Bithidalaras

Ο Γιώργος Νταλάρας στο ''Όλα 9''

152 posts in this topic

Δεν το ξέρω αλλά έτσι που είμαι εγώ τώρα τίποτα δεν ωφελεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε,ρε ψυχιατρο που χρειαζονται καποιοι εδω μεσα.....

Αγαπητή gogo νομίζω πως το σχόλιό σου που αφορούσε το post του μέλους scientist ήταν εντελώς λανθασμένο και άστοχο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του είτε σου αρέσει είτε όχι. Εδώ είναι φόρουμ ιδεών, συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων σχετικά με τον Γιώργο Νταλάρα αλλά και τη μουσική γενικότερα. ΔΕΝ είναι χώρος ύμνων και διθυράμβων. ΟΛΕΣ οι γνώμες είναι σεβαστές αρκεί να γράφονται με κόσμιο τρόπο και ο Scientist δεν θεωρώ οτι ξέφυγε απο τα όρια του κόσμιου. Απλώς έχει δικό του τρόπο γραψίματος.

Αυτό όμως ή το ότι διαφωνούμε δεν είναι λόγος για να γράφουμε τέτοια πραγματα που μειώνουν άλλα άτομα. :confused:

Το σχολιο μου αφορουσε ατομα που μπαινουν εδω μεσα με μονο σκοπο να κοροϊδεψουν,να βρισουν και να δημιουργησουν αναστατωση.Και ολο αυτο να το βαφτιζουν κριτικη.Αν εσυ θελεις να τους υπερασπιζεσαι δικαιωμα σου.

Δικαιωμα του καθενος ειναι να του αρεσει ή να μην του αρεσει ο Νταλαρας. Ετσι κι εμενα ειναι δικαιωμα μου να μ'αρεσει(οσο κι αν δεν αρεσει αυτο σε μερικους).

Θα συμφωνησω μαζι σου,πως αυτη η σελιδα ειναι αφιερωμενη στον Γιωργο Νταλαρα,αρα δεν ειναι ουτε χωρος προσωπικων αντιπαραθεσεων,ουτε χωρος προσωπικης προβολης,αλλα ουτε και νηπιαγωγειο.

Επειδη δεν μ'αρεσουν τα πολλα λογια σταματω εδω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε,ρε ψυχιατρο που χρειαζονται καποιοι εδω μεσα.....

Αγαπητή gogo νομίζω πως το σχόλιό σου που αφορούσε το post του μέλους scientist ήταν εντελώς λανθασμένο και άστοχο. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του είτε σου αρέσει είτε όχι. Εδώ είναι φόρουμ ιδεών, συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων σχετικά με τον Γιώργο Νταλάρα αλλά και τη μουσική γενικότερα. ΔΕΝ είναι χώρος ύμνων και διθυράμβων. ΟΛΕΣ οι γνώμες είναι σεβαστές αρκεί να γράφονται με κόσμιο τρόπο και ο Scientist δεν θεωρώ οτι ξέφυγε απο τα όρια του κόσμιου. Απλώς έχει δικό του τρόπο γραψίματος.

Αυτό όμως ή το ότι διαφωνούμε δεν είναι λόγος για να γράφουμε τέτοια πραγματα που μειώνουν άλλα άτομα. :confused:

Το σχολιο μου αφορουσε ατομα που μπαινουν εδω μεσα με μονο σκοπο να κοροϊδεψουν,να βρισουν και να δημιουργησουν αναστατωση.Και ολο αυτο να το βαφτιζουν κριτικη.Αν εσυ θελεις να τους υπερασπιζεσαι δικαιωμα σου.

Πιθανό είναι να θέλουν να βρίσουν και να αναστώσουν, μπορεί όμως και όχι.

Γι αυτό μέχρι να σιγουρευτούμε για τις προθέσεις τους, καλύτερα να τους αγνοούμε και να μην τους σχολιάζουμε... Έτσι δε θα έχουν και "πάτημα" για να σου την "πουν"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κάπου διάβαζα ότι είναι ανάδρομος ο Ερμής... :confused:

Kαι ειχε και εκλειψη προχθες,που επηρεαζε πολυ το ζωδιο μου.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'm waiting for the program to get uploaded (many are here) so that I can see what all the fuss is about...but really, was there a need to make such a fuss? :D;):music:

Just in case anyone wants to see what all the fuss is about....the program has now been uploaded onto veoh....

:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρέπει να  ομολογήσω πως τούτη τη στιγμή που συντάσσω αυτό το post είμαι πολυ συγκινημένος. Και η συγκίνησή μου προκύπτει από το γεγονός πως οι πνευματικοί ταγοί αυτής της κοινωνίας, εκείνοι που αντιλαμβάνονται την βαρία ευθύνη που τους αναλογεί γα να πανε μπροστά την κοιινωνία και την τέχνη, αποφάσισαν να εκτεθούν στην δημοσιότητα και να καθοδηγήσουν τον λαό τους! Και μην τους παρεξηγείτε που όλο το προηγούμενο διάστημα που οι νέοι βρίσκονταν στους δρόμους εκείνοι δεν ενεφανίσθησαν. Διότι σε εμένα, είναι απόλυτα αντιληπτό ότι οι καλλιτέχνες αυτού του βεληνεκούς δεν έχουν πάντα τον χρόνο να ασχοληθούν με τέτοια γεγονότα μιας και είναι προσηλωμένοι στο θεάρεστο έργο τους και τον θείο Χρήστο (Λαμπράκη). Επίσης δεν πρέπει να μας διαφεύγει η εν δυνάμει συνεισφορά τους στην πνευματική αφύπνιση της Σασας Μπάστα και της Όλγας Φαρμάκη. Τέλος, θέλω να καθησυχάσω τους προλαλήσαντες που θεώρησαν την εμφάνιση του Νταλάρα στο ΟΛΑ αντιφατική με την προηγούμενη στάση του και να τους επισημάνω ότι η παρουσία του στην προαναφερθείσα εκπομπή συντείνει στην δαμόρφωση ξεκάθαρης άποψης σχετικά με το στήσιμο των μοντέλων και τις ενδυματολογικές τους προτιμήσεις κατά τρόπο ανάλογο που η παρουσία του στην Αρένα του δίδαξε τις δυνατότητες λικνίσματος των νεαρών Ξέκωλων κορασίδων...

Ε,ρε ψυχιατρο που χρειαζονται καποιοι εδω μεσα.....

Αγαπητή gogo, θα ήμουν ο τελευταίος που θα πρόβαλε αντιρρήσεις στην επίκληση της επιστημονικής γνώσης για την ερμηνεία των συμπεριφορών. Ωστόσο νομίζω ότι δεν πρέπει να τίθενται περιορισμοί στις ειδικότητες των επιστημόνων που καλούνται να αποφανθούν. Για παράδειγμα εμένα θα με ενδιέφερε η άποψη ενός ειδικού που θα μας διαφώτιζε σχετικά με την επίδραση της προ-κλιμακτηριακής και κλιμακτηριακής περιόδου στην αντιληπτική ικανότητα του ατόμου......

:music: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια κι εγώ όταν έμαθα ότι θα εμφανιστεί ο Νταλάρας στην εκπομπή του Θέμου δεν μου άρεσε καθόλου η είδηση, κυρίως επειδή δεν πάω καθόλου το Θέμο και την εκπομπή του, και αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που δεν την είδα όταν προβλήθηκε, και δεν συμμετείχα καθόλου μέχρι τώρα στη συζήτηση.

Τελικά επειδή διάβασα πολλά την αναζήτησα και την είδα στο ίντερνετ (για όσους ενδιαφέρονται είναι εδώ: http://www.veoh.com/videos/v17358393T7Tbtgpt ) και απ' ότι είδα δεν υπήρξε απολύτως τίποτα το κακό!!

Τα μόνα πράγματα που μου την έσπασαν ήταν:

η άρθρωση του Θέμου που δεν καταλάβαινα τί έλεγε και χρειαζόταν να το ξαναγυρίσω πίσω για ν' ακούσω (πράγμα για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, αυτή είναι η άρθρωσή του, τί να γίνει; )

το γεγονός ότι μιλούσε κάποιος και ο Θέμος μονίμως πεταγόταν από πάνω μ' ένα χαζό ύφος και χαζοχαρούμενο χιούμορ (και ακριβώς επειδή ο Νταλάρας δεν ανταποκρινόταν σ' αυτό και παρέμενε σοβαρός, ο Θέμος έμοιαζε πολύ μ@^@κ@$)

και το ότι η συζήτηση είχε συνέχεια διακοπές από χαζά βίντεο με ό,τι να 'ναι (πράγμα που ψιλοαπέφυγα αφού είχα τη δυνατότητα να προχωρήσω το βίντεο), βίντεο που πρέπει να πω πως έχουν γέλιο, απλώς δεν μου άρεσε που διέκοπταν τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συζήτηση, γιατί "πετάγονταν" στο ξεκάρφωτο όταν ο άλλος έλεγε κάτι σοβαρό!

Κατά τ' άλλα ήταν μία κανονικότατη συζήτηση, στην οποία ο Νταλάρας ήταν ο γνωστός Γιώργος Νταλάρας που έχουμε συνηθίσει. Μίλησε π.χ. για τις δουλειές που έκανε πριν γίνει τραγουδιστής, πράγμα που είχε κάνει και με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο στις "Συναντήσεις".

’κουσα κάποιον κάπου να λέει ότι ο Νταλάρας ξεπουλιέται κλπ. κλπ. Είναι ακραίες αυτές οι δηλώσεις. Δεν ξεπουλιέται μια πορεία 40 χρόνων που όλοι ξέρουμε τί έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος επειδή εμφανίστηκε σε ΜΙΑ εκπομπή.

Επίσης για όσους λένε για το "πακέτο" συλλογή από το ΘΕΜΑ και διαφήμηση από την εκπομπή ΟΛΑ, σιγά τη διαφήμηση που έκανε, για ένα λεπτό αναφέρθηκε σ' αυτό το πράγμα, και να σας πω και κάτι, μου άρεσε πολύ η ειλικρίνειά του που είπε ότι ναι, βρίσκεται στην εκπομπή για να διαφημίσει αυτή τη συλλογή. Αυτό περί ειλικρίνειας δεν το λέω υπονοοώντας και καλά ότι δεν μιλάει ειλικρινά άλλες φορές, όλοι ξέρουμε πόσο ειλικρινής είναι πάντα. Το λέω με την έννοια ότι είναι κάτι που δεν θα το έλεγε έτσι εύκολα ο καθένας.

Επίσης, αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς μιλάμε για μια εκπομπή με προσκεκλημένους τον Νταλάρα τον Κιμούλη και τον Ελευθερίου, απ' τη στιγμή που ουσιαστικά ήταν και οι 3 μαζί μόνο για λίγο στην αρχή και περίπου ένα 10λεπτο στο τέλος, ενώ σ' όλη την υπόλοιπη εκπομπή ήταν ο καθένας μόνος του.

Αυτά.

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τη γραφή μου που είναι ...επιπέδου Δημοτικού (και βγάλε) αλλά δεν έχω πολύ χρόνο λόγω εργασιών+διαβάσματος... :music: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρα τα λες Χρυσα!

Πολυ απλα και πολυ πιο ωριμα και ουσιαστικα απο πολλους αλλους...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είδα την εκπομπη σε βιντεο(πριν λίγο κιόλας),γιατι όλη την εβδομάδα εργαζόμουν.

Διάβασα τις εντυπώσεις σας,παρακολούθησα τους "διαξιφισμούς" ορισμένων μελών,είδα κριτικές,είδα απόψεις,δίκια και άδικα.

Διαφορετική εκπομπή αυτή απο όλες τις άλλες που ο Γιώργος Νταλάρας έχει εμφανιστεί,ξένισε κάποιους,κάποιοι άλλοι δυσανασχέτησαν κάποιοι άλλοι έριξαν βέλη(ναι όπως το λέω και τους είδα πρώτη φορά) και το συμπέρασμα μου...

Ε,και τι έγινε.Δεν με έπιασε το ωχαδερφιλίκι μου γιατι ο Νταλάρας όπως και ο Ελευθερίου είναι πολύτιμοι και απαραίτητοι και μετρημένοι στα δάχτυλα, σαν άνθρωποι με αξίες πέρα του αναμενόμενου και συνηθισμένου(προσοχή-δεν "τους γλύφω").

Ήταν μιά διαφορετική εκπομπή απο αυτές που είχαμε συνηθίσει τον Γιώργο Νταλάρα,και είδα ότι δεν του χάλασε κανένα προφιλ και ούτε καν μείωσε στο ελάχιστο για μένα προσωπικά όσα έχει προσφέρει και όσα ακόμα δίνει.

’λλοι πάνε σε απονομές βραβείων-αυτός όχι.Βραβείο είναι οι 80000Χ2 το 1983 στο Ολυμπιακό στάδιο.

’λλοι ψάχνουν ακόμα να βρούν την ταυτότητα τους-Αυτός όχι,Ρεμπέτικα τραγούδαγε όταν γεννήθηκε ρεμπέτικα τραγουδάει και τώρα.

’λλοι έχουν ολόκληρες διμοιρίες μπράβων,κομμωτών,στυλιστών(και δεν ξέρω πως διάολο αλλιώς τους λένε),γυμναστών και τους σέρνουν απο πίσω-είδε κανείς ποτέ τον Γιώργο Νταλάρα να το παίξει Σταρ;-

Εγώ όχι πάντως και ούτε θα τον δω.

Μπορώ να γράψω κι άλλα.Δεν θα το κάνω,θα μείνω όμως στην σταθερή αξία που έχει αυτός ο σπάνιος καλλιτέχνης όπως και ο ακριβος Μάνος Ελευθερίου.

Και θα χαρώ να πηγαίνουν σε όποιες εκπομπές γουστάρουνε,αρκεί να τους βλέπω πιό συχνά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορώ να γράψω κι άλλα.Δεν θα το κάνω,θα μείνω όμως στην σταθερή αξία που έχει αυτός ο σπάνιος καλλιτέχνης όπως και ο ακριβος Μάνος Ελευθερίου.

Και θα χαρώ να πηγαίνουν σε όποιες εκπομπές γουστάρουνε,αρκεί να τους βλέπω πιό συχνά.

Συμφωνω μαζι σου Αντωνη ετσι ειναι..

Κι ο κ.Ελευθεριου μ αρεσει που ειπε οτι βλεπει-παρακολουθει-πηγαινει σε ολα τα ειδη διασκεδασης που τον κανουν να ειναι ευτυχης.

Εδειξε οτι δεν εχει κομπλεξ να παραβρεθει σε μια εκδηλωση στο ΜΜΑ ή με τη ιδια διαθεση να παρευρεθει και να περασει καλα στο μαγαζι που τραγουδαει ο Ρουβας.ή η Πεγκυ Ζηνα

Δε καταλαβα δηλαδη;;

Με αυτη τη λογικη μπορει να εχει γνωμη -και δικαιωμα του-

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ουτε ο Νταλαρας ουτε ο Ελευθεριου εχασαν με αυτη τους την εμφανιση στο ΟΛΑ

Ισα-ισα οσοι ειχαν την τυχη και βρεθηκαν κοντα τους καταλαβαν οτι ειναι απλα και πολυταλαντα ατομα που δεν εχουν το "τουπε" που τους χρεωνουν κατα καιρους ορισμενοι.

Ας ειμαστε λογικοι ΠΑΝΤΑ αλλωστε οταν ο Γιωργος Νταλαρας εκανε κατι κοντρα στα καθιερωμενα -ειτε στην δουλεια του ειτε ως μουσικος-ολοι θεωρουσαν οτι του σαλεψε εως οτου με το καιρο δικαιωνοταν..

Μου αρεσε λοιπον αυτο του το τολμημα και το υποστηριζω εξ αρχης γιατι το εκανε με ειλικρινια

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κουσα κάποιον κάπου να λέει ότι ο Νταλάρας ξεπουλιέται κλπ. κλπ. Είναι ακραίες αυτές οι δηλώσεις. Δεν ξεπουλιέται μια πορεία 40 χρόνων που όλοι ξέρουμε τί έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος επειδή εμφανίστηκε σε ΜΙΑ εκπομπή.

Επίσης για όσους λένε για το "πακέτο" συλλογή από το ΘΕΜΑ και διαφήμηση από την εκπομπή ΟΛΑ, σιγά τη διαφήμηση που έκανε, για ένα λεπτό αναφέρθηκε σ' αυτό το πράγμα, και να σας πω και κάτι, μου άρεσε πολύ η ειλικρίνειά του που είπε ότι ναι, βρίσκεται στην εκπομπή για να διαφημίσει αυτή τη συλλογή.

Δεν ξέρω αν αυτή τη λέξη την έγραψε κι άλλος, εγώ πράγματι την έγραψα, αλλά τελείως διαφορετικά από όπως την εννοείς...

Δε χρησιμοποίησα ρήμα "ξεπουλιέται" το οποίο φυσικά και δεν ισχύει όπως και συ πολύ όμορφα έγραψες. Το "ξεπουλιέται", έτσι σε παθητική φωνή, έχει μια συνολική έννοια, αφορά το "είναι" σου, τις αντιλήψεις σου, ό,τι είσαι και δεν είσαι δηλαδή... Φυσικά και δε θεωρώ πως ο Νταλάρας ξεπουλιέται, μη λέμε αστεία τώρα...

Χρησιμοποίησα τη λέξη "ξεπούλημα", όσον αφορά τη διάθεση του μουσικού υλικού του και ήμουν απόλυτα σαφης. Δεν μπορείς να διαθέτεις με 4 ευρώ μια δουλειά για την οποία έχει δουλέψει ένας ολόκληρος στρατός αποτελούμενος από τραγουδιστές, συνθέτες, στιχουργούς, μουσικούς, ηχολήπτες, φωτογράφους, μακετίστες κτλ... Πώς να το κάνουμε, αυτό είναι ξεπούλημα! ο ορισμός! και μάλιστα σε κωλοφυλλάδα!

Χρύσα, φυσικά ΔΕΝ είπα πως ο ίδιος ξεπουλιέται!!! προς θεού!

όσον αφορά αυτό που λες για τη διαφήμιση, ακόμα και αν αναφέρθηκε για ένα λεπτό σε αυτό το πράγμα, πραγματι έκανε διαφήμιση. Δεν έχω τίποτα εναντίον της διαφήμισης, αναγκαία και απαραίτητη για τη δουλειά του οποιουδήποτε επαγγελματία είναι... Το πρόβλημά μου είναι η συγκεκριμένη διαφήμιση... Γιατί να πάει τώρα σε μια κωλοεκπομπή που έχει αποφύγει επί 8 χρόνια; Σίγουρα από το 2000 που ξεκίνησε το ΟΛΑ θα το το έχουν προτείνει... Γιατί τώρα επιλέγει να πάει εκεί που είναι χαλαρή και χαβαλετζίδικη εκπομπή και θα δείξει κι αυτός το χαλαρό και χαβαλετζίδικο στιλάκι του; Νομίζω πως τα νούμερα των πωλήσεών του ως Νταλάρας (απόλυτα δηλαδή και όχι συγκριτικά με άλλους, αλλά και το συγκριτικά το συζητάμε), έχουν πέσει υπερβολικά και το ΟΛΑ πακέτο με το ΘΕΜΑ είναι άλλη μια προσπάθεια-παραχώρηση να "σηκώσει" τα ποσοστά του... έτσι νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν ξέρω αν αυτή τη λέξη την έγραψε κι άλλος, εγώ πράγματι την έγραψα, αλλά τελείως διαφορετικά από όπως την εννοείς...

Θοδωρή, ειλικρινά δεν είχα στο μυαλό μου το δικό σου post όταν το έγραψα αυτό. :blush: Και όσα έγραψες δεν μου "χτύπησαν" άσχημα ακριβώς επειδή κατάλαβα με ποιόν τρόπο τα εννοείς. Απλώς έχουν ανοίξει και αλλού σχετικές συζητήσεις... (αυτά που έλεγε στην αρχή ο Γιώργος ο Bithidalaras ότι δεν θα αποφύγουμε...):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταλαβαίνω... Το γιατί πολλοί θέλουν να εκφράσουν τη δυσφορία τους και μόνο, ενώ ποτέ δεν έχουν εκφράσει κάποια επιδοκιμασία είναι λίγο περίεργο... Έχεις δίκιο, όπως και όσοι άλλοι το παρατήρησαν στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ.

Αλλά κι απ' την άλλη, αυτά τα περίεργα άτομα, που τώρα ξαφνικά τους ήρθε να "κόπτονται" για την ποιότητα του Νταλάρα, δεν είναι ανάγκη να εκφράζονται επιδοκιμαστικά ή αποδοκιμαστικα... ή να κρατάνε το ισοζύγιο...Εδώ τους ήρθε να επέμβουν, και αυτό κάνανε... Δικαίωμά τους. Δεν ασχολούμαι...

Επιχειρώντας λίιιγο να το εξηγήσω θα μπορούσα να πω, πως πάσχουν από μια παρελθοντολατρία, τους αρέσει ο Νταλάρας, ο παλιός, ο οποίος φυσικά -περάσανε τα χρόνια-, άλλαξε κι αυτός, όπως όλοι οι άνθρωποι... Φυσιολογικό είναι κάποιος κόσμος να αρνείται να δεχτεί έναν διαφορετικό Νταλάρα με διαφορετικές επιλογές σε σχέση με τη δεκαετία του 70 και του 80... Γι' αυτό και αντιδρά έτσι στις αμφιλεγόμενες ενέργειές του..

Είναι αρκετα χαζό να έχεις αγιοποιήσει έναν άνθρωπο και να απογοητεύεσαι όταν βλέπεις τις αντιφάσεις του. Γι' αυτό και δεν πρέπει να αγιοποιείς κανέναν... Γιατί στο φινάλε χάνεις την επαφή με την πραγματικότητα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν μπορείς να διαθέτεις με 4 ευρώ μια δουλειά για την οποία έχει δουλέψει ένας ολόκληρος στρατός αποτελούμενος από τραγουδιστές, συνθέτες, στιχουργούς, μουσικούς, ηχολήπτες, φωτογράφους, μακετίστες κτλ... Πώς να το κάνουμε, αυτό είναι ξεπούλημα! ο ορισμός! και μάλιστα σε κωλοφυλλάδα!

’ρα φίλε καπετάνιο το ίδιο ισχύει και για τις κασετίνες του Θεοδωράκη του Χατζιδάκι του Λοίζου και του Τσιτσάνη που έχουν βγει απο το Βήμα και άλλες εφημερίδες....Και για εκείνες δε δούλεψαν λιγότερα άτομα...Αλλά γιατί οι περισσότεροι έλεγαν "Μπραβο", "Ωραία δουλεια" κλπ...;;;;;;;;; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλλά γιατί οι περισσότεροι έλεγαν "Μπραβο", "Ωραία δουλεια" κλπ...;;;;;;;;; :)

Επειδή δεν αφορούσε τον Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλλά γιατί οι περισσότεροι έλεγαν "Μπραβο", "Ωραία δουλεια" κλπ...;;;;;;;;; :)

Επειδή δεν αφορούσε τον Νταλάρα.

όχι Θοδωρή, δε λέω "μπράβο ωραία δουλειά" ούτε γι' αυτούς και το κάνω εκ πεποιθήσεως. Τα έργα καλό είναι να διατίθενται στα δισκοπωλεία... Βέβαια για τα έργα των Χατζιδάκι, Λοΐζου και Τσιτσάνη δε θα μεμφθώ τους ίδιους, γιατί απλούστατα βρίσκονται στον τάφο, άλλοι ευθύνονται...

Φίλε anemologio δεν έχω κάνει επάγγελμά μου να κρίνω αρνητικά τον Νταλάρα επειδή εξέφρασα την άποψη σχετικά με το "ξεπούλημα" των καινούργιων υλικών του (τα οποία είναι πρόσφατα, επίκαιρα και αν αφορούν πράγματι κάποιον, μπορεί να τα βρει στα δισκοπωλεία, σε αντίθεση με άλλα παμπάλαια έργα που μπορούν σε μια εφημερίδα να ξαναέρθουν στην επικαιρότητα...όχι πως σε αυτή την τελευταία περίπτωση το δικαιολογώ απόλυτα, απλά το συζητάω)...

Με το να λες φίλε anemologio, ότι μπορεί τέτοιου είδους απόψεις να γίνονται όταν αφορούν τον Νταλάρα, υπονοείς πως γουστάρουν κάποιοι από τη μια να είναι Νταλαρικοί και από την άλλη να του τα χώνουν (από βίτσιο ίσωςB) ενώ για άλλους καλλιτέχνες κάνουν τα στραβά μάτια.

Επειδή λοιπόν αυτή σου η δήλωση είναι απάντηση σε άλλο ποστ που απευθυνόταν σε μένα, θα την πάρω προσωπικά και πολύ θα νευριάσω αν με κατατάσσεις σε αυτή την κατηγορία ακροατών (που προφανώς αυτό κάνεις)...

Στο φινάλε εξέφρασα μια άποψη σε σχέση με μια συγκεκριμένη επιλογή διαφήμισης, και δε θα μου ζητήσουν και τα ρέστα... Δεν έχει τύχει άλλωστε να διαφωνώ συχνά με τις επιλογές του Νταλάρα... Αλλιώς δε θα ήμουν τόσο τακτικός στις συναυλίες του και στην αγορά της δισκογραφίας του από τεσσάρων χρονών!!! Απλά θεωρώ φυσιολογικό να διαφωνώ και καμιά φορά με κάποιον συνάνθρωπό μου, ακόμα κι αν λέγεται Νταλάρας, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...

Και για να μην τρώω τόσο πολύ χώρο στο τόπικ αυτό, αν έχεις καμιά απορία, στείλε μου pm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

’λλο ένα blog που αναφέρεται στην εκπομπή:

http://geogreek.wordpress.com/2009/01/30/%...%CE%BB%CE%B1-9/

Αν θεωρείτε ότι δεν είναι σωστό να αναδημοσιεύω γνώμες από ιστολόγια (blogs) επειδή δεν είναι δημοσιεύματα του Τύπου, πείτε μου. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία σύμπτωση: http://old-boy.blogspot.com/2009/01/19.html ...

Ούτως ή άλλως μπαίνω στη συζήτηση καθυστερημένα -εξάλλου, σύμφωνα με μερικούς, μάλλον δεν έχω δικαίωμα να ομιλώ αφού έχω πολύ καιρό να πω εδώ κάποιον καλό λόγο για τις πρόσφατες επιλογές του "θείου"- και δεν έχω καμιά όρεξη να εμπλακώ σε μια συζήτηση για τα αυτονόητα. Θα γράψω μόνο τη σκέψη που πέρασε από το νου μου, όταν βεβαιώθηκα -και λέω "βεβαιώθηκα" γιατί πληροφορήθηκα για την εκπομπή εκ των υστέρων και δεν το πίστευα αρχικά- ότι η συγκεκριμένη τριάδα πήγε στο Θέμο: "Γιατί ρε;"...

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια αυτό το "γιατί ρε;" το λέω όλο και πιο συχνά για τις επιλογές ενός ανθρώπου που αν μη τι άλλο ΕΙΧΕ φτάσει εκεί που ΕΙΧΕ φτάσει -μέσα μου αλλά και γύρω μου- κυρίως χάρη στις επιλογές του...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο αποψινό ΟΛΑ9+ έδειξε αποσπάσματα με Νταλάρα,Κιμούλη,Ελευθερίου σε πρώτη μετάδοση.Δεν προβλήθηκαν δηλαδη στις 27/01. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά, ενημερώθηκα -κατά τις 2 τη νύχτα-πως ό,τι προβλήθηκε εχτές ήταν σε πρώτη προβολή. Επιπλέον, δόθηκε η αίσθηση πως -πιθανώς- να υπάρχει και συνέχεια.

Κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα είχα δει ένα διαφημιστικό με Νταλάρα, Ελευθερίου και Κιμούλη αλλά θεώρησα -κακώς- πως επρόκειτο για επανάληψη της εκπομπής της 27ης Ιανουαρίου. Τι περιμένεις, αν βλέπεις κάτι με την άκρη του ματιού σου αλλά ο ήχος είναι χαμηλωμένος ώστε να συγκεντρωθείς στα δικόγραφα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kι εγώ το είδα το διαφημιστικό κάμποσες φορές αλλά με τον ήχο χαμηλωμένο επειδή διάβαζα. Νόμιζα πως θα ήτανε επανάληψη κι εγώ. :blush::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...