Theodore

Τραγούδι της Χρονιάς 2008

   29 members have voted

  1. 1. Τραγούδι της Χρονιάς 2008

    • Οι Σταθμάρχες
      1
    • Ένας ζητιάνος στα χρυσά
      0
    • Η Εξαφάνιση
      1
    • ’νεμος
      1
    • ’γρια ζωή
      3
    • Κυριακάτικό μου δάκρυ
      0
    • Ματωμένα χώματα
      12
    • Σαν το κερί της Παναγιάς
      3
    • Κουβέντα με το χάρο
      6
    • Σαββατόβραδο στην Καισαριανή
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

21 posts in this topic

Είπα να βάλω και καμιά σοβαρή ψηφοφορία.

Αυτού του είδους η ψηφοφορία μπαίνει -αν δεν κάνω λάθος- για πρώτη φορά και έχει απολογιστικό χαρακτήρα. Ελπίζω να τη βρείτε ενδιαφέρουσα

Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο Αντώνη (Χελιδόνι) για την ιδέα του. Δική του ήταν η ιδέα για αυτήν την ψηφοφορία

Όσον αφορά την επιλογή των τραγουδιών: Τα τραγούδια επιλέχθηκαν με κριτήριο είτε το οτι είναι καινούρια και δισκογραφήθηκαν για πρώτη φορά, είτε οτι είναι μεν επανεκτελέσεις, αλλά έχουν κάτι το πολύ ξεχωριστό. Για παράδειγμα το "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" δισκογραφήθηκε με την λογοκριμένη στροφή και το "Κουβέντα με το χάρο" δισκογραφήθηκε με μία ερμηνεία -κατα τη γνώμη μου- μεγαλειώδη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ πια με τις δημοσκοπήσεις!!!!!!!!!

ΕΛΕΟΣΣΣ!!! LILLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:D:D:D:D:D:D:razz::D:razz:

Ψήφισα πάντως...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα τέσσερα τελευταία τραγούδια θέλω να ψηφίσω... "Ματωμένα χώματα", "Σαν το κερί της Παναγιάς", "Κουβέντα με το χάρο", "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" και το "Αγιόκλημα" το οποίο το λατρεύω!!! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως Θοδωρή πολύ τις γουστάρω τις δημοσκοπήσεις!!

Keep walking!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι για μία τέτοια περίπτωση θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος με τις αυθόρμητες απαντήσεις, αφού πρώτα αναφερθεί ο πλήρης κατάλογος των τραγουδιών του 2008. Είναι προτιμότερο ώστε να αποφευχθεί κάθε υπόνοια υποκειμενικότητας. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω ότι για μία τέτοια περίπτωση θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος με τις αυθόρμητες απαντήσεις, αφού πρώτα αναφερθεί ο πλήρης κατάλογος των τραγουδιών του 2008. Είναι προτιμότερο ώστε να αποφευχθεί κάθε υπόνοια υποκειμενικότητας. :D

Συμφωνώ Μάρω.

Εγώ π.χ. με τα γλυκά, θα επέλεγα κανταΐφι....

:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δίκιο έχεις Μάρω.

Λοιπόν για να είναι πιο σωστή η ψηφοφορία, όποιος θέλει να ψηφίσει κάποιο τραγούδι που δεν υπάρχει στη λίστα, ας το γράψει στο post του (όπως έκανε ο Αποστόλης με το Αγιόκλιμα) και εγώ στο τέλος θα καταμετρήσω όλες τις απαντήσεις και θα βγάλω ένα συγκεντρωτικό γράφημα. :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν για να είναι πιο σωστή η ψηφοφορία, όποιος θέλει να ψηφίσει κάποιο τραγούδι που δεν υπάρχει στη λίστα, ας το γράψει στο post του (όπως έκανε ο Αποστόλης με το Αγιόκλιμα) και εγώ στο τέλος θα καταμετρήσω όλες τις απαντήσεις και θα βγάλω ένα συγκεντρωτικό γράφημα. :D:D

Έτσι. Και να βάλεις το κανταΐφι στην δημοσκόπηση με τα γλυκά.

:D:D:D:D:razz::D

Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις επιλογές σου. Οφείλω να το επισημάνω αυτό.

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θοδωρή, αν θες μπορώ να σου δείξω και τη μέθοδο της Αναλυτικής Ιεραρχικής Διαδικασίας, παίζει να την έχω αναφέρει ξανά στο φόρουμ, καθώς ήταν η Μεταπτυχιακή μου διατριβή πάνω σε αυτή τη μέθοδο. Με αυτή μπορούμε να βγάλουμε το συμπέρασμα για το καλύτερο τραγούδι, αλλά βασιζόμενοι όχι μόνο στην "Κοινή Γνώμη". :D

Τη βλέπω εγώ τη δουλειά....την ανοίξαμε την εταιρεία ερευνών!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τη βλέπω εγώ τη δουλειά....την ανοίξαμε την εταιρεία ερευνών!! :lol:

Και σε μια πολύ λογική ώρα, ε;;;;

:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noμίζω πως δεν έπρεπε να μπουν μαζί οι επανεκτελέσεις με τα καινούργια τραγούδια...Δεν έχουν την ίδια "δυναμική"...

Ειδικότερα το "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" που έχει ξαναδισκογραφηθεί και με τις 3 στροφές το 1988.

Πάντως ψήφισα "Ματωμένα χώματα".

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Της νύχτας τα καμώματα..." :D :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Έτσι....

Υ.γ.: τον "’νεμο" ψηφίστε!

:D:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Noμίζω πως δεν έπρεπε να μπουν μαζί οι επανεκτελέσεις με τα καινούργια τραγούδια...Δεν έχουν την ίδια "δυναμική"...

Ειδικότερα το "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" που έχει ξαναδισκογραφηθεί και με τις 3 στροφές το 1988.

Πάντως ψήφισα "Ματωμένα χώματα".

Τι κάνεις εσύ εδώ τέτοια ώρα; Το πρωί σε περίμενα εσένα!!

Ναι ήταν όντως ένα ρίσκο να βάλω το "Σαββατόβραδο" καθώς σκέφτηκα και εγώ πως το είπε με τον Ξαρχάκο..

Έγιναν κάποιες επιλογές γιατι δεν χωρούσαν όλα.

Τώρα όμως που το αλλάξαμε το σύστημα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί όποιος θέλει να ψηφίσει κάτι αλλο, απλά να το γράψει σε ένα post

ΥΓ: Μάρω θέλω να μιλήσουμε για την πτυχιακή σου απο κοντά!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδεύομαι μεταξύ των δύο τραγουδιών από τα Ματωμένα χώματα (το ομότιτλο και το ''Σαν το κερί της Παναγιάς''). Επιλέγω το ''Ματωμένα χώματα'' και εννοώ και το Κερί της Παναγιάς. :D Συγχωρείστε μου την πλεονεξία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό είχα Ελίνα. :lol: :lol:

Τελικά υπερίσχυσαν τα ''Ματωμένα χώματα''. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ήμουν μεταξύ των "Ματωμένα Χώματα" και "Κουβέντα με το Χάρο" και κέρδισε το δεύτερο γιατί εκτός των άλλων έχω και στο μυαλό μου τη μαγική στιγμή της live ερμηνείας στον υποβλητικό χώρο του Ηρωδείου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ματωμένα χώματα στην πρωτη θέση εννοείται.

Και ακολουθούν με σειρα τα εξής:

-Σαν το κερί της παναγιάς

-Αγιόκλημα

-Σταθμάρχες

-Εξαφάνιση

-’γρια ζωή

και οι 2 επανεκτελέσεις είναι φοβερές.Αλλά προτίμησα να ψηφίσω με βάση το καινούριο υλικό που είχαμε φέτος :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ματωμένα χώματα "

without doubt

"Σαν το κερί της Παναγιάς " in the second place.

These 2 new songs quite make up for the sad mediocrity of the cd Το φίλτρο :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν... εγώ θα ψηφίσω τα εξής:

ως το καλύτερο studio τραγούδι του 2008 το "Σαν το κερί της Παναγιάς"

ως το καλύτερο live τραγούδι του 2008 το "Πάνε να πεις"

Δεν θέλω όμως να μείνω στο καλύτερο. Θα ήθελα να αναφέρω τα 5 καλύτερα studio και τα 5 καλύτερα live του 2008, κατά την γνώμη μου πάντα.

Top 5 studio τραγούδια:

Σαν το κερί της Παναγιάς

Αγιόκλημα

Εξαφάνιση

Ματωμένα χώματα

Οι σταθμάρχες

Top 5 live τραγούδια:

Πάνε να πεις

Σαββατόβραδο στην Καισαριανή

Κάποτε θα 'ρθουν

Ηρωίνη και μαυράκι

Κουβέντα με το χάρο

Η σειρά των τραγουδιών είναι συγκεκριμένη. :pity::pity::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.