Sign in to follow this  
Followers 0
melmac

Πρώτο θέμα

70 posts in this topic

Εγώ νομίζω πως οι εταιρίες δίσκων είδαν πως οι πωλήσεις έχουν πέσει κατακόρυφα. Κλείσανε τα μικρομάγαζα που πουλούσανε δίσκους και ανοίξανε τα δικά τους πολυκαταστήματά. Και πάλι όμως τα cd's τους, με τιμές διάθεσης... ποικίλες (απο 15 στην καλυτερη και... πάρτε τον ανήφορο) δεν πουλάνε πια όσο θέλουνε. Τι κάνουνε λοιπόν; Ανοίγουν ένα ακόμη μαγαζάκι μέσω των εφημερίδων και αρχίζουν να εξασφαλίζουν κέρδη απο στοκ κομμάτια, που δεν θα πουλούσαν ούτε με 2.

Και φοβάμαι πως ο κόσμος δεν θα προσέξει αυτές τις δουλειές. Θα τις ακούσουν μια φορά, μπήκε απο το ένα αυτί, βγήκε απο το άλλο και αυτό ήταν όλο. Για να το προσέξουν χρειάζεται Παιδεία - και η Παιδεία ΔΕΝ αποκτιέται ούτε με cd's ούτε με τα όποια άλλα κόλπα σκαρφιστούν οι εταιριάρχες. Για να μην χαρακτηριστώ "ρατσιστής" δείτε ποιές εφημερίδες είναι πρώτες σε αναγνωσιμότητα και τι προσφέρουν. Όποιον έχω ρωτήσει γιατί παίρνει την τάδε ή την δείνα εφημερίδα απαντάει: "έχει αυτήν την ταινία, έχει ένθετο για αυτοκίνητα" και πάει λέγοντας. Δεν έχω ακούσει κάποιον - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων - να διαβάζει κάτι γιατι το επιλέγει. Πώς λοιπόν να πειστεί αυτός ο αναγνώστης να ακούσει Νταλάρα ή Ξυλούρη ή Μοσχολιού;

Αισθάνομαι οτι παρεκκλίνουμε απο το θέμα του topic, για αυτό σταματώ εδώ. Τα υπόλοιπα κατ' ιδίαν.

Τι κάνουνε λοιπόν; Ανοίγουν ένα ακόμη μαγαζάκι μέσω των εφημερίδων και αρχίζουν να εξασφαλίζουν κέρδη απο στοκ κομμάτια, που δεν θα πουλούσαν ούτε με 2.

Βασικά τα CD που μοιράζουν με τα περιοδικά δεν είναι από στοκ. Δεν είναι δηλαδή CD που τους έμειναν απούλητα. Είναι άλλη παραγωγή. ’λλη κοπή CD. Σχεδόν ποτέ δεν έχω δει να πουλάνε το ίδιο το CD που είχε κυκλοφορήσει για εμπορικούς σκοπούς. Ξεκινάνε νέα παραγωγή CD, συνήθως αποκλειστικά για το περιοδικό το οποίο θα το διανείμει. Αυτό από μόνο φυσικά, δείχνει του πόσο κοστίζει μία νέα παραγωγή πολλών χιλιάδων CDs..... Τέλος πάντων... όντως ξεφύγαμε από το θέμα της συζήτησης.

Σε ότι αφορά τις επιλογές των τραγουδιών... δεν βρίσκω τίποτα το εξαιρετικό. Μια απο τα ίδια. Το γραψα και πιο πάνω - λόγω έλλειψης υλικού, έγινε μια επιλογή "με ότι έχει απομείνει" για να γεμίσουν 4 (ή μήπως 3; ) δισκάκια. Αλλά και τι παραπάνω να έβαζαν;

Μα αυτό λέω... Πως για το υλικό που είχε διαθέσιμο για επιλογή τραγουδιών, επέλεξε πολύ ωραία τραγούδια. Δηλαδή, για παράδειγμα, το 4ο CD θα μπορούσε να είναι και ένα δικό μου compilation. Με άλλα λόγια... και εγώ στην θέση του, αυτά τα τραγούδια θα επέλεγα από τα διαθέσιμα στην Universal, Sony και Warner.

’σχετα με τον τίτλο της συλλογής "Τα τελευταία χρόνια", επέλεξε όντως τραγούδια που ο πολύς κόσμος δεν τα έχει και δεν μπορεί να τα βρει εύκολα. Για παράδειγμα: "Η Γκιουλμπαχάρ δε μένει πια εδώ", οι "Αρκούδες", "Canto da nossa tristeza", κλπ. Γενικά πιστεύω οτι έκανε μία πολύ καλή επιλογή τραγουδιών.

Τι κάνουνε λοιπόν; Ανοίγουν ένα ακόμη μαγαζάκι μέσω των εφημερίδων και αρχίζουν να εξασφαλίζουν κέρδη απο στοκ κομμάτια, που δεν θα πουλούσαν ούτε με 2.

Βασικά τα CD που μοιράζουν με τα περιοδικά δεν είναι από στοκ. Δεν είναι δηλαδή CD που τους έμειναν απούλητα. Είναι άλλη παραγωγή. ’λλη κοπή CD. Σχεδόν ποτέ δεν έχω δει να πουλάνε το ίδιο το CD που είχε κυκλοφορήσει για εμπορικούς σκοπούς. Ξεκινάνε νέα παραγωγή CD, συνήθως αποκλειστικά για το περιοδικό το οποίο θα το διανείμει. Αυτό από μόνο φυσικά, δείχνει του πόσο κοστίζει μία νέα παραγωγή πολλών χιλιάδων CDs..... Τέλος πάντων... όντως ξεφύγαμε από το θέμα της συζήτησης.

Σε ότι αφορά τις επιλογές των τραγουδιών... δεν βρίσκω τίποτα το εξαιρετικό. Μια απο τα ίδια. Το γραψα και πιο πάνω - λόγω έλλειψης υλικού, έγινε μια επιλογή "με ότι έχει απομείνει" για να γεμίσουν 4 (ή μήπως 3; ) δισκάκια. Αλλά και τι παραπάνω να έβαζαν;

Μα αυτό λέω... Πως για το υλικό που είχε διαθέσιμο για επιλογή τραγουδιών, επέλεξε πολύ ωραία τραγούδια. Δηλαδή, για παράδειγμα, το 4ο CD θα μπορούσε να είναι και ένα δικό μου compilation. Με άλλα λόγια... και εγώ στην θέση του, αυτά τα τραγούδια θα επέλεγα από τα διαθέσιμα στην Universal, Sony και Warner.

’σχετα με τον τίτλο της συλλογής "Τα τελευταία χρόνια", επέλεξε όντως τραγούδια που ο πολύς κόσμος δεν τα έχει και δεν μπορεί να τα βρει εύκολα. Για παράδειγμα: "Η Γκιουλμπαχάρ δε μένει πια εδώ", οι "Αρκούδες", "Canto da nossa tristeza", κλπ. Γενικά πιστεύω οτι έκανε μία πολύ καλή επιλογή τραγουδιών.

Τα cd's του Σφακιανάκη που μοίραζανε πρόσφατα ήτανε τα αυθεντικά. Και νομίζω οτι στην περίπτωση της μεταφοράς ολόκληρου δίσκου, το μόνο που κάνουν είναι να τυπώνουν νέα ετικέτα. Πρώτα γράφουν και μετά τυπώνουν. Πάντως δεν θεωρώ το κόστος υψηλό, αλλά ευτελές. Αν δεν είχανε κέρδος και δουλεύανε οριακά, προς τι η όλη αναστάτωση; Βγάζουν και παραβγάζουν - ακόμα και με τις τιμές που πουλάνε. Και αυτο το πιστεύω ακράδαντα.

Και, όντως ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Εγώ δε νομίζω πως ξεφεύγουμε καθόλου από το θέμα...

Αυτό είναι το "Πρώτο θέμα" ουσιαστικά...Τα πώς και τα γιατί οδήγησαν τις εταιρείες στο να ξεπουλήσουν το ρεπερτόριό τους στις εφημερίδες...Τι άλλο να πούμε για την κασετίνα; Δεν είναι από τις κυκλοφορίες που δίνουν πολλά περιθώρια συζήτησης. Βγήκε, είδαμε ποια τραγούδια έχει και τέλος....

Αλλού είναι το θέμα... :D

Το φαινόμενο αυτό της διανομής μέσω εφημερίδων έχει αρχίσει εδώ και πολύ καιρό και ο Γ.Νταλάρας ήταν από τους τελευταίους που ανθίστατο. Δεν γίνεται όμως να προβάλλεται η δουλειά όλων μα όλων (ακόμα και οι κληρονόμοι του έργου του ''εκλεκτικού Χατζιδάκι'' ενέδωσαν) κι ο Νταλάρας να απέχει. Χρειάζονται αυτές οι κινήσεις. Και  -εν κατακλείδι- μακάρι να έχουν στην δισκοθήκη τους αυτά τα τραγούδια παρά τα άλλα τραγούδια των Κιάμηδων, Γονίδηδων κ.α. που -κατά κόρον- μοιράζονται. Θεωρώ πως δεν προσβάλλει η συγκεκριμένη έκδοση ούτε τον κορυφαίο μας ερμηνευτή ούτε τους δημιουργούς. Το αντίθετο.Πρόκειται για μια έξυπνη και καλή επιλογή τραγουδιών που αξίζει να προσεχθούν από τον κόσμο.

Υ.Γ Μου έκανε εντύπωση πως όλα τα κανάλια ανταποκρίθηκαν και πρόβαλλαν την συγκεκριμένη έκδοση (και καλά έκαναν) μέσω των δελτίων τους. Μα όλα! Όταν πρόκειται για παρουσίαση μιας πρωτογενούς δισκογραφικής δουλειάς δεν ανταποκρίνονται με την ίδια ζέση. Αυτό λέει και δείχνει πολλά!

Δε νομίζω πως πολυαντιστεκόταν ο Νταλάρας σε αυτό...

Γύρω στο 95-96 έδινε ο "Ελεύθερος Τύπος" αν θυμάμαι καλά το " Ίνα τί", πριν από 7 χρόνια έδιναν τα 'Νεα" το Ηρώδειο με τη Σάπλιν... πρέπει να έχουν δωθεί κι άλλα από εφημερίδες...

Από περιοδικά, από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω... Και δεν έχει σημασία αν το περιοδικό είναι μουσικού περιεχομένου... Στην ουσία βγαίνει στο "περίπτερο" μια δουλειά για την οποία δούλεψε πολύς κόσμος... συνθέτες, στιχουργοί, τραγουδιστής, μουσικοί, ηχολήπτες, φωτογράφοι κλπ κλπ... και όλα αυτά με 3-4 ευρώ... Να μή ρωτήσω τί ποσοστό ανήκει στον καθένα... ειδικά αν σκεφτούμε πως και η εταιρία τραβάει τη τζούρα της, που είναι μεγάλη...

Το ότι είναι "ξεπούλημα" δε χωρα αμφισβήτηση. Και κάθε ενδεχόμενη αμφισβήτηση θα ήταν πολύ αφελής θέση κατά τη γνώμη μου...

Το ερώτημα "τί εξυπηρετεί αυτό το ξεπούλημα" θα μπορούσε να έχει τις ακόλουθες απαντήσεις

1. Έρχεται σε επαφή με το υλικό αρκετός κόσμος, ο οποίος ΘΑ ΗΘΕΛΕ να το αγοράσει από τα δισκάδικα, αλλά ΔΕΝ προτίθεται να δαπανήσει λεφτά λόγω της ασχημης οικονομικής κατάστασής του. Εδώ υπαρχει μια δόση αλήθειας και πράγματι θα ακουστούν μία ή δυο φορές από κάποιους τα τραγούδια... γιατί πάνω από δυο τρεις φορές λίγοι ακούν δίσκους εφημερίδων... δεν κόπιασαν ιδιαίτερα να τους αγοράσουν και δεν πολυνιαζονται...

Τί νόημα έχει όμως να χαρίζεις μουσική Νταλάρα σε κάποιον που δεν ξέρεις πόσο θα την εκτιμήσει, και για να σιγουρέψεις την πιθανότητα να μην την εκτιμήσει, ανακατεύεις διαμάντια (τί πάθος,τα βεγγαλικά σου μάτια) με σαφώς κατώτερης στάθμης κατασκευάσματα (θα περιμένω εδώ, μια ζωή στο ίδιο τρένο). Ανακατεύεις ρεμπέτικα σαν τη φωνή του αργιλέ και της μαστούρας ο σκοπός, με ηλεκτικά βιολιά που ακούγονται στα πανηγύρια και στα σκυλάδικα (σε φεγγάρια λυπημένα). Και ονομάζεις το δίσκο "λαϊκά και ρεμπέτικα"... Από τη μια το "μια είναι η ουσία" και από την άλλη το "εννι'α μαχα'ιρια"...

Και φτιάχνεις και δισκάκι που το τιτλοφορείς "πολιτικ'α τραγούδια" έχοντας μέσα την καταπληκτική "σκόνη" και το καταπληκτικό πορτογαλέζικο δίπλα στο ανεκδιήγητο "η Ελλάδα καίγεται" και στις μλκίες του Τσακνή...

Και ξεπουλάς και τα "'ερημα χωρια" αυτο'υσια...

Όλο αυτό το ρεπερτόρια, έτσι όπως είναι δομημένο, θα συγκινήσει λοιπόν αυτόν που θα πάρει την εφημερίδα για να βάλει "Νταλάρα" στη δισκοθήκη του; Και για να αλλάξω λίγο το ερώτημα: 'ετσι νομίζει ο Νταλάραςπως θα συγκινήσει αυτούς που δεν είναι εξοικειωμένοι με τη μουσική του;;; Κατά τη γνώμη μου αυτό που καταφέρνει είναι να αρχίσουν όλοι να γκρινιάζουν και να λένε: πάλι Νταλάρα; και εδώ Νταλάρα; Όχι άλλο Νταλάρα... 4βδομαδες Νταλάρα;;;

Αν γουστάρει έτσι ο Νταλάρας με γεια του με χαρά του... εγώ πάω πάσσο...

2. Το ξεπούλημα αυτό θα μπορούσε να απαλύνει λίγο τον πόνο των καλλιτεχνών που αγωνιούν να αναγνωριστεί η πρόσφατη δουλειά τους, η οποία δεν τυγχάνει και πολύ θετικής αποδοχής... Για ποιούς λόγους, άλλη κουβέντα... Δεν είμαι υποχρεωμένος να μου αρέσει το "η Ελλάδα καίγεται" και το σε "φεγγάρια λυπημένα"... Αν άρεσαν πράγματι στον κόσμο, θα τα αγόραζαν και αυτά, και τις φιλόδοξες προσπάθειες του "άξιου λόγου"...και για να μην πουλάνε κάτι φταίει... και δε φταίνε μόνο τα "κυκλώματα"!!! φταίνε και τα τραγούδια...

Από τη μια ο Νταλάρας εκθειάζεται από όλους για τα καταπληκτικά αφιερώματά του (Τσιτσάνης, Βαμβακάρης, πρόσφατα το "σαν τραγούδι μαγεμένο", αφιέρωμα στον Κουγιουμτζη κτλ κτλ) από την άλλη δεν περνάνε καθόλου στον κόσμο οι καινούργιες δουλειές του... Και προκειμένου να έχει καλό ισοζύγιο παλιού-καινούργιου, σου τις πασάρει για μια "δεύτερη ευκαιρία" ΓΙΑΤΙ;;; Εγώ θέλω να αναρωτηθεί ο Νταλάρας γιατί δεν έχουν απήχηση αυτά τα τραγούδια, όχι να μηχανευτεί τρόπους για να έχουν απήχηση καλά και σώνει!

Πιστέυω πως αυτός είναι και ο πραγματικός λόγος που βγαίνουν αυτοί οι δίσκοι... Από τη μια το "Φίλτρο" που ήταν συλλογή της πρόσφατης πορείας στη Universal... Δηλαδή συλλογή πορείας τριών ετών... Σαν κόνσεπτ ακούγεται για γέλια... Αν δεν ήταν ο Νταλάρας, είχε να πέσει ντομάτα από δεξιά και αριστερα...

Και από την άλλη 4 δίσκοι στην εφημερίδα του Αναστασιάδη, που μέχρι πρότινος έβαζε ταινίες ψιλοτσόντες με Μονικα Μπελουτσι κα... Δεν αυτοαναιρείται λοιπόν ο Νταλάρας που κάποτε δεν επέτρεπε σχεδόν ποτέ στη Μίνως να συμπεριλαμβάνει τραγούδια του στις συλλογές της;

Και πάνω απ' όλα εμφανίζεται στους νεότερους που δεν τον ξέρουν ως ο τραγουδιστής αυτών των τραγουδιών...έτσι θα μάθει τον Νταλάρα ένας πιτσιρικάς 15 χρονών που τελευταία φορά που έβγαλε πραγματικά καλά τραγούδια ο Νταλάρας, ο πιτσιρικάς αυτός ήταν δεν ήταν 7 χρ...

Είναι δηλαδή ενδεικτική του προφίλ του Νταλάρα η συλλογή αυτή; έτσι θέλει να τον θυμούνται οι παλιοί και να τον μαθαίνουν οι νεότεροι; Να έχουν πεταμένα τα CD του -που τα βρήκαν δώρο σε μια εφημερίδα- στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου, ή σε κανα συρτάρι;

Διότι το πρόβλημα στη δισκογραφία δεν το προκαλούν μόνον οι εταιρίες και οι παρατρεχάμενοι... Υπεύθυνος είναι και ο κάθε Νταλάρας που χειρίζεται κατ' αυτόν τον τρόπο το υλικό του...

Υ.Γ. Προφανώς και δεν ήταν πρωτοβουλία των καναλιών να διαφημίσουν ή έστω να υποστηρίξουν τη συλλογή αυτή...’λλοι καίγονται από το να πουλήσει πολλά φύλλα η εφημερίδα για 4 Κυριακές, και κινητοποίησαν τα καναλια...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον kapetanio!!!

Αλλά μια που μιλάμε για το πόσα CDs του Γ.Νταλάρα έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν από περιοδικά να αναφέρω οτι από το 1990 που ξεκίνησαν να μοιράζουν τα περιοδικά CD, συλλογές με τραγούδια του Γ.Νταλάρα έχουν βγει μόνο 5-6. Τα μισά CD είναι μικρές συλλογές που περιέχουν μόνο 2-5 τραγούδια και τα άλλα μισά από αυτά είναι ολόκληρα CD με 15-18 τραγούδια.

Όσον αφορά το "Ίνα τι" αποτελεί όντως επανέκδοση όλου του έργου που κυκλοφόρησε μόνο με το περιοδικό. Παρόμοια είχαν κυκλοφορήσει η "Misa Criolla", το "Τελευταίο αντίο" και το "Live & Unplugged".

Το CD με την Emma Shapplin και το CD "Όχι δεν είναι χίμαιρα" δεν είναι συλλογές. Είναι νέες ηχογραφήσεις. Όταν πρόκειται για νέες ηχογραφήσεις προσωπικά είμαι πάντα δεκτικός, άσχετα με τον τρόπο που θα κυκλοφορήσουν.

Οπότε για να τα συγκεντρώσουμε έχουμε 10-11 CDs που κυκλοφόρησαν από περιοδικά μέσα σε 19-20 χρόνια (CD singles & ολόκληρα παλαιότερα έργα & νέες ηχογραφήσεις). Όποιος θέλει μπορεί να συγκρίνει αυτό τον αριθμό με τις αντίστοιχες κυκλοφορίες CD του Μητροπάνου, του Βοσκόπουλου, της Βίσση κλπ (για να μην αναφέρω και τους καινούργιους) από περιοδικά. Εγώ βλέπω οτι ο Γ.Νταλάρας όσο μπορεί αντιστέκεται σε αυτή τη "μόδα" και συμφωνεί συνήθως σε πολύ αραιά χρονικά διαστήματα, για CD που έχουν ουσία. Μόνο αυτό το τελευταίο CD single του Φίλτρου με τα 2 τραγούδια με προβλημάτισε, καθώς και αυτή η συλλογή από το Θέμα.

Όποιος θέλει μπορεί να συγκρίνει αυτό τον αριθμό με τις αντίστοιχες κυκλοφορίες CD του Μητροπάνου, του Βοσκόπουλου, της Βίσση κλπ (για να μην αναφέρω και τους καινούργιους) από περιοδικά.

Δηλαδή βάζουμε στο ίδιο καλάθι Νταλάρα και Βίσση;;;

Σε λίγο θα πούμε και μπράβο, γιατί ο Μπίγαλης έχει 120 παρουσίες και ο Νταλάρας 11. Με την ίδια λογική, ο Πάριος είναι ανώτερος όλων, με μηδενικές παρουσίες.

Συμφωνώ! Όσο λιγότερες παρουσίες έχει ένας καλλιτέχνης σε ευτελείς συλλογές περιοδικών, τόσο πιο πολύ ανεβαίνει στην υπόληψή μου. Έτσι σκέφτομαι και έτσι γουστάρω τον Γ.Νταλάρα που και αυτός δεν γουστάρει τις ευτελείς συλλογές των περιοδικών. Έτσι γνώρισα τον Γ.Νταλάρα, έτσι τον αγάπησα! Να το ξαναπώ αλλιώς. Αν τα τραγούδια του Νταλάρα κυκλοφορούσαν κάθε εβδομάδα σε διαφορετικό περιοδικό κάθε φορά, δεν θα τον εκτιμούσα τόσο πολύ. Προσέχει την δουλειά του, την σέβεται και για αυτό τον λόγο τον σέβομαι για εγώ.

που και αυτός δεν γουστάρει τις ευτελείς συλλογές των περιοδικών.

:blink: :blink: :blink: :blink:

Αποστόλη, όταν μιλάμε για ξεπούλημα μέσω εφημερίδων, δεν κάνουμε διάκριση ανάμεσα σε καινούργιες δουλειές και σε συλλογές παλαιότερου υλικού... Δεν έχει σημασία... Ξεπούλημα και στη μια περίπτωση, ξεπούλημα και στην άλλη...

Όσο για τα δισκάκια στα περιοδικά (γενικώς μιλάμε τώρα, όχι συγκεκριμένα για τον Νταλάρα), ξεκίνησαν -αν δεν κάνω λάθος- με το Δίφωνο και το Μετρό το 96 και όχι το 90. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος δεν έχει σημασία... Σημασία έχει πως έχουμε έναν ικανό αριθμό δίσκων που έχει δωθεί στο περίπτερο. Και αυτό από τον Νταλάρα που κατά τα άλλα βάζει χέρι στις εταιρίες εκτός των άλλων και για κακή διαχείριση του υλικού τους...!!! Και από την αρχή ήταν μέσα στη διαδικασία... Ξαναλέω το ίνα τί είχε δοθει από τον Ελ.Τύπο το 1996. Το αν δόθηκε και από περιοδικό αργότερα δεν το γνωρίζω...

Και επιπλέον, δεν μας πολυενδιαφέρει αν οι 10 παραχωρήσεις του Νταλάρα είναι λιγότερες από τις πολλές παραχωρήσεις του Μητροπάνου και της Βίσση... Είναι όμως αρκετές από μόνες τους για να με πείσουν για διάφορα πράγματα...

Πέτρο... τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που λέω;;; Τόσα χρόνια αυτό δείχνει ο Γ.Νταλάρας. Τόσα χρόνια δείχνει εμπράκτως οτι δεν γουστάρει ούτε τις επίσημες συλλογές της δισκογραφικής του (εκτός αν πρόκειται για ουσιαστική πρόταση, πχ Μουσικό Κουτί), ούτε γουστάρει τις συλλογές των περιοδικών. Γι' αυτό προβληματίζομαι με αυτή την κυκλοφορία του Θέματος και με το άκυρο CD single του Φίλτρου. Γιατί δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοιες πράξεις.

Πέτρο... τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που λέω;;; Τόσα χρόνια αυτό δείχνει ο Γ.Νταλάρας. Τόσα χρόνια δείχνει εμπράκτως οτι δεν γουστάρει ούτε τις επίσημες συλλογές της δισκογραφικής του (εκτός αν πρόκειται για ουσιαστική πρόταση, πχ Μουσικό Κουτί), ούτε γουστάρει τις συλλογές των περιοδικών. Γι' αυτό προβληματίζομαι με αυτή την κυκλοφορία του Θέματος και με το άκυρο CD single του Φίλτρου. Γιατί δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοιες πράξεις.

Είπες "δεν γουστάρει" κτλ κτλ, την στιγμή που δίνει την έγκρισή του, σε ευτελή μέσα, να εκδίδουν δουλειά του. Χρησιμοποιείς Ενεστώτα, και ίσως αυτό να παρεξήγησα.

Το "θέμα" για μένα, είναι ΤΙ άλλαξε και πλεον κάνει πίσω.

Και το είδαμε με το "Φίλτρο". Ποιό το όφελος, ποιό το κέρδος;

Έγραψα, χθες νομίζω, οτι η όλη προσφορά, γίνεται στα πλαίσια της "ενημέρωσης" του κοινού για τραγούδια που έχασε, που δεν βρήκε στην αγορά. Μα, η αγορά είναι ελεύθερη - ο καθένας αγοράζει αυτό που θέλει: Πλούταρχο, Καζαντζίδη, Sting. Αν δεν πουλάει ο Νταλάρας (και ο κάθε Νταλάρας), γιατί να πουλήσει με το ζόρι, βάζοντας τα τραγούδια σε ένα έντυπο που, προσωπική γνώμη αυτή, δεν προσφέρει κανένα ερέθισμα για γνώση και μάθηση; Γιατί να μην γίνει π.χ. η προσφορά σε άλλο φύλλο, με μεγαλύτερο κύρος; Έιναι θέμα γνωριμιών, του στυλ: "Με βοηθάς, σε βοηθώ"; Ή είναι θέμα εταιρίας: "εσάς γουστάρουμε, σε εσάς θα έρθουμε"; Και ο καλλιτέχνης; Δεν έχει λόγο; Οι σημερινοι, σχεδόν τυχάρπαστοι οι περισσότεροι, εντάξει, δεν έχουν. Αλλά, οι υπόλοιποι; Δεν έχω δει να μοιράζουν σε καμία εφημερίδα Χ. Αλεξίου. Ή μήπως θα ακουλουθήσει και αυτή;

Νομίζω πως, αν θέλεις να ξεχωρίσεις το υλικό που δίνεις, το "δώρο" αυτό, το ντύνεις με ένα ωραίο περιτύλιγμα. Και η συγκεκριμένη εφημερίδα, δεν έχει και το καλύτερο ιστορικό. Θυμηθείτε μόνο τα πισώπλατα μαχαιρώματα των πρώην συνεργατών - εκδοτών, τα εκατομμύρια που έκλεβε ο ένας απο τον άλλο και τα προσωπικά οφέλη του καθενός. Τον τηλεοπτικό χρόνο που κλέβανε, για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, την στιγμή που συνάνθρωποι μας δυσκολεύονται να ζήσουν. Λες και δεν είχε άλλα ζητήματα να ασχοληθεί αυτός ο τόπος, παρά μονάχα αυτό. Και να παρακολουθούν όλοι, με αγωνία, να μάθουν την συνέχεια. Και γινόταν πρώτο θέμα, οι κάτοχοι εκατομμυρίων ευρώ, που τα έχουν για προσωπική χρήση, οι κάτοχοι αυτοκινήτων - τζιπ παρακαλώ, για να ταιριάζει και με το μεγεθός τους. Αυτοί είναι οι κάτοχοι των εκβιαστικών dvd, που εκβιάζουν κόσμο, ρίχνουν κυβερνήσεις, οδηγούν ανθρώπους στην αυτοκτονία.

Αυτούς δεν γουστάρω.

Αλλά, τέτοιοι που έχουνε γίνει οι Έλληνες, μαλθακοί και μηρυκάζοντες, τέτοια θέλουν.

Κάποτε το είχε πει ο ίδιος ο Γ. Νταλάρας, στην εκπομπή της Ε. Ακρίτα. (μήπως να την ξαναβλέπαμε;;; ) :

"Για όλα αυτά, για την κατάντια αυτή, φταίει το κουμπί". Της τηλεόρασης φυσικά. Δεν έχουμε μάθει να το κλείνουμε. Και αφήνουμε να μας κατακλύζουν σκουπίδια.

"Χορτάσαμε χαρτοπόλεμο" είπε κάποτε ο Μ. Θεοδωράκης...

Ε, τώρα πως μπορώ να διαφωνήσω!! :D Συμφωνώ απόλυτα! B)

Πέτρο, είπες τη λέξη/φράση-κλειδί για να συμφωνήσει ο Αποστόλης! :DB)

Σχετικά με την κασετίνα τη γνώμη μου την έγραψα.

Θέλω να γράψω τη γνώμη μου σχετικά με τη διανομή cd's με νέα τραγούδια από τον έντυπο τύπο. Κι εδώ θα συμφωνήσω με τον Αποστόλη. Όχι γιατί μου αρέσει να διανέμονται από τις εφημερίδες αλλά γιατί σκέφτομαι μήπως δεν υπήρχε το ανάλογο ενδιαφέρον από την εταιρεία στο να κυκλοφορήσει κανονικά τα τραγούδια και να τα προωθήσει κι έτσι η εφημερίδα ήταν η μόνη λύση;

Μιλούσα πρόσφατα με κάποιον συνθέτη σχετικά με ένα νέο έργο που ετοιμάζει. Κι όταν τον ρώτησα σε ποια εταιρεία θα το βγάλει, μου είπε "δεν ξέρω, ίσως με κάποια εφημερίδα, αφού καμιά εταιρεία δεν ενδιαφέρεται πλέον..."

Οπότε, καταλαβαίνετε τι γίνεται....

Μιλούσα πρόσφατα με κάποιον συνθέτη σχετικά με ένα νέο έργο που ετοιμάζει. Κι όταν τον ρώτησα σε ποια εταιρεία θα το βγάλει, μου είπε "δεν ξέρω, ίσως με κάποια εφημερίδα, αφού καμιά εταιρεία δεν ενδιαφέρεται πλέον..."

Οπότε, καταλαβαίνετε τι γίνεται....

Πολύ ανάγλυφα κατέγραψε ο Θάνος την κατάσταση. Κι όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια -μπορεί- και λέει.

Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος, Σπανός, Λοίζος, Παπαδόπουλος, Ελευθερίου, Μικρούτσικος και πολλοί άλλοι μπήκαν βαθιά στην διαδικασία διανομής της δουλειάς τους μέσω εντύπων. Εντύπων ''σοβαρών ή μη''. Και συνεχίζουμε με τους τραγουδιστές, είτε ανήκουν στο καλό είτε ανήκουν στο κακό τραγούδι. Η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη. Οι εταιρίες -με πρόσχημα την κρίση- προχωρούν σε ανάλογες κινήσεις.Σε λίγο θα κυκλοφορούν οι εφημερίδες cd με νέα τραγούδια. Κι όσο κι αν φάνταζε κάποτε εξωπραγματικό, φαίνεται να έρχεται...

Από τότε που ο Μίκης δήλωσε σε ένθετο περιοδικό πως βλέπει ''Λάμψη'', έπαψε να με εντυπωσιάζει ή να με ξενίζει οποιαδήποτε κίνηση ή δήλωση. Τα περιμένω όλα...

Συμφωνα με τις πωλησεις των Κυριακατικων εφημεριδων,το ''Πρωτο θεμα'' πουλησε στις 25-1 88.883 φυλλα με το πρωτο (τι παθος -οι ωραιωτερες μπαλαντες) cd της σειρας.Πληροφοριακα αναφερω τις πωλησεις της συγκεκριμενης εφημεριδας μια εβδομαδα πριν 18-1 πουλησε 78.684 ενω στις 11-1 πουλησε 65.502 φυλλα.Την Κυριακη που μας περασε δε,ηταν και η εφημεριδα με τη μεγαλυτερη αυξηση απ ολες τις Κυριακατικες( ειχε αυξηση 13%).Τα στοιχεια τα πηρα απ την εφημεριδα ''το ποντικι''.

Ενα σχολιο θα κανω μονο λεγοντας οτι το μεγαλυτερο κερδος αυτης της σειρας των cd ειναι οτι ενας δισκος σαν τα ΕΡΗΜΑ ΧΩΡΙΑ θα μπει σε περιπου 100.000 σπιτια.

Το Θέμα, όπως και σχεδόν όλες οι Κυριακάτικες εφημερίδες, κυκλοφορούν σε δύο εκδόσεις. Μία ακριβή έκδοση με όλα τα ένθετα και τα CD και μία φθηνή έκδοση χωρίς τα CD. Ο αριθμός 88.883 δεν κάνει διαχωρισμό μεταξύ των εκδόσεων, οπότε δεν ξέρουμε σε πόσα σπίτια "μπήκε" το CD. Μπορούμε μόνο να κάνουμε μία εκτίμηση! :music::confused:

Συμφωνα με τις πωλησεις των Κυριακατικων εφημεριδων,το ''Πρωτο θεμα'' πουλησε στις 25-1 88.883 φυλλα με το πρωτο (τι παθος -οι ωραιωτερες μπαλαντες) cd της σειρας.Πληροφοριακα αναφερω τις πωλησεις της συγκεκριμενης εφημεριδας μια εβδομαδα πριν 18-1 πουλησε 78.684 ενω στις 11-1 πουλησε 65.502 φυλλα.Την Κυριακη που μας περασε δε,ηταν και η εφημεριδα με τη μεγαλυτερη αυξηση απ ολες τις Κυριακατικες( ειχε αυξηση 13%).Τα στοιχεια τα πηρα απ την εφημεριδα ''το ποντικι''.

Απλά να συμπληρώσω πως αυτές οι πωλήσεις αφορούν την Αθήνα και τον Πειραιά.Επειδή αναφέρθηκαν οι πωλήσεις από τις 11/1, θα αναφέρω και εγώ τα νούμερα που πούλησε η εφημερίδα πανελλαδικά (σύμφωνα με το zougla.gr) από τις 11/1.

1)11/1 - 164.130

2)18/1 - 186.590

3)25/1 - 212.110

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0