Sign in to follow this  
Followers 0
Theodore

Ποιο είναι το αγαπημένο σας μουσικό όργανο

   29 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το αγαπημένο σας μουσικό όργανο

    • Κιθάρα (ακουστική, ηλεκτρική, οτι να'ναι)
      10
    • Μπουζούκι (..και πάσης Ελλάδος, ηλεκτρικό στα 15000 watt)
      2
    • Μπαγλαμάς (......είσαι και φαίνεσαι)
      1
    • Ούτι (Τσοκ γκιουζελ, μάσαλα)
      6
    • Ακορντεόν (μου αρέσει ο μελαγχολικός του ήχος = καταθλιψη)
      1
    • Σαντούρι (Όπως το παίζει ο Ανδρέας, χοροπηδηχτά)
      1
    • Ντραμς (δίνουν μια άλλη διάσταση στη μουσική βρε παιδί μου)
      0
    • Πιάνο (ε τι....τζάμπα το μάθαινα μαζί με τα Γαλλικά...)
      3
    • Αρμόνιο (Είναι πιο high-tech και τα παίζει όλα μόνο του!)
      0
    • Σαντουροβιόλι (Οχι, τελικά δεν είναι το βιολί του...Ροβιόλη!!!)
      0

Please sign in or register to vote in this poll.

31 posts in this topic

Επιστρέφω και πάλι με ένα γκάλοπ που θα συζητηθεί σε όλα τα κυριακάτικα φύλλα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκκλησιαστικο πιανο

ή

Τσαμπουνοφυλακα

(αλλιως γκαϊντα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εκκλησιαστικο πιανο

ή

Τσαμπουνοφυλακα

(αλλιως γκαϊντα)

Χαχα ωραίος

Μακάρι να μπορούσα να βάλω κι άλλα όργανα αλλά μέχρι 10 χωράει το poll!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κιθάρα (ακουστική, ηλεκτρική, οτι να'ναι)

κλασσική! :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που να ψηφήσω που εχω αδυναμία για ουτιά, βουζούκια, μπαγλαμάδες, κιθάρες και λαούτια. :D:razz:

Και δεν έβαλες λαούτια!!!

:razz::razz::razz::razz::wow::razz::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κιθάρα είπαμε! Κλασσικά πράγματα που μεταφέρονται και εύκολα και κάνεις

κέφι παντού! Που να σέρνεις τώρα το βιολοντσέλο! :blink: :blink: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ακουστικό μπουζούκι γιατί δεν έβαλες;

Για να σου τη σπάσω :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, την άλλη φορά θα ανοίξω εγώ Poll με τίτλο "Ποιος είναι ο αγαπημένος σας χορός" κι αν δεις μέσα τσάμικο και καλαματιανό να μου γράψεις... :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ακουστικό μπουζούκι γιατί δεν έβαλες;

:blink: :blink:

Υπάρχει ακουστικό μπουζούκι;;;

’κυροι και οι δυο σας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ τώρα κάνεις πως δεν κατάλαβες....

Μπουζούκι που ακούγεται από μικρόφωνο κι όχι από βύσμα.Αυτό λέμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα ρε μόρτες μου αρέσει ο τζουράς.Τρελαίνομαι,έχω έναν και τον "σκαλίζω",απο τότε που είχα δει τον Θείο να παίζει με μεράκι την "Ατζέντα" του Ζήκα.Κόλλησα απο τότε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καλά, την άλλη φορά θα ανοίξω εγώ Poll με τίτλο "Ποιος είναι ο αγαπημένος σας χορός" κι αν δεις μέσα τσάμικο και καλαματιανό να μου γράψεις... :music:B)

Ευτυχώς που δεν μου αρέσει ούτε ο τσάμικος, ούτε ο καλαματιανό; :music::razz::razz:

Οσο για σένα πετράκη κόψε το δούλεμα....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Οσο για σένα πετράκη κόψε το δούλεμα....

Ωραία... ΔΕΝ υπάρχει ούτε ηλεκτρικό, ούτε ακουστικό μπουζούκι. Μόνο "μπουζούκι".

Μπαγλαμάδες και οι δυο σας! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλά Πέτρο. Υπάρχει μπουζούκι που παίζεται ηλεκτρικά, βάζοντας δηλαδή το βύσμα στο di και μετά στον ενισχυτή και μετά στην κονσόλα και μετά στα ηχεία και μετά στο mini disc και μετά στο "φέρε" και υπάρχει και μπουζούκι που αντί για βύσμα ο ήχος πάει στην κονσόλα από το μικρόφωνο και στη συνέχεια όλα τα υπόλοιπα.

Οοοοοοφ!!!!Μας έσκασες, ακριβολόγε....

Share this post


Link to post
Share on other sites
...δηλαδή το βύσμα στο di και μετά στον ενισχυτή ...

Μπουζούκι σε ενισχυτή;;;

:blink: :blink:

Ηλεκτρικό είναι το όργανο που "βγαίνει" ΜΟΝΟ με την βοήθεια του ρεύματος και ΔΕΝ ακούγεται φυσικα, όπως η ηλεκτρική κιθάρα, το ηλεκτρικό μπάσο, το ηλεκτρικό βιολί κτλ κτλ. Το μπουζούκι κατα βάση είναι ηλεκτροακουστικό (λόγω βύσματος"), αλλά δεν αναφέρεται πουθενά αυτό. Έχετε ακούσει κανένα να λέει "παίζω ηλεκτρικό μπουζούκι;; " :music:

Τώρα μπορείς να με αποκαλέσεις ακριβολόγο!

:razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε μου λες ρε Πέτρο, για να καταλάβω, στον πρώτο δίσκο του Νταλάρα, το τραγούδι "Ρίξε μες στις φλόγες την αγάπη μου" δεν έχει ηλεκτρικό μπουζούκι ή μπουζούκι με ηλεκτρικό ήχο ή μπουζούκι που βγαίνει με βύσμα ή δεν ξέρω κι εγώ με τι βγαίνει;

Σε αντίθεση με το μπουζούκι που ακούγεται στο "Ο ουρανός φεύγει βαρύς" πχ ,που είναι ακουστικό;

Εξήγησέ μας τις διαφορές γιατί ο ήχος είναι σα να βγαίνει από άλλο όργανο.

Το ίδιο δε συμβαίνει κατά κόρον και στις συναυλίες του Νταλάρα στο Μέγαρο, όπου τα μπουζούκια έχουν φυσικό ήχο;

Σε αντίθεση με τις συναυλίες σε εξωτερικούς χώρους που ακούγονται πιο ηλεκτρικά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως ανέφερα και παραπάνω, ηλεκτρικό είναι το όργανο που για να ακουστεί, χρειάζεται ρεύμα. Δεν έχει δικό του ηχείο, ώστε να ακουστεί φυσικά. Μπορεί μια ηλεκτρική κιθάρα να παίξει σε ένα χώρο χωρίς ενισχυτή; Όχι.

Το μπουζούκι δεν είναι ηλεκτρικό όργανο, γιατι έχει δικό του ηχείο και μπορεί να παίξει φυσικά, χωρίς την βοήθεια ενίσχυσης. Θεωρείται λοιπόν ακουστικό όργανο. Η ύπαρξη "βύσματος", το μετονομάζει σε ηλεκτρο-ακουστικό, μιας και χρησιμοποιείται ρεύμα. Όλα όμως τα μπουζούκια είναι έτσι - πλην ορισμένων, που προορίζονται μόνο για ηχογράφηση σε στούντιο, και δεν έχουν υποδοχή για βύσμα (για ελαχιστοποίηση απωλειών στον ήχο κτλ κτλ).

Ακουστικό είναι το όργανο που δεν χρησιμοποιεί καμία τεχνολογία ώστε να ενισχυθεί ο ήχος του. Μια κλασική κιθάρα, ή ένα βιολί, είναι τα πιο τρανταχτά παραδείγματα. Το οτι χρησιμοποιείται μικρόφωνο για την ενίσχυση του ήχου τους, δεν τα μετατρέπει σε ηλεκτρικά.

Η κιθάρα που παίζει ο Νταλάρας, είναι ηλεκτροακουστική, που σημαίνει οτι μπορεί να παίξει χωρίς ενίσχυση (λόγω ηχείου, φυσικά δλδ) αλλά και με ρεύμα, για να βγεί ο ήχος απο μια μικροφωνική εγκατάσταση, όταν οι περιστάσεις το απαιτούν.

Στο "Ρίξε μες στις φλόγες την αγάπη μου", το μπουζούκι είναι κανονικό. (αναφέρθηκε παραπάνω ως "ηλεκτροακουστικό"). Ο ήχος βγαίνει ηλεκτρικός, γιατί η μόδα της εποχής, επέβαλε στα μπουζούκια μια συγκεκριμένη οδό ενίσχυσης (και ηχογράφησης): ενσωματωμένο μαγνήτη Ideal, που χαρακτηριζόταν για το ηλεκτρικό του ήχου του. Νομίζω πως η νοοτροπία αυτή άλλαξε μετά το 70 - δεν είμαι σίγουρος επ' αυτού (Θανάση εδώ μπορείς να δώσεις τα φώτα σου). Και χρησιμοποιήσαν αυτήν τη λύση πολλοί δημιουργοί. Εκεί, ναι, το μπουζούκι βγαίνει με βύσμα.

Στο "Ο ουρανός φεύγει βαρύς", ο τρόπος ηχοληψίας του μπουζουκιού αλλάζει: χρησιμοποιείται μικρόφωνο, μιας και προσφέρει πολύ καλύτερη πιστότητα και ακρίβεια. Έκτοτε, στο αφιέρωμα στον Τσιτσάνη βλέπουμε τέτοια ηχοληψία, στο Αφιέρωμα στον Βαμβακάρη επίσης, οπου χρησιμοποιείται μικρόφωνο. Είναι όμως μια λύση για "κλειστούς" χώρους, οπου δεν υπάρχουν εξωτερικοί θόρυβοι: αέρας ή οτιδήποτε άλλο.

Ελπίζω να σε κάλυψα τώρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με κάλυψες.Απλά λέγαμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. :razz:

Ευχαριστώ για την ανάλυση.

:music::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλέ τι είσαστε εσείς πιά! Την προτίμηση μας είπαμε να δηλώσουμε και το ρίξατε στις διατριβές πανεπιστημιακού επιπέδου! Εύγε! :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you Petro for this very clear approach of a technical problem which has been puzzling me, ignorant listener, for a long time.

I believe this discussion should be put into the topic Τεχνικές-Μουσικές απορίες.

It would be wonderful if someone with the ability to do so could give an English translation since such questions must be of the greatest interest to other ignorant listeners.:music:

My favourite instrument is the oud, aptly defined, by one of the 3 brothers of the Iranian Trio Joubran, as a pregnant instrument - because of its shape, and all the music it has played since ancient age.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με κάλυψες.Απλά λέγαμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια. ;)

Ευχαριστώ για την ανάλυση.

B)B)B)

Όντως. Αυτά που είπες ξεκαθάρισαν καποια πράγματα μέσα στο μυαλό μου. Απλώς κι εγώ οταν έλεγα ηλεκτρικό μπουζούκι, δεν εννοούσα φυσικά ένα μπουζούκι χωρίς το φυσικό του ηχείο, αλλά ένα μπουζούκι που δεν ακουγόταν απο μικρόφωνο, αλλά απο βυσμα με παραμορφωμένο και μερικές φορές άσχημο ήχο.

Βέβαια με τη σημερινή τεχνολογία δεν είναι δύσκολο να φτιάξει κάποιος ένα αμιγώς ηλεκτρικό μπουζούκι χωρίς φυσικό ηχείο, με τους υπολογιστές όλα γίνονται!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0