Sign in to follow this  
Followers 0
Agnie

"Σαν τραγούδι μαγεμένο"

197 posts in this topic

Και τη "Νυχτερίδα"! Δεν κάνεις λάθος!!!! :):):music:

Τη Νυχερίδα την είπε μια φορά και πέρσι...

Λείπει ένα! να το βάλω στο κουίζ; για να δω ποιός θα το βρεί!!!

Υ.Γ. Το εξώφυλλο καλό είναι! Νταλάρας με κιθάρα! τί άλλο θέλετε;

Ανυπομονούμε!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω λείπει η Βαρβάρα.κρίμα γιατί είχε πολύ πλάκα το σκετσάκι.ελπίζω να μπει στο dvd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. Το εξώφυλλο καλό είναι! Νταλάρας με κιθάρα! τί άλλο θέλετε;

Ανυπομονούμε!!!!

Καλό είναι, άλλωστε είναι το εξώφυλλο απο το πρόγραμμα του μεγάρου των Αθηνών.

Απλά νομίζω πως το εξώφυλλο - ζωγραφιά του προγράμματος της Θεσ/κης θα ήτανε πολύ πιο όμορφο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απλά νομίζω πως το εξώφυλλο - ζωγραφιά του προγράμματος της Θεσ/κης θα ήτανε πολύ πιο όμορφο...

Ναι ρε πέτρο...Κι εγώ εκείνο περίμενα να δω στο εξώφυλλο του cd... :):) ήτανε τόσο ωραίο

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απλά νομίζω πως το εξώφυλλο - ζωγραφιά του προγράμματος της Θεσ/κης θα ήτανε πολύ πιο όμορφο...

Ναι ρε πέτρο...Κι εγώ εκείνο περίμενα να δω στο εξώφυλλο του cd... :):) ήτανε τόσο ωραίο

Μάλλον κολλήσανε στο οπισθόφυλλο, που θα το θέλανε μαύρο... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ενθουσιασμός μου δεν περιγράφεται όταν είδα το tracklist του CD!!!!!

Το tracklist του είναι ένα όνειρο!!! Έβαλαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!! Γουστάρω τρελά!!! Έβαλε και το ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ!!! Αυτά είναι...!!!!!

Μόνο την Βαρβάρα δεν βάλανε. Θα προτιμούσα να μην είχαν βάλει πχ την "Υπόγα" ή το "Για τα μάτια που αγαπώ" και να βάζανε την "Βαρβάρα". Ελπίζω να το περιέχει στο DVD!!

Όσο για το εξώφυλλο θα συμφωνήσω μαζί σας! Η αφίσα των παραστάσεων της Θεσσαλονίκης θα ήταν ιδανικό για εξώφυλλο του CD. Επίσης δεν μου αρέσει που δεν αναγράφονται οι υπόλοιποι τραγουδιστές. Δεν είναι σωστό.

Βλέποντας το tracklist έχω δύο απορίες:

1) Είχε πει ο Νταλάρας μόνος του την Πεντάμορφη;; Απ'όσο θυμάμαι, πάντα με τον Ζαχαρία την λέγανε. Μία-δύο ημέρες μάλιστα την είχε πει μόνος του ο Ζαχαρίας.

2) Είχε πει ο Νταλάρας το "Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά";; Δεν το θυμάμαι ούτε αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη νομίζω πως την έχει πει. Μιλώ για πέρυσι γιατι φετος δεν γνωρίζω. Δε θυμάμαι όμως αν ήταν στις παραστάσεις της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης. :)

Συμφωνώ πως επειδή η Υπόγα έχει δισκογραφηθεί στις Ουσίες, δεν ήταν αναγκη να μπει και εδώ. Καλύτερα θα ήταν να υπήρχε η Βαρβάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως ένα είναι σίγουρο!! Αν κυκλοφορούσε στην Minos, το CD θα ήταν μονό και θα περιείχε τα ίδια και τα ίδια.....!!! Χαίρομαι που πήγε στην Legend. Πιστεύω θα βλέπουμε πολύ ωραίες δουλειές πλέον! :)

Α! Και κάτι ακόμα! Ο τίτλος "Κυριακή σε γνώρισα" νομίζω οτι δεν είναι σωστός. Ο σωστός τίτλος του τραγουδιού είναι "Θέλω να είναι Κυριακή". Το "Κυριακή σε γνώρισα", αν θυμάμαι καλά, είναι άλλο τραγούδι, πάλι του Τσιτσάνη. :):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω λείπει η Βαρβάρα.κρίμα γιατί είχε πολύ πλάκα το σκετσάκι.ελπίζω να μπει στο dvd.

Λείπει και το σιγανό ψιχάλισμα. Το είχε πει πέρσι μια φορά...Λεπτομέρειες...

ελπίζω να έχει βάλει το φετινό αμανέ! :)

Επειδή πρόκειται για μια από τις καλύτερες νταλαροδουλειές όλων των εποχών, φρόντισε και έβαλε μέσα όλο το υλικό! για να μείνει! ανυπομονώ! χεχεχε!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Α! Και κάτι ακόμα! Ο τίτλος "Κυριακή σε γνώρισα" νομίζω οτι δεν είναι σωστός. Ο σωστός τίτλος του τραγουδιού είναι "Θέλω να είναι Κυριακή". Το "Κυριακή σε γνώρισα", αν θυμάμαι καλά, είναι άλλο τραγούδι, πάλι του Τσιτσάνη. :):)

Aποστόλη όντως ο σωστός τίτλος είναι "Θέλω να είναι Κυριακή".

Το άλλο τραγούδι που αναφέρεις είναι το "Μια Κυριακή σε γνώρισα".

Όσο για την "Βαρβάρα" πιστεύω πως κόπηκε γιατί είναι "θεατρικό" τραγούδι. Περισσότερο θα έλεγα πως ανήκει στο μέρος των ηθοποιών και συμμετέχει και ο Νταλάρας. Επειδή αναφέρονται οι στίχοι και από τις δυο εκτελέσεις του, την κανονική δηλαδή που λέει ο Νταλάρας και τη λογοκριμένη που λέει ο Ζαχαρίας, ο μέσος ακροατής που δεν έχει εικόνα και δεν ξέρει την ιστορία του τραγουδιού, ενδεχομένως να μπερδευόταν, γιατί η μια στροφή είναι τελείως άσχετη με την άλλη. Πιστεύω να μπει στο dvd όπως και το "Ζούσα μοναχός χωρίς αγάπη" που επίσης λείπει από το cd.

Γενικά πάντως το ευχάριστο είναι πως μπήκαν όλα σχεδόν τα τραγούδια, όπως έγινε και στο Αφιέρωμα του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Μακάρι η παρουσία του Nταλάρα στη Legend πλέον, να έχει και την ανάλογη συνέχεια.

Για το εξώφυλλο θα συμφωνήσω με τα όσα είπατε. Σε μια τέτοια κυκλοφορία θα άξιζε κάτι καλύτερο αλλά και πάλι μπροστά στο ηχητικό μέρος αυτό είναι ψιλά γράμματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο για την "Βαρβάρα" πιστεύω πως κόπηκε γιατί είναι "θεατρικό" τραγούδι. Περισσότερο θα έλεγα πως ανήκει στο μέρος των ηθοποιών και συμμετέχει και ο Νταλάρας. Επειδή αναφέρονται οι στίχοι και από τις δυο εκτελέσεις του, την κανονική δηλαδή που λέει ο Νταλάρας και τη λογοκριμένη που λέει ο Ζαχαρίας, ο μέσος ακροατής που δεν έχει εικόνα και δεν ξέρει την ιστορία του τραγουδιού, ενδεχομένως να μπερδευόταν, γιατί η μια στροφή είναι τελείως άσχετη με την άλλη. Πιστεύω να μπει στο dvd όπως και το "Ζούσα μοναχός χωρίς αγάπη" που επίσης λείπει από το cd.

Στέκομαι στην παραπάνω -θεωρώ- ορθότατη άποψη. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To μόνο που με χαλάει, είναι εκείνες οι ξενέρωτες διαφημίσεις του Alter, με τις βαρύγδουπες φωνές: "Γ. Νταλάρας, Σαν τραγούδι μαγεμένο" μπλα-μπλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως είναι πολύ ξενέρωτες... Εμένα μου τη σπάνε ακόμα περισσότερο όταν δείχνουν απλώς ένα εξώφυλλο, ακούγεται κι ένα τραγούδι, και κάποιος που δεν ξέρει αναρωτιέται τί ακριβώς είναι αυτό. Δίσκος ή μήπως συναυλία που πρόκειται να δείξει το κανάλι; Απ' την άλλη σκέφτομαι τη θετική πλευρά, πως έστω και μ' αυτόν τον τρόπο μπαίνει (και) το καλό τραγούδι στην τηλεόραση (έστω και ανάμεσα από ζουζούνια και στρουμφάκια...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ντε να κυκλοφορήσει το cd αύριο για να ασχοληθούμε με τα τραγούδια γιατί σε λίγο θα ''πιάσουμε'' και την φωνή του εκφωνητή... :blush::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
’ντε να κυκλοφορήσει το cd αύριο για να ασχοληθούμε με τα τραγούδια γιατί σε λίγο θα ''πιάσουμε'' και την φωνή του εκφωνητή... :blush::blush:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζοντας παραπάνω το οπισθόφυλλο του νέου δίσκου "Σαν τραγούδι μαγεμένο" ένοιωσα μιά μεγάλη χαρά.Μπήκαν όλα τα τραγούδια των παραστάσεων στην έκδοση που πρόκειται να κυκλοφορήσει.Μεγάλα τραγούδια,Ρεμπέτικα και λαϊκά τεράστιας αξίας.

Ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένα απο τα πρόσωπα που έχουν παίξει καθοριστικό ρόλο στον πολιτισμό αυτού του τόπου,μαζί με λίγους ακόμα μετρημένους στα δάχτυλα.Όσα χρόνια τον αισθάνομαι με την φωνή του και την μουσική του δεν με έχει προδώσει ποτέ.Και λέω για την μουσική του γιατί,έχει παίξει και ο ίδιος καθοριστικό ρόλο με τις τεράστιες γνώσεις του και το μεράκι του πάνω στα τραγούδια,και για να ακριβολογήσω στο κάθε τραγούδι ξεχωριστά.

Όμως καθαρά κάθομαι και σκέφτομαι πόσο μεγάλο σχολείο είναι αυτός ο άνθρωπος.Και δεν είναι απλό πράγμα αυτό,ούτε μικρό.Πιθανόν απο αυτή την έκδοση που τραγουδάει και παίζει ο Νταλάρας μαζί με τους μουσικούς και τους άλλους καλούς τραγουδιστές να βρούν την μουσική τους κατεύθυνση νέα παιδιά που δεν έχουν φτάσει καν στα είκοσι τους χρόνια.Και θα είναι πολύ σημαντικό αυτό.Εγώ κάποτε αρχίζοντας με τα τραγούδια του απο τον Νταλάρα έμαθα τον Κουγιουμτζή,τον Λοϊζο,τον Θεοδωράκη,τον Ελευθερίου και τους άλλους μεγάλους.Ακόμα και τον Καζαντζίδη!

Έναν νέο ακροατή ο Νταλάρας τον βάζει αμέσως σε βαθιά νερά γιατί εκεί είναι η ουσία των πραγμάτων.Σε αυτήν την έκδοση υπάρχουν τραγούδια που μπορούν να λειτουργήσουν καταλυτικά στην ψυχή και στην διάθεση των ανθρώπων που πιστεύουν στο καλό αυθεντικό Ελληνικό τραγούδι.Το "ντάπα-ντούπα" και τα ευκολοφόρετα ρεφραίν χωρίς ποίηση και αλήθεια μα με διάρκεια λίγων μηνών δεν λένε τίποτα.Ατάκες είναι αλλά όχι τραγούδια.Γιατί και το Ρεμπέτικο διαθέτει αυτήν την λαϊκή και απλή ποίηση του δρόμου,του πόνου,της ανεκπλήρωτης αγάπης που είναι μοναδική.

"Κυριακή σε γνώρισα,κυριακή σε χάνω-θέλω να είναι κυριακή και αυτή που θα πεθάνω".Αν δεν είναι αυτή ποίηση απλή,ανθρώπινη και αληθινή τότε τι είναι;

Σίγουρα θα σκάσουν μύτη και άλλες παρεμφερή εκδόσεις σε εφημερίδες,σε δισκογραφία και περιοδικά.Όμως χωρίς να παραμερίσω τις απόψεις κάποιων που θα τρέξουν να ξαναβαφτίσουν το Ρεμπέτικο "μόδα",η έκδοση "Σαν τραγούδι μαγεμένο" είναι σημαντικότερη.Εμείς βέβαια είχαμε την τύχη και την τιμή να "βιώσουμε" απο κοντά τις παραστάσεις αυτές.Γιατι απλά το Ρεμπέτικο τραγούδι είναι πάντα επίκαιρο εδώ και χρόνια.

Ο τρόπος που ο Γιώργος Νταλάρας δίνει την ψυχή του μέσα απο αυτά τα τραγούδια "της μετάληψης" είναι η καθαρή αλήθεια,και ίσως η πρώτη ύλη για καινούργια αυθεντικά καλά τραγούδια.

Τα μεγάλα σχολεία διαθέτουν και μεγάλους δασκάλους,και ο Γιώργος Νταλάρας είναι μεγάλος δάσκαλος.Τίτλος που ο ίδιος σαφως αρνείται γιατι ο λόγος είναι απλά ότι είναι κάτι πολύ παραπάνω απο αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που είναι το CD??? ΟΕΟ???? :blush: :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον Ιανό μου είπαν να κοιτάξω από αύριο, και στο Μετρόπολις ότι αύριο θα γίνει η παραγγελία και μεθαύριο θα το έχουν. Γιά να δούμε... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
μονο μην βγει την αλλη Πέμπτη .....γιατι δεν με βλέπω καλά ..... :blush:

οσοι κατάλαβαν κατάλαβαν ....... :blush:

’ρα στη Θεσσαλονίκη το βλέπω κατά την Πέμπτη... :D:D :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο τη Legend και μου είπαν πως Πέμπτη με Παρασκευή θα είναι στα καταστήματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το CD το χρειάζομαι οπωσδήποτε εως την Παρασκευή το πρωί!!! Αλλιώς δεν ταξιδεύω!!! :blush::blush::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το βλέπω για Σάββατο πρωί στη Θεσσαλονίκη ... πρωί πρωί όλοι! Και μετά θα απορούν στο Μετρόπολις για τις πωλήσεις!! Ωραία πράγματα! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή όλοι θα αγοράσουμε την απλή έκδοση; Ωραία! :lol:

Προτείνω να κάνουμε ''ντου'' στο Metropolis της Θεσσαλονίκης, όλοι μαζί! Πολύ γέλιο θα έχει! :rolleyes::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0