kostasp

70 Χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας

144 posts in this topic

Δεν συμφωνώ καθόλου!

Πάντως ότι θα άκουγα εν έτη 2010 (παρά 3 μέρες) την Προσμονή στο ραδιόφωνο δεν το περίμενα ποτέ!! Μπράβο Σιδερή!!!!! :razz::mad: :mad: :mad:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά ,την ώρα που άκουγα τον άνεργο εσένα σκεφτόμουνα,Θοδωρή! :lol: :lol: :lol:

Αποστόλη, έχεις δίκιο αλλά αναφερόμουν σε εκείνα τα τραγούδια της πρώτης εκπομπής κυρίως. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπεροχο βραδυ λιγες ωρες πριν κλεισει το '09! Σιδερη ευχαριστουμε για το ραδιοφωνο που μας προσφερεις! Ηχοι που μας φερνουν ολους τοσο κοντα. :mad:

Θαναση, ησουνα το πρωτο οχημα γι'αυτες τις μοναδικες στιγμες... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω πως είναι κρίμα που δεν βγάζει επίσημα δισκογραφημένα περισσότερα δικά του τραγούδια ο Γ.Νταλάρας. Τα δείγματα που παρουσίασε και σε αυτές τις εκπομπές ήταν ξεχωριστά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Θανάση χάρη στον οποίο έμαθα αυτές τις εκπομπές, και στον Σιδερή για το ραδιόφωνο που μας προσφέρει! Επιτέλους ποιοτικό ραδιόφωνο! (χωρίς να θέλω να πω ότι το Δεύτερο δεν είναι ποιοτικό γενικώς, το αντίθετο μάλιστα, είναι από τους ελάχιστους ποιοτικούς σταθμούς που έχουν απομείνει!) Απλά θέλω να τονίσω το πόσο λείπουν τέτοιες εκπομπές από το ραδιόφωνο σήμερα.. (για την τηλεόραση δεν το συζητάμε.. :razz: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλα τα συγχαρητήρια μου στον κυριο Σιδερη και στον Θαναση για την ομορφη εκπομπη που μας προσεφερε!!

Μακαρι ο Νταλαρας αλλα και το Δευτερο ή οποιοδηποτε αλλο ελληνικο ραδιοφωνο να οργανωνει τετοιες ωραιες εκπομπες-αφιερωματα και γιατι οχι να εχουμε και αλλους θυσαυρους απο το μουσικο μπαουλο του "θειου"!!!!

:razz::mad::mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά αν δεν κυκλοφορήσει ο άνεργος δε θα σκάσω και απο τη στενοχώρια μου....

Ε, να μη σκάσεις...Θα μας σκάσεις πια....Εμείς θέλουμε να κυκλοφορήσει...Αμάν!!!

Σιδερή εγώ νιώθω την υποχρέωση να σε ευχαριστήσω και δημόσια γιατί τόσο χάρις σε σένα, όσο και του εταίρου φίλου μας κ.Τσάμπρα αλλά και των συχνοτήτων της Ελληνικής ραδιοφωνίας άκουσα και ακούω πράγματα που δεν είχα φανταστεί ποτέ μου ότι θα άκουγα...

Νά'στε πάντα καλά.... :music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ΕΓΩ πολύ για τα καλά σας λόγια. Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον Θανάση (σαν απονομή oscar γίναμε) γιατί παραλίγο και θα παίζονταν οι 3 από τις 4 εκπομπές. Από υπερβολική δική μου σιγουριά άφησα τον τεχνικό έλεγχο για την τελευταία στιγμή και δεν πρόσεξα, από την προηγούμενη βδομάδα που τις πήρα στα χέρια μου από το Αρχείο, ότι η 3η εκπομπή δεν ήταν από τη σειρά "Πρόβες και ηχογραφήσεις που δεν έγιναν δίσκοι", αλλά από τις "Ζωντανές ηχογραφήσεις" με καλεσμένο τον Χ. Νικολόπουλο και φιλοξενούμενο τραγουδιστή τον Γ. Νταλάρα. Έπρεπε βέβαια να είχα πονηρευτεί, καθώς η εκπομπή αυτή ήταν 40 λεπτά (ενώ όλες οι άλλες 30), αλλά...

Θα παρατηρήσατε ότι ένα από τα ορχηστρικά στην 3η εκπομπή ήταν πιο "καθαρό" από τα υπόλοιπα κι αυτό γιατί το "πήραμε" από την εκπομπή με τον Νικολόπουλο, αφού κι εκεί υπήρχε.

Τέλος, θα ήθελα να επαναλάβω ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ότι και η σημερινή εκπομπή έχει ενδιαφέροντα ακούσματα.

(Αντιγράφω από το δελτίο τύπου :

Τετάρτη 30 Δεκεμβρίου 21:00 - 22:30

«Από το Δεύτερο στο Τρίτο...30 χρόνια πριν».

Θα μεταφερθούμε νοερά στο Τρίτο Πρόγραμμα του Μάνου Χατζιδάκι το 1979, για να ακούσουμε την περίφημη μουσική συνάντηση του Μάνου Χατζιδάκι με τον Γιώργο Ζαμπέτα στο studio του Τρίτου Προγράμματος τα Χριστούγεννα του 1979, ένα εορταστικό επεισόδιο της Λιλιπούπολης, ένα μικρό απόσπασμα από το «Τρίτο στεφάνι» του Κώστα Ταχτσή που είχε μεταδοθεί σε συνέχειες τη χρονιά εκείνη με τη Ρένα Βλαχοπούλου και τη Σμάρω Στεφανίδου, καθώς και το σχόλιο του Τρίτου με τον Μάνο Χατζιδάκι και με τίτλο «Εκμαγείο μέλλοντος χρόνου» που μεταδόθηκε ακριβώς 30 χρόνια πριν (30 Δεκεμβρίου 1979)).

Ακόμα το Σάββατο 18:00-19:00 θα μεταδοθούν στιγμιότυπα από πρωτοχρονιάτικες ραδιοφωνικές επιθεωρήσεις με γνωστούς ηθοποιούς, κάποια από τα οποία για μένα τουλάχιστον αποτελούν ντοκουμέντα, όπως ένα 10λεπτο σκετσάκι για την αλλαγή του χρόνου, από ραδιοφωνική επιθεώρηση στα τέλη του 1953, όπου 2 εκπρόσωποι των παλιών χρόνων υποδέχονται 2 εκπροσώπους των νέων χρόνων και τραγουδούν αποσπάσματα από τραγούδια της εποχής (όπου "τραγούδια της εποχής" είναι γνωστά αρχοντορεμπέτικα).

Τα παλιά χρόνια υπερασπίζονται η Έλλη Λαμπέτη και ο Δημήτρης Μυράτ και τα νέα χρόνια η Μελίνα Μερκούρη και ο Δημήτρης Χορν.

ΥΓ. Καλέ μου φίλε Μάριε, αυτό το ΚΥΡΙΕ Σιδερή τι το θέλεις συνέχεια? ’σε που θ' αρχίσει και ο Θανάσης να μου αφιερώνει τον "Γεροπλάτανο".

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΥΓ. Καλέ μου φίλε Μάριε, αυτό το ΚΥΡΙΕ Σιδερή τι το θέλεις συνέχεια? ’σε που θ' αρχίσει και ο Θανάσης να μου αφιερώνει τον "Γεροπλάτανο".

:music:

Έχω και το "Στην αγορά του Πειραιά, πέντε έξι γεροντάκια" με τη Ρίτα....Προτιμάς αυτό; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράλειψη δική μου που δεν ευχαρίστησα στο προηγούμενο post και τους υπεύθυνους της ροής του προγράμματος που ικανοποίησαν το αίτημά μου να μη μεταδοθούν καθόλη τη διάρκεια του χθεσινού δίωρου διαφημίσεις και trailer, έτσι ώστε οι 4 εκπομπές να μεταδοθούν συνεχόμενες και ολόκληρες (εκτός από το κοινό τους αρχικό σήμα και την αποφώνηση από την εκφωνήτρια στο τέλος της καθεμιάς από αυτές).

Για να είμαι ειλικρινής τις 4 αυτές εκπομπές ήθελα να τις μεταδώσω από πέρυσι στη ζώνη "70 χρόνια Ελληνική Ραδιοφωνία", τέτοια εποχή, αλλά είχε ήδη μεταδοθεί η συναυλία από το Ολυμπιακό Στάδιο και θα ακολουθούσαν οι συναυλίες του Νικολόπουλου και η συναυλία για τον Λοΐζο μέσα στη χρονιά, καθώς και η εκπομπή για τους Κατσιμιχαίους (με τη συμμετοχή του Γ. Νταλάρα), οπότε, όπως καταλαβαίνετε, μετά θα κατηγορούσε εμένα η "Ελληνοφρένεια" για "Νταλαροφρένεια".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω και το "Στην αγορά του Πειραιά, πέντε έξι γεροντάκια"  με τη Ρίτα....Προτιμάς αυτό; :music:

Αφού έγραψες πρόσφατα και το άρθρο για τον Καλατζή στο "ΟΑΣΙΣ" βάλε τότε το "Έτσι είν' η ζωή παππούλη", εκτός αν με το "5-6 γεροντάκια" κάνεις αναφορά στο "Ήταν πέντε, ήταν έξι..." ή υπονοείς κάτι για το βάρος μου (το γενικό και το ειδικό μαζί). :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να ξαναγίνουν ανάλογα αφιερώματα! Κι εύχομαι να υπάρχουν πάντα παραγωγοί σαν τον Σιδερή που έχουν το μεράκι και την διάθεση να παίρνουν ανάλογες πρωτοβουλίες.

Μπράβο και στον Θάνο που συνετέλεσε ώστε να μεταδοθεί ολοκληρωμένη η σειρά των εκπομπών.

Καλή χρονιά με καλές εκπομπές και με ωραία τραγούδια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιδερη & Θανο να στε καλά!

(Σιδερή το διόρθωσα τωρα)

:music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα χει γραψει κανένας αυτά; γιατι μέχρι τις 10 ακουσα επειδη με...παρασυρανε σε μια ταβερνα καποιοι "κακοι" ανθρωποι :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...