη στιγμή που γράφω ακούω όλα τα τραγούδια,και πιστέψτε με δεν ξέρω πως λέγεται αυτό.Ίσως απόλυτη αγαλλίαση.

Για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο αισθάνομαι ότι όλοι μας του χρωστάμε ένα κλειδί,έχει ξεκλειδώσει τα λόγια μας με τα δικά του λόγια απο τα τραγούδια σε πολλές αγάπες μας και καταστάσεις της ζωής μας και τόσο συχνά,που ένα ευχαριστώ θα είναι φτωχό.

Για τον Γιώργο Νταλάρα έχω μόνο αγάπη απέραντη και πολύ περισσότερη που δεν ήξερα κι εγώ ότι διαθέτω,και πραγματικά την αισθάνομαι ακούγοντας τον σε αυτά τα τραγούδια.Κάθε φορά που συγκινούμαι όταν ακούω την δωρική φωνή του που κανένας άλλος στον κόσμο δεν έχει αισθάνομαι καλύτερος σαν άνθρωπος.

Δεν θα πω πάλι ότι είναι μάγκας,αξεπέραστος και ανυπέρβλητος,θα πω όμως ότι όπως σε όλους μας μέσα στα χρόνια ήταν αναγκαίος και μας είναι συνεχώς απαραίτητος.Κάθε φορά ξεπερνάει τον εαυτό του με ταχύτητες τόσο μεγάλες που μόνο η καρδιά του διαθέτει.

’ψογοι και εξαιρετικοί,Μαρινέλλα(η ερμηνία της στο συγκλονιστικό"’νοιξε πέτρα" νοιώθω ότι ξεπερνάει όλες τις άλλες).Μακεδόνας,Γλυκερία,Μελίνα και Όναρ.

Εκπληκτική η ενορχήστρωση και όλοι οι μουσικοί,περισσότερο απο προσδοκίες και αναμενόμενα.

Κράτησα τελευταίο για να το μοιραστώ μαζί σας αυτό που είχα πει στον Λευτέρη Παπαδόπουλο μετά το τέλος της πρώτης παράστασης.

"Μεγάλωσα με τα τραγούδια σου"

με κοίταξε,χαμογέλασε και μου απάντησε

"Εγώ μεγάλωσα μαζί σου!"

Έχω καταγράψει τα παρακάτω τηλεοπτικά διαφημιστικά για το cd :

1. Απόψε σε θέλω (Μαρινέλλα)

2.Θα πιω απόψε το φεγγάρι/Απονη ζωή/Βάλε κι άλλο πιατο/Μη με ρωτάς  (Νταλάρας-Μαρινέλλα-Γλυκερία-Μακεδόνας-Ασλανίδου-Όναρ) με σπηκάζ για το cd

3.Μη με ρωτάς (Νταλάρας)

4.Μια Κυριακή (Μαρινέλλα)

5.Αυτά τα χέρια (Νταλάρας)

6. ’νοιξε πέτρα (Μαρινέλλα)

7.Θα πιω απόψε το φεγγάρι (Νταλάρας)

υπάρχει κι ένα ακόμα με το "Βάλε κι άλλο πιάτο" που μέχρι τώρα μου έχει ξεφύγει... :razz:

Ανανέωση!

ΥΓ. Πόσα θα βγάλουν ακόμα; :razz:

Υ.Γ.

Ακούγοντας ξανά και ξανά τα τραγούδια,ήρθε και πάλι έντονα στο μυαλό μου ο Μάνος Λοϊζος.Ο Μάνος με το γελαστό πρόσωπο.

Αν ήταν εδώ πόσα τραγούδια ακόμα θα είχε γράψει...

T E Λ Ε Ι Α!!!!!!......ολα εξαιρετικα,ολα υπεροχα,ολα φροντισμενα....αλλη μια ''απο καρδιας'' δουλεια,αλλο ενα σημαντικο αποκτημα,αλλο ενα αφιερωμα που περασε στην ιστορια...Με γλυκα θυμαμαι εκεινο το ξυπνημα στις 4 το πρωι,το απιστευτο τρεξιμο,την απιστευτη αγωνια και την απιστευτη -μη προγραμματισμενη- κοπανα απο το σχολειο την πρωτη μερα της προπωλησης του Μεγαρου,για να προμηθευτω τα εισιτηρια...που εξανεμιστηκαν μεσα σε ελαχιστες ωρες.Ωραιες στιγμες...Δεν σταματω να το ακουω οπου και αν βρεθω...σε στερεοφωνικο,σε υπολογιστη,σε i- pod,σε κινητο....σε αυτοκινητο....Απο ο,τι φαινεται θα με ''βασανισει'' για αρκετο καιρο ακομη....

Γιωργο και Λευτερη,αλλη μια φορα,σας ευχαριστω για την αμαραντη αληθεια της ψυχης σας..Να ειστε καλα... :razz:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0