kostasp

70 Χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας

144 posts in this topic

Βλέπω συνδεδεμένα πολλά μέλη αυτή τη στιγμή, αλλά δε βλέπω κανέναν να κάνει τον κόπο να ευχαριστήσει το Θάνο για τη συμβολή του στη πραγματοποίηση αυτής της εκπομπής , ούτε βλέπω κανέναν να τον ευχαριστεί που έγινε αιτία να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ ο κύριος Πρίντεζης όλους εμάς με αφορμή το Θανάση.

Αφου "ντρέπεστε" λοιπόν ας κάνω την αρχή.

Θανάση σε ευχαριστούμε. Πολύ το χάρηκα που έκανε αναφορά ο Σιδερής για το φόρουμ μας, έστω και αν δεν το ονόμασε!!!!

Επειδή τυχαίνει να είμαι μέσα κι ΕΓΩ, αγαπητέ Theodore, κι επειδή "υποδείξεις" δεν έχω κάνει σε κανέναν κι ούτε δέχομαι κι επειδή δεν "ντρέπομαι" για τίποτα θα σε παρακαλέσω να με εξαιρέσεις από όλο αυτό το post! Το αν θα ευχαριστήσω το Θανάση, πότε και πού, θα το κρίνω ΜΟΝΟ εγώ. Επίσης ΜΟΝΟ εγώ θα κρίνω αν θα το κάνω μέσω post (όταν παλιότερα το έκρινα δεν "ντράπηκα" και όταν στο μέλλον θα το κρίνω θα το κάνω αλλά ΟΧΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΥΠΟΔΕΙΞΕΩΝ!) ή μέσω τηλεφώνου ή πρόσωπο με πρόσωπο. Και στο τέλος τέλος δεν έχω καμιά ανάγκη να αποδείξω τίποτα και σε κανένα εδώ μέσα. Αυτοί που θέλω να με γνωρίζουν ξέρουν και τη θέση μου και τη συμπεριφορά μου!Επειδή κάποια πράγματα πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους, σε παρακαλώ να με εξαιρέσεις από τα παραπάνω που έγραψες! Και το θέμα κλείνει από μένα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειρηνη μην παιδια..

Ο Νταλαρας και η μουσικη ενωνει..

Φυσικα πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ευχαριστω ολοι μας στον Θαναση με τον τροπο που ο καθενας επιθημει..

Ολοκληρη η μεταδοση συντομα στην προσθηκη αρχειων για οσους τυχον την εχασαν..

Θανο ευχαριστουμε!! :rolleyes::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο ευχαριστοώ τόσο στον Σιδερή Πρίντεζη που φαντάζομαι πως θα είχε την ιδεά για τη συγκεκριμένη αναμετάδοση όσο και στον δικό μας Θανάση που φρόντισε να είναι αυτή όσο πιο πλήρης γινόταν΄. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ Θανο μας!!!! :D ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ κ.Πριντεζη..2 ωρες ηταν αρκετες για να μας μεταφερουν στα χρωματα και στα αρωματα αλλων εποχων..αλλων στιγμων..αλλων αισθησεων..Να ειστε καλα...

Υ.Γ...με συγχωρειτε για την παρεμβαση μου,αλλα λιγο ηρεμια παιδια... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βλέπω συνδεδεμένα πολλά μέλη αυτή τη στιγμή, αλλά δε βλέπω κανέναν να κάνει τον κόπο να ευχαριστήσει το Θάνο για τη συμβολή του στη πραγματοποίηση αυτής της εκπομπής , ούτε βλέπω κανέναν να τον ευχαριστεί που έγινε αιτία να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ ο κύριος Πρίντεζης όλους εμάς με αφορμή το Θανάση.

Αφου "ντρέπεστε" λοιπόν ας κάνω την αρχή.

Θανάση σε ευχαριστούμε. Πολύ το χάρηκα που έκανε αναφορά ο Σιδερής για το φόρουμ μας, έστω και αν δεν το ονόμασε!!!!

Επειδή τυχαίνει να είμαι μέσα κι ΕΓΩ, αγαπητέ Theodore, κι επειδή "υποδείξεις" δεν έχω κάνει σε κανέναν κι ούτε δέχομαι κι επειδή δεν "ντρέπομαι" για τίποτα θα σε παρακαλέσω να με εξαιρέσεις από όλο αυτό το post! Το αν θα ευχαριστήσω το Θανάση, πότε και πού, θα το κρίνω ΜΟΝΟ εγώ. Επίσης ΜΟΝΟ εγώ θα κρίνω αν θα το κάνω μέσω post (όταν παλιότερα το έκρινα δεν "ντράπηκα" και όταν στο μέλλον θα το κρίνω θα το κάνω αλλά ΟΧΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΥΠΟΔΕΙΞΕΩΝ!) ή μέσω τηλεφώνου ή πρόσωπο με πρόσωπο. Και στο τέλος τέλος δεν έχω καμιά ανάγκη να αποδείξω τίποτα και σε κανένα εδώ μέσα. Αυτοί που θέλω να με γνωρίζουν ξέρουν και τη θέση μου και τη συμπεριφορά μου!Επειδή κάποια πράγματα πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους, σε παρακαλώ να με εξαιρέσεις από τα παραπάνω που έγραψες! Και το θέμα κλείνει από μένα!

Δεν χρειάζεται να σε εξαιρέσω Κώστα γιατί δεν κάνω καμία υπόδειξη στο μήνυμά μου. Ελληνικά γνωρίζεις τέλεια, αρα θα κατάλαβες πως έχει προτρεπτικό νόημα, όχι επιτακτικό. Δεν έχουμε δικτατορία απο κανέναν εδω μέσα, πόσο μάλλον απο εμένα. Απλώς μας προέτρεψα όλους να κάνουμε κάτι ωραίο....

Τώρα εσύ γιατί αρτσώθηκες τόσο δεν μπορώ να καταλάβω... Λες και σας πρότεινα κάτι φριχτό όπως να ασπαστείτε το σατανισμό η δεν ξέρω και γω τι άλλο... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ που συνεχίζεις να επιμένεις και να μου αφαιρείς¨"δημοκρατικά" το δικαίωμά μου να θέλω να εξαιρεθώ από τις φράσεις "...δε βλέπω κανέναν να κάνει τον κόπο να ευχαριστεί τον Θάνο...", κι "αφού "ντρέπεστε"..."!!!!! Επειδή, όντως, γνωρίζω πολύ καλά ελληνικά και δε διαβάζω επιδερμικά τις φράσεις, εμμένω σε αυτά που ανέφερα . Υπάρχουν -δυστυχώς για μερικούς- κάποιοι που σκέφτονται και λιγάκι.

Κρίμα που με αφορμή μια ενδιαφέρουσα εκπομπή φτάσαμε ως εδώ! Λυπάμαι ακόμα πιο πολύ που δεν κατάλαβες ότι με το πρώτο post και πολύ περισσότερο με το δεύτερο post προσβάλ.εις τη νοημοσύνη μου!

ΥΓ :Α! Και τώρα που το θυμήθηκα δεν είδα με την ίδια θέρμη-αντιθέτως μάλιστα-να ζητάς να "ξεντραπούν" όσα μέλη δεν ευχαρίστησαν τον Θανάση για την εκπομπή του Τσάμπρα στις 6/6...Γιατί άραγε; Τι άλλαξε από τότε ; Μην ετοιμάζεσαι να απαντήσεις! Ρητορική ήταν η ερώτηση! Να είσαι καλά! Και την επόμενη φορά που "πρέπει" να μπει το "ευχαριστώ" ρίξε και κανένα pm για "πάρουμε στροφές"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΥΓ :Α! Και τώρα που το θυμήθηκα δεν είδα με την ίδια θέρμη-αντιθέτως μάλιστα-να ζητάς να "ξεντραπούν" όσα μέλη δεν ευχαρίστησαν τον Θανάση για την εκπομπή του Τσάμπρα στις 6/6...Γιατί άραγε; Τι άλλαξε από τότε ; Μην ετοιμάζεσαι να απαντήσεις! Ρητορική ήταν η ερώτηση! Να είσαι καλά! Και την επόμενη φορά που "πρέπει" να μπει το "ευχαριστώ" ρίξε και κανένα pm για "πάρουμε στροφές"...

Για πολλά μπορούν να με κατηγορήσουν (εγωιστής, νευρικός) αλλά για αυτό που υποννοείς ΠΟΤΕ. Εγώ πρώτος απο όλους έγραψα τη γνώμη μου για τότε, αλλά με μία διαφορά, δε με ένοιαζε αν πήγα η όχι, με η χωρίς Νταλάρα. Οπότε οι πονηρές σκέψεις σου δεν έχουν βάση. Ρώτα να μάθεις πρώτα για έναν άνθρωπο πριν τον κρινεις.

Και εν τέλει εξαιρείσαι, αφού αυτό είναι το πρόβλημα πια, απο την προτροπη που έκανα πιο πάνω στο τόπικ αυτό....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και εν τέλει εξαιρείσαι, αφού αυτό είναι το πρόβλημα πια, απο την προτροπη που έκανα πιο πάνω στο τόπικ αυτό....

Το θέμα , για μένα, μόλις έκλεισε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ στις 9μμ ένα από τα πρώτα κομμάτια της εκπομπής του Σιδερή Πρίντεζη θα είναι το "Ερωτικό κάλεσμα" με το Γ.Νταλάρα και τους αδερφούς Κατσιμίχα από ραδιοφωνική εκπομπή της Σοφίας Μιχαλίτση στο Β'Πρόγραμμα ΕΡΑ το 1986. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας μεταφέρω ένα χαιρετισμό του φίλου και ραδιοφωνικού παραγωγού Σιδερή Πρίντεζη αποκλειστικά για τη σελίδα μας.

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την πρόσκληση στην παρέα σας και για την ωραία βραδιά που μου προσφέρατε γνωρίζοντάς σας (όσο γινόταν) από κοντά. Παρακολουθώ το εξαιρετικά ενδιαφέρον και προσεγμένο site σας από καιρό.

Ήθελα να σας γράψω για να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από την ανταπόκριση των ακροατών κατά την επανάληψη της μετάδοσης του μεγαλύτερου μέρους της συναυλίας του Γιώργου Νταλάρα στο Ολυμπιακό Στάδιο το 1983 από το Δεύτερο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας πριν από μερικά Σάββατα.

Ήταν πολύ συγκινητικό για μένα να μου τηλεφωνούν άνθρωποι που βρέθηκαν εκεί και ήθελαν να μοιραστούν τις αναμνήσεις τους. Το πιο τρυφερό απ όλα ήταν το τηλεφώνημα μιας κυρίας που τότε ήταν έγκυος, η οποία με πήρε τηλέφωνο για να μου πει πως το παιδί που είχε τότε στην κοιλιά της, τώρα ήταν δίπλα της και ακούγανε μαζί εκείνη την ίδια συναυλία.

Δε θέλω όμως να σας κουράζω παραπάνω. Θα ήθελα πολύ να τα ξαναλέγαμε από κοντά. Αλλά για να μη σας αφήσω χωρίς είδηση (αν και ουσιαστικά δεν είμαι δημοσιογράφος, αλλά μουσικός παραγωγός), σημειώστε λοιπόν :

Στα πλαίσια πάντα του εορτασμού των 70 ετών της Ελληνικής Ραδιοφωνίας,

1. Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2008 στις 8 μμ από το Ζάππειο και σε απευθείας μετάδοση από το Δεύτερο Πρόγραμμα... «Γιώργος Νταλάρας Sotto voce». Ο Γιώργος Νταλάρας, δυο μέρες πριν από τα Χριστούγεννα, επιλέγει να κατεβάσει τους τόνους και να ερμηνεύσει τα τραγούδια της καρδιάς του, τα πιο προσωπικά του, sotto voce, χαμηλόφωνα...χωρίς ηλεκτρισμό.

2. Κάποιο από τα Σάββατα του Ιανουαρίου (δεν το έχω ορίσει ακόμα) θα μεταδοθούν εκτενή αποσπάσματα για 2 ώρες από τις εκπομπές που έκανε ο Γιώργος Νταλάρας στην Ελληνική Ραδιοφωνία στα μέσα περίπου της δεκαετίας του 1980 («Πρόβες και ηχογραφήσεις που δεν έγιναν ποτέ δίσκοι», «Ζωντανές ηχογραφήσεις»...)

Αυτά...

Σας χαιρετώ και σας ευχαριστώ και πάλι

Σιδερής Πρίντεζης

Υ.Γ. Νομίζω ότι όλα λίγο-πολύ τα θεατρικά ή οι μουσικές εκπομπές που μεταδίδονται τα απογεύματα του Σαββάτου 7-9 μμ από τη ζώνη «70 χρόνια Ελληνική Ραδιοφωνία» παρουσιάζουν ενδιαφέρον. Αυτό το σημειώνω χωρίς πρόθεση προσωπικής διαφήμισης. ’λλωστε δεν πρόκειται για την προσωπική μου εκπομπή, αλλά για μια ζώνη όπου μεταδίδονται εκπομπές που έχουν επιμεληθεί παλιότεροι, αξιότεροι εμού, συνάδελφοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά είναι Χριστούγεννα!!!!! :razz::xmas::razz: Αυτή θα είναι συναυλία βγαλμένη από τα όνειρά μας... :music:

Ευχαριστούμε κ. Πρίντεζη για τα λόγια σας, τις εκπομπές σας και για την εκτίμηση που μας δείχνετε... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ευχαριστήσω -από καρδιάς- τον κ.Πρίντεζη για την προσοχή του και το ενδιαφέρον του για την σελίδα μας. Να τον ευχαριστήσω -κυρίως- για το ενδιαφέρον του για τον καλλιτέχνη που αγαπάμε ,τον Γ.Νταλάρα.

Νάναι καλά κι ο Θάνος για την καταχώρηση αλλά και όλα τα συμπαραμαρτούντα! Ευχαριστούμε πολύ!

Βγαίνει μια πολύ σημαντική είδηση αυτή της εμφάνισης του Γ.Νταλάρα στο Ζάππειο. Το στομάχι μου πιάστηκε. Ενώ μου δίνει τόση χαρά αυτή η είδηση, η ημερομηνία της 23ης Δεκεμβρίου με μελαγχόλησε. Μέρες γιορτινές άντε να φύγεις από την Θεσσαλονίκη...Πώς θα τα βολέψω άραγε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστουμε πολυ κ.Πριντεζη για τα υπεροχα νεα που μας μεταφερατε!

Να ειστε καλα και να κανετε παντα ωραιες εκπομπες. :music: σαν αυτην της συναυλιας του ΟΑΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κύριε Πρίντεζη εμείς σας ευχαριστούμε, πρώτα απ'όλα γιατι προσπαθείτε να μεταλαμπαδεύσετε μέσα απο τη δουλειά σας, την αξία και τον τεράστιο πλούτο της Ελληνικής μουσικής στις νεότερες γενιές, και αυτό, εκτός απο πολύ δύσκολο και κόντρα στο ρεύμα της εποχής, είναι και αντεκτίμητο.

Όσο για την είδηση της συναυλίας του Ζαππείου, νομίζω οτι είναι ένα καταπληκτικό Χριστουγεννιάτικο δώρο του Γιώργου προς όλους εμάς. Μπράβο Γιώργο, μπράβο κύριε Πρίντεζη!!

Δυο φορές μπράβο για την ιδέα να ξανα-μεταδοθούν οι εξαιρετικές εκπομπές του '80, "Πρόβες και ηχογραφήσεις που δεν έγιναν ποτέ δίσκοι". Είναι πραγματικά συλλεκτικές εκπομπές και ευχαριστώ το Θάνο, που "εξάιτίας του" τις έμαθα κι εγώ...ο μικρός που ακόμα βρίσκεται στα...προνήπια της Ελληνικής δισκογραφίας :music::music::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα υπάρχει εισιτήριο ή θα δοθούν προσκλήσεις άραγε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

γίνεται κάτι τέτοιο;;;

γίνεται;;;;;;

ΓΙΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

αηντε σε λίγο μάλλον θα ξηπνήσω...................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ Κωστα για την βοηθεια στην ανευρεση της...ρημαδοσελιδας( :razz: )της Ελλ.Ραδιοφωνιας(δεν μπορουσα με τιποτα να την βρω,γι'αυτο ομως ειναι οι...ειδικοι! :razz: )

Υγ. γεια σου Σιδερή, με τις εκπομπες σου!! :music::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως αυτή η επιλογή της ημέρας προβληματίζει ιδιαίτερα. ’βολη. Απίθανα άβολη. Και για όσους θα έρθουν από την επαρχία στην Αθήνα και θα πρέπει να επιστρέψουν παραμονή Χριστουγέννων μαζί με τις ορδές των εκδρομέων στην ιδιαίτερη πατρίδας τους και για τους εντός των τειχών της πρωτεύουσας που σκοπεύουν να αποδράσουν!

Για να δούμε τι θα σκαρφιστώ πάλι! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία και μετά από συνομιλία με τρεις υπευθύνους, μου απάντησαν πως η είσοδος θα είναι ελεύθερη. Ελπίζω να ισχύσει -ειδικά για εμάς τους εκτός Αθηνών που θα κάνουμε το ταξίδι και θα είναι απογοητευτικά εκνευριστικό να μείνουμε εκτός του χώρου της συναυλίας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάλτε ένα ερωτηματικό στην ημερομηνία... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείς, Χριστίνα; Μπορεί να αλλάξει ή να έχει αλλάξει η ημερομηνία; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να αλλάξει, αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...