ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Το φίλτρο (CD/DVD)

63 posts in this topic

Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη έστι όπως το άκουσα .... :D

απο την πολύ μικρή "γέυση" που πήρα καλό μου φάνηκε .... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγουδι το παιζουν συχνοτατα στο Δευτερο απο χθες...

Ειναι του Κουμπιου σε στιχους του Παπαδοπουλου.

Με την πρωτη ακροαση δεν ενθουσιαστηκα :music:

Ειπα να του δωσω μια ευκαιρια ακομη...αλλα και με την δευτερη,δεν.... :D κατι δεν μου παει καλα :rolleyes:

Τελος παντων,το εχω ακουσει ηδη πεντε φορες,και προς το παρον μου τη δινει το ρεφραιν :pity::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα γράψω κάτι ως πρώτη εντύπωση, η οποία δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει μετά, γι' αυτό και την καταθέτω. Ο Νταλάρας θα μπορούσε να είχε πει εκατοντάδες τέτοια τραγούδια.

Είναι ένα κοινό τραγούδι, με κάποια σύγχρονα λαϊκά γυρίσματα, που τα κάνει ΑΨΟΓΑ ο Νταλάρας. Αυτό όμως δεν παύει να το κάνει ένα κοινό τραγούδι... Θα το ακούσω αρκετές φορές γιατί μου αρέσει ο Νταλάρας, μ' αρέσει η φωνή του... αλλά......Μένω με το αλλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μ' αρέσει!! :D:rolleyes::music::music:

Βασικά να διευκρινήσω ότι συμφωνώ απόλυτα με τη Μάρω, δηλαδή όσον αφορά το τραγούδι υπάρχει ένα "αλλά". Έχω την εντύπωση πως αν το έλεγε άλλος ίσως να ήταν ένα από τα τραγούδια που θα μου περνούσαν απαρατήρητα ανάμεσα σε πολλά άλλα. Όμως μου αρέσει πάρα πολύ όπως το λέει ο Νταλάρας! Αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μου πολύαρέσει το τραγούδι. Πολύ μέτριο.... :rolleyes:

Η ερμηνεία του Νταλάρα όμως, όπως πάντα, εξαιρετική! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα μας τρελάνει αυτός ο Θοδωρής! :blink:

Δεν το άκουσα ακόμα, οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη. Με προβλημάτισαν όμως οι -ήδη- καταχωρημένες απόψεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά! Δεν σου φέρνω αντίρρηση. Προς το παρόν... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλή μουσική μπορεί να σώνει μέτριο στίχο, αλλά δυστυχώς για το «θα σε ξεπεράσω», ανάποδα δεν λειτουργεί...

Μας μένει η φωνή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συγκλονιστικό τραγούδι....Απίστευτο.....

Σαν το "Θα σε ξεπεράσω" δεν έχει!!!!

Φυσικά και ειρωνευόμουν στα προηγούμενα post μου...

Είναι ένα χασάπικο επιπέδου Έλλης Κοκκίνου και Πέγκης Ζήνα σαν αυτά που κατα χιλιάδες γράφονται για να γεμίζουν οι δίσκοι....

Κατηφόρα ο Κουμπιός.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι τραγούδια που δεν έχει ανάγκη ο Νταλάρας.

Τα τραγούδια αυτά, έχουν ανάγκη τον Νταλάρα......

Share this post


Link to post
Share on other sites
Είναι τραγούδια που δεν έχει ανάγκη ο Νταλάρας.

Τα τραγούδια αυτά, έχουν ανάγκη τον Νταλάρα......

Μπα.....δε νομίζω

Και μία Κοκκίνου τους είναι αρκετή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To Δελτίο τύπου της εταιρείας για το τραγούδι.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

«ΘΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΩ»

Το «Θα σε ξεπεράσω» με τον Γιώργο Νταλάρα είναι ένα ολοκαίνουργιο λαϊκό τραγούδι σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου και μουσική Μιχάλη Κουμπιού. Περιλαμβάνεται στην καινούργια έκδοση Γιώργος Νταλάρας «Το Φίλτρο» (Deluxe Edition) μαζί με ακόμη τρία καινούργια τραγούδια των Μιχάλη και Νικόλα Κουμπιού, σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου και Νίκου Σταθόπουλου. «Το Φίλτρο» περιέχει επίσης επιλογές από το πρόσφατο υλικό του Γιώργου Νταλάρα. Είναι δηλαδή μια ανθολόγηση σημαντικών δουλειών από την τελευταία περίοδο του καλλιτέχνη. Του «’ξιου Λόγου», από το soundtrack «Εξαφάνιση» και από το άλμπουμ «Με το να πόδι στ άστρα.». Τραγούδια που γνώρισε και αγάπησε ο κόσμος και μπορεί να τα έχει τώρα συγκεντρωμένα. Ένας δίσκος που αν και προορίζεται για τη διεθνή αγορά και κυκλοφορεί και στην Ελλάδα αυτές τις μέρες σε μία πολυτελή έκδοση που τη συμπληρώνει ένα DVD με τα video clips του Γιώργου Νταλάρα στη Universal Music.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... μία πολυτελή έκδοση που τη συμπληρώνει ένα DVD με τα video clips του Γιώργου Νταλάρα στη Universal Music.

Αυτό είναι το ακυκλοφόρητο υλικό που μας έλεγαν.... Τα video clips;;;... Μάλιστα..... :D:D Τέλος πάντων... κάτι είναι και αυτό....

Share this post


Link to post
Share on other sites
τη συμπληρώνει ένα DVD με τα video clips του Γιώργου Νταλάρα στη Universal Music.

Το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και εκπομπή παρουσίασης αυτοκινήτου στυλ "Traction"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι θεωρώ ότι είναι πολύ μέτριο.. Είναι ένα κλασικό μοντέρνο λαϊκό που μου ακούγεται βγαλμένο μέσα από κάνα δίσκο του Τερζή πχ (στην καλύτερη).. Πολύ καλή ερμηνεία βέβαια από τον Γιώργο, καθώς στο ρεφραίν αυτά τα πετάγματα είναι πολύ δύσκολα.. Αλλά μόνο και μόνο η ερμηνεία δεν μου φτάνει για να μου αρέσει το τραγούδι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από περίπου δέκα ακροάσεις, έχω να πω το εξής, το οποίο είναι υποκειμενικό. Εμένα μου αρέσουν, υπό περιστάσεις, τραγούδια σαν και αυτό, δηλαδή τραγούδια που στο μυαλό μου τα έχω ως ''καψούρικα'' και τα οποία θέλω να ακούσω όταν πάω στα μπουζούκια πχ. Αλλά επειδή το λέει ο Νταλάρας, μου κάθεται άσχημα. Φυσικά από άποψη ερμηνείας είναι πολύ καλύτερο να ακούω αυτό το τραγούδι από τον Γιώργο, παρά από κανέναν άσχετο τραγουδιστάκο. Αλλά αυτός δεν είναι για μένα ο Νταλάρας. Και το λέω χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά μετά από το τραγούδι αυτό, έβαλα να ακούσω το ''Σαν κερί της Παναγιάς'' και καταλαβαίνετε την διαφορά.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσβλητικό.Και είναι το λιγότερο που μπορώ να πω για όσους είπαν πως ο Γιώργος ερμήνευσε ένα τραγούδι τύπου κοκκίνου ή ζήνα.Θα το χαρακτήριζα ερωτικό,αρκετά εμπορικό αλλά σε καμία περίπτωση καψουροτράγουδο.Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου.Δε θα το χρακτήριζα από τα καλύτερά του,αλλά είναι πολύ ωραίο και το περιμένουμε,πιστεύω όλοι,με ανυπομονησία

"θα βγω κάθε βραδιά με κάποιαν άλλη

στο κύμα θα ριχτώ κι όπου με βγάλει

τα χνάρια σου απ΄το σώμα μου θα σβήσω

το στόμα σου δε θα ξαναφιλήσω

και ηττημένος πια

και ηττημένος πια

θα σε νικήσω"

και η ερμηνεία μοναδική όπως πάντα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραδοξως ,το cd ηρθε εδω στην Παρο στην ωρα του κι οχι μετα απο καμια βδομαδα.

Λοιπον, ακουγωντας 3-4 φορες τα νεα τραγουδια,θα πω το ΑΓΡΙΑ ΖΩΗ και το ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΔΑΚΡΥ ειναι τα τραγουδια που ξεχωριζουν.Οχι για τον κοσμο που απλα ακουει Νταλαρα(σ'αυτους το αγαπημενο ,θα ειναι το συμπαθητικο ''Θα σε ξεπερασω''),αλλα για εμας που δικαιολογημενα εχουμε απαιτησεις.Τα δυο νεα αυτα τραγουδια,εχουν καταρχην ,ειδικα το ''Αγρια ζωη'',πολυ καλο στιχο.Και στα δυο τραγουδια ,στιχους εχει γραψει ο Νικος Σταθοπουλος.Τον θεωρω ενδιαφερουσα περιπτωση στιχουργου,καθως δεν τον εχω ξανακουσει η δεν τον ειχα προσεξει.Το ''Οπου πας θα γυρισεις'' ,ειναι σαφως καλυτερη συνθετικη δουλεια απ το ''Η αιτια εισαι συ''(το οποιο παρεπιπτοντως ειναι πολυ πιο συμπαθητικο σ αυτη τη νεα εκτελεση),του Νικολα Κουμπιου.Το ''Θα σε ξεπερασω'' ,εμενα προσωπικα μ'αρεσει .Μ αρεσε απ το πρωτο ακουσμα.Δεν λεω οτι ειναι το τρομερο τραγουδι που θα μεινει ως το 2100,αλλα εμενα μ'αρεσει.Τελειωνοντας,θα ελεγα οτι πιθανον να γουσταραμε ολοι μας ενα δισκο -για παραδειγμα με τραγουδια λαικα του Κορακακη η του Δημητριου-αλλα τον θεωρω ενα καλο δισκο.Τα τραγουδια που συμπληρωνουν το δισκο ειναι εξαιρετικα και καποια απ αυτα ,ειναι αδικημενα που αξιζαν δευτερης ευκαιριας(οπως τα τραγουδια του Χρ.Παπαδοπουλου πχ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μας γράψεις αναλυτικά το tracklist του CD??

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. θα σε ξεπερασω (Μ.Κουμπιος-Λ.Παπαδοπουλος)

2. κυριακατικο μου δακρυ (Μ.Κουμπιος-Ν.Σταθοπουλος)

3.αγρια ζωη (Μ.Κουμπιος -Ν.Σταθοπουλος)

4.ανεμος (Χρ.Παπαδοπουλος-Γ.Σαρρης)

5.οπου πας θα γυρισεις (Νικολας Κουμπιος-Λ.Παπαδοπουλος)

6. η αιτια εισαι συ (ν.κουμπιος-Λ.Παπαδοπουλος) νεα εκτελεση

7. ολα μιλουν για σενα(Χατζηγιαννης-Μωραιτης)

8. αναβει η ανατολη (Σεμσης-Λ.Παπαδοπουλος)

9.οι σταθμαρχες (Δ.Παπαδημητριου-Μ.Ελευθεριου)

10.στο σωμα σου να κατοικω (Μ.Κουμπιος-Λ.Παπ)

11.σε φεγγαρια λυπημενα ( Κ.Παπαδοπουλος-Λ.Δημοπουλου)

12.το πελαγο κορμι σου (Π.Θαλασσινος-Λ.Παπ) νεα εκτελεση

13.εξαφανιση (Χρ.Παπαδοπουλος-Ελενη Πανταζη)

14.το φιλτρο (Μ.Κουμπιος-Α.Αλκαιος)νεα εκτελεση( που δεν το λεει στο cd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις άκουσα το τραγούδι ''Θα σε ξεπεράσω''. Δεν μου άρεσε. Δεν μπορώ να επικεντρώσω ποιο στοιχείο είναι αυτό που με ενοχλεί. Ούτε οι στίχοι, ούτε η μουσική κι ακόμη και η ερμηνεία (στο ρεφρέν) με ξενίζει. Θα περιμένω να ακούσω συνολικά τα τραγούδια για να αποτυπώσω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Ακολουθεί ,δε,η ενορχηστρωτική άποψη την αντίληψη αυτού που ακούμε στα νυχτερινά μαγαζιά. Το ζητούμενο δεν είναι να προσθέσεις ένα μπουζούκι και να πιάσεις το λαϊκό χρώμα. Το πιο δύσκολο είναι να δημιουργήσεις ένα σύγχρονο λαϊκό τραγούδι πατώντας στην -καλώς εννοούμενη- παράδοση.

Αντίθετα οι στίχοι που διάβασα στο ''Όασις'' του Ν.Σταθόπουλου είναι πιο ενδιαφέροντες κι ελπίζω η μουσική να είναι το ίδιο ενδιαφέρουσα.

Να τονίσω με ένταση πως τον Νταλάρα τον ακούω, τον θαυμάζω και τον σέβομαι όσα χρόνια τον ακούω, δηλαδή 25 χρόνια. Δεν ξέρω εάν έχω δίκιο εγώ που δεν μου άρεσε ή εκείνος που το επέλεξε. Σίγουρα είμαι πολύ μικρή για να κρίνω αυτόν τον μεγάλο καλλιτέχνη. Δεν έχω τέτοια διάθεση. Δεν χρειάζεται και δεν έχει καμια ανάγκη να τραγουδά τραγούδια -δήθεν- για να πιάσει το κλίμα της εποχής.Είναι η άποψη μιας ,iσως,καθυστερημένης αλλά ΠΙΣΤΗΣ ακροάτριας του Νταλάρα.

Ευελπιστώ σε καλύτερα δείγματα με την κυκλοφορία του cd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...