Sign in to follow this  
Followers 0
Νταλαρόφιλη

Το φίλτρο (CD/DVD)

77 posts in this topic

Εγώ τώρα τι να πω για το cd? Είπαμε τόσα...

Μια μέτρια δουλειά εκτελεσμένη αριστοτεχνικά.

Εξαίρεση για μένα "Το φίλτρο" το οποίο με τη νέα του ενορχήστρωση "τα σπάει" !!!! (που λέει κι ο Πέτρος!)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαίρεση για μένα "Το φίλτρο" το οποίο με τη νέα του ενορχήστρωση "τα σπάει" !!!! (που λέει κι ο Πέτρος!)

Για μένα "τα σπάει" το "Η αιτία είσαι εσύ"!

:)

Και κάτι ακόμα: γιατί να ξαναεκδοθούν τα υπόλοιπα τραγούδια που μεταφέρθηκαν αυτούσια;;; 7 ολόκληρα τραγούδια (αν δεν κάνω λάθος) επανεκδομένα.... :confused: Ας κυκλοφορούσε το cd αυτό με τα καινούρια τραγούδια και τις επανεκτελέσεις... Ή με το υλικό του Mad... ξέρω γω;;; Περίεργο μου κάθησε το να έχω σε 3 δίσκους την "Εξαφάνιση".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαίρεση για μένα "Το φίλτρο" το οποίο με τη νέα του ενορχήστρωση "τα σπάει" !!!! (που λέει κι ο Πέτρος!)

Για μένα "τα σπάει" το "Η αιτία είσαι εσύ"!

:)

Ναι ναι!!!

Κι αυτό!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαίρεση για μένα "Το φίλτρο" το οποίο με τη νέα του ενορχήστρωση "τα σπάει" !!!! (που λέει κι ο Πέτρος!)

Για μένα "τα σπάει" το "Η αιτία είσαι εσύ"!

:)

Ναι ναι!!!

Κι αυτό!!!

Όχι τίποτα άλλο, αλλά μελετώ (δύσκολη) κιθάρα σε τραγούδι του Νταλάρα μετά απο καιρό!!!

:confused:B)B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για το "Θα σε ξεπεράσω":

είναι απ' τα τραγούδια που αν το άκουγα από άλλον τραγουδιστή θα μου πέρναγε τελείως απαρατήρητο όπως ένα σωρό άλλα, αν το άκουγα στο ξεκάρφωτο στο ραδιόφωνο και δεν ήξερα ότι είναι αυτό, ακούγοντας την εισαγωγή του μάλλον θα άλλαζα σταθμό αδιάφορα, και ότι το μόνο που μου έχει κάνει "κλικ" είναι η ερμηνεία του Νταλάρα.

Για το "Κυριακάτικό μου δάκρυ":

Καλό είναι, αλλά ο ήχος μου φαίνεται αρκετά ηλεκτρονικός και το κάνει να παραπέμπει σε σκυλέ καταστάσεις..  Αμάν πια με τον ηλεκτρονικό ήχο! Αν ήταν πιο φυσικός ο ήχος, το τραγούδι θα έφερνε περισσότερο προς παραδοσιακό και θα ήταν πολύ πιο ωραίο! (τα νεύρα μου...)

Για την "’γρια ζωή":

Καλό είναι κι αυτό, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας... Είναι ζεϊμπέκικο, και πάλι ο ήχος μου τα χαλάει, γιατί το κάνει να φέρνει προς τα τραγούδια που βγαίνουν σωρηδόν, ενώ κι αυτό θα μπορούσε να ήταν πιο ... σαν τις "Πολλές σημαίες" π.χ.!

Συμπληρωματικές εντυπώσεις...

Για το "Θα σε ξεπεράσω" ισχύουν τα ίδια, απλως μετά από "77.000" ακροάσεις (έτσι χαίρω πολύ... αυτό λέγεται πλύση εγκεφάλου...) το ψιλοσυνήθισα...

Για το "Κυριακάτικό μου δάκρυ" ισχύουν τα ίδια.

Για την "’γρια ζωή", τελικά δεν είναι κακός ο ήχος έτσι όπως είχα γράψει, και δεν ξέρω γιατί μου είχε φανεί έτσι! Ο στίχος, αν επικεντρωθείς εκεί, είναι καταπληκτικός! Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι οι περισσότεροι μάλλον δεν θα δώσουν βάση στο στίχο, η μουσική δεν έχει κάτι που θα σου κάνει και το τρελό κλίκ, και ίσως περάσει στο ντούκου ένα τραγούδι με τόσο βαθιά νοήματα! B)

Το "Όπου πας θα γυρίσεις" εξ' αρχής μου άρεσε πολύ. Τώρα που το ξανάκουγα με ψιλομελαγχόλησε ο στίχος... Αυτό πάντως είναι καλό δείγμα: σημαίνει ότι είναι τραγούδι που συγκινεί. Επίσης, μ' αρέσει πάρα πολύ η φωνή του όταν τραγουδάει στις χαμηλές νότες... :)

Οι επανεκτελέσεις γενικώς μου φάνηκαν ωραίες, αλλά για να πω την αλήθεια δεν τις έχω ακούσει και πολύ σοβαρά (είμαι τελείως "αλλού" :confused:) ώστε να γράψω εντυπώσεις. Αργότερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η εξαφάνιση (Χρ. Παπαδόπουλος - Ελένη Πανταζή)

Αυτή η εκτέλεση είναι η ίδια με την εκτέλεση που υπάρχει στο CD της Εξαφάνισης. Στο εσώφυλλο του νέου CD, λέει οτι η Δ.Ολυμπίου κάνει 2ες φωνές.... Γιατί δεν τις ακούω;;;;;

Νομίζω πως η Ολυμπίου κάνει 2ες φωνές στον "’νεμο" και όχι στην "Εξαφάνιση".

Μάλλον έχουνε κάνει λάθος...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω και κάτι που παρατήρησα:

Το φίλτρο μου άρεσε πιο πολύ στην πρώτη του εκτέλεση με την ποντιακή λύρα. Πιστεύω οτι του ταίριαζε πιο ωραία απο το σαντούρι, παρότι είμαι φανατικός οπαδός του σαντουριού. :):confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούω τώρα το CD.

Τα τραγούδια εμένα μου αρέσουν(μιλώ για τα 4 νέα)

Ειδικά αυτό του Νικόλα και του Πρόεδρου,

"η ζωή σου απο μένα είναι μαχαιρωμένη"(φοβερός στίχος)

Γενικά οι στίχοι έχουν μιά σύγχρονη αξιοπρέπεια.Μα η ερμηνεία του Νταλάρα είναι μοναδική σε όλα.Η μουσική πολύ καλή επίσης.

Το "φίλτρο" μου αρέσει και στις δύο εκτελέσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το "Όπου πας θα γυρίσεις" εξ' αρχής μου άρεσε πολύ. Τώρα που το ξανάκουγα με ψιλομελαγχόλησε ο στίχος...

Ένα τρένο σου είπα θα με πάρει να φύγω

απ' την κίτρινη πόλη με τα μαύρα πουλιά

Από 'δω που πεθαίνω στη σκιά λίγο-λίγο

ζητιανεύοντας πάντα τα πικρά σου φιλιά

Και γελούσες και είπες στα μαλλιά σου κρυμμένη:

"Όπου πας, θα γυρίσεις σαν τρελός να με βρεις!"

Η ζωή σου από μένα είναι μαχαιρωμένη

δίχως πίκρα και πόνο και καημό δεν μπορείς

Και το τρένο σφυρίζει και στο τζάμι μου χιόνι

κι έχω φύγει και τρέχω για να βρω λυτρωμό

Και ραγίζει η καρδιά μου που θα πλάγιαζες μόνη

δε μπορώ, θα γυρίσω απ' τον πρώτο σταθμό

Και γελούσες και είπες στα μαλλιά σου κρυμμένη:

"Όπου πας, θα γυρίσεις σαν τρελός να με βρεις!"

Η ζωή σου από μένα είναι μαχαιρωμένη

δίχως πίκρα και πόνο και καημό δεν μπορείς

B)cry.gif

r66wrxxkh5ttddaqmcucpgnae2.gif

Αν προσέξεις και τη φωνή του και τα γυρίσματα που κάνει... Μόνο μελαγχολία; Φλέβες κόβεις! (και πώς να σταματήσω τώρα να το ακούω που μου αρέσει τόσο πολύ και μου 'χει "κολλήσει";; :confused: )

Δε νομίζω να μπορούσε κανείς άλλος να βγάλει τόσο συναίσθημα (και) σ' αυτό το τραγούδι! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μένα αυτό μου κόλλησε και ακούω.

Κανένας άλλος τραγουδιστής δεν θα μπορούσε να πει αυτό το τραγούδι,κανένας άλλος τραγουδιστής δεν δίνει αυτό το συναίσθημα,αυτήν την ψυχή.Μόνο ο Νταλάρας,και αυτό να το καταλάβουν καλά και να το χωνέψουν κάποιοι πονηρούληδες αλητήριοι που μόνο κατηγορίες του καναπέ και του καφενείου τους λένε χρόνια τώρα.Ακούω όπως πρόσφατα,και τα λένε σε μένα συγκρίσεις του Νταλάρα με άλλους τραγουδιστές.Δεν υπάρχει σύγκριση λεβέντες.Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ.

Όπως είναι και ο Πάριος,η ο Μητροπάνος.Αλλά και απο αυτούς τους μεγάλους εκείνος ξεχωρίζει.

Ο λόγος του Προέδρου εδώ στο "όπου πας θα γυρίσεις" είναι καταιγίδα,παράπονο,άχτι.Αλλά και ο Νικόλας έγραψε πολύ καλή μουσική.Μπράβο του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά λοιπόν τα εξαιρετικά ''ματωμένα χώματα" ήρθε αυτο το cd.Όσον αφορά τα νέα τραγούδια με δυο λόγια:

Θα σε ξεπεράσω: για να πω την αλήθεια περίμενα κάτι χειρότερο σαν το "φαντάρο".Αυτό που άκουσα όμως με διασκέδασε.Υπό την έννοια ότι ακούγοντας το ρεφρέν μου ρθε να βάλω τα γέλια.Ασφαλώς και είναι ένα απαράδεκτο τραγούδι.

Κυριακάτικο μου δάκρυ: εντελώς αδιάφορο

Αγρια ζωή:καλούτσικος στίχος,μουσική χωρις έμπνευση

Όπου πας θα γυρίσεις:το μόνο τραγούδι απ τα νέα που στέκεται αξιοπρεπώς.Δεν είναι άσχημο.

Απ τις επανεκτελέσεις προτιμώ τη νέα εκτέλεση του "η αιτία είσαι εσύ".Η πρώτη ήταν αρκετά ηλεκτρονική.Αν και με εκνευρίζει η συνεχής επανάληψη του ρεφρέν.Το "πέλαγο κορμί σου" ποτέ δε μ άρεσε.Το "φίλτρο" μέτριο.

Γενικά πολύ μέτριο αποτέλεσμα.Περιμένω το αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή να ακούσω κάτι που λείπει σήμερα:μελωδίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακουσα τα νεα τραγουδια του Γ.Νταλαρα κ εχω να πω το εξης : "Θειο" εισαι ενα διαμαντι για τον ελληνικο πολιτισμο στον 21ο αιωνα ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ,ΕΣΥ φτιαχνεις πορειες,δεν ακολουθεις τις ειδη χαραγμενες κ λαβωμενες απο τους επιτειδιους κερδοσκοπους!!! Ζωντανεψε μας το ονειρο που εχουμε για/με σενα!!!

Καλο κουραγιο παιδια!!!

ΥΓ Εξαιρω "καπως" το συμπαθητικο "Ανεμος" με υπερβολικη επιοι

κια :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούω και ξανακούω, να γράψω μια πιο λεπτομερή άποψη, αλλά ούτε αυτό δε μου βγαίνει. Μια γενική μετριότητα.

Τι αναδεικνύει αυτη η "σούμα" της δουλειάς του Νταλάρα στη Universal? Τρια χρόνια μετριότητας; Ευχαριστούμε... Τρία-τέσσερα ψιλοενδιαφέροντα τραγούδια (όχι όλα σ' αυτη την έκδοση) και απο κει και πέρα το χάος.

Και από πότε είναι 3-4 βιντεο κλιπ υλικό προς πώληση; Διαφημίσεις είναι ουσιαστικά, υποτίθεται για να ακούσει και το "τηλεοπτικό" κοινό τα τραγούδια. Μέχρι κι αυτό πωλείται τώρα; Και ποιον ενδιαφέρει; :D

Και τελικά, αυτό που με στεναχωρεί πραγματικά είναι που περνάει στον κόσμο ότι η παραγωγική δραστηριότητα του Νταλάρα εδώ και 4-5 χρόνια είναι τέτοια βαρετά τραγούδια. Διαβάζω σε άλλες σελίδες σχόλια του τύπου "Να δούμε τι έβγαλε, γιατί τον τελευταίο καιρό δε νομίζω ότι με ικανοποιούν οι επιλογές του" και με στεναχωρεί πάρα πολύ. Με στεναχωρεί, γιατί γνωρίζω πόση δουλειά έχει κάνει για να γίνουν τα αφιερώματα στις "Ουσίες", στο Ρεμπέτικο, στον Κουγιουμτζή, πόσο κουράστηκε πέρσι με τόσες εμφανίσεις στο Παλλάς, άλλες συναυλίες (Βασίλη Δημητρίου, Αρβελέρ). Και τελικά αυτό που φτάνει στο πλατύ κοινό (που δεν έρχεται σε όλες αυτές τις συναυλίες) είναι μετριότητες χατζηγιαννικού τύπου, φίλτρα, και δε συμμαζεύεται. Είναι άδικο για τον Νταλάρα να παίζει το ραδιόφωνο όλη μέρα "θα ζω κάθε βραδιά με κάποιαν άλιιιιιιιι".

Μακάρι να μη συνεχιστεί αυτός ο κύκλος, και να φροντίσει ο ίδιος ο Νταλάρας οι επόμενες δισκογραφικές δουλειές να είναι φροντισμένες και ενδιαφέρουσες, όπως μας έχει συνηθισει τόσα χρόνια.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο ρε megali_mpougatsa!!! Μπορεί να έκανες καιρό να γράψεις, αλλά με αυτό το ποστ.....έγραψες!!!!

Πολύ σωστά τα λέει η megali_mpougatsa, συμφωνώ απόλυτα. Νομίζω το ποστ αυτό καλύπτει πλήρως και συμπληρώνει τη δική μου κριτική.

Μια μετριότητα είναι αυτός ο δίσκος και τίποτε άλλο.

Ελπίζω μόνο να φτάσουν τα μηνύματα και οι κριτικές μας σε εκείνους που πρέπει, ακόμη και στον ίδιο το Νταλάρα, γιατί ειναι κρίμα, πραγματικά κρίμα... :D:D:razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίμα ,πάντως, που δεν ενσωματώθηκε στον δίσκο και το υπέροχο τραγούδι των Νταλάρα και Παπαδόπουλου ''Όλα γραφτήκανε για σένα''. Ένα πραγματικά εξαίσιο, νταλαρικό τραγούδι. Ας δίνανε και σε αυτό το τραγούδι μια ακόμη ώθηση. Μήπως δεν το άξιζε; Αλλά μπορεί να θεωρήθηκε ''παλαιάς κοπής''. Δεν ξέρω τι να πω και τι να υποθέσω.

Απλά να προσθέσω πως τον λαϊκό τραγουδιστή Νταλάρα τον λατρεύω και ζητώ να βγαίνει κι αυτή η πλευρά του. Ο Νταλάρας όμως δεν χρειάζεται να θυμίζει κανέναν άλλο (και στα λαϊκά τραγούδια), μόνο τον εαυτό του.

Στην Universal δεν ανήκει κι ο Δ.Παπαδημητρίου που έχει γράψει σύγχρονα λαϊκά τραγούδια; Ολόκληρο δίσκο θα μπορούσαν να γράψουν μαζί. Πού είναι ο Νικολόπουλος; Θεωρείται από κάποιους κι αυτός ''παλαιάς κοπής''; Είναι ο Κυρ.Παπαδόπουλος πιο σύγχρονος από τον Κορακάκη π.χ; Και τι σημαίνει πιο σύγχρονος; Όλα σχετικά είναι ακόμα κι αυτά τα λόγια που καταθέτουμε εδώ. Ποιος έχει το δίκιο και ποιος το άδικο ο χρόνος θα το ορίσει. Αυτές οι σκέψεις για τα τρία χρόνια στην Universal. Υπάρχουν, βέβαια, και οι ''Ουσίες'' και η επανακυκλοφορία της Ρωμιοσύνης και τα ''Έρημα χωριά''. Ευτυχώς υπάρχουν κι αυτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σκεφτείτε και αυτό: τι μπορούσε να πουλήσει η Universal απο Νταλάρα για Χριστούγεννα; Μια συλλογή με best of; Μάλλον όχι, λόγω έλλειψης υλικού...

Μόνο κάτι τέτοιο μπορούσε να γίνει - καθαρά εμπορικοί οι λόγοι λοιπόν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά, δεν μου άρεσε κανένα από τα καινούργια τραγούδια του cd. Ούτε το ''Όπου πας θα γυρίσεις'' με τρέλανε, ούτε το ΄΄Αγρια ζωή'', αν εξαιρέσει κανείς τους πολύ ωραίους στίχους που έχουν και τα δύο. Ειδικά στο ''’γρια ζωή'' ενώ μου άρεσε το κουπλέ, μετά στο ρεφραίν απογοητεύτηκα, ενώ για άλλη μια φορά με ενοχλούν πάρα πολύ τα ντραμς στα ζεϊμπέκικα.. Για το ''κυριακάτικό μου δάκρυ'' δεν έχω να πω κάτι. Δεν μου άρεσε καθόλου. Συγγνώμη αν είναι ενοχλητικός ο αρνητισμός μου με τα κομμάτια, αλλά πραγματικά δεν μου άρεσε κάτι.

Υ.Γ: Η εκτέλεση του ''φίλτρου'' εδώ μου άρεσε πολύ περισσότερο απ' ό,τι η πρώτη του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω κι εγώ να προσθέσω τις εντυπώσεις μου μετά τα πρώτα ακούσματα του "Φίλτρου". Το "Θα σε ξεπεράσω" παίρνει αξία με την ερμηνεία του Νταλάρα αλλά σαν τραγούδι θα μπορούσε κάλλιστα να το λέει ο Ρέμος. Η "’γρια ζωή" δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, θεωρώ ότι πέρα από τη μουσική που στο ρεφραίν κάτι δε μου πάει καλά, είναι και οι στίχοι κάπως επιτηδευμένοι, καμμία σχέση με τη γνησιότητα και το βάθος του "Χαίρε φτώχεια" κι άλλων κοινωνικών τραγουδιών. Επίσης να παρατηρήσω ότι στα τραγούδια με έντονη ενορχήστρωση (πολλά όργανα) η φωνή του Νταλάρα δεν αναδεικνύεται όσο θα έπρεπε, έχω την αίσθηση ότι πνίγεται μέσα στα όργανα. Αυτό ισχύει και για το "Πέλαγο κορμί σου" όπου το αυτί του ακροατή προσπαθεί να διακρίνει τα διαφορα γυρίσματα της φωνής και την ερμηνεία του τραγουδιστή.

Πέρα απ' αυτά όμως θα ήθελα να πω ότι ένας δίσκος με τα τραγούδια "Όπου πας θα γυρίσεις" όπου ο Νταλάρας δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας, "Ανάβει η ανατολή", "Οι σταθμάρχες", "Σε φεγγάρια λυπημένα" , "Εξαφάνιση" και "Το φίλτρο" έχει λόγο ύπαρξης και πραγματικά δυσκολεύομαι να βρω σύγχρονο δίσκο με περισσότερα καλά τραγούδια από τα 6 που ανέφερα. Βέβαια, αυτά ισχύουν για τον κόσμο που δεν είχε αγοράσει πιο πριν τις δουλειές του Νταλάρα και δεν τα είχε ήδη στη δισκοθήκη του.

Ιδιαίτερη μνεία τέλος θέλω να κάνω για τη νέα εκτέλεση του φίλτρου. Στην πρώτη εκτέλεση μου άρεσε πολύ η ενορχήστρωση αλλά δε μου άρεσε ο τρόπος που είχε "γραφτεί" η φωνή στο δίσκο δηλαδή κάπως πριμάτα και κάπως ,έχω την αίσθηση, ανεξάρτητα από τη μουσική. Στη νέα εκτέλεση του τραγουδιού όλα είναι τέλεια, και ακούγοντάς την, νιώθεις την ψυχή σου να γίνεται ελαφρύτερη και να την παίρνει στα φτερά της, της "άνοιξης η πνοή" και να την ανεβάζει σε ένα άλλο επίπεδο, αγνότερο και καθαρότερο, εκεί που ότι μας βαραίνει δεν υπάρχει, μιας και το συγκράτησε "το φίλτρο".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear Hristaki, this is not a proper clip, this is

a photograph with the song in background :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0