Sign in to follow this  
Followers 0
Theodore

Γιώργος Νταλάρας � Sotto voce

113 posts in this topic

Martin όπως τον τελευταίο καιρό και - έκπληξη - Taylor ηλεκτροκλασική.

Αυτη νομίζω είναι η είδηση της βραδιάς...Τέτοια έκπληξη έχω να ζήσω απο τότε που πήραμε το Euro....

Αμα μου πείτε και με τι πένα έπαιξε θα κατέβω τωρα στην Βασ. Όλγας να σταματησω την κυκλοφορία :):):)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Martin όπως τον τελευταίο καιρό και - έκπληξη - Taylor ηλεκτροκλασική.

Αυτη νομίζω είναι η είδηση της βραδιάς...Τέτοια έκπληξη έχω να ζήσω απο τότε που πήραμε το Euro....

Αμα μου πείτε και με τι πένα έπαιξε θα κατέβω τωρα στην Βασ. Όλγας να σταματησω την κυκλοφορία :D:wow::wow:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ψάχνεις δικαιολογίες να επισκεφτείς το σουβλατζίδικο στην γωνια;;;

:):):):):D

Ακούω, και ξανακούω το "’η γαρούφαλό μου". Εξαιρετική η ερμηνεία της Ασπασίας... σπουδαία...

Αλλά όταν μπαίνει ο Νταλάρας με τις δεύτερες, ειδικά στο τέλος... το κομμάτι πετάει για αλλού. Με μια νότα του μόνο... αλλού... αλλού... αλλού...

:D:music::music:;):blush::music::music::music:

Επειδή ήδη τα έχετε γράψει όλα θα περιοριστώ στο να σημειώσω καταρχάς τις σημαντικότερες , κατά τη γνώμη μου, στιγμές της βραδιάς, χωρίς βέβαια να υποβαθμίζω τις υπόλοιπες. Αυτές ήταν που με άγγιξαν, προσωπικά, περισσότερο.

Κουρασμένο παλικάρι

Πώς να σωπάσω

Εις μνημόσυνον (’ι, γαρούφαλλό μου)

Χαίρε φτώχεια

Μόλις βραδιάσει

Σενι-σεβιορουμ

Φτερωτό μου τραγουδάκι

Όμορφη πειραιώτισσα

Πέραμα

Αυτή η εκδήλωση ήταν σα να ερχόταν από μιαν άλλη εποχή.Όταν το τραγούδι ήταν τραγούδι...Χωρίς ταξιθέτες, μετρ, σερβιτόρους και διάφορους παρατρεχάμενους...Χωρίς το μουσικό "παρακράτος" δηλαδή...

Το πιο ευχάριστο απ'όλα νομίζω πως ήταν το μήνυμα που πέρασε το κοινό, αποδεχόμενο τα λιγότερο γνωστά και πιο "δύσκολα" κομμάτια... Γιατί ήταν ένα μήνυμα...Όχι μόνο προς τον Γιώργο Νταλάρα....Αλλά προς όλους τους μεγάλους τραγουδιστές που είναι επιφυλακτικοί στο να συμπεριλαμβάνουν στα προγράμματά τους κομμάτια σαν κι αυτά, φοβούμενοι, ίσως, την ανταπόκριση του κοινού...

Πολλά μπράβο κι ευχαριστώ λοιπόν τόσο στο Γιώργο Νταλάρα για τις επιλογές και τις ερμηνείες του, όσο και στην Ασπασία Στρατηγού, όλους τους εξαιρετικούς μουσικούς και φυσικά στους ανθρώπους της ελληνικής ραδιοφωνίας γι'αυτές τις εκδηλώσεις των 70 χρόνων. Ανεξάρτητα από τις όποιες αλλαγές έχουν γίνει στο πρόγραμμά της από το φθινόπωρο και μετά, πιστεύω πως τα καλά πρέπει να λέγονται και να τονίζονται...

Και φυσικά , ξεχωριστά, θέλω να στείλω δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους Σιδερή Πρίντεζη και Γιώργο Τσάμπρα για όλα...

Πάντα τέτοια... :D:music:

Πραγματικά μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω παρακολουθήσει! Ακούστηκαν υπέροχα κομμάτια ξεχωρίζοντας το κουρασμένο παλικάρι, χαίρε φτώχια, γυναίκα. Ένας θείος άνετος, που πραγματικά απολάμβανε τη στιγμή. Ελπίζω να πραγματοποιηθούν και άλλες τέτοιες συναυλίες, όχι μόνο στο πλαίσιο εορτασμών αλλά στήνοντας προγράμματα με τέτοια τραγούδια, επιστρέφοντας τη ψυχαγωγία σε αποχές Σείριου. Και ίσως στο μέλλον ένα αφιέρωμα στο Μάνο Χατζιδάκι από το θείο θα ήταν μια έκπληξη!!!

Ειλικρινά μαγικές ερμηνείες από στην Ασπασία Στρατηγού!

Υ. Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τη Μάρω, το Θανάση και τους κυρίους Σιδερή Πρίντεζη και το Γιώργο Τσάμπρα για την ευκαιρία που μου έδωσαν να παρακολουθήσω τη συναυλία αυτή!

Υ. Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τη Μάρω, το Θανάση και τους κυρίους Σιδερή Πρίντεζη και το Γιώργο Τσάμπρα για την ευκαιρία που μου έδωσαν να παρακολουθήσω τη συναυλία αυτή!

Βαγγέλη σε ευχαριστώ, αλλά εγώ πραγματικά αυτό που έκανα ήταν πολύ λίγο... :blush:

Ξέχασα δύο πολύ σημαντικά πράγματα στις πρώτες μου εντυπώσεις....

-Την εξαιρετική, μαγευτική, υπέροχη Ασπασία Στρατηγού και

-Τον...ζόρικο κατάδικο που καθόταν πίσω μου. ;) Ευχαριστώ για όλα! Και μακάρι η Αθήνα να σας μαγεύει πάντα όσο και αυτές τις μέρες...

Επίσης, ακούγοντας ξανά και ξανά τη συναυλία (Μάκη ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση) αναρωτιέμαι.....πώς διάλεξε ο Νταλάρας αυτά τα τραγούδια!!

"Τα τραγούδια για λίγους" όπως είπε, που τελικά μάλλον ήταν τραγούδια για όλους!

Και καλά το "Μόλις βραδιάσει" που το έχει πει και ο ίδιος... αλλά το "Πώς να σωπάσω"...το "Σενι-σεβιορουμ" (!!)...το "Πέραμα" (!!!!) Πώς??? Μπράβο και ξανά μπράβο!!!!

-Τον...ζόρικο κατάδικο που καθόταν πίσω μου. ;) Ευχαριστώ για όλα! Και μακάρι η Αθήνα να σας μαγεύει πάντα όσο και αυτές τις μέρες...

;):blush:B)

Aυτό είναι το μόνο σίγουρο... B)B)B)

Είναι φορές που κάνω να ξεχάσω γιατί αγάπησα αυτόν τον άνθρωπο... Και να που με προλαβαίνει, πρότου καν του το πώ και μ επαναφέρει στη θέση μου, στα συναισθήματα μου τα καθάρια κι όχι τα με βία κατασκευασμένα από το life style της φτωχότερης από ποτέ άλλοτε σημερινής εποχής.

SOTTO VOCE BY DALARAS... Γιώργο, έτσι μ' αρέσεις πιο πολύ.. κι εκεί στα ζεστά, μικρά στέκια, να σ' ακούω και να σε νιώθω δίπλα μου.

Δεν θα αδικήσω καμιά στιγμή... Κάθε τραγούδι που άκουσα, ας είναι καλά ο Θοδωρής γι αυτό, μου κέρασε κάτι..

Δημήτρης Μεζές

ΥΓ1: Έκανα κι εγώ μια μικρή προσπάθεια να βρεθώ εκεί, μπορούσα, αλλά δε μ' έπαιρνε ο χρόνος(Θεσσαλονίκη βλέπετε...)!

ΥΓ2: Τη νύχτα εκείνη επέστρεψα στο σπίτι αργά, κουρασμένος.. Όταν ξάπλωσα θυμήθηκα για το concert.. Στενοχωρήθηκα πολύ που το 'χασα... Έβαλα τ' ακουστικά στ αφτιά και άκουσα το ΓΥΝΑΙΚΑ του με γάλου Θάνου και του ταξιδευτή Καββαδία.. Ήταν τυχαίο...

ΥΓ3: Στη Θεσσαλονίκη μας λείπει.. Δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να πηγαίνουν και να τον παρακολουθούν στην Αθήνα... Γι' αυτό και γω συμμετέχω σε μια προσπάθεια, ταπεινά, να τον φέρουμε εδώ, σ' έναν ζεστό, ιστορικό χώρο.. Μακάρι!

ΥΓ4: Έτοιμάζουμε εδώ και λίγο καιρό με την Νατάσα Μουμτζίδου-Μάρε, το πρόγραμμα για κάποιες εμφανίσεις.. Μ' επιμονή της έλεγα να βάλουμε το Χαίρε Φτώχεια, το Γυναίκα και το Hasta Siempre... Να τα λοιπόν! Πάντα επίκαιρα!!

ΥΓ5: Ντάσο, Βασίλη, φιλαράκια μου, ελπίζω να τα πούμε σύντομα....

Ευχαριστώ πολυ Θοδωρή!!!

Είσαι και ο πρώτος να πούμε!

Πολύ ωραία η συναυλία..."Μας έλειψαν οι boit" είπε κάποιος από το κοινό. Όντως λείπουν τέτοιοι χώροι. όχι ότι δεν υπάρχουν, απλά είναι λίγοι. Χώροι που όλοι βγάζουν γούστα! Ο καλλιτέχνης που κάνει το κομμάτι του και λέει τραγούδια διαφορετικά, "αλλιώτικα"(και Πασαλιμανιώτικα αμα λαχει όπως έκανε ο "θειος" στο Ζάππειο με το ομώνυμο ταργούδι) και ο κόσμος μου έρχεται σε επαφή με τον καλλιτέχνη και την ψυχή του,σε μία μέθεξη με την "τελετουργία" που ακολουθείτε σε αυτόν τον χώρο. Απλά τραγούδια με απλές ορχήστρες σε απλούς και μικρούς χώρους που κατα την γνώμη μου εκφράζουν σε μεγάλο βαθμό την φιλοσοφία και την καλλιτεχνική στάση του Νταλάρα. Μακάρι να χει και συνέχεια αυτό... Νομιζω θα 'χει.

Κατά τη γνώμη μου ο Νταλάρας πρέπει να εμφανίζεται πια σε μικρούς χώρους που να είναι όμως άνετοι για τον κόσμο.Να λέει και τραγούδια απ τη δισκογραφία του που ενδεχομένως να μην έχει πει ποτέ live.Φτάνουν τα προγράμματα που το κοινό μπαίνει μέσα,ακούει ένα κατεβατό από τραγούδια και φεύγει.

Και κάτι άλλο...Θα ήθελα να ερχόταν πιο συχνά στη Θεσσαλονίκη.Κακά τα ψέμματα μια φορά το χρόνο δε μου φτάνει...Ζητάω πολλά ¨ε; ;)

Η Pro6 στα 70 χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας

Ο Γ. Νταλάρας χρησιμοποιώντας τη νέα Midas Pro 6 της Alpha Sound εμφανίστηκε Live στο Ζάππειο στη γιορτή της Ελληνικής Ραδιοφωνίας

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 70 χρόνων της Ελληνικής ραδιοφωνίας, πραγματοποιήθηκε στις 8-01-09 συναυλία του Γιώργου Νταλάρα «χωρίς ηλεκτρισμό» στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα θεαμάτων του Ζαππείου.

Η Alpha Sound του Κ. Κωνσταντινόπουλου προμήθευσε για τις ανάγκες της εν λόγω παράστασης τον μόνιτορ εξοπλισμό και την μόνιτορ κονσόλα που δεν ήταν άλλη από την Pro6 της Midas που πρόσφατα απέκτησε η εταιρία και την οποία χειρίστηκε ο μόνιμος μόνιτορ ηχολήπτης του Γ. Νταλάρα, Αντώνης Ζαχόπουλος.

Στην ομολογουμένως κατάμεστη αίθουσα η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα ζεστή, ο ήχος near field και γλυκός θυμίζοντας κάτι από μπουάτ Σε αυτό το αποτέλεσμα συνέβαλαν φυσικά όλοι οι συντελεστές, όπως το ακουστικό σχήμα του Γ. Νταλάρα, το πρόγραμμά του αλλά και η προσέγγιση στο χαρακτήρα της μίξης του ηχολήπτη. Επιπλέον, πέρα από το άστρο του Γ. Νταλάρα, στο stage έλαμψε και το άστρο της Midas Pro6 σε μία από τις παρθενικές της εμφανίσεις επί Ελληνικού εδάφους.

http://www.alive.gr/articles/9/?1415

Και η φωτό: http://www.alive.gr/images/5/3105.jpg

Και στο ''Tivo'', φωτογραφία του Νταλάρα -κατά την διάρκεια της συναυλίας.

αλήθεια κανένα φωτογραφικό ντοκουμέντο υπάρχει να πάρουμε μια γεύση όσοι δε βρεθήκαμε εκεί; :mad:B)

Μακάρι... ήτανε μια ΣΠΟΥΔΑΙΑ συναυλία.

Και όσοι δεν τα κατάφεραν να βρεθούνε, θα έχουνε την ευκαιρία να πάρουν μια γεύση των όσων διαδραματίστηκαν εκείνη την μέρα.

Μακάρι...

Επίσης, υπάρχει πιθανότητα να κυκλοφορήσει σε cd..

:music::music:

Υπάρχει περίπτωση η συναυλία να μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ κάποια στιγμή.

Ναι, μακάρι.

Μήπως, είδατε, εσείς οι παρόντες, καμιά κάμερα;;;;;;

;););):razz:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0