Sign in to follow this  
Followers 0
marochr

"Με λένε Πόπη"

1 post in this topic

Η Αντιγόνη Ψυχράμη μεγάλωσε...

Απόσπασμα από συνέντευξή της, το οποίο βρήκα σήμερα.

Στα 10 σου μπήκε στη ζωή σου ο Γιώργος Νταλάρας. Πως γνωριστήκατε και σου έκανε την πρόταση;

Α.Ψ.: Ήμουνα στην κατασκήνωση και με πήρε τηλέφωνο ο κ. Δημήτρης (Τυπάλδος) και μου είπε ότι ο Γιώργος Νταλάρας ψάχνει κάποιο κοριτσάκι για να συμμετάσχει σ ένα τραγούδι του στο νέο του δίσκο. Πήγα, αλλά, στην αρχή, δε με ήθελε ο Μπρέγκοβιτς, γιατί ήμουνα μεγάλη γι αυτό που ζήταγε. Φώναξαν λοιπόν και δοκίμασαν μικρότερα κοριτσάκια, αλλά, τελικά, κατέληξαν σε μένα.

Το τραγούδι «Με λένε Πόπη» χαρακτηρίστηκε ως ένα κομμάτι με στοιχεία ραπ και βαλκανικού ρέιβ. Αληθεύει ότι ήρθε στο στούντιο και σου έδειξε πώς να το πεις ένα μέλος των Active Member;

Α.Ψ.: Ναι, ήρθε ο Νικήτας(Κλιντ) και μου έδειξε πώς να το πω.

Κάποιοι το είπαν ελαφρύ τραγούδι και κατηγόρησαν το Νταλάρα που το τραγούδησε. Τους στίχους του όμως τους έχει γράψει ένας σημαντικός ποιητής και στιχουργός, ο Μιχάλης Γκανάς και, πάνω απ όλα, αγαπήθηκε πολύ από τον κόσμο κι έγινε μεγάλη επιτυχία. Σήμερα, με την απόσταση πια της 10ετίας, πως το βλέπεις εσύ η ίδια;

Α.Ψ.: Ο κόσμος το αγάπησε πολύ, μικρές και μεγάλες ηλικίες. Ήταν ένα χαριτωμένο κομμάτι κι, εμένα, η Πόπη με βοήθησε πάρα πολύ στην μετέπειτα πορεία μου.

Σήμερα θα τραγουδούσες την «Πόπη»;

Α.Ψ.: Θα το πω στο πρόγραμμα που συμμετέχω φέτος. Έχουμε φτιάξει ένα στιγμιότυπο με την Πόπη.

Γενικά η «Πόπη», που σου έγινε τότε δεύτερο όνομα, σε ακολουθεί ακόμα;

Α.Ψ.: Ναι, ακόμη και μέχρι σήμερα! Όπου πάω, χωρίς να προλάβω να πω το όνομά μου, μου λένε είσαι η κοπελίτσα που είπε την Πόπη;. Και στο δρόμο με αναγνωρίζουν και με σταματούν κι αισθάνομαι λίγο αμήχανα.

Το καλοκαίρι του 98, με αφορμή τη μεγάλη επιτυχία της «Πόπης» ήσουν η συμπρωταγωνίστρια του Νταλάρα στις συναυλίες του. Μάλιστα αν θυμάμαι καλά άνοιγες και το πρόγραμμα, τραγουδώντας το «Χάρτινο το φεγγαράκι» του Μάνου Χατζιδάκι, με το Γιώργο Ανδρέου να σε συνοδεύει στο πιάνο. Πως ένιωθες τότε απ αυτήν τη μοναδική εμπειρία σου;

Α.Ψ.: Επειδή ήμουν αρκετά μικρή, μου άρεσε όλο αυτό που ζούσα, αλλά το έβλεπα σαν παιχνίδι!

Πως αισθανόσουν πάνω στη σκηνή δίπλα σε έναν τόσο μεγάλο ερμηνευτή, όπως ο Γιώργος Νταλάρας;

Α.Ψ.: Τον θαύμαζα, έτσι κι αλλιώς, γιατί τον άκουγα από πιο μικρή, αλλά, όχι, δεν είχα τρακ δίπλα του!

Θυμάσαι κάποιο χαρακτηριστικό περιστατικό από τότε;

Α.Ψ.: Ναι, από τη συναυλία του Λυκαβηττού, το Σεπτέμβρη του 98. Εγώ άνοιγα τη συναυλία, αλλά η μητέρα μου είχε αργήσει να μου φέρει τα ρούχα με τα οποία εμφανιζόμουν στη σκηνή, γιατί είχε χτυπήσει, όπως έμαθα κατόπιν βέβαια, ο αδερφός μου και τον έτρεχαν στο νοσοκομείο. Εγώ, από την αγωνία μου που είχε αργήσει, είχα πάει στην είσοδο του θεάτρου και την περίμενα. Επειδή όμως είχε φτάσει η ώρα για να ξεκινήσει η συναυλία, με έψαχναν όλοι κι εγώ ήμουν εξαφανισμένη! Με το Goran BregovicΚάποια στιγμή μου φερε η μητέρα μου τα ρούχα, αλλά επιστρέφοντας στα καμαρίνια, είδα τον κ. Γιώργο (Νταλάρα) να με περιμένει και, μόλις με είδε, μου έβαλε τις φωνές! Μπήκε όμως στη μέση η γυναίκα του, η κ. ’ννα, και μου είπε Αντιγονάκι μου μη στενοχωριέσαι! Ο Νταλάρας είχε το δίκιο του πάντως, είχε τρομάξει, γιατί εγώ ήμουν χαμένη και δεν μπορούσε να ξεκινήσει η συναυλία! Εγώ, θυμάμαι, ότι είχα βάλει τα κλάματα από τις φωνές του, είχα πλαντάξει στο κλάμα, αλλά, μόλις ανέβηκα στη σκηνή, ήμουν μια χαρά!

Μετά την «Πόπη», κρατάς την επαφή σου με το Γιώργο Νταλάρα; Θυμάμαι ότι συμμετείχες και τραγούδησες, το 2004, σε μια εκπομπή της Σεμίνας Διγενή, αφιερωμένη σ αυτόν.

Α.Ψ.: Ναι, την κρατάω. Έχω πάει και στη Σύρο, στο εξοχικό τους, έχω κάνει παρέα και με την κόρη του, τη Γεωργιάννα, αφού είμαστε σχεδόν συνομήλικες, εγώ είμαι ένα χρόνο μεγαλύτερή της.

Γενικά, παρακολουθείς το Νταλάρα στις ζωντανές εμφανίσεις του και στη δισκογραφία του;

Α.Ψ.: Ναι, τον παρακολουθώ. Είναι πολύ μεγάλος καλλιτέχνης και σέβομαι κι εκτιμώ την κάθε του δουλειά και, γενικότερα, τις επιλογές του.

Όλη η συνέντευξη είναι στον Ορφέα.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0