Sign in to follow this  
Followers 0
Apostolis

Αφιέρωμα στην Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ

35 posts in this topic

Είπε το «Κράτησα την ζωή».

Το είπε.

«Κράτησα την ζωή μου

ταξιδεύοντας

ανάμεσα

σε κίτρινα δένδρα.......»

Στεκότανε εκεί μπροστά μας, τόσο κοντά, και το είπε.

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα «κι άλλο» και τα «όχι έτσι» που ειπώθηκαν εδώ γι' αυτή την συναυλία, αλλά μέσα μου, όλα τα (σχετικά) αρνητικά χάνουν την σημασία τους, εξαφανίζονται, μπροστά σ' αυτά που άκουσα, ακόμα μπροστά σ' αυτό μόνο το τραγούδι.

Ψέμα - μία πίκρα παραμένει: οι φίλες και φίλοι που μας έλειπαν. Δεν μπορώ να μην τους θυμάμαι που δεν είναι εδώ ν' ακούμε μαζί.

Όλα τα μετέπειτα είναι δευτερεύοντα.

Για την «Απόκρυφη ιστορία» θέλω να πω κι εγώ κάτι, αν και με διστακτικότητα και μεγάλες επιφυλάξεις. Έχω γι' αυτά τα τραγούδια μια εντύπωση του «όχι τελειωμένου», του «ακόμα σε εξέλιξη» - δεν ξέρω πώς να το ονομάσω καλύτερα, ας προσπαθήσω να το εξηγήσω.

Από την μία μεριά (την δική μου) νιώθω πως πρέπει να ξανακούσω αυτά τα τραγούδια για να καταλάβω πώς ακούγονται - και πώς μου φαίνονται. Από την άλλη μεριά (των μουσικών) μου φαινόταν ότι οι ερμηνευτές τα έπαιζαν κάπως προσεχτικά ή «προβαρίστικα», ότι αν τα παίζουν σε πέντε-έξι συναυλίες θα κερδίζουν πεποίθηση (αυτοπεποίθηση στο παίξιμο, που θα μας πείθει πιο αυτονοητά). Μπορεί να είναι εντύπωσή μου, αλλά δεν θα συμφωνούσατε ότι υπήρχε μια διαφορά μεταξύ των κομματιών που είχαν ξαναπαιχτεί σε live (στο Ρεξ τότε) και των άλλων; Από 'κει και πέρα, δεν θρέφω μεγάλες ελπίδες να δούμε την «Απόκρυφη ιστορία on tour»...

Για τους στίχους της κυρίας Ahrweiler, κανείς δεν είπε πολλά μέχρι τώρα, γιατί;

Ο Νταλάρας κάτι είπε, τα καλύτερα μάλιστα, αλλά ξέρετε τι, θα τολμήσω να διαφωνώ μαζί του... Ναι, ουψ! Η κυρία Ahrweiler είναι σίγουρα μεγάλη προσωπικότητα (δυο λεπτά ομιλίας της αρκούν), είναι πιθανώς καλή ιστορικός, είναι μυαλό και αγωνίστρια, και σαν ποιητής κάτι έχει να πει... αλλά στιχουργός; Τελικά μήπως η στιχουργική είναι κάτι άλλο από την ποίηση;

Όπως το βλέπω - ή μάλλον το ακούω - εγώ, τα ποιήματά της περιέχουν περίσσια σημασία, όμως όταν δεν καταλαβαίνω τι λένε οι λέξεις, χάνουν για μένα την μουσικότητά τους. Δεν φταίνε οι δύσκολες λέξεις - ο Ελευθερίου ας πούμε γράφει και δυσκολότερα. Αλλά αυτός μου χαϊδεύει το αυτί με τον ήχο των λέξεων και μόνο, μειώνοντας την ανάγκη να καταλάβω και ταυτόχρονα βοηθώντας στης κατανόηση. Ενώ στης Αρβελέρ, κυρίως η σημασία έχει σημασία. Και δεν αποκρύβεται και τόσο εύκολα. Τώρα αν μου λέτε ότι φταίνε τ' αυτιά μου, δεν θα διαμαρτυρώ!

Στο κάτω-κάτω, είμαι τόσο αχάριστη όσο όλοι μας εδώ - θέλω κι άλλο... θέλω να τα ξανακούσω... δεν χόρτασα... κόντευα overdose αλλά δεν χόρτασα...

Διάγνωση: εξαρτημένη απ' τις ουσίες τραγουδιών. :music::music: Κι απ' τα τραγούδια με ουσία. :music::music:

ps. Marijke, plaaaaaatjes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks, Alona and Marijke, for gour photos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Νίκος Πλάτανος μιλάει σε συνέντευξή του στο site του Ορφέα...

ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ:

Ερ.:Ο ερμηνευτής της «Απόκρυφης Ιστορίας» είναι ο Γιώργος Νταλάρας. Ποιο ήταν το κριτήριο της επιλογής του;

Μιλάτε για την επιλογή ποιου από ποιον; Αστειεύομαι. Εν πάση περιπτώσει η έννοια της επιλογής προϋποθέτει την έννοια της εναλλακτικής λύσης και στην περίπτωσή μας δεν υπάρχει. Ο Γιώργος Νταλάρας είναι σχεδόν a priori ο ιδανικός ερμηνευτής μιας τέτοιας δουλειάς. Μέσα από την ποίηση της Ελένης Αρβελέρ παρακολουθούμε τις περιπέτειες του Ελληνισμού σαν ενός ενιαίου ιστορικού υποκειμένου που συνεχώς εξελίσσεται διατηρώντας όμως πάντοτε έναν άφθαρτο εσωτερικό πυρήνα. Δεν ξέρω πολλούς άλλους ερμηνευτές που να ανταποκρίνονται απ τη μια σ αυτή την ιστορικότητα (όλα τα ρεύματα της ελληνικής μουσικής διασταυρώνονται στην ερμηνεία του, από το Βυζαντινό Μέλος μέχρι τη σύγχρονη μπαλάντα, περνώντας από το Μικρασιάτικο, το ρεμπέτικο, το λαϊκό, το έντεχνο - λαϊκό) και ταυτόχρονα να στοχεύουν κατευθείαν στο κέντρο του ελληνικού ψυχισμού, στον εσωτερικό πυρήνα του.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΣΥΑΝΥΛΙΑΣ ΣΕ CD:

Ερ: Μια πρώτη ζωντανή παρουσίαση του έργου σας έγινε πριν τέσσερα χρόνια στο «ΡΕΞ» (15 11 2004) στα πλαίσια της 5ης Διεθνούς Συνάντησης Αρχαιολογικής Ταινίας Μεσογειακού Χώρου «Ο Αγών» - όπου παρουσιάστηκαν έξι (6) κομμάτια σας από την «Απόκρυφη Ιστορία». Επίσης, μέρος της (3 κομμάτια), από την πρώτη ζωντανή παρουσίαση της στο «ΡΕΞ»(2004), κυκλοφόρησε σε dvd από το περιοδικό «Αρχαιολογία και Τέχνες» (2006). Όπως αναφέρθηκε στη συνέντευξη Τύπου , μετά την παρουσίαση του έργου στο Μέγαρο Μουσικής, θα πραγματοποιηθεί κι η ολοκληρωμένη δισκογραφική κυκλοφορία του. Πότε προβλέπεται να κυκλοφορήσει και τι προσμένετε απ αυτήν την έκδοση;

Θα θέλαμε να πραγματοποιηθεί η έκδοση το συντομότερο δυνατό, στο βαθμό που είναι αρκετά χρόνια που επεξεργαζόμαστε το υλικό. Θα πρόκειται τότε για την πρώτη μου επίσημη ολοκληρωμένη δισκογραφική παρουσία, που την οφείλω εξ ολοκλήρου στην εμπιστοσύνη που μου έδειξαν η Ελένη Αρβελέρ και ο Γιώργος Νταλάρας. Όμως όσο κι αν προσωπικά η προοπτική μιας τέτοιας έκδοσης με γεμίζει με χαρά και με ένα αίσθημα ικανοποίησης ότι οι κόποι μας δεν πάνε χαμένοι, μένει να δούμε αν, έστω δειλά, θα σηματοδοτήσει μια στροφή στην πορεία του ελληνικού τραγουδιού, αν δηλαδή θα ενθαρρυνθούν προσπάθειες που ξεφεύγουν από το αμιγώς εμπορικό πλαίσιο, και την αποκλειστικά ερωτική θεματολογία. Διαφορετικά θα έχουμε κάτι σαν τον κούκο μες στο χειμώνα.

Χρύσα, τώρα που ανέβηκαν οι φωτογραφίες στο άρθρο θα μπορούσες να τις/την έβαζες και εδώ...? Γιατί στο άρθρο είναι μικρη. Ευχαριστώ... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά δεν είναι ότι περίμενα να δημοσιευθεί το άρθρο για να βάλω κι εδώ τη φωτογραφία (η οποία είναι μόνο μία). Απλώς δεν είναι και πολύ καλή. Στο μικρό μέγεθος δεν φαίνονται οι ...ατέλειες :blush::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα bit είναι σιωπηλά

Ξέρω πως τα bit τρέχουν σιωπηλά

στις υπερλεωφόρους της πληροφορίας.

Θεωρία πεδίου ηλεκτρομαγνητικού

έχω διδαχθεί επαρκώς,

κυκλώματα ξέρω αρκετά

καθώς και ικανά στοιχεία ηλεκτρονικής

έτσι ώστε να μη με τρομάζει

της επιστήμης των Τηλεπικοινωνιών

ο υπέρλαμπρος αστερόης ουρανός.

Γνωρίζω λοιπόν ότι τα bit άηχα είναι.

Οι ήχοι είναι από πράγματα πολύ πεζότερα,

κινητηράκια δηλαδή κι ανεμιστήρες

ίσως κι ελαττωματικά τροφοδοτικά,

πράγματα ζωτικά μεν για την απαγωγή

της ανεπιθύμητης θερμότητας

και την κυκλοφορία των ηλεκτρονίων,

όχι όμως καθ' εαυτά ουσίες ζώσες

και προορισμένες για οργάνωση ανώτερη,

όπως οι μνήμες, οι επεξεργαστές,

οι διαμορφωτές, οι αποδιαμορφωτές,

οι κωδικοποιητές κι οι αποκωδικοποιητές.

Όμως εμένα μ' αρέσει να νομίζω

πως και η σκέψη θόρυβο μπορεί να προκαλεί

και πάταγο καμιά φορά να κάνει.

Έτσι, αφήνομαι στον ήχο

του υπολογιστή μου ή του modem,

στο βουητό του δέκτη ή του πομπού

και λέω μέσα μου:

"νάτες οι σκέψεις που αναμεταξύ τους ομιλούν

τρέχοντας πέρα-δώθε και ξεσαλώνουν..."

Μα με τρομάζει όταν ξαφνικά

μένουν ξεκρέμαστα όλα στον αέρα,

μετέωρα με το θανατηφόρο άνοιγμα

κάποιου βάρβαρου διακόπτη.

Και μετά απορώ:

Τι γίναν άραγε όλα αυτά τα bit,

πού πήγαν, πού χάθηκαν

καθώς καμαρωτά οδεύαν

ως παρελαύνουσες μαθήτριες

προς ένα εκτυπωτή, ένα δίσκο ή μια οθόνη,

πριν καταφέρουν να γίνουν γράμμα,

εικόνα,

ήχος,

περιοχή συγκεκριμένης μαγνήτισης

ή φως;

Σερφάροντας σήμερα, βρήκα το παραπάνω "ποίημα". Μήπως ήρθε η ώρα να το μελοποιήσουμε κι αυτό; Μα, θα μου πείτε όλοι, πως, ακόμα κι αν αφορά τον άνθρωπο που το έγραψε, ή εμένα, ή τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς, δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα κανέναν σας. Ακριβώς...

Αυτό το πρόβλημα βρίσκω στα αρτοκανίσια, τα κηροπήγια και τις ορθωμαρμαρώσεις της -συμπαθέστατης κατα τα άλλα- κυρίας Αρβελέρ. :razz:

(Να σημειώσω πως ο κ.Πλάτανος έγραψε μερικές πολύ ωραίες λαικές μουσικές! Κρίμα, που αδικούνται από το στίχο.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κάτι άξιζει από τα συγκεκριμένα τραγούδια-που μια χαρά είναι-αυτό είναι οι στίχοι.Λένε με απλό και κατανοητό τρόπο,πράγματα που δύσκολα ακούγονται όπως τα σχετικά με την πρώτη άλωση της Πόλης και τους "φίλους" μας τους Φράγκους.

’λλωστε η ίδια η κυρία Αρβελέρ ποτέ δε μίλησε για υψηλή ποίηση αλλά για απλές σκέψεις που όμως περικλείουν μεγάλες αλήθειες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A little late but better late than never, here are 4 songs from the second part

of this unforgettable concert:

Mera Magiou Mou Misepses

Omorfi Kai Parakseni Patrida

Ax Xelidonei Mou

Paraponemena Logia

Tin porta anoigo to vrady

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0