Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Κουβέντα μ'ένα λουλούδι

12 posts in this topic

Στην πρώτη φράση του τραγουδιού "Κουβέντα μ'ένα λουλούδι" ο Γιώργος Νταλάρας ακούγεται να λέει

"Κυκλαδινό, κυκλάμινο" κλπ κλπ.

Το ίδιο και στις επαναλήψεις της φράσης μέσα στο τραγούδι.

Το ίδιο συμβαίνει και στην πρώτη εκτέλεση του τραγουδιού με τον Αχιλλέα Κωστούλη και την Μαρία Φαραντούρη.

Στην αμέσως επόμενη, από του Νταλάρα εκτέλεση, στη Lyra ο τραγουδιστής Κώστας Καμένος λέει "Κυκλάμινο, κυκλάμινο".

Τόσο στους στίχους που βρίσκονται στο εσώφυλλο του δίσκου όσο και στις επανεκδόσεις του σε cd αλλά και στο βιβλίο με τους χειρόγραφους στίχους του Ρίτσου, από τα 18 λιανοτράγουδα, γράφει "Κυκλάμινο, κυκλάμινο"...

Έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται; Κι αν έχει καταλάβει, μπορεί να μου το εξηγήσει; Καταρχάς ο Νταλάρας λέει όντως "Κυκλαδινό" ή εμένα τα αυτιά μου ακούνε άλλα...

Θάνο,

Το που λέει ο Νταλάρας <<Κυκλάδινο κυκλάμηνο>> συμφωνώ...και εγω αύτο ακούω. Γιατί έγινε αλλαγή στήν εκτέλεση του Καμένου, δεν ξέρω...πρέπει να παώ σε καμιά βιβλιοθήκη να βρώ τη ακριβώς έγραψε ο Ρίτσος.

:):)

http://www.slideshare.net/pefkounar/18-529723

Κι εγώ ''κυκλάδινο'' ακούω. Ίσως στην πρώτη εκτέλεση οι τραγουδιστές διάβασαν τους στίχους που τους δόθηκαν λάθος ή να εκτυπώθηκαν λάθος. Συνήθως στις επόμενες εκτελέσεις οι τραγουδιστές ''πατάνε'' στην αρχική. Εκτός κι αν το λάθος ήταν στην αρχική έκδοση της ποιητικής συλλογής, πράγμα που θα διορθωνόταν αργότερα πιστεύω.Τώρα, βέβαια, μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο και να υπάρχει ένα παιχνίδι με την γλώσσα παραπέμποντας στις Κυκλάδες-κυκλάδινο. Είναι αυθαίρετο αυτό που αναφέρω.Δεν ξέρουμε εάν ο ποιητής ήταν ό υπαίτιος μιας πιθανής αλλαγής ή γράφτηκε -εκ παραδρομής- στο studio έτσι κι έτσι συνεχίστηκε.

Οι μόνοι που θα μπορούσαν να δώσουν μια σαφή πληροφορία είναι οι εναπομείναντες συντελεστές. Ελπίζω μόνο να υπάρχει μια εκδοχή.

Κι εγώ κυκλαδινό κυκλάμινο ακούω.Ίσως είναι λάθος του Νταλάρα αλλά δεδομένων των συνθηκών κάτω από τις οποίες έγινε η ηχογράφηση να μην υπήρχε η πολυτέλεια να το ξαναγράψουν (αφού κιόλας νοηματικά δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα).

Κι εγώ κυκλαδινό κυκλάμινο ακούω.Ίσως είναι λάθος του Νταλάρα αλλά δεδομένων των συνθηκών κάτω από τις οποίες έγινε η ηχογράφηση να μην υπήρχε η πολυτέλεια να το ξαναγράψουν (αφού κιόλας νοηματικά δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα).

Μα, Νεφέλη μου, και στην πρώτη εκτέλεση ''κυκλάδινο, κυκλάμινο'' ερμηνεύουν οι τραγουδιστές. Από την πρώτη εκτέλεση άρχισε το λάθος. Και μετά συνεχίστηκε. :)

Το πρόβλημα νομίζω είναι οτι δεν ξέρουμε αν πράγματι φυτρώνουν κυκλάμινα στις Κυκλάδες.

Εκεί μόνο ξερόχορτα και κάπαρη έχει... :blush::blush:

Η ποίηση, Θοδωρή, δεν είναι πάντα του ρεαλισμού και αυτού που βλέπουμε. Οι ποιητές μέσα από το όραμα και την ουτοπία δείχνουν την πραγματική ζωή.Και συχνά γίνονται λεξιπλάστες ή ονειρεύονται να φυτρώνει ένα λουλούδι στου βράχου την σχισμάδα π.χ. Ανεξαρτήτως, εάν ανήκει στον χώρο του πραγματικού ή όχι. :blush:

Να προσθέω πως όταν οι Θεοδωράκης και Νταλάρας ξανασυνεργάστηκαν για την περίφημη συναυλία στο Αρχαίο Ωδείο της Πάτρας(Ιούνης 1988), ο Νταλάρας -υπό την διεύθυνση του συνθέτη-τραγούδησε ''κυκλάδινο κυκλάμινο..'' :blush:

Η ποίηση, Θοδωρή, δεν είναι πάντα του ρεαλισμού και αυτού που βλέπουμε. Οι ποιητές μέσα από το όραμα και την ουτοπία δείχνουν την πραγματική ζωή.Και συχνά γίνονται λεξιπλάστες ή ονειρεύονται να φυτρώνει ένα λουλούδι στου βράχου την σχισμάδα π.χ. Ανεξαρτήτως, εάν ανήκει στον χώρο του πραγματικού ή όχι. :blush:

:blush::blush::wow::wow::wow:

Το ξέρω Ελίνα, χάριν αστεϊσμού το είπα.

Επίσης στο Παλλάς σε όλες τις παραστάσεις που έχουμε το τραγουδούσαν "κυκλαδινό"

Υ.Γ.: Είναι κυκλαδινό όχι κυκλάδινο. Τονίζεται στη λήγουσα. :blush:

Έχεις δίκιο για την λήγουσα, Θοδωρή! :blush:

Πάντως, πρόσεξε σε κάποια από τα επόμενα ταξίδια σου στο Αιγαίο ή στη Μονεμβασιά (πατρίδα του Ρίτσου) κάποια λουλουδάκια που φυτρώνουν στων βράχων τις σχισμάδες. Δεν ξέρω εάν είναι κυκλάμινα. Θα είναι πολύ ωραίο να σκαρφαλώσεις, να το κόψεις και να το χαρίσεις αυτό το λουλουδάκι στην αγαπημένη σου. Πίστεψέ με, θα το θυμάται μια ζωή... Μιλάω εκ πείρας. :blush::wow:

Στην Ανθολογία του Γιάννη Ρίτσου από τις εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ, σε εισαγωγικό σημείωμα, μεταξύ των άλλων αναφέρεται :

" Τα ποιήματα της Ανθολογίας κατατάσσονται χρονολογικά σύμφωνα με το έτος της πρώτης γραφής τους, έτσι όπως τα χρονολογούσε ο Γ.Ρ., έστω κι αν στη συνέχεια επεξεργαζόταν τα χειρόγραφά του και επέφερε αλλαγές ακόμα και στις επανεκδόσεις."

Μήπως έχει γίνει κάποια τέτοιου είδους επεξεργασία και σε αυτό το ποίημα από τον ίδιο το Γ.Ρίτσο;

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0